Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тақырыбы : ". Бұрыш түрлері. Көпбұрыштар"

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға бұрыштармен таныстыру. Барлығы бұрыштарды білуі тиіс. Фигураларды дүрыс сала білу. Сабақта сыз.ыш қолдану арқылы орындалатының түсіндіру керек.
Материалдың қысқаша нұсқасы

65-сабақ. Бұрыш түрлері. Көпбұрыштар


Тақырыбы: Спорт жəне туризм денсаулықты нығайтады.


Күні: 10.01.19ж

Мұғалімнің аты-жөні:

Г.Н. Мурзабаева

2-сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқыту мақсаттары

2.3.1.1. Бұрыштардың түрлерін (тік, сүйір, доғал) ажырату жəне атау; тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың маңызды ерекшеліктерін анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

бұрыштардың түрлері (тік, сүйір, доғал) мен фигуралардың түрлерін (тіктөртбұрыш, шаршы) танып біледі.

Көптеген оқушылар:

фигуралардағы бұрыштардың түрлерін танып біледі жəне құрайды. Бұрыштар (тік, сүйір, доғал), тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың маңызды ерекшеліктерін ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

фигураларды түрлі белгілері бойынша жүйелейді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың маңызды ерекшеліктерін.

Пəндік лексика жəне терминология: бұрыштардың түрлері (тік, сүйір, доғал) жəне фигуралардың түрлері (тіктөртбұрыш, шаршы, тікбұрышты үшбұрыш).

Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау:

  • Тақтадағы фигураларды қандай екі топқа бөлуге болады?

  • Əр топтың фигураларына не ортақ?




Жазу:

Фигуралар мен бұрыштардың атаулары.

Тірек білім, білік, дағдылар

Геометриялық фигуралар.





Жоспар

Жоспарланған уақыт (минут)

Жоспарланған іс-əрекет

Ресурстар

0–3


Ынталандыру.

  • Бүгін біз денсаулығымызға таза ауада серуендеудің қандай пайда əкелетіні туралы əңгімелесеміз.

Демалыс күндері отбасымен, достармен қайда баруға болады?

Бүгін біз тауға жорыққа шығамыз.

  • Серуенге дайындалу үшін ауызша санаймыз.

Тапсырма бойынша қажетті жауапты таңдаңдар.

  1. Қай санда 7 ондық, 2 бірлік бар?

  2. 8 жəне 7 сандарының қосындысы.

  3. 16-дан 8-ді азайт.

  4. 37 санының алдында тұрған санды атаңдар.

  5. 48-ден кейін тұрған санды атаңдар.

  6. 27 жəне 6 сандарының айырмасы.

  7. Егер 5 ондыққа 2 ондықты қосса қанша болады?

  8. 42 санынан 5-уі артық сан қандай?

  9. Қай санның 59-дан 6-уы кем?

  • Сандарды кему, өсу ретімен қойыңдар.

  • Кему реті деген нені білдіреді?

  • Ең үлкен саннан ең кіші санға қарай.

Оқушылар кезекпен тақтаға шығады жəне дұрыс жауабы бар карточканы таңдайды. (Жауаптар жазылған карточкалар алдын ала тақтаға ретсіз жапсырылған жəне қосымша жауаптар да берілген.) –72(Г), 15(Е), 8(О), 36(М), 49(Е), 21(Т), 70(Р), 47(И), 53(Я).

  • Қандай сөз шықты? (Геометрия)

  • Математиканың бұл бөлімі нені зерттейді? (Фигуралар жəне олардың қасиеттері)























Өрнектер жазылған карточкалар.


4–6


Өзектендіру.

Серуеннің бағытын нақтырақ құру үшін сызбаны зерттейміз.

(Карточкадағы сурет)

Мына сызбадан қандай фигураларды көріп тұрсыңдар?

Үшбұрыштарды табыңдар. Олардың саны қанша?

  • Бірдей үшбұрыштар қанша?

  • Шаршылар қанша? Олар бірдей (тең) ме?

  • Мұнда басқа да фигуралар бар ма? Қандай? Барлығы қанша фигура бар?

(Төртбұрыштар, үшбұрыштар.)

Оқушылар тақтаға шығып, фигураларды көрсете отырып санайды.

Тақтадағы фигуралары бар карточкалар.

7–11


Мақсат қою (проблемалық жағдаят)

Карточкадағы фигураларды қарауды ұсынады.


Тақтадағы фигураларды қандай екі топқа бөлуге болады? (Бұрышты жəне бұрышы жоқ фигуралар.) Мұғалім бұрышы жоқ фигураларды алып қояды. –Қалған фигураларды қандай үш топқа бөлуге болады?

(Үшбұрыштар, төртбұрыштар, бесбұрыштар.) – Əр топтың фигураларына не ортақ? (Бұрыштары мен қабырғаларының саны.)

Бұл фигуралардың қанша бұрышы бар?

(Бесбұрыштардың –5бұрышы, төртбұрыштардың – 4 бұрышы, үшбұрыштардың – 3 бұрышы бар.)

Қалай ойлайсыңдар, біздің серуеніміз қандай тақырыпқа арналады?

Тақтадағы фигуралары бар карточкалар.

12–29

Жаңаны ашу.

Оқулық, қағазпарақ,


Бұрыш дегеніміз не?

(Бұрыш – бұл бір нүктеден шыққан əртүрлі екі сəуледен құралған геометриялық фигура).

Бұрыштың сəулелері қабырға деп аталады. Ал сəулелердің түйісетін нүктесі төбе деп аталады.

Қорытынды жасаймыз: Бұрыш –бұл ...

  • Қазір əрқайсысың қағаз парағынан тік бұрыштың моделін жасайсыңдар. №2 практикалық жұмыс. Бұрышты қалай жасайтынын оқулықтан қарауға болады. (Орындай алмаған оқушыларға көмек көрсетіледі.)

  • Өздерің жасаған тік бұрыштың моделін көрсетіңдер.

  • Суреттегідей парақты жазыңдар.

  • Бұрыштардың қабырғасын жəне төбесін көрсетіңдер.

  • Өз парталарыңнан тік бұрыштың моделін көрсетіңдер.

Қандай бұрыш екенін қалай анықтауға болады?

(Мұны қалай жасайтынын тақтада жəне сызбада көрсетеді.)

Сызбадағы үшбұрышты қарастырыңдар. Оның бір бұрышының тік екеніне көздерің жетті. Бұрыш моделінің көмегімен осы үшбұрыштың басқа бұрыштары да тік болатын, болмайтынын анықтаңдар.

  • Сендер бүктеген қағаздан неше бұрыш шықты?

Үшбұрыштың сызбасына қарауды ұсынады.

  • Тік бұрыштан кіші бұрыш қалай аталады?

  • Тік бұрыштан үлкен бұрыш қалай аталады?

Түсіндіре отырып алғашқы бекіту.

Оқулықтағы 1-тапсырма талқыланғаннан кейін, суретке қарау ұсынылады.

(Ұқсас сызба алдын ала тақтада орындалады.)

Мұғалім фигуралардың əр бұрышының түрін анықтауды, сүйір, тік, доғал бұрыштарды өз бетімен табуды ұсынады. Бұдан кейін тексерумен жұптық жасау орындалады.

Өзіндік жұмыс.

Мұғалім дəптердегі 1-тапсырманы орындамас бұрын бағалау критерийін оқуды ұсынады.

Бағалау критерийі

«Бұрыш түрлерін білемін» - бұрыштар тік, сүйір жəне

жинақ полотносы.


доғал болады.

«Бұрыш түрлерін анықтай аламын» - үшбұрышты сызғыштың көмегімен бұрыштың түрін анықтауға болады. «Барлық бұрышы тік көпбұрыштардың атауын білемін» - бұл тіктөртбұрыш жəне шаршы, тік бұрышы бар үшбұрыштар.

Бұдан кейін оқушылар өзің-өзі бағалаумен өз бетімен жұмыс жасайды.


30–40


Жаңаны қолдану.

Дəптердегі 2-тапсырма – тексере отырып орындалатын өзіндік жұмыс.

Өткенді қолдану.

Мұғалім əрбір оқушыға арналған сараланған жұмыс ұйымдастырды (мұғалім тапсырманы таңдайды), бұл есептеуге берілген тапсырма (жылдамдыққа) мүмкін немесе үлгі бойынша тексерумен баған түрінде есептеу болуы мүмкін.

Немесе есеп шығаруға берілген №3 тапсырма.

Оқулық. Дəптер.


Рефлексия.

Сабақтың басында өзіміздің алдымызға қандай мақсаттар қойдық?

  • Бұл мақсаттарға жете алдық па?

  • Қиындықтар болды ма?

  • Оларды еңсере алдыңдар ма?

  • Бүгінгі сабақ несімен қызық болды?

Өз жұмысын жетістік сызғышының көмегімен бағалау ұсынылады.

Жетістіктер жолағы



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.01.2019
736
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12