|
Бөлімі: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапхова А |
|
Пәні: |
Математика |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
4-сынып |
|
Сабақатың тақырыбы: |
ТАҢДАП АЛУ ТӘСІЛІМЕН ШЫҒАРЫЛАТЫН КОМБИНАТОРЛЫҚ ЕСЕПТЕР |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: комбинаторлық есептер жөнінде түсініктерінің болуы. Оқушылардың көбісі: «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару Оқушылардың кейбіреуі: «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді талдау және шығару |
|
Құндылықтар: |
Сыйластық; ынтымақтастық; еңбек және шығармашылық |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы
2 мин. |
Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: |
Ерте тұрып, күнде мен Тереземді ашамын. «Сәлем!» деймін күнге мен, Шаттық әнге басамын. Айналама қарасам, Ғажаптар қаншама, Сан жетпейді санасам, «Сәлем!» деймін күнге мен. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Сары, жасыл, житондар |
|
Ортасы
7 мин. |
Күннің жадын жазу Көркем жазу Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептер Білу Бүгін біз комбинаторлық есептерді таңдап алу тәсілімен қалай шығаруға болатындығын білетін боламыз. |
Жас суретшіде бояудың төрт түсі бар. Табиғат көрінісін бояу үшін екі түс таңдап алу қажет. Оны қанша тәсілмен таңдауға болады? Түстерді әріптермен белгілеп, нұсқаларды жаз.
|
Дескриптор: Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысты.
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
|
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
|
5 мин. |
Тапсырманы орында |
Есіңде сақта! Нұсқаларды жазу жүйесіз болмауы тиіс! Таңдап алудың дұрыс жолы: сандарды өсу ретімен жазу. Мұндай таңдап алуда бірде-бір нұсқа қалып кетпейді және нұсқалардың қайталануына жол берілмейді.
Егер сандарды жазуда цифрлар қайталанбайтын болса, онда 6, 7, 8, 9 цифрларынан неше екі таңбалы сан құрастыруға болады? Жауабы: 12 сан.
|
Дескриптор: оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды.
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
|
Оқылым, жазылым тапсырмалары.
|
|
5 мин |
Тапсырманы орында. |
Арман суреттері бар фишканы үш рет лақтырды. Арманда «Күн» мен «Кемпірқосақ» суреттерінің түсу ретінің неше нұсқасы болуы мүмкін? Жауабы: суреттерінің түсу ретінің 8 нұсқасы болуы мүмкін.
|
Дескриптор: Тапсырманы қатесіз орындай алады. ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
|
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
4мин |
Графикке қарап, оның сипаттамасын құрастыр. Сұрақтарға жауап бер. Қозғалыс графигі бойынша тағы сұрақтар құрастыр. |
Графиктен жаяу жүрген туристің А пунктінен таңертең сағат 9-да 4 км/сағ жылдамдықпен жолға шыққанын анықтауға болады. 1 сағаттан соң 12 км/сағ жылдамдықпен оның соңынан велосипедші турист шықты. • Велосипедші қай уақытта аялдады? • Велосипедші қанша уақыт аялдады? • Аялдағаннан кейін велосипедшінің жылдамдығы қалай өзгерді?
|
Дескриптор: оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды.
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
Сергіту сәті 2мин |
|
|
|
https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk |
|
3мин |
Сызбалар бойынша есеп құрастыр. |
1) (10 + 15) • 2 = 50 км 2) 90 – (10 + 15) • 2 = 40 |
Дескриптор: Ауызша тез есептейді. ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
|
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
4мин |
Зерттеу жұмысын жүргіз. Зерттеу жұмысын жүргізіп, әрқайсысының жасын табады. |
Кітапханада ерекше жануарлар туралы кітаптарды төрт бала таңдады. Олар 5, 8, 13 және 15 жаста. Балалардың аты – Айна, Бауыржан, Шолпан және Күләш. Олардың біреуі балабақшаға барады. Айна Бауыржаннан үлкен, ал Айна мен Шолпанның жасының қосындысы үшке бөлінеді. Сонда әр баланың жасы нешеде? |
Дескриптор: зерттеу жұмысын жүргізеді, жауабын табады. ҚБ: Смайликтер арқылы бір-бірін бағалау.
|
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
Соңы
2 мин. |
Үй тапсырмасы: |
|
|
4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
Кері байланыс 2 мин |
|
|
«Алма ағашы» әдісі |
|
|
Бағалау 2мин |
|
|
||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.Оқушылардың топтық,жұптық,өзіндік жұмыстары ескеріледі. |
|||
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайcыз? |
|
|||
|
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ТАҢДАП АЛУ ТӘСІЛІМЕН ШЫҒАРЫЛАТЫН КОМБИНАТОРЛЫҚ ЕСЕПТЕР
ТАҢДАП АЛУ ТӘСІЛІМЕН ШЫҒАРЫЛАТЫН КОМБИНАТОРЛЫҚ ЕСЕПТЕР
|
Бөлімі: |
Қозғалысқа,түсімділікке берілген есептер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сапхова А |
|
Пәні: |
Математика |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
4-сынып |
|
Сабақатың тақырыбы: |
ТАҢДАП АЛУ ТӘСІЛІМЕН ШЫҒАРЫЛАТЫН КОМБИНАТОРЛЫҚ ЕСЕПТЕР |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.4.4.1 «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың барлығы: комбинаторлық есептер жөнінде түсініктерінің болуы. Оқушылардың көбісі: «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді шығару Оқушылардың кейбіреуі: «таңдап алу» әдісімен комбинаторлық есептерді талдау және шығару |
|
Құндылықтар: |
Сыйластық; ынтымақтастық; еңбек және шығармашылық |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы
2 мин. |
Сәлемдесу.
Психологиялық ахуал қалыптастыру: |
Ерте тұрып, күнде мен Тереземді ашамын. «Сәлем!» деймін күнге мен, Шаттық әнге басамын. Айналама қарасам, Ғажаптар қаншама, Сан жетпейді санасам, «Сәлем!» деймін күнге мен. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Сары, жасыл, житондар |
|
Ортасы
7 мин. |
Күннің жадын жазу Көркем жазу Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысады. Таңдап алу тәсілімен шығарылатын комбинаторлық есептер Білу Бүгін біз комбинаторлық есептерді таңдап алу тәсілімен қалай шығаруға болатындығын білетін боламыз. |
Жас суретшіде бояудың төрт түсі бар. Табиғат көрінісін бояу үшін екі түс таңдап алу қажет. Оны қанша тәсілмен таңдауға болады? Түстерді әріптермен белгілеп, нұсқаларды жаз.
|
Дескриптор: Оқушылар оқулықтағы негізгі тақырыппен танысты.
ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
|
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
|
5 мин. |
Тапсырманы орында |
Есіңде сақта! Нұсқаларды жазу жүйесіз болмауы тиіс! Таңдап алудың дұрыс жолы: сандарды өсу ретімен жазу. Мұндай таңдап алуда бірде-бір нұсқа қалып кетпейді және нұсқалардың қайталануына жол берілмейді.
Егер сандарды жазуда цифрлар қайталанбайтын болса, онда 6, 7, 8, 9 цифрларынан неше екі таңбалы сан құрастыруға болады? Жауабы: 12 сан.
|
Дескриптор: оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды.
ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.
|
Оқылым, жазылым тапсырмалары.
|
|
5 мин |
Тапсырманы орында. |
Арман суреттері бар фишканы үш рет лақтырды. Арманда «Күн» мен «Кемпірқосақ» суреттерінің түсу ретінің неше нұсқасы болуы мүмкін? Жауабы: суреттерінің түсу ретінің 8 нұсқасы болуы мүмкін.
|
Дескриптор: Тапсырманы қатесіз орындай алады. ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
|
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
4мин |
Графикке қарап, оның сипаттамасын құрастыр. Сұрақтарға жауап бер. Қозғалыс графигі бойынша тағы сұрақтар құрастыр. |
Графиктен жаяу жүрген туристің А пунктінен таңертең сағат 9-да 4 км/сағ жылдамдықпен жолға шыққанын анықтауға болады. 1 сағаттан соң 12 км/сағ жылдамдықпен оның соңынан велосипедші турист шықты. • Велосипедші қай уақытта аялдады? • Велосипедші қанша уақыт аялдады? • Аялдағаннан кейін велосипедшінің жылдамдығы қалай өзгерді?
|
Дескриптор: оқулықта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды.
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
Сергіту сәті 2мин |
|
|
|
https://youtu.be/Sb6f2p0kqdk |
|
3мин |
Сызбалар бойынша есеп құрастыр. |
1) (10 + 15) • 2 = 50 км 2) 90 – (10 + 15) • 2 = 40 |
Дескриптор: Ауызша тез есептейді. ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.
|
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
4мин |
Зерттеу жұмысын жүргіз. Зерттеу жұмысын жүргізіп, әрқайсысының жасын табады. |
Кітапханада ерекше жануарлар туралы кітаптарды төрт бала таңдады. Олар 5, 8, 13 және 15 жаста. Балалардың аты – Айна, Бауыржан, Шолпан және Күләш. Олардың біреуі балабақшаға барады. Айна Бауыржаннан үлкен, ал Айна мен Шолпанның жасының қосындысы үшке бөлінеді. Сонда әр баланың жасы нешеде? |
Дескриптор: зерттеу жұмысын жүргізеді, жауабын табады. ҚБ: Смайликтер арқылы бір-бірін бағалау.
|
ДК экраны 4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
Соңы
2 мин. |
Үй тапсырмасы: |
|
|
4-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері |
|
Кері байланыс 2 мин |
|
|
«Алма ағашы» әдісі |
|
|
Бағалау 2мин |
|
|
||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау 1-10 балл аралығында жүреді.Оқушылардың топтық,жұптық,өзіндік жұмыстары ескеріледі. |
|||
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайcыз? |
|
|||
|
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз























