Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатылганова Гульзина Оналбековна |
|||||
|
Күні: |
19.05.2025 |
|||||
|
Сынып: |
4 Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жазба 162-сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.3 - кеңістіктік геометриялық фигуралардың (пирамида, цилиндр, конус) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңістіктік геометриялық фигуралардың (пирамида, цилиндр, конус) жазбасын дайындайды және олардың моделін құрастырады |
|||||
|
Құндылықтар |
Құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Үлкенге де Сіз, Кішіге де Сіз. Бар адамға құрметпен, Бас иеміз Біз. ҰЖ. 1-тапсырма. Қандай геометриялық фигуралар болашақтағы көліктерге ұқсайды? Осы көліктердің үлгісін дайындау үшін, қандай фигуралардың жазбасы қажет болады?
Сабақ мақсатымен танысады |
Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ:Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! Жазбалардан қандай фигуралар жасауға болатынын анықтайды.1б |
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 22мин |
Жаңа сабақ ӨЖ. 2
тапсырманы өз
беттерімен орындауды ұсынады. 3 - тапсырма. (оқулықтың 120 - бетіндегі) Фигуралардың ауданын есепте.
S₁= 6см · 4см = 24см S₂ = 2см · 2 см = 4 см S₃ = 2см · 4см = 8см 24см + 4см + 8см = 36 см 4-тапсырма .Сызбасын салып, есепті шығар.
Шешуі :10 000 км : 4 сағ = 2500 км/сағ 2500 км - 1300 км/сағ = 1200км/сағ Жауабы : екіншісінің жылдамдығы 1200 км/сағ |
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру Құрама фигуралардың ауданын есептеп табады. Сызбасын салып, есепті шығарады |
Кеңістік геометриялық фигуралардың жазбасын ажыратады 1б Фигураларды олардың жазбасымен сәйкестендіреді 1б Олардың моделін құрастырады 1б Амалдардың орындалу тәртібін біледі, 1б Мәнін табады 1б |
Оқулық Оқулық |
||
|
Сергіту сәті 2мин |
Сергіту сәті |
Сәйкесінше қимылмен көрсетеді |
Тамаша! |
слайд |
||
|
10мин |
ЖЖ. 5-тапсырма 300 202 – 168 017 : 37 · 23=195 759 8 412 · 18 : (186 002 – 185 948)=2 804 1 509 · 49 + 16 095 : 15=75 014 143 115 : 47 · (60 012 – 59 953)=179 655 ТЖ.6-тапсырма Шешуі:Әрбір қатардағы текшелердің санын анықтап, олардың қосындысын табады. Әртүрлі тәсілмен санауға болады. 1) 9 + (9 – 2) + (9 – 4) = 9 + 7 + 5 = 21 текше. 2) 6 + 6 + 9 = 21текше 3) 3 · 3 · 3 – (2 + 4) = 27 – 6 =21 текше Бір текшенің көлемін анықтаймыз. V₁ = a·a·a = 5·5·5 = 125cм³ Фигураның көлемін табамыз. V₂ = V₁·c = 125 см³·21 = 2625см³- ЕҚБ. 7тапсырма. Теңдеулер жазады және оларды шешеді. а) 17 214 – х = 360 ∙ 21 ә) х : 40 = 541 · 24 17 214 – х = 7 560 х : 40 =12 984 х = 17 214 – 7 560 х = 12984 · 40 х = 9 654 х = 519 360 17 214 – 9 654 = 7 560 519 360 : 40 =12 984 7 560 = 7 560 12 984 = 12 984 ЕБҚ. б) х + 524 = 174 087 : 87 х + 524 = 2 001 х= 2 001 – 524 х= 1 477 1 477 + 524 = 2001 2001 = 2001 ФС. 8-тапсырма. 1) 11 · 6 = 66 (торкөз) Біздің тіктөртбұрышқа дейін толықтырған фигураны боялмаған торкөздердің санын санаймыз. 2) 6 · 4 + 6 = 30 (торкөз) Фигурадағы боялған торкөздердің санын есептейміз. 3) 66 – 30 = 36 (торкөз.) – фигураның көлемі |
Есептейді Оқушылар фигураның ауданын табады. Дәптеріне ауданы дәл осындай болатын шаршы сызады. Фигураны тіктөртбұрышқа дейін толықтыру қажет. Оның ұзындығы мен енін құрайтын торкөздердің санын санап, оның ауданын құрайтын торкөздердің санын есептейміз. |
Амалдардың орындалу ретін анықтап алып есептейді 1б Теңдеулер жазады және оларды шешеді.2б Фигураның ауданын табады 1б |
Оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Бекіту Үй тапсырмасы: 9-тапсырма Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі. С |
Кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақыры Жазба
Тақыры Жазба
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Ғарышқа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сатылганова Гульзина Оналбековна |
|||||
|
Күні: |
19.05.2025 |
|||||
|
Сынып: |
4 Қатысқандар |
Қатыспағандар |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жазба 162-сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.3.2.3 - кеңістіктік геометриялық фигуралардың (пирамида, цилиндр, конус) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңістіктік геометриялық фигуралардың (пирамида, цилиндр, конус) жазбасын дайындайды және олардың моделін құрастырады |
|||||
|
Құндылықтар |
Құрмет көрсетуге, адамгершілікке тəрбиелеу. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 8 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындық Үлкенге де Сіз, Кішіге де Сіз. Бар адамға құрметпен, Бас иеміз Біз. ҰЖ. 1-тапсырма. Қандай геометриялық фигуралар болашақтағы көліктерге ұқсайды? Осы көліктердің үлгісін дайындау үшін, қандай фигуралардың жазбасы қажет болады?
Сабақ мақсатымен танысады |
Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ:Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! Жазбалардан қандай фигуралар жасауға болатынын анықтайды.1б |
Слайд |
||
|
Сабақтың ортасы 22мин |
Жаңа сабақ ӨЖ. 2
тапсырманы өз
беттерімен орындауды ұсынады. 3 - тапсырма. (оқулықтың 120 - бетіндегі) Фигуралардың ауданын есепте.
S₁= 6см · 4см = 24см S₂ = 2см · 2 см = 4 см S₃ = 2см · 4см = 8см 24см + 4см + 8см = 36 см 4-тапсырма .Сызбасын салып, есепті шығар.
Шешуі :10 000 км : 4 сағ = 2500 км/сағ 2500 км - 1300 км/сағ = 1200км/сағ Жауабы : екіншісінің жылдамдығы 1200 км/сағ |
Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру Құрама фигуралардың ауданын есептеп табады. Сызбасын салып, есепті шығарады |
Кеңістік геометриялық фигуралардың жазбасын ажыратады 1б Фигураларды олардың жазбасымен сәйкестендіреді 1б Олардың моделін құрастырады 1б Амалдардың орындалу тәртібін біледі, 1б Мәнін табады 1б |
Оқулық Оқулық |
||
|
Сергіту сәті 2мин |
Сергіту сәті |
Сәйкесінше қимылмен көрсетеді |
Тамаша! |
слайд |
||
|
10мин |
ЖЖ. 5-тапсырма 300 202 – 168 017 : 37 · 23=195 759 8 412 · 18 : (186 002 – 185 948)=2 804 1 509 · 49 + 16 095 : 15=75 014 143 115 : 47 · (60 012 – 59 953)=179 655 ТЖ.6-тапсырма Шешуі:Әрбір қатардағы текшелердің санын анықтап, олардың қосындысын табады. Әртүрлі тәсілмен санауға болады. 1) 9 + (9 – 2) + (9 – 4) = 9 + 7 + 5 = 21 текше. 2) 6 + 6 + 9 = 21текше 3) 3 · 3 · 3 – (2 + 4) = 27 – 6 =21 текше Бір текшенің көлемін анықтаймыз. V₁ = a·a·a = 5·5·5 = 125cм³ Фигураның көлемін табамыз. V₂ = V₁·c = 125 см³·21 = 2625см³- ЕҚБ. 7тапсырма. Теңдеулер жазады және оларды шешеді. а) 17 214 – х = 360 ∙ 21 ә) х : 40 = 541 · 24 17 214 – х = 7 560 х : 40 =12 984 х = 17 214 – 7 560 х = 12984 · 40 х = 9 654 х = 519 360 17 214 – 9 654 = 7 560 519 360 : 40 =12 984 7 560 = 7 560 12 984 = 12 984 ЕБҚ. б) х + 524 = 174 087 : 87 х + 524 = 2 001 х= 2 001 – 524 х= 1 477 1 477 + 524 = 2001 2001 = 2001 ФС. 8-тапсырма. 1) 11 · 6 = 66 (торкөз) Біздің тіктөртбұрышқа дейін толықтырған фигураны боялмаған торкөздердің санын санаймыз. 2) 6 · 4 + 6 = 30 (торкөз) Фигурадағы боялған торкөздердің санын есептейміз. 3) 66 – 30 = 36 (торкөз.) – фигураның көлемі |
Есептейді Оқушылар фигураның ауданын табады. Дәптеріне ауданы дәл осындай болатын шаршы сызады. Фигураны тіктөртбұрышқа дейін толықтыру қажет. Оның ұзындығы мен енін құрайтын торкөздердің санын санап, оның ауданын құрайтын торкөздердің санын есептейміз. |
Амалдардың орындалу ретін анықтап алып есептейді 1б Теңдеулер жазады және оларды шешеді.2б Фигураның ауданын табады 1б |
Оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Бекіту Үй тапсырмасы: 9-тапсырма Кері байланыс: «Бағдаршам» әдісі. С |
Кері байланыс жасайды |
1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
|
||
шағым қалдыра аласыз
















