Тақырыбы: «Кім жылдам?»
Мақсаты:
1.Оқушылардың ұйымшылдық пен тәртіптіліктің тиімді жолдарынтүсіндіру.
2.Логикалық ойлауды, тапқырлықты математикалық қырағылықты дамыту.
3.Қабілетті және дарынды балаларды көрсету, қызығушылықтарын
арттыру, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, шеберлігін шындау.
Сабақтың түрі: танымдық ойын сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, тест түрі.
Пәнаралық байланыс:Математика, дүниетану
Көрнекілігі:
Жұлдызшалар, тест, интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақтың барысы
Армысыздар, оқушылар
Білім іздеп инемен құдық қазғандар,
Құшақ жая қарсы аламыз сіздерді,
Сұрақ-жауап, жұмбақ шешу басталар.
Ал, келіңдер, келіңдер
Бәріңе бірің еріңдер
Білімдеріңді тексеріп
Саудаласып көріңдер.
Ойынға қатысатын 10 оқушы ортаға шығады.Ойынның шарты: ойын бес кезеңнен тұрады. І-кезең «Қызықты жетілік»,ІІ-кезең «Сиқырлы сандар», ІІІ-кезең «Тапқырлық», ІV-кезең «Жорға», V-кезең «Қызықты квадрат». Әр кезең біткенде жұлдызшаны ең аз жинаған 2 оқушы ойыннан шығады да, жұлдызшаны ең көп жинаған 1 оқушы сандықшадан сыйлық алады.
І-кезең: «Қызықты жетілік»
(Ойыншы өз ұпай санын ұяшықтан таңдайды)
Математика
1.Қандай сан 2,3 және 7 сандарына қалдықсыз бөлінеді?
а)24 б)35 в)42
2.Өрнектің мәнін тап:
(80:2)-10
а)30 б)20 в)40
3.Әріпті өрнекті көрсет:
а)25+6 б)15+а в)25-х=2
4.Қабырғасы 4дм шаршының ауданын тап:
а)49см2 б)64см2 в)49см2
5.Ауданы 24см, ені4см, ұзындығы неше?
а)16см б)6см в)8см
6.6000кг-ды тонна түрінде жаз
а)60т б)6т в)600т
7.105060санын20300-ге арттыр.
а)125360 б)107360 в)125000
Әр түрлі сұрақтар
1.Жеті қарақшы неше жұлдыздан тұрады?
а)6 б)7 в)8
2.Адамда неше жұп қабырға бар?
а)13 б)14 в)12
3.Судың неше күйі болады?
а)3 б)4 в)2
4.Дені сау адамның тамырының соғуы:
а)60-80рет б)50-60рет в)80-90рет
5.Бунақ денелілерді тап:
а)құмырсқа,көбелек б)бақа,жылан в)аю,қасқыр
6.Тастың бетіне жабысып өсетін өсімдікті тап:
а)жауқазын б)қына в)саумалдық
7.Жыртқыштар қатарын анықта:
а)қоян,түлкі б)қасқыр,жолбарыс в)кірпі,мысық
ІІ-кезең: «Сиқырлы сандар»
1.Екі таңбалы санның цифрларының қосындысының мәні 10-ға тең. Егер осы саннан сол санның цифрларының орындарын ауыстырып жазып, шыққан санды азайтса, нәтиже 72-ге тең болады. Бұл қай сан?
2.Қосындысы мен көбейтіндісі бірдей болатын сандарды табыңдар.
3.Жұлдызшаның орнында қандай сан тұр?
**** - *** = 1
4.Неше үшбұрыш сызылып көрсетілген?


ІІІ-кезең: «Тапқырлық»
Отыздың үштен бір бөлігінің жартысы мен сексеннің төрттен бір бөлігінің жартысын салыстыр. Қайсысы артық?
80
80
30
ІV-кезең «Қызықты квадрат»
Ойын ережесі. Оқушылар 3,4 және 5 цифрларын пайдаланып,квадраттың бос көздерін жатық жол, тік жол және үзік сызықтар бойынша есептегенде, цифрлар қосындысы 12 болатындай етіп толтыруы керек.
-
3
4
5
V-кезең: «Жорға»
( 1 минутта қанша сұраққа дұрыс жауап беріледі? Әр сұраққа бір жұлдызша беріледі.)
1.Бір санның екінші саннан неше есе артық немесе неше есе кем екенін білу үшін не істеу керек?
2.Фигураның ауданың табу үшін не істеу керек?
3.Теңдеу дегеніміз не?
4.Тік төртбұрыштың қасиетін айт.
5.Әріпті өрнекке мысал келтір.
6.2 сағатта неше минут бар?
7. 360:9 өрнегінің жауабын тап.
8.Қандай сан барлық санға қалдықсыз бөлінеді?
9.Төрт жұмыртқа пісу үшін неше минут уақыт керек?
10.Екі адам тоғыз құмалақты екі сағат ойнайды. Әрқайсысы неше сағаттан ойнайды?
11.Бір килограмм темір мен бір килограмм мақтаның қайсысы ауыр?
12. Ең кіші натурал сан.
13. 2 санының кубы нешеге тең?
14. Бір ғасырдың 10-нан бір бөлігі қанша?
15.Ең үлкен төрт таңбалы сан.
16. Метрмен нені өлшейміз?
17. Көбейтуді қандай амалмен тексереді?
18.2 сағатта неше минут бар?
19.Дорбадағы 10 асықты 10 бала бір-бірлеп алды. Сонда бір асық дорбада қалды. Бұл қалай?
20. 1 минутта неше секунд бар?
Сабақты қорыту
Математикалық жарысқа белсенді қатысқан оқушыларға мақтау қағаздары берілді. Жарыс жеңімпаздары 4 сынып оқушылары Базылжанов Тамирлан мен 3 сынып оқушысы Есенбекова Айткул марапатталды.Ең жақсы «Математикалық» газетке сыйлықтар беріліп,1-2 сыныптардың газеттері «Ең үздік газет» номинациясына ылайық деп табылды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: «Кім жылдам?»
Тақырыбы: «Кім жылдам?»
Тақырыбы: «Кім жылдам?»
Мақсаты:
1.Оқушылардың ұйымшылдық пен тәртіптіліктің тиімді жолдарынтүсіндіру.
2.Логикалық ойлауды, тапқырлықты математикалық қырағылықты дамыту.
3.Қабілетті және дарынды балаларды көрсету, қызығушылықтарын
арттыру, ұйымшылдыққа тәрбиелеу, шеберлігін шындау.
Сабақтың түрі: танымдық ойын сабағы
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, тест түрі.
Пәнаралық байланыс:Математика, дүниетану
Көрнекілігі:
Жұлдызшалар, тест, интерактивті тақта, слайдтар.
Сабақтың барысы
Армысыздар, оқушылар
Білім іздеп инемен құдық қазғандар,
Құшақ жая қарсы аламыз сіздерді,
Сұрақ-жауап, жұмбақ шешу басталар.
Ал, келіңдер, келіңдер
Бәріңе бірің еріңдер
Білімдеріңді тексеріп
Саудаласып көріңдер.
Ойынға қатысатын 10 оқушы ортаға шығады.Ойынның шарты: ойын бес кезеңнен тұрады. І-кезең «Қызықты жетілік»,ІІ-кезең «Сиқырлы сандар», ІІІ-кезең «Тапқырлық», ІV-кезең «Жорға», V-кезең «Қызықты квадрат». Әр кезең біткенде жұлдызшаны ең аз жинаған 2 оқушы ойыннан шығады да, жұлдызшаны ең көп жинаған 1 оқушы сандықшадан сыйлық алады.
І-кезең: «Қызықты жетілік»
(Ойыншы өз ұпай санын ұяшықтан таңдайды)
Математика
1.Қандай сан 2,3 және 7 сандарына қалдықсыз бөлінеді?
а)24 б)35 в)42
2.Өрнектің мәнін тап:
(80:2)-10
а)30 б)20 в)40
3.Әріпті өрнекті көрсет:
а)25+6 б)15+а в)25-х=2
4.Қабырғасы 4дм шаршының ауданын тап:
а)49см2 б)64см2 в)49см2
5.Ауданы 24см, ені4см, ұзындығы неше?
а)16см б)6см в)8см
6.6000кг-ды тонна түрінде жаз
а)60т б)6т в)600т
7.105060санын20300-ге арттыр.
а)125360 б)107360 в)125000
Әр түрлі сұрақтар
1.Жеті қарақшы неше жұлдыздан тұрады?
а)6 б)7 в)8
2.Адамда неше жұп қабырға бар?
а)13 б)14 в)12
3.Судың неше күйі болады?
а)3 б)4 в)2
4.Дені сау адамның тамырының соғуы:
а)60-80рет б)50-60рет в)80-90рет
5.Бунақ денелілерді тап:
а)құмырсқа,көбелек б)бақа,жылан в)аю,қасқыр
6.Тастың бетіне жабысып өсетін өсімдікті тап:
а)жауқазын б)қына в)саумалдық
7.Жыртқыштар қатарын анықта:
а)қоян,түлкі б)қасқыр,жолбарыс в)кірпі,мысық
ІІ-кезең: «Сиқырлы сандар»
1.Екі таңбалы санның цифрларының қосындысының мәні 10-ға тең. Егер осы саннан сол санның цифрларының орындарын ауыстырып жазып, шыққан санды азайтса, нәтиже 72-ге тең болады. Бұл қай сан?
2.Қосындысы мен көбейтіндісі бірдей болатын сандарды табыңдар.
3.Жұлдызшаның орнында қандай сан тұр?
**** - *** = 1
4.Неше үшбұрыш сызылып көрсетілген?


ІІІ-кезең: «Тапқырлық»
Отыздың үштен бір бөлігінің жартысы мен сексеннің төрттен бір бөлігінің жартысын салыстыр. Қайсысы артық?
80
80
30
ІV-кезең «Қызықты квадрат»
Ойын ережесі. Оқушылар 3,4 және 5 цифрларын пайдаланып,квадраттың бос көздерін жатық жол, тік жол және үзік сызықтар бойынша есептегенде, цифрлар қосындысы 12 болатындай етіп толтыруы керек.
-
3
4
5
V-кезең: «Жорға»
( 1 минутта қанша сұраққа дұрыс жауап беріледі? Әр сұраққа бір жұлдызша беріледі.)
1.Бір санның екінші саннан неше есе артық немесе неше есе кем екенін білу үшін не істеу керек?
2.Фигураның ауданың табу үшін не істеу керек?
3.Теңдеу дегеніміз не?
4.Тік төртбұрыштың қасиетін айт.
5.Әріпті өрнекке мысал келтір.
6.2 сағатта неше минут бар?
7. 360:9 өрнегінің жауабын тап.
8.Қандай сан барлық санға қалдықсыз бөлінеді?
9.Төрт жұмыртқа пісу үшін неше минут уақыт керек?
10.Екі адам тоғыз құмалақты екі сағат ойнайды. Әрқайсысы неше сағаттан ойнайды?
11.Бір килограмм темір мен бір килограмм мақтаның қайсысы ауыр?
12. Ең кіші натурал сан.
13. 2 санының кубы нешеге тең?
14. Бір ғасырдың 10-нан бір бөлігі қанша?
15.Ең үлкен төрт таңбалы сан.
16. Метрмен нені өлшейміз?
17. Көбейтуді қандай амалмен тексереді?
18.2 сағатта неше минут бар?
19.Дорбадағы 10 асықты 10 бала бір-бірлеп алды. Сонда бір асық дорбада қалды. Бұл қалай?
20. 1 минутта неше секунд бар?
Сабақты қорыту
Математикалық жарысқа белсенді қатысқан оқушыларға мақтау қағаздары берілді. Жарыс жеңімпаздары 4 сынып оқушылары Базылжанов Тамирлан мен 3 сынып оқушысы Есенбекова Айткул марапатталды.Ең жақсы «Математикалық» газетке сыйлықтар беріліп,1-2 сыныптардың газеттері «Ең үздік газет» номинациясына ылайық деп табылды.
шағым қалдыра аласыз













