Білім беру ұйымының атауы |
ҚЗМ «Бәйтерек» |
|||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Аширбаева Нурила Нурланкызы |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
Сынып:4 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Таңғажайып ертегілер. Алтын сақа |
|||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1
шығарманың тақырыбы және қорытынды
бөлімі негізінде сюжеттің дамуын
болжау, оның себебін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Сюжеттің дамуын болжауды,кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың,жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
Өткен білімді еске түсіру 5 минут
Жаңа білім 25 минут
Сабақтың соңы 5 минут
Кері байланыс 5 минут |
Амандасу. Топқа бөлу I.Ұйымдастыру кезеңі: Әрбір адам – туысым, досым, жұрағат. Әрбір сабақ –үйрену, оқу, ұлағат. Әрбір ісім – тірлік, тірек, адамдық. Әрбір сөзім шындық, бірлік, адалдық. «Үш қадам» әдісі
Өткенді пысықтау «ВОРД ВОЛ» сайтында түрлі әдістер арқылы пысықтау. Сұрақтар: 1-топ.Ұлттық ойындардың қандай түрлерін білесіңдер? Сәйкестендіру 2-топ.«Орамал тастау» ойынын тақтаға шығып көрсету ұсынылады. 3-топ. Асықтың түсуіне қарай атауларын көрсету. ( асықтар көрсетіліп балалар анықтайды) Жаңа тақырып«Не ортақ?» Ертегінің атауларын табу, не ортақ екенін анықтау
1.Мақта қыз 2.Арыстан мен тышқан 3.Түлкі мен тырна Сабақтың тақырыбы оқушылармен бірге анықталады, мақсаты айтылады Сабақтың тақырыбы: Таңғажайып ертегілер. Ертегілердің үш түрі бар. Олар: 1. Хайуанаттар туралы ертегілер 2. Қиял – ғажайып ертегілер 3. Шыншыл ертегілер Топпен жұмыс. Сурет беру
Видеоролик көру. Оқулықпен жұмыс:«Алтын сақа» Оқулықта берілген ертегіні балаларға оқу ұсынылады. Ертегі 1- бөлігін оқу, түсіндірме жұмыстарын жүргізу, тапсырма орындау.
Түсіндірме сөздер Құрық Өкпе
1. Бай жылқысын суғаруға қайда келді? 1б\ а) мұхитқа б) көлге в) өзенге 2. Көл ішінде не жүзіп жүр екен?________________________1б\ 3. Мәтіндегі «жуымайды» сөзіне синоним? 1б\ А) барады б) жақындамайды в)кетпейді 4. Жалғастыр. Өкпе суға батып кетіп, _______________ 1б\ 5. Жалмауыз кемпір байдан не сұрайды? 1б\ а) ат басындай алтын ә) Көп жылқы б) жалғыз баласын 6. Бай жалғыз баласын неге айырбастайды? 1б\ а) бостандыққа ә) алтынға б) тіске 7. Ақиқат па, жалған ба? Өкпе сұлу қызға айналды. 1б\ Мәтінді оқу, түсіндірме жұмыстарын жүргізу тапсырма орындау Жылқы өсуіне қарай: Құлын - биенің жас төлі. Жабағы - 6 айдан асқан құлын Тай - жылқының бір жастағысы. Құнан - жылқының екі жастағысы. Дөнен - жылқының 3 жастағысы. Сәурік-(3 – 4 жастағы үйірге салынбағаны) Бесті - жылқының бес жастағысы. Жүген, ер-тоқым, айыл 8. Баланың асығы қайда қалып қойды? 1б\ а) жұртта ә) көршіде б) қалада 9. Сәйкестендір.
10. Қатені тап. 2б\ Шырағым, өзің ал. Кәріліктен отырсам, отыра алмаймын, тұрсам, тұра алмаймын. Мәтінді оқу, түсіндірме жұмыстарын жүргізу тапсырма орындау 11.Оқиға ретін қой.10б\ _____ Бала сақаны іліп алды. _____ Бала аттан түсіп, бәйтеректің басына шығып кетеді. _____ Баланың аты сақаның жанына жата қалды. _____ Кемпір бір тісін жұлып алып, атып жібергенде, аттың бір аяғы жұлынып түседі. _____ Түлкі тісті суға лақтырып, қазған шұңқырды бітеп, өзі кетіп қалады _____ Кемпір бәйтеректің түбін қаза-қаза құлауға жақындатады. _____ Кемпір тағы бір тісін жұлып алып, бәйтеректің түбін қаза бастайды. _____ Қызыл түлкі келеді. _____ Кемпір аузын ашса, бір –ақ тісі қалыпты. _____ Кемпір түлкіге сеніп, ұйқыға кетеді. Мәтінді оқу, түсіндірме жұмыстарын жүргізу тапсырма орындау 12.Баланың төбеттеріне хабар берген қай құс? 1б\ а) қарға б) қарлығаш в) торғай 13.Қарлығаш не себептен балаға көмек берді? Жаз. 1б\ 14.Ертегідегі негізгі ой. 1б\ а) баланың ақылдылығы б) әкесінің қатігездігі в) жақсылықтың жеңуі 15.Қандай кейіпкерлер жақсылық үшін күресті? Жаз.
Бағалау
Үй тапсырмасы «Алтын сақа» ертегісінің мазмұнын айтып беру
|
Сәлемдесу. Балалар хормен айтады Қолмен көрсетеді
Топбасшылар шығып, тапсырма таңдайды. Бұйырған тапсырмаларды тобымен орындайды.
Сұрақтарға жауап береді
Әр топ берілген ертегі кейіпкерлерін және ертегідегі негізгі ойды айтады.
Видеоролик тыңдайды.
Мәтін бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды.
Жаңа тақырыппен жұмыс жасайды Сұрақтарға жауап жазады, тексереді, өзін – өзі бағалайды.
Мәтін бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға жауап жазады, сәйкестендіреді тексереді, өзін – өзі бағалайды.
Мәтін бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды.
Оқиға ретін дұрыс қояды, тексереді, өзін – өзі бағалайды.
Мәтін бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды.
Жұмыс парағындағы баллдарын есептейді.
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Ұлттық ойындардың түрлерін атайды. Асықтың түсуіне қарай атауларын атайды. Ормал тастау ойынын көрсетеді
көрсетілген суреттер арқылы тақырыпты болжайды.
Дескриптор: Суреттерден ертегі атауларын табады
Ертегі кейіпкерлерін атайды Негізгі ойды анықтайды.
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа -1б
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа -1б
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа -1б
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа -1б
Мадақтау
28-29
ұпай – 10 балл
«Эмоция аралдары» жалпы сабақ бойынша қай аралда тұрғандарын үлестірме қайықшаларды жапсыру арқылы көрсетеді |
Слайд-2
Слайд -3
https://wordwall.net/ru
Слайд -4 Асықтар Орамал
Слайд -5
Ертегілер туралы суреттер
Ертегілер слайды
слайд-6
Ертегі кейіпкерле рінің суреттері https://studio.d-id.com/share?id=7ca1205fb8288c5633608d6f9f42c347&utm_source=copy Оқулық
Слайд -8
Жұмыс парағы Слайд-10
Оқулық
Слайд -11
Жұмыс парағы Слайд-12
Оқулық
Жұмыс парағы Слайд-13
Оқулық
Жұмыс парағы Слайд-14
Суреттер
Кері байланыс парақша лары |
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таңғажайып ертегілер. Алтын сақа
Білім беру ұйымының атауы |
ҚЗМ «Бәйтерек» |
|||||||||||||||||||||||||
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||||||||||||||
Бөлім: |
Мәдени мұра |
|||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
Аширбаева Нурила Нурланкызы |
|||||||||||||||||||||||||
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
Сынып:4 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Таңғажайып ертегілер. Алтын сақа |
|||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.1.3.1
шығарманың тақырыбы және қорытынды
бөлімі негізінде сюжеттің дамуын
болжау, оның себебін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Сюжеттің дамуын болжауды,кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауды үйренеді |
|||||||||||||||||||||||||
Құндылықтар және оның мақсаты: |
ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Білімнің жаратылыстану және гуманитарлық салаларындағы тәжірибені бақылаудың,жүйелеудің және түсінудің қарапайым дағдыларының болуы. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі// |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут
Өткен білімді еске түсіру 5 минут
Жаңа білім 25 минут
Сабақтың соңы 5 минут
Кері байланыс 5 минут |
Амандасу. Топқа бөлу I.Ұйымдастыру кезеңі: Әрбір адам – туысым, досым, жұрағат. Әрбір сабақ –үйрену, оқу, ұлағат. Әрбір ісім – тірлік, тірек, адамдық. Әрбір сөзім шындық, бірлік, адалдық. «Үш қадам» әдісі
Өткенді пысықтау «ВОРД ВОЛ» сайтында түрлі әдістер арқылы пысықтау. Сұрақтар: 1-топ.Ұлттық ойындардың қандай түрлерін білесіңдер? Сәйкестендіру 2-топ.«Орамал тастау» ойынын тақтаға шығып көрсету ұсынылады. 3-топ. Асықтың түсуіне қарай атауларын көрсету. ( асықтар көрсетіліп балалар анықтайды) Жаңа тақырып«Не ортақ?» Ертегінің атауларын табу, не ортақ екенін анықтау
1.Мақта қыз 2.Арыстан мен тышқан 3.Түлкі мен тырна Сабақтың тақырыбы оқушылармен бірге анықталады, мақсаты айтылады Сабақтың тақырыбы: Таңғажайып ертегілер. Ертегілердің үш түрі бар. Олар: 1. Хайуанаттар туралы ертегілер 2. Қиял – ғажайып ертегілер 3. Шыншыл ертегілер Топпен жұмыс. Сурет беру
Видеоролик көру. Оқулықпен жұмыс:«Алтын сақа» Оқулықта берілген ертегіні балаларға оқу ұсынылады. Ертегі 1- бөлігін оқу, түсіндірме жұмыстарын жүргізу, тапсырма орындау.
Түсіндірме сөздер Құрық Өкпе
1. Бай жылқысын суғаруға қайда келді? 1б\ а) мұхитқа б) көлге в) өзенге 2. Көл ішінде не жүзіп жүр екен?________________________1б\ 3. Мәтіндегі «жуымайды» сөзіне синоним? 1б\ А) барады б) жақындамайды в)кетпейді 4. Жалғастыр. Өкпе суға батып кетіп, _______________ 1б\ 5. Жалмауыз кемпір байдан не сұрайды? 1б\ а) ат басындай алтын ә) Көп жылқы б) жалғыз баласын 6. Бай жалғыз баласын неге айырбастайды? 1б\ а) бостандыққа ә) алтынға б) тіске 7. Ақиқат па, жалған ба? Өкпе сұлу қызға айналды. 1б\ Мәтінді оқу, түсіндірме жұмыстарын жүргізу тапсырма орындау Жылқы өсуіне қарай: Құлын - биенің жас төлі. Жабағы - 6 айдан асқан құлын Тай - жылқының бір жастағысы. Құнан - жылқының екі жастағысы. Дөнен - жылқының 3 жастағысы. Сәурік-(3 – 4 жастағы үйірге салынбағаны) Бесті - жылқының бес жастағысы. Жүген, ер-тоқым, айыл 8. Баланың асығы қайда қалып қойды? 1б\ а) жұртта ә) көршіде б) қалада 9. Сәйкестендір.
10. Қатені тап. 2б\ Шырағым, өзің ал. Кәріліктен отырсам, отыра алмаймын, тұрсам, тұра алмаймын. Мәтінді оқу, түсіндірме жұмыстарын жүргізу тапсырма орындау 11.Оқиға ретін қой.10б\ _____ Бала сақаны іліп алды. _____ Бала аттан түсіп, бәйтеректің басына шығып кетеді. _____ Баланың аты сақаның жанына жата қалды. _____ Кемпір бір тісін жұлып алып, атып жібергенде, аттың бір аяғы жұлынып түседі. _____ Түлкі тісті суға лақтырып, қазған шұңқырды бітеп, өзі кетіп қалады _____ Кемпір бәйтеректің түбін қаза-қаза құлауға жақындатады. _____ Кемпір тағы бір тісін жұлып алып, бәйтеректің түбін қаза бастайды. _____ Қызыл түлкі келеді. _____ Кемпір аузын ашса, бір –ақ тісі қалыпты. _____ Кемпір түлкіге сеніп, ұйқыға кетеді. Мәтінді оқу, түсіндірме жұмыстарын жүргізу тапсырма орындау 12.Баланың төбеттеріне хабар берген қай құс? 1б\ а) қарға б) қарлығаш в) торғай 13.Қарлығаш не себептен балаға көмек берді? Жаз. 1б\ 14.Ертегідегі негізгі ой. 1б\ а) баланың ақылдылығы б) әкесінің қатігездігі в) жақсылықтың жеңуі 15.Қандай кейіпкерлер жақсылық үшін күресті? Жаз.
Бағалау
Үй тапсырмасы «Алтын сақа» ертегісінің мазмұнын айтып беру
|
Сәлемдесу. Балалар хормен айтады Қолмен көрсетеді
Топбасшылар шығып, тапсырма таңдайды. Бұйырған тапсырмаларды тобымен орындайды.
Сұрақтарға жауап береді
Әр топ берілген ертегі кейіпкерлерін және ертегідегі негізгі ойды айтады.
Видеоролик тыңдайды.
Мәтін бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды.
Жаңа тақырыппен жұмыс жасайды Сұрақтарға жауап жазады, тексереді, өзін – өзі бағалайды.
Мәтін бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды.
Сұрақтарға жауап жазады, сәйкестендіреді тексереді, өзін – өзі бағалайды.
Мәтін бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды.
Оқиға ретін дұрыс қояды, тексереді, өзін – өзі бағалайды.
Мәтін бөлігін оқиды, сұрақтарға жауап береді, тапсырманы орындайды.
Жұмыс парағындағы баллдарын есептейді.
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс жасайды
|
Дескриптор: Ұлттық ойындардың түрлерін атайды. Асықтың түсуіне қарай атауларын атайды. Ормал тастау ойынын көрсетеді
көрсетілген суреттер арқылы тақырыпты болжайды.
Дескриптор: Суреттерден ертегі атауларын табады
Ертегі кейіпкерлерін атайды Негізгі ойды анықтайды.
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа -1б
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа -1б
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа -1б
Дескриптор: Әр дұрыс жауапқа -1б
Мадақтау
28-29
ұпай – 10 балл
«Эмоция аралдары» жалпы сабақ бойынша қай аралда тұрғандарын үлестірме қайықшаларды жапсыру арқылы көрсетеді |
Слайд-2
Слайд -3
https://wordwall.net/ru
Слайд -4 Асықтар Орамал
Слайд -5
Ертегілер туралы суреттер
Ертегілер слайды
слайд-6
Ертегі кейіпкерле рінің суреттері https://studio.d-id.com/share?id=7ca1205fb8288c5633608d6f9f42c347&utm_source=copy Оқулық
Слайд -8
Жұмыс парағы Слайд-10
Оқулық
Слайд -11
Жұмыс парағы Слайд-12
Оқулық
Жұмыс парағы Слайд-13
Оқулық
Жұмыс парағы Слайд-14
Суреттер
Кері байланыс парақша лары |
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


