САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Курс: |
1 |
Топ: |
|
|||
|
Мамандық |
10130300 «Тамақтандыруды ұйымдастыру», 3W10130302 аспаз |
|||||
|
Модульдің атауы: |
КМ 01 Өнімдерді механикалық аспаздық және жылумен өңдеуді орындау және әртүрлі әдістерді қолдану |
|||||
|
Оқыту нәтижесі |
ОН 1.3.Жұмыртқа мен сүзбеден таңғы асқа тағамдарды дайындау |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сүттің тағамдық құндылығы |
|||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа cабақты меңгеру |
|||||
|
Мерзімі: |
|
Ұзақтығы: |
45 мин |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сүттің химиялық құрамын, ассортиментін, тағамдық құндылығын, сапа көрсеткіштерін, орамасын, сүт және сүт өнімдерін сақтау шарттары мен мерзімдерін зерделеу |
|||||
|
Сабақтың міндеттері: |
|
|||||
|
Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін кәсіби дағдылардың тізбесі |
|
|||||
|
Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдер, педагогикалық технологиялар:
Білімді, іскерлікті және дағдыларды тексеру әдістері: ауызша, жазбаша және бағдарламаланған бақылау (сауалнама); |
||||||
|
Сабаққа кажетті құрал -жабдықтар |
Оқу-әдістемелік жабдықтау, анықтамалық әдебиет Қ. Күзембаев, Г.Күзембаева «Тамақ өнімдерін тану» -Астана: «Фолиант», 2010 Техникалық жабдықтар, материалдар: КЖ: ДК, интерактивті панель; кеңсе тауарлары, нұсқаулықтар Дидактикалық қамтамасыз ету: - мультимедиялық презентация; - дидактикалық үлестірме материал. |
|||||
|
Оқытушының байланыс ақпараты: |
|
|
Аты-жөні: (қолы) |
Тел.: E-mail: |
Сабақтың конспект жоспары
|
Сабақтың кезеңі |
Уақ-ыты (мин) |
Оқытушының әрекеті |
Білімалушы-ның әрекеті |
Оқу ресурстары мен материалдар |
||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру |
3 |
- білімалушылардың сабаққа дайындығын тексеру; - сабаққа қатысуын тексеру; - білімалушылар өз қалаулары бойынша 3 топқа бөліну (өз еріктілерімен топтасады және ауылға ат қояды), топ басшысын сайлау; - жағымды психологиялық ахуал туғызу: топ басшысы бір-біріне жақсы тілек айтады. -топтың ережесімен таныстыру. |
визуалды байқау, ұйымдасу, тілек білдіру зейін салу |
Журнал, мультимедиялық жабдықтар, презентация, Үлестірме қағаздары бағалау парағы |
||||||||||||||
|
2. Ақпараттан-дыру және ынталандыру |
5 |
Пәндер мен модульдерді тиімді меңгеру үшін осы тақырыпты зерделеу қажеттілігінің негіздемесі. - Пиктограмманы ашып, бүгінгі сабақта қандай өнім туралы сөз болатынын көрсету. (Слайд 1). Сабақтың тақырыбын аңықтау. (слайд 2) - Сабақтың мақсатын «зерделеу», «үйрену», «білу» сөздерін пайдалана отырып, тұжырымдау. Мақсатты тұжырымдауға арналған сұрақтар https://www.mentimeter.com/app/dashboard қою - Өнімдердің жиынтығын бір сөзбен қалай атайды? (Ассортимент) - Кез келген өнімнің құрамына кіретін заттар? Бұл нені білдіреді? (Химиялық құрамы) - «Пейте дети молоко будете здоровы» шағын мультфильмде не туралы сөз болып отыр? (Тағамдық құндылығы) - Су- таза, мөлдір, түссіз, иіссіз, бөтен дәмсіз болу керек. Әңгіме не туралы? (Сапаға қойылатын талаптар туралы) - Сабақтың мақсатын анықтайық. |
Пікірлерін айту Мысалдар келтіреді Сұрақтар тізбегіне жауап береді Сабақтың мақсатын тұжырымдайды |
КЖ: презентация Оқулық Бағалау парағы https://www.mentimeter.com/app/dashboard |
||||||||||||||
|
3. Жаңа білімді меңгеру және қабылдау |
25 5 10 5 5 |
Бүгін біз «Сүттің химиялық құрамы, ассортименті, сапа көрсеткіштері,сақтау шарттары» туралы шолу жасаймыз. - «Тарихи» кезең. Адамдар сүтті қашан пайдалана бастады және оны шипа ретінде туралы аздап білейік? (Студенттік хабарлама) (1-қосымша) «4 сұрақ қою» әдісі - Үндістан тұрғындары сиырлар туралы не айтады? (Сиыр – киелі жануар) - 17 ғасырдағы медициналық кітаптарда дәрі ретінде қандай сүт өнімдері айтылады? (туберкулез, іш сүзегі, қызбаға қарсы қымыз және йогурт) – Көрнекті орыс ғалымы С.П.Боткин туралы хабарламадан не түйдіңіз? (Боткин сүтті жүрек пен бүйректі емдеудің «асыл емі» деп атады) - Орта Азия тұрғындарына, әсіресе қазақ халқына ежелден мәлім, шипалы сусын (шұбат) - Сүтті тағы не үшін пайдалануға болады? (косметикада - әжімдерге қарсы, қартаюға қарсы жақпа май ретінде, сепкілдерді кетіруге арналған) Жалпы, бойынан күш-қуаты кетіп, әлсіреген жандарға сүттен асқан пайдалы өнім жоқ. Қазақ халқы да төрт түлік малдың сүтін үнемі пайдаланып келеді. Тіпті олардан әртүрлі ұлттық тағамдар жасап, басты дастархан мәзіріне де енгізген. Сиыр, ешкі, қой, бие, түйе сүттері әлі күнге дейін біздің халқымыздың ас мәзірінен кеткен емес. Мінсе – көлік, ішсе – азық болған төрт түлік мал қазақтың басты байлығы десек те болатындай. «Білу» кезең Сүттің ассортименті мен құрамымен танысайық. Жылумен өңдеу тәсілі бойынша, енгізілетін қоспаларға, сүттің тағайындалуына байланысты сүт пастерленген және стерильденген деп бөледі. Пастерленген сүт - t 750 С дейін қыздырылған және осы температурада 40 минут ұсталған сүт. Стерильденген - t 100 0С (113 - 120) жоғары кезде 20 - 40 минут бойы қыздырылған және герметикалық тығындалған сүт. Витаминдендірілген - С және D дәрумендерімен байытылған.. «Сапаны аңықтау» кезең. Сүт сапасына қандай талаптар қойылатынын шағын тәжірибе жүргізу арқылы анықтаймыз. Білімалушыларға сүтке органолептикалық талдау жасау ұсынылады. Әр топқа бір стақан сүт, кілегей, беріледі: Оқытушыдан 4 сұрақ беріледі және жауап беру. 1. Оның ішінде тұнба (осадок) бар ма? Жауап: жоқ. 2. Сүттің түсі қандай? Жауап: сәл сарғыш реңктері бар ақ. 3. Дәмін көріңіз. Қандай сүт? Жауап: дәмі тәтті, бөгде дәм жоқ. 4. Сүттің, кілегейдің дәмін татқан кезде бөгде иісті байқадың ба? Жауап: жоқ, сүттің ерекше иісі бар. – Демек, сіздер өзіңіздің сүт талдауыңызды жасадыңыздар. Кім толығымен қорытындылай алады? (жалпылайды) Білімалушы жауап береді: сүтте тұнба болмауы керек, ол ақ, дәмі тәтті, бөгде иіссіз болуы керек. Кілегей: түсі ақ, сарғыш реңді, консистенция біртекті, май мен белок түйіршіксіз; дәмі –сәл тәтті, пастерлеу татымды, таза болу керек. -Дұрыс, жарайсың. Ащы дәмі бар, бөтен дәмі мен иісі бар, қою, шырышты, тұтқыр консистенциялы, сондай-ақ ластанған сүтті қабылдауға рұқсат етілмейді. «Ақпараттық» кезең. Сиыр сүті – бағалы тағамдық өнім. Сүтте көптеген қоректік заттар бар - 200-ден астам Сүттің химиялық құрамын көрсететін слайдқа кезек берейік. Сіздерге тапсырма слайд деректерін есте сақтау және оқулықтың 7-тарауына негізделген 244-251,нұсқаулық картадағы кестенің ұяшықтарын толтыру. (Әр топ екі бағанды толтыру ұсынылады)
Біз экологиялық таза сүт тұтынғымыз келсе? Ол үшін сүттің құрамында барлық қажетті тағамдық заттар болуы қажет. Қосымша ақпарат ұсыну: Сүтті көжелер, тұздықтар, жармалар, омлеттер, кисельді және ыстық сусындарды (кофе, какао) дайындау үшін қолданылады. Сиыр сүтін негізінен полимер жабыны бар қағаз пакеттерге, полиэтилен қаптарға құяды. 1,5 және 3,2 және 2,5% майлылығы бар және майсыз сүтті флягтар мен цисцерналарға құюға жол беріледі. Пастерленген сүтті 0 – 80С –қа дейін температурада 36 сағат бойы сақтайды. Стерилденген пакеттегі сүтті 200С температурада 10 күн бойы сақтауға болады. «Сергіту» кезеңі: тақырыпқа байланысты кілт сөздерді филворд бойынша табу https://qazmath.net/ әдісі арқылы жасалынған. |
«Тарихи» мәтінмен жұмыс
Жеке жауап беру
Оқытушының сұрақтарына жауап береді.
Сипаттама береді
Талдау жасайды
Себептерін анықтайды.
Өз таңдауларын түсіндіреді
Сипаттамалар береді
Оқулықпен жұмыс істейді.
Оқулықтан ұғымды, ақпаратты табады.
Өз пікірлерін білдіреді. өзін-өзі бағалайды өзін-өзі тексереді
Сақтау мерзімдерін тұжырымдайды
Филворд шешу |
Оқулық Презентация Бағалау парағы Үлестірмелі материал
|
||||||||||||||
|
4. Сұхбаттасу және білімді жүйелендіру |
5 |
Жаңа материалды бекіту үшін тест жұмысын https://wordwall.net/ru/resource/69071996/сүт-өнімдері ұсыну. |
Сабақта өз жұмысының соңғы нәтижесін тұжырымдайды және өзара тексереді |
Б |
||||||||||||||
|
5. Сабақты қорытыңдылау |
5 |
1.Білімалушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау бойынша талдау. Бағалау парағына және жинаған ұпайларына байланысты бағалау 2.Үлгерімі жоғары және үлгерімі төмен білімалушылардың ерекшелігіне назар аудару. 3.Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 4. Рефлексия. «Қоржын» әдісі асықтарды білімалушыларға тарату «Жақсы түсіндім» «Әлі де іздену керек» |
Жаңа материалдың негізгі позицияларын және оларды қалай меңгергендерін атайды. Рефлексияға қатысады. |
Журнал Слайд Бағалау парағы |
||||||||||||||
|
6. Үй жұмысы |
2 |
Жалпы: тақырыпты оқу: ақпарат жинау. Сүт пен кілегейдің «Венн» диаграммасын жасау |
Жұмыс дәптеріне белгілейді |
Оқулық «Тамақ өнімдерін тану» Қ.Кузембаев |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Тамақ өнімдерін тану" пәнінен "Сүт өнімдер" тақырыпта ашық сабақ жоспары
САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Курс: |
1 |
Топ: |
|
|||
|
Мамандық |
10130300 «Тамақтандыруды ұйымдастыру», 3W10130302 аспаз |
|||||
|
Модульдің атауы: |
КМ 01 Өнімдерді механикалық аспаздық және жылумен өңдеуді орындау және әртүрлі әдістерді қолдану |
|||||
|
Оқыту нәтижесі |
ОН 1.3.Жұмыртқа мен сүзбеден таңғы асқа тағамдарды дайындау |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сүттің тағамдық құндылығы |
|||||
|
Сабақтың типі: |
Жаңа cабақты меңгеру |
|||||
|
Мерзімі: |
|
Ұзақтығы: |
45 мин |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Сүттің химиялық құрамын, ассортиментін, тағамдық құндылығын, сапа көрсеткіштерін, орамасын, сүт және сүт өнімдерін сақтау шарттары мен мерзімдерін зерделеу |
|||||
|
Сабақтың міндеттері: |
|
|||||
|
Оқу-жаттығу процесінде білім алушылар меңгеретін кәсіби дағдылардың тізбесі |
|
|||||
|
Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдер, педагогикалық технологиялар:
Білімді, іскерлікті және дағдыларды тексеру әдістері: ауызша, жазбаша және бағдарламаланған бақылау (сауалнама); |
||||||
|
Сабаққа кажетті құрал -жабдықтар |
Оқу-әдістемелік жабдықтау, анықтамалық әдебиет Қ. Күзембаев, Г.Күзембаева «Тамақ өнімдерін тану» -Астана: «Фолиант», 2010 Техникалық жабдықтар, материалдар: КЖ: ДК, интерактивті панель; кеңсе тауарлары, нұсқаулықтар Дидактикалық қамтамасыз ету: - мультимедиялық презентация; - дидактикалық үлестірме материал. |
|||||
|
Оқытушының байланыс ақпараты: |
|
|
Аты-жөні: (қолы) |
Тел.: E-mail: |
Сабақтың конспект жоспары
|
Сабақтың кезеңі |
Уақ-ыты (мин) |
Оқытушының әрекеті |
Білімалушы-ның әрекеті |
Оқу ресурстары мен материалдар |
||||||||||||||
|
1.Ұйымдастыру |
3 |
- білімалушылардың сабаққа дайындығын тексеру; - сабаққа қатысуын тексеру; - білімалушылар өз қалаулары бойынша 3 топқа бөліну (өз еріктілерімен топтасады және ауылға ат қояды), топ басшысын сайлау; - жағымды психологиялық ахуал туғызу: топ басшысы бір-біріне жақсы тілек айтады. -топтың ережесімен таныстыру. |
визуалды байқау, ұйымдасу, тілек білдіру зейін салу |
Журнал, мультимедиялық жабдықтар, презентация, Үлестірме қағаздары бағалау парағы |
||||||||||||||
|
2. Ақпараттан-дыру және ынталандыру |
5 |
Пәндер мен модульдерді тиімді меңгеру үшін осы тақырыпты зерделеу қажеттілігінің негіздемесі. - Пиктограмманы ашып, бүгінгі сабақта қандай өнім туралы сөз болатынын көрсету. (Слайд 1). Сабақтың тақырыбын аңықтау. (слайд 2) - Сабақтың мақсатын «зерделеу», «үйрену», «білу» сөздерін пайдалана отырып, тұжырымдау. Мақсатты тұжырымдауға арналған сұрақтар https://www.mentimeter.com/app/dashboard қою - Өнімдердің жиынтығын бір сөзбен қалай атайды? (Ассортимент) - Кез келген өнімнің құрамына кіретін заттар? Бұл нені білдіреді? (Химиялық құрамы) - «Пейте дети молоко будете здоровы» шағын мультфильмде не туралы сөз болып отыр? (Тағамдық құндылығы) - Су- таза, мөлдір, түссіз, иіссіз, бөтен дәмсіз болу керек. Әңгіме не туралы? (Сапаға қойылатын талаптар туралы) - Сабақтың мақсатын анықтайық. |
Пікірлерін айту Мысалдар келтіреді Сұрақтар тізбегіне жауап береді Сабақтың мақсатын тұжырымдайды |
КЖ: презентация Оқулық Бағалау парағы https://www.mentimeter.com/app/dashboard |
||||||||||||||
|
3. Жаңа білімді меңгеру және қабылдау |
25 5 10 5 5 |
Бүгін біз «Сүттің химиялық құрамы, ассортименті, сапа көрсеткіштері,сақтау шарттары» туралы шолу жасаймыз. - «Тарихи» кезең. Адамдар сүтті қашан пайдалана бастады және оны шипа ретінде туралы аздап білейік? (Студенттік хабарлама) (1-қосымша) «4 сұрақ қою» әдісі - Үндістан тұрғындары сиырлар туралы не айтады? (Сиыр – киелі жануар) - 17 ғасырдағы медициналық кітаптарда дәрі ретінде қандай сүт өнімдері айтылады? (туберкулез, іш сүзегі, қызбаға қарсы қымыз және йогурт) – Көрнекті орыс ғалымы С.П.Боткин туралы хабарламадан не түйдіңіз? (Боткин сүтті жүрек пен бүйректі емдеудің «асыл емі» деп атады) - Орта Азия тұрғындарына, әсіресе қазақ халқына ежелден мәлім, шипалы сусын (шұбат) - Сүтті тағы не үшін пайдалануға болады? (косметикада - әжімдерге қарсы, қартаюға қарсы жақпа май ретінде, сепкілдерді кетіруге арналған) Жалпы, бойынан күш-қуаты кетіп, әлсіреген жандарға сүттен асқан пайдалы өнім жоқ. Қазақ халқы да төрт түлік малдың сүтін үнемі пайдаланып келеді. Тіпті олардан әртүрлі ұлттық тағамдар жасап, басты дастархан мәзіріне де енгізген. Сиыр, ешкі, қой, бие, түйе сүттері әлі күнге дейін біздің халқымыздың ас мәзірінен кеткен емес. Мінсе – көлік, ішсе – азық болған төрт түлік мал қазақтың басты байлығы десек те болатындай. «Білу» кезең Сүттің ассортименті мен құрамымен танысайық. Жылумен өңдеу тәсілі бойынша, енгізілетін қоспаларға, сүттің тағайындалуына байланысты сүт пастерленген және стерильденген деп бөледі. Пастерленген сүт - t 750 С дейін қыздырылған және осы температурада 40 минут ұсталған сүт. Стерильденген - t 100 0С (113 - 120) жоғары кезде 20 - 40 минут бойы қыздырылған және герметикалық тығындалған сүт. Витаминдендірілген - С және D дәрумендерімен байытылған.. «Сапаны аңықтау» кезең. Сүт сапасына қандай талаптар қойылатынын шағын тәжірибе жүргізу арқылы анықтаймыз. Білімалушыларға сүтке органолептикалық талдау жасау ұсынылады. Әр топқа бір стақан сүт, кілегей, беріледі: Оқытушыдан 4 сұрақ беріледі және жауап беру. 1. Оның ішінде тұнба (осадок) бар ма? Жауап: жоқ. 2. Сүттің түсі қандай? Жауап: сәл сарғыш реңктері бар ақ. 3. Дәмін көріңіз. Қандай сүт? Жауап: дәмі тәтті, бөгде дәм жоқ. 4. Сүттің, кілегейдің дәмін татқан кезде бөгде иісті байқадың ба? Жауап: жоқ, сүттің ерекше иісі бар. – Демек, сіздер өзіңіздің сүт талдауыңызды жасадыңыздар. Кім толығымен қорытындылай алады? (жалпылайды) Білімалушы жауап береді: сүтте тұнба болмауы керек, ол ақ, дәмі тәтті, бөгде иіссіз болуы керек. Кілегей: түсі ақ, сарғыш реңді, консистенция біртекті, май мен белок түйіршіксіз; дәмі –сәл тәтті, пастерлеу татымды, таза болу керек. -Дұрыс, жарайсың. Ащы дәмі бар, бөтен дәмі мен иісі бар, қою, шырышты, тұтқыр консистенциялы, сондай-ақ ластанған сүтті қабылдауға рұқсат етілмейді. «Ақпараттық» кезең. Сиыр сүті – бағалы тағамдық өнім. Сүтте көптеген қоректік заттар бар - 200-ден астам Сүттің химиялық құрамын көрсететін слайдқа кезек берейік. Сіздерге тапсырма слайд деректерін есте сақтау және оқулықтың 7-тарауына негізделген 244-251,нұсқаулық картадағы кестенің ұяшықтарын толтыру. (Әр топ екі бағанды толтыру ұсынылады)
Біз экологиялық таза сүт тұтынғымыз келсе? Ол үшін сүттің құрамында барлық қажетті тағамдық заттар болуы қажет. Қосымша ақпарат ұсыну: Сүтті көжелер, тұздықтар, жармалар, омлеттер, кисельді және ыстық сусындарды (кофе, какао) дайындау үшін қолданылады. Сиыр сүтін негізінен полимер жабыны бар қағаз пакеттерге, полиэтилен қаптарға құяды. 1,5 және 3,2 және 2,5% майлылығы бар және майсыз сүтті флягтар мен цисцерналарға құюға жол беріледі. Пастерленген сүтті 0 – 80С –қа дейін температурада 36 сағат бойы сақтайды. Стерилденген пакеттегі сүтті 200С температурада 10 күн бойы сақтауға болады. «Сергіту» кезеңі: тақырыпқа байланысты кілт сөздерді филворд бойынша табу https://qazmath.net/ әдісі арқылы жасалынған. |
«Тарихи» мәтінмен жұмыс
Жеке жауап беру
Оқытушының сұрақтарына жауап береді.
Сипаттама береді
Талдау жасайды
Себептерін анықтайды.
Өз таңдауларын түсіндіреді
Сипаттамалар береді
Оқулықпен жұмыс істейді.
Оқулықтан ұғымды, ақпаратты табады.
Өз пікірлерін білдіреді. өзін-өзі бағалайды өзін-өзі тексереді
Сақтау мерзімдерін тұжырымдайды
Филворд шешу |
Оқулық Презентация Бағалау парағы Үлестірмелі материал
|
||||||||||||||
|
4. Сұхбаттасу және білімді жүйелендіру |
5 |
Жаңа материалды бекіту үшін тест жұмысын https://wordwall.net/ru/resource/69071996/сүт-өнімдері ұсыну. |
Сабақта өз жұмысының соңғы нәтижесін тұжырымдайды және өзара тексереді |
Б |
||||||||||||||
|
5. Сабақты қорытыңдылау |
5 |
1.Білімалушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау бойынша талдау. Бағалау парағына және жинаған ұпайларына байланысты бағалау 2.Үлгерімі жоғары және үлгерімі төмен білімалушылардың ерекшелігіне назар аудару. 3.Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу. 4. Рефлексия. «Қоржын» әдісі асықтарды білімалушыларға тарату «Жақсы түсіндім» «Әлі де іздену керек» |
Жаңа материалдың негізгі позицияларын және оларды қалай меңгергендерін атайды. Рефлексияға қатысады. |
Журнал Слайд Бағалау парағы |
||||||||||||||
|
6. Үй жұмысы |
2 |
Жалпы: тақырыпты оқу: ақпарат жинау. Сүт пен кілегейдің «Венн» диаграммасын жасау |
Жұмыс дәптеріне белгілейді |
Оқулық «Тамақ өнімдерін тану» Қ.Кузембаев |
шағым қалдыра аласыз

ағалау
парағы

