Бекітемін_________________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 5-сабақ
|
Бөлім: |
4-бөлім: Астана – мəдениет пен өнер ордасы. Лексика |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Астана –әсем қала |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.1 - әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру, жаңалық) көтерілген мәселені талдау; 6.4.3.1 - неологизм, термин, диалект сөз, кəсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну жəне ажырата білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру, жаңалық) көтерілген мәселені талдай алады, диалект сөздердің қолданыс аясын анықтай алады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Елордамыздың тарихын, қалыптасу кезеңдерін білуге жетелеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 10 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
5 минут
7 минут
8 минут
Сабақтың соңы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. «Жунглидағы жаңбыр»
Сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен таныстыру Ойтүрткі Суреттерді өзара байланыстырып, әңгіме құра. Оқулық. 65- бет
1-тапсырма. 69-бет Өлеңді мұқият тыңда. Көтерілген мәселені анықта. Өз ойыңды дәлелмен жеткіз. Сұлу сүйгіш көңілімде мол ағын, Сол ағынның бір ғашығы боламын. Жеті түрін ғаламаттың сипаттап, Геродотша Астананы шоламын.
«Қзақ елі», «Пирамида», «Ханшатыр», «Опералық театрдың салты асыл. «Хазірет Сұлтан мешіті» мен «Бәйтерек», «Ақордамыз» таңғалдырар сан ғасыр.
Сүйсіндіріп керім-кербез жетегі, Ғаламаттар дәуірлерден өтеді. «Сегізінші» ғаламат боп әлемде Астананың өзі аңыз боп кетеді.
2-тапсырма. Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап бер. 1. «Жеті түрін ғаламаттың сипаттап...» деген өлең жолдарын қалай түсінесің? Геродот жайлы деректерді парталасыңмен бөліс. 2. Өлең жолдарындағы әлемді таңғалдыратын нелер? Олар несімен қызықты? 3. Астана «сегізінші ғаламат» бола ала ма? Себебін түсіндір. Тілдік бағдар 70-бет Диалект сөздер Диалект сөздер – белгілі бір жердегі тұрғындар қолданылатын сөздер. Диалект сөздер жалпыхалықтық болып есептелмейді. Өйткені олардың әдеби тілде баламалары болады. Диалект сөздер түрліше болып келеді. Мысалы, тыңла – тыңда, құдағай – құдағи, полат – болат, баралы – баралық, бережақ – бере-шек, келулі – келдіт.б. Қазіргі әдеби тілімізге біраз диалект сөздер еніп, жалпы халықтық тілге айналды. Мысалы: арасан суы, жейде, ұжым, кеден, немелтай (шөберенің баласы), үшем, төртемт.б. Тіл дегі бұл құбылыс әдеби тілді байытудың бір жолы болып есептеледі. 9-тапсырма. Оқулық 72-бет Төмендегі сөйлемдерден диалект сөздерді тауып, әдеби тілдегі нұсқасымен салыстыр. 1.Құдағай, сізді ауқат ішсін деп төр тамға шақырып жатыр атамдар. 2. Нүсірлеп құйған жаңбыр суы жыра, сайларға сыймай ағып жатыр. 3. Балалар, пахтаның чатағымен жүріп, сабаққа қо-палдау дайындалған боларсыңдар. 4. Дегенмен мынадай сұраққа жауап беріп көргін. Еш қысылмағын, саспағын. («Қазақ диалектологиясы» кітабынан 4-тапсырма. Төмендегі диалект сөздерді тиеп алған жүк көліктерін өз тұрақтарына жеткіз.
Үйге тапсырма: 7-тапсырма Кері байланыс «Шығу парағын»пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер. 1. Бүгін не үйрендім? 2. Сабақ бойынша нені түсінбедім? 3. Келесі сабақта қандай мәселеге көңіл аудару керек? |
«Жунглидағы
жаңбыр»
.
|
10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
Декриптор Білім алушы -көтерілген мәселені анықтайды,1 -өз ойын дәлелдейді,1 -сұрақтарға жауап береді.1
Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді.1
Берілген сөйлемдерден диалект сөздерді тауып, әдеби тілдегі нұсқасымен салыстырады 1
Сәйкестендіру арқылы диалект сөздерді табады 1
Дескриптор Білім алушы -диалект сөздерді анықтайды,1 -әдеби тілдегі нұсқамен салыстырады.1
«Ноутбук» әдісі арқылы бағалау
|
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 6-сынып
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: Астана –әсем қала
Тақырыбы: Астана –әсем қала
Бекітемін_________________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 5-сабақ
|
Бөлім: |
4-бөлім: Астана – мəдениет пен өнер ордасы. Лексика |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||
|
Күні: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Астана –әсем қала |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.2.1 - әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру, жаңалық) көтерілген мәселені талдау; 6.4.3.1 - неологизм, термин, диалект сөз, кəсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну жəне ажырата білу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (хабарландыру, жаңалық) көтерілген мәселені талдай алады, диалект сөздердің қолданыс аясын анықтай алады. |
|||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Елордамыздың тарихын, қалыптасу кезеңдерін білуге жетелеу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 10 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
5 минут
7 минут
8 минут
Сабақтың соңы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. «Жунглидағы жаңбыр»
Сабақтың тақырыбы және оқу мақсатымен таныстыру Ойтүрткі Суреттерді өзара байланыстырып, әңгіме құра. Оқулық. 65- бет
1-тапсырма. 69-бет Өлеңді мұқият тыңда. Көтерілген мәселені анықта. Өз ойыңды дәлелмен жеткіз. Сұлу сүйгіш көңілімде мол ағын, Сол ағынның бір ғашығы боламын. Жеті түрін ғаламаттың сипаттап, Геродотша Астананы шоламын.
«Қзақ елі», «Пирамида», «Ханшатыр», «Опералық театрдың салты асыл. «Хазірет Сұлтан мешіті» мен «Бәйтерек», «Ақордамыз» таңғалдырар сан ғасыр.
Сүйсіндіріп керім-кербез жетегі, Ғаламаттар дәуірлерден өтеді. «Сегізінші» ғаламат боп әлемде Астананың өзі аңыз боп кетеді.
2-тапсырма. Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап бер. 1. «Жеті түрін ғаламаттың сипаттап...» деген өлең жолдарын қалай түсінесің? Геродот жайлы деректерді парталасыңмен бөліс. 2. Өлең жолдарындағы әлемді таңғалдыратын нелер? Олар несімен қызықты? 3. Астана «сегізінші ғаламат» бола ала ма? Себебін түсіндір. Тілдік бағдар 70-бет Диалект сөздер Диалект сөздер – белгілі бір жердегі тұрғындар қолданылатын сөздер. Диалект сөздер жалпыхалықтық болып есептелмейді. Өйткені олардың әдеби тілде баламалары болады. Диалект сөздер түрліше болып келеді. Мысалы, тыңла – тыңда, құдағай – құдағи, полат – болат, баралы – баралық, бережақ – бере-шек, келулі – келдіт.б. Қазіргі әдеби тілімізге біраз диалект сөздер еніп, жалпы халықтық тілге айналды. Мысалы: арасан суы, жейде, ұжым, кеден, немелтай (шөберенің баласы), үшем, төртемт.б. Тіл дегі бұл құбылыс әдеби тілді байытудың бір жолы болып есептеледі. 9-тапсырма. Оқулық 72-бет Төмендегі сөйлемдерден диалект сөздерді тауып, әдеби тілдегі нұсқасымен салыстыр. 1.Құдағай, сізді ауқат ішсін деп төр тамға шақырып жатыр атамдар. 2. Нүсірлеп құйған жаңбыр суы жыра, сайларға сыймай ағып жатыр. 3. Балалар, пахтаның чатағымен жүріп, сабаққа қо-палдау дайындалған боларсыңдар. 4. Дегенмен мынадай сұраққа жауап беріп көргін. Еш қысылмағын, саспағын. («Қазақ диалектологиясы» кітабынан 4-тапсырма. Төмендегі диалект сөздерді тиеп алған жүк көліктерін өз тұрақтарына жеткіз.
Үйге тапсырма: 7-тапсырма Кері байланыс «Шығу парағын»пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер. 1. Бүгін не үйрендім? 2. Сабақ бойынша нені түсінбедім? 3. Келесі сабақта қандай мәселеге көңіл аудару керек? |
«Жунглидағы
жаңбыр»
.
|
10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
Декриптор Білім алушы -көтерілген мәселені анықтайды,1 -өз ойын дәлелдейді,1 -сұрақтарға жауап береді.1
Тыңдалым мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді.1
Берілген сөйлемдерден диалект сөздерді тауып, әдеби тілдегі нұсқасымен салыстырады 1
Сәйкестендіру арқылы диалект сөздерді табады 1
Дескриптор Білім алушы -диалект сөздерді анықтайды,1 -әдеби тілдегі нұсқамен салыстырады.1
«Ноутбук» әдісі арқылы бағалау
|
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 6-сынып
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл
|
||
шағым қалдыра аласыз
















