Тексерген ДОЖЖО_______________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таңдау операторы
Таңдау операторы
Тексерген ДОЖЖО_______________
|
Пәні: Информатика. Сабақ реті: 19 пән мұғалімі: Досполова С
|
||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Таңдау операторы |
|||||||||||||
|
Осы оқулықта (оқу жоспарына сілтеме) қаласында қол оқыту міндеттері |
8.3.3.1 таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыныңда қолдану |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: Таңдау алгоритмін біледі. Мысал келтіре алады. Оқушылардың басым бөлігі: Шартты операторлардың орындалу ретін біледі. Сабақтан алған теориялық білімдерін тәжірибе жүзінде қолдана алады. Кейбір оқушылар: Берілген есепке программа құра алады; Таңдау алгоритміне есептер құрастыра алады. |
|||||||||||||
|
жетістік критерийлері
|
Программа даярлау сияқты тілдік дағдыларын, әзірлеуге үйренеді табысқа критерийлерін анықтау кезінде, сөйлейтін кезеңдерді жетілдіреді Зерттеу барысында, оқу барысында тапсырмаларда орындайды Кестедегі деректерді толтыру барысында, жазбаша жұмыстарды атқарады |
|||||||||||||
|
Тіл мақсаттары
|
Оқушылар тақырыптың идеясын толық баяндап бере алады. Негізгі сөздер мен тіркестер begin readln(n);case n of Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік бірліктер Талқылауға арналған сұрақтар: Шартты оператор қандай жағдайларда қолданылады? Шартты оператор нешеге бөлінеді? Жазылым бойынша: Сіз осы тапсырманы қалай орындадыңыз? |
|||||||||||||
|
тәрбиелеу құндылықтар
|
Мұндай бірлескен жұмыс, әр түрлі көздерден деректерді тексеру арқылы бір-бірімен, академиялық тұтастығын тыңдауға қабілеті, көзі буын ретінде құндылықтарын тәрбиелеуге |
|||||||||||||
|
пәнаралық байланыс |
ғылыми-зерттеу жұмысы барысында биология, география, әлеуметтік зерттеулер байланыс. Сондай-ақ, нәтижеге математикалық есептеулер және болжау қарым-қатынас |
|||||||||||||
|
дейін білімді |
Оқушылар өзінде назарға жануарлар әлемінің олардың алдын ала білімдерін қабылдауға диаграммалар және графиктер пайдалану туралы Excel білім болуы тиіс |
|||||||||||||
|
Жоспарланған кезеңдері сабақ |
сыныпта Жоспарланған іс-шаралар
|
ресурстар |
||||||||||||
|
сабақ басы
|
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл.
Жетістік критерийлерін болжайды; Жетістік критерийлерімен танысады. Кластер құру: Программа |
Бақылау сұрақтары
Презентация |
||||||||||||
|
сабақтын ортасы
|
Таңдау операторы (case) бірнеше операторлардың ішінен таңдау жолымен көп тарамды тармақталуды ұйымдастырады. Тармақталу берілген логикалық мәнге ие болатын өрнек түріндегі шартты тексеруден басталады, өрнек мәндері таңдап алынған типтердің бірі болатын бүтін, символдық, логикалық типтердің бірінде жазылады. Бұл өрнек оператор орындалар кезде белгілі мәнге ие болуы тиіс. Егер өрнектің есептелген мәні көрсетілген мәннің біріне сәйкес келсе, сол қатардың операторы орындалады. CASE таңдау операторы көп тармақты алгоритмдерді барынша қарапайым және көрнекі түрде жазуға мүмкіндік береді. Оның құрамында селектор (selector — таңдау) деп аталатын өрнек және параметрлер тізімі болуы тиіс, әрбір параметрге сәйкес таңдау тұрақтылары болуы қажет. Таңдау операторының жазылуы пішімі: Таңдау командасы былай орындалады. Алдымен, селектор-өрнек мәні есептеледі де, ол тұрақтылармен салыстырылады. Егер өрнектің мәні 1-тұрақтыға тең болса, онда 1-оператор орындалады, ал өрнектің мәні 2-тұрақтыға тең болса, онда 2-оператор, 3-тұрақтыға тең болса, онда 3-оператор т.б. тізімдегі тек бір ғана оператор орындалады да, таңдау командасы осымен аяқталады. Егер селектор-өрнектің мәні ешбір тұрақты мәніне тұрақты мәніне сәйкес келмесе, онда else сөзінен кейін тұрған оператор орындалады. Кейде оператор құрамында else қатары болмайды, ондайда end сөзінен кейінгі тұрған жол орындалады. CASE операторын қолданғанда, келесі ережелерді ұстанған жөн: CASE сөзінен кейінгі өрнек мәні дискретті типке жатуы тиіс; бүтін санды тип үшін ол integer болады; Операторлар алдындағы тұрақтылар типі селектор-өрнек типімен бірдей болуы керек. Тұрақтылар мәндері бір-бірінен айрықша болып, қайталанбауы тиіс, олардың мәні диапазонға сәйкес келгенде де, бір-бірімен қиылыспай өз аралықтарын ғана қамтуы қажет. Мысал: Айдың нөмері бойынша сәйкес жыл уақытын анықтау керек. program a1; var n:byte; begin readln(n); case n of 1,2,12: writeln(‘қыс’); 3..5: writeln(‘көктем’); 6..8: writeln(‘жаз’); else writeln(‘күз’); end; end. «ыстық орындық» әдісі бойынша сұрақтарға жауап 1. Берілген программаның математикалық формуласын табу. 2. «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі компьютермен жұмыс
1 есеп. Бағдаршамның көрсетуі бойынша көшеден өту программасын құру керек. program a1; var x:char; begin write(‘бағдаршам түсі’); readln(x); case x of ‘к’: writeln(‘тоқта’); ‘з’: writeln(‘жүр’); ‘ж’: writeln(‘күт’); end; end. 2 есеп. Кез келген жыл мерзімін енгізіп, сол жылдың шығыс күнтізбесі бойынша қай жануардың атына сәйкес келетінін анықтау программасы. Алгоритм негізіне 12-ге қалдықсыз бөлінетін жыл мешін жылы болатыны алынған. Program gyl1; Var gyl: integer; Begin Write (‘Керекті жылды енгізіңдер:’); Readln(gyl); Write(gyl:4, ‘жыл’); Case (gyl mod 12) of 0: write(‘мешін’); 1: write(‘тауық’); 2: write(‘ит’); 3: write(‘доңыз’); 4: write(‘тышқан’); 5: write(‘сиыр’); 6: write(‘барыс’); 7: write(‘қоян’); 8: write(‘ұлу’); 9: write(‘жылан’); 10: write(‘жылқы’); 11: write(‘қой’); End; Writeln(‘жылы болады’);END.
3 есеп. Мектептегі баға цифрмен белгіленеді және оның аты болады. Бағаның цифрмен жазылған мәні бойынша атын анықтайтын программа құрыңдар. program a3; var n:integer; begin write(‘Бағаны енгіз’); readln(n); case n of 1: writeln(‘Жаман’); 2: writeln(‘Қанағаттанғысыз’); 3: writeln(‘Қанағаттанарлық’); 4: writeln(‘Жақсы’); 5: writeln(‘Өте жақсы’); else writeln(‘Мұндай баға жоқ’); end; end. |
Презентация Әрбір тақырып бойынша ақпараттық құжаттармен мұрағаты: қалалардың халық жануарлардың халық
Шартты пішімдеу Видео https://www.youtube.com/watch?v=Ay2fEoHQ3dw
|
||||||||||||
|
Сабақ соңы
|
Таңдау операторынан түсініктерін байқау, бағдарлама құрып жаттығу Есептер мен жаттығулар жинағынан № 1 есеп. Адамның жасына қарап , оларды : әлі мектепке бармаған , мектеп оқушысы , студент , жұмысшы , зейнеткер деген 5 топтың біріне жатқызатын программа құр . Адамның жасы пернетақтадан енгізіледі Program jas ; Var let : integer ; Begin Readln (let ); Case let of 1..5 : writeln ('әлі мектепке бармаған') ; 6..17: writeln ('мектеп оқушысы'); 18..25: writeln ('студант'); 25..62: writeln ('жұмысшы'); 63..100: writeln ('зейнеткер'); end.Readln;End. Шығармашылық есеп Онтогенездің негізгі кезеңдерін еске түсіріп , адам организімін өсуі мен дамуын топтап көрсететін программа құр . Program kezen ; Var let : integer ; Begin Readln (let ) ; Case let of 0..1 : writeln ('нәресте'); 1..3 : writeln ('балабақша'); 4..6 : writeln ('мектепке дайындық'); 6..12: writeln ('жасөспірімдік'); 13..17 : writeln ('балғын жастық'); 18..44 : writeln ('жастық'); 45..59: writeln ('орта жас'); 60..74 : writeln ('мосқалдық'); 75..89: writeln ('қарттық'); 90..100: writeln ('ұзақ өмірлі'); end; Readln; End. ОЭ - 6 . Автотест Үй тапсырмасы: п 19 оқу |
Презентация Стикерлер |
||||||||||||
|
Саралау - қалай көп қолдау көрсетуге жоспарлап отырсыз? Егер сіз көп қабілетті оқушылардың алдында қоюға қандай міндеттер жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - сіз студенттер материалының меңгерілу деңгейін тексеру жоспарлап қалай?
|
Денсаулық және қауіпсіздік сәйкестігі
|
||||||||||||
|
Саралау сынып үш студенті күшті болса, онда біз оларға тобы көшбасшыларын істеу өз командасын таңдауға мүмкіндік бере алады, мысалы, топтардың дивизиясында ілдірді болады |
жұмысқа, кестелерде шартты пішімдеу пайдалану туралы, топ өз жұмысы үшін қажетті студенттерді бағалау |
үстелдер арасындағы жеңіл қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін, ғылыми-зерттеу жұмыстарына, өйткені, студенттер және басқа да студенттердің деректерді барып жаңартуға болады |
||||||||||||
|
Сабақта Рефлексия
сабақ мақсаттары / оқыту мақсаттары шынайы болды? Барлық оқушылар CO жетті ме? Егер жоқ болса, неге жоқ? сыныпта Дұрыс саралау жүзеге? Сабақтың уақытша кезеңдері болған жағдайда тұрақты? Қандай сабақ жоспарын ұшатын және неге? |
Сабақта көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. сол жақ бағаннан сіздің сабақтың ең маңызды сұрақтарға жауап. |
|||||||||||||
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы рейтинг
Сабақтың екі аспектілері қандай (қалай оқыту және танып ойлаймын) сондай-ақ барды? 1:
2:
Қандай (қалай оқыту туралы және оқыту туралы ойлануға) Сабақтың жақсартуға ықпал мүмкін? 1:
2:
Мен келесі сабаққа назар аудару қажеттігі туралы, жеке Сынып немесе жетістіктері / қиындықтар туралы сабақ (а) Табылған қандай?
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













