(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
23.12.2024 |
|
|
Сынып: 9 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Таңғажайып жаңа жыл |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушылардың Жаңа жыл мерекесі туралы білімдерін кеңейту; Құндылықтарды құрметтеуге, мерекені ынтымақтастықпен өткізуге тәрбиелеу; Шығармашылық қабілеттерін дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
Желідегі фейктер үшін жауапкершілік |
|
|
Мақсаты |
жалған ақпаратты таратудың салдарын түсіну және дереккөздердің дұрыстығын тексеруді үйрену. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Жаңа жылдық әуен ойнап тұрады. Сынып жаңа жылдық безендірумен дайындалады. Мұғалім оқушыларды құттықтап, сабақты ашық деп жариялайды.
Құрметті оқушылар! Бүгін біз сіздермен ерекше мереке – Жаңа жылды атап өтеміз. Бұл мереке баршамызға жаңа үміттер, жаңа армандар, жаңа мақсаттар әкеледі. Жаңа жыл туралы сұрақ-жауап:
(Оқушылар жауап береді, мұғалім қосымша ақпарат береді.) |
Интеллектуалдық викторина Тақырып: Жаңа жыл тарихы, салт-дәстүрлері және әртүрлі елдерде тойлау ерекшеліктері. Мысал сұрақтары: Жаңа жыл алғаш қай елде тойлана бастады? Қандай елде Жаңа жылды қытайлық ай күнтізбесі бойынша тойлайды? Қазақстанда Жаңа жылды тойлаудың дәстүрлерін атаңыз. Ең алғаш шырша безендіру дәстүрі қай елде пайда болды? |
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
А) Шығармашылық тапсырма:
Ә) Ойындар мен сайыстар:
Б) Театрландырылған қойылым: «Аяз ата мен Ақшақардың ертегісі». (Оқушылар ертегі кейіпкерлерін ойнап, кішкене көрініс қояды.) |
Шығармашылық тапсырмалар"Жаңа жыл тілегі": Әр оқушы қиялдағы тілектерін жазып, сынып шыршасына ілу. "Кино сценарийі": Топқа бөлініп, қысқа Жаңа жылдық қойылым сценариін дайындау. "Ертегі жазу": Әр топ қиялдағы Жаңа жыл туралы қысқа ертегі жазады және сыныпта оқып береді. |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Сабақтың соңы |
Міне, оқушылар, біз Жаңа жылды осылайша ерекше қарсы алдық. Жаңа жыл баршамызға табысты, бақытты болсын! Армандарымыз орындалсын! Оқушылардың
тілектері: Әуен ойнатылады, шағын жаңа жылдық би ұйымдастырылады. |
Логикалық тапсырмаларСөзжұмбақ немесе ребус құрастыру: Жаңа жыл тақырыбына арналған сөзжұмбақтарды шешу немесе өздері құрастыру. Құпия хат: Оқушыларға "Аяз Ата" жазған хаттың кодталған бөлігін шешу керек. |
|
презентация |
|
Қауіпсіздік сабағы |
Сабақтың мақсаты: жалған ақпаратты таратудың салдарын түсіну және дереккөздердің дұрыстығын тексеруді үйрену. Негізгі міндеттер:
Сабақтың барысы
Практикалық бөлім Оқушыларды топтарға бөліп осы чек парағы бойынша кез келген жаңалықты тексеруге тапсырма беріңіз:
Жадынама ақпараттың дұрыстығын тексерудің 5 қарапайым қадамы. ХХІ ғасырда ақпараттың көптігі соншалық, бәрін игеру мүмкін емес. Сондықтан онымен жұмыс істеу дағдысы өмірлік қажеттілікке айналады. «Фактчекинг» термині фактілерді тексеруді білдіреді. Факт – бұл нақты оқиға.
Негізгі себеп: жалған ақпарат оқырманға әлемнің дұрыс емес бейнесін жасайды. Бұл өз кезегінде беделге көлеңке түсіреді. Фактчекинг өнерін игеру үшін келесі негізгі ережелерді меңгеріп, ұстану керек: Бірнеше тәуелсіз көздерден ақпараттың бастапқы көзін немесе растауын табу керек: Дереккөз – бастапқы мәлімдеме немесе әрекет шыққан адам. Сондай-ақ, дереккөз оқиғаларға қатысқан (куәгер) немесе бастапқы дереккөзге жақын адам болуы мүмкін.
Барлық деректерге сүйене отырып, ақпараттың түпнұсқалығын тексеру мүмкіндігі медиа сауатты адамның маңызды дағдыларының бірі деп айтуға болады. 3.Қорытынды (2 минут) Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/bfdMQ3OBxy8?si=fDLiEXOK-ubcE-32 https://drive.google.com/file/d/1jBaUo3bG8fZ7Sq1vN9_O9NM8_pbR0LUM/vie w
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Таңғажайып жаңа жыл.Желідегі фейктер үшін жауапкершілік.
Таңғажайып жаңа жыл.Желідегі фейктер үшін жауапкершілік.
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
23.12.2024 |
|
|
Сынып: 9 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
Таңғажайып жаңа жыл |
|
|
Құндылықты дарыту |
Оқушылардың Жаңа жыл мерекесі туралы білімдерін кеңейту; Құндылықтарды құрметтеуге, мерекені ынтымақтастықпен өткізуге тәрбиелеу; Шығармашылық қабілеттерін дамыту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
Желідегі фейктер үшін жауапкершілік |
|
|
Мақсаты |
жалған ақпаратты таратудың салдарын түсіну және дереккөздердің дұрыстығын тексеруді үйрену. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Жаңа жылдық әуен ойнап тұрады. Сынып жаңа жылдық безендірумен дайындалады. Мұғалім оқушыларды құттықтап, сабақты ашық деп жариялайды.
Құрметті оқушылар! Бүгін біз сіздермен ерекше мереке – Жаңа жылды атап өтеміз. Бұл мереке баршамызға жаңа үміттер, жаңа армандар, жаңа мақсаттар әкеледі. Жаңа жыл туралы сұрақ-жауап:
(Оқушылар жауап береді, мұғалім қосымша ақпарат береді.) |
Интеллектуалдық викторина Тақырып: Жаңа жыл тарихы, салт-дәстүрлері және әртүрлі елдерде тойлау ерекшеліктері. Мысал сұрақтары: Жаңа жыл алғаш қай елде тойлана бастады? Қандай елде Жаңа жылды қытайлық ай күнтізбесі бойынша тойлайды? Қазақстанда Жаңа жылды тойлаудың дәстүрлерін атаңыз. Ең алғаш шырша безендіру дәстүрі қай елде пайда болды? |
|
презентация |
|
Сабақтың ортасы |
А) Шығармашылық тапсырма:
Ә) Ойындар мен сайыстар:
Б) Театрландырылған қойылым: «Аяз ата мен Ақшақардың ертегісі». (Оқушылар ертегі кейіпкерлерін ойнап, кішкене көрініс қояды.) |
Шығармашылық тапсырмалар"Жаңа жыл тілегі": Әр оқушы қиялдағы тілектерін жазып, сынып шыршасына ілу. "Кино сценарийі": Топқа бөлініп, қысқа Жаңа жылдық қойылым сценариін дайындау. "Ертегі жазу": Әр топ қиялдағы Жаңа жыл туралы қысқа ертегі жазады және сыныпта оқып береді. |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
|
Сабақтың соңы |
Міне, оқушылар, біз Жаңа жылды осылайша ерекше қарсы алдық. Жаңа жыл баршамызға табысты, бақытты болсын! Армандарымыз орындалсын! Оқушылардың
тілектері: Әуен ойнатылады, шағын жаңа жылдық би ұйымдастырылады. |
Логикалық тапсырмаларСөзжұмбақ немесе ребус құрастыру: Жаңа жыл тақырыбына арналған сөзжұмбақтарды шешу немесе өздері құрастыру. Құпия хат: Оқушыларға "Аяз Ата" жазған хаттың кодталған бөлігін шешу керек. |
|
презентация |
|
Қауіпсіздік сабағы |
Сабақтың мақсаты: жалған ақпаратты таратудың салдарын түсіну және дереккөздердің дұрыстығын тексеруді үйрену. Негізгі міндеттер:
Сабақтың барысы
Практикалық бөлім Оқушыларды топтарға бөліп осы чек парағы бойынша кез келген жаңалықты тексеруге тапсырма беріңіз:
Жадынама ақпараттың дұрыстығын тексерудің 5 қарапайым қадамы. ХХІ ғасырда ақпараттың көптігі соншалық, бәрін игеру мүмкін емес. Сондықтан онымен жұмыс істеу дағдысы өмірлік қажеттілікке айналады. «Фактчекинг» термині фактілерді тексеруді білдіреді. Факт – бұл нақты оқиға.
Негізгі себеп: жалған ақпарат оқырманға әлемнің дұрыс емес бейнесін жасайды. Бұл өз кезегінде беделге көлеңке түсіреді. Фактчекинг өнерін игеру үшін келесі негізгі ережелерді меңгеріп, ұстану керек: Бірнеше тәуелсіз көздерден ақпараттың бастапқы көзін немесе растауын табу керек: Дереккөз – бастапқы мәлімдеме немесе әрекет шыққан адам. Сондай-ақ, дереккөз оқиғаларға қатысқан (куәгер) немесе бастапқы дереккөзге жақын адам болуы мүмкін.
Барлық деректерге сүйене отырып, ақпараттың түпнұсқалығын тексеру мүмкіндігі медиа сауатты адамның маңызды дағдыларының бірі деп айтуға болады. 3.Қорытынды (2 минут) Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/bfdMQ3OBxy8?si=fDLiEXOK-ubcE-32 https://drive.google.com/file/d/1jBaUo3bG8fZ7Sq1vN9_O9NM8_pbR0LUM/vie w
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз













