Материалдар / Тақырыбы: «[Ш] буында, сөзде машықтандыру» 1 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Тақырыбы: «[Ш] буында, сөзде машықтандыру» 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық жеке логопедиялық сабақ Тақырыбы: «[Ш] буында, сөзде машықтандыру»
Авторы:
11 Наурыз 2024
168
0 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

9 арнайы мектеп-интернаты











Ашық жеке логопедиялық сабақ

Тақырыбы: «[Ш] буында, сөзде машықтандыру»









Мұғалім-логопед: Даукеева А.А.










2023жыл


Жеке логопедиялық сабақ

06.12.2023 жыл

Логопед: Даукеева Айжан Ардаковна

Сабақтың тақырыбы: «[Ш] буында, сөзде машықьандыру»

Лексикалық тақырып: «Құстар»

Мақсаттары:

Мақсаты: «Ш» дыбысының артикуляциясын нақтылау, дыбысты буында, сөзде машықтандыру.

Міндеттері:

 Түзету-дамытушылық: фонематикалық естуді, зейінді, ойлауды, есті дамытуға жағдай тудыру; дыбыстық анализ және синтез дағдыларын дамытуға негіз болу.

Білімділік: әріптерді дұрыс жазғыздыруға негіз болу, «отбасы» тақырыбы бойынша сөздік қорын дамыту.

Тәрбиелік: оқушының сабаққа деген жағымды көз қарасын, ұқыптылығын қалыптастыру.

Қажетті заттар: айна, бау, дорбаша (ұсақ заттарымен).

Көрнекіліктер: жануарлардың суреттері, карточкалар, «Шалқан» ертегісінің кейіпкерлері, «Пойыз» ойыны.

Лексикалық материал: ертегі


Сабақ барысы:


1.Ұйымдастыру кезеңі

- Сәлеметсің бе?

- Бүгінгі көңіл-күйің қалай?

- Көңіл-күйің жақсы болса, онда дәл осындай жақсы қарқынмен сабағымызды бастайық.  


2. Негізгі бөлім


Тыныс алу жаттығулары


«Кұс» «Үкі» «Ойыншық үрлеу»


  • Терең тыныс аламыз

  • Тынысты шығару


3. Дыбыс жаттығуы

А а а а

О о о о

У у у у

Ы ы ы ы

4.Жаңа сабақ

Логопед жұмбақ жасырады:

Бізге бүгін қонаққа құстар келіп отыр


Шағала көгершін Қарлығаш



Таныған құстарың бар ма?

Оқушы: -... 

Логопед: - Шағала, шымшық, қарлығаш. Ал енді назар аударшы, «шағала» деген сөзде бірінші дыбыс қандай? (Ш)

Логопед: - Құстардың саған деген тапсырмалары бар. «Ш» дыбысын дұрыс меңгеру үшін орындаймыз ба?

Оқушы: - Ия.


І. Дыбыстың артикуляциясын нақтылау, артикуляциялық гимнастика.

Дыбыстарды нақты және әдемі дыбыстау үшін біз жаттығулар орындаймыз.

Мысалы: «Сағат», «Тіс тазалау», «Алтыбақан», «Тәтті тосап», «Кесе».

 


Логопед: - «ш» дыбысының артикуляциясын көрсету, артикуляциялық жаттығулар орындау.

Оқушы: - «Ш» дыбысын дыбыстаған кезде, ерін аздап дөңгеленіп, алға қарай шығыңқы келеді. Тілдің ұшы үстіге қарай көтеріледі. Алақанды ауызға жақындатканында жылы дем сезіледі.

«Ш» дыбысын сипаттаймыз.

Логопед: - Қалай айтылады?

Кедергіге ұшырайма?

Жеке өзі буын құрай алама?

«Ш» қандай дыбыс?

Оқушы: - Дауыссыз дыбыс.

Shape1

Ш



Логопед: -Сен мына ыдыстан не көріп тұрсың?

Оқушы: -Құстың жүні

Логопед:- Ия, дұрыс айтасың. Оның арасында қағаздарды табу керексің, тауып суретке қатысты артикуляциялық жаттығуды жасау керексің.



ІІ . Фонематикалық есту кабілетін дамыту жаттығуы

Екінші тапсырма

«Алақан»

Әженің тапсырмасы. Мен саған дыбыстар, буындар қатарын айтамын, егер «Ш» дыбысын естісең алақаныңды ұрасың

Л, м, п, ш, а, л, о, ш

Ра, ло, ша, та, ар, шо, на, ап, ош, ну, пу, шу


III. Ұсақ қол моторикасын дамыту.

Үшінші тапсырма

Араларды жапсыру арқылы «Ш» дыбысын ашық және тұйық буында дұрыс айтуға қалыптастыру.

Ша –аш

Шо-ош

Шу-уш

Ше-еш


Ша-ша-ша қандай құстар тамаша

Шу-шу-шу құсқа жемді шашады

Шо-шо-шо қалай олар ұшады


IV. Төртінші тапсырма

Сергіту сәті

Оқушы әуенмен билеп әндә айтады


V. Бесінші тапсырма «Дыбыстық талдау»

«Ш» дыбысының сөздегі орнын анықтау және дыбыстық талдау жаса.

VI. Алтыншы тапсырма «Ұшады, жейді, жүзеді, киеді»

Оқушы суреттерді тиісті конветке орналастырады

КИЕДІ

ЖЕЙДІ




ҰШАДЫ




ЖҮЗЕДІ



5. Сабақты қорытындылау.

  1. Біз бүгін сабақта қай дыбысты ажыратып үйрендік?

  2. Қандай жаңа сөздерді үйрендік?

  3. Қандай ойындар мен жаттығуларды орындадық?

6.Үй тапсырмасы

7.Бағалау

Сен бүгінгі сабаққа өте жақсы қатыстың, тапсырмаларды дұрыс орындадың, жарайсың!

8.Рефлексия
























1.Ұйымдастыру кезеңі

- Сәлеметсің бе?

- Бүгінгі көңіл-күйің қалай?

- Көңіл-күйің жақсы болса, онда дәл осындай жақсы қарқынмен сабағымызды бастайық.  


2. Негізгі бөлім


Тыныс алу жаттығулары


«Кұс» «Үкі» «Ойыншық үрлеу»


  • Терең тыныс аламыз

  • Тынысты шығару


3. Дыбыс жаттығуы

А а а а

О о о о

У у у у

Ы ы ы ы

4.Жаңа сабақ

Логопед жұмбақ жасырады:

Бізге бүгін қонаққа құстар келіп отыр


Шағала Шымшық Қарлығаш



І. Дыбыстың артикуляциясын нақтылау, артикуляциялық гимнастика.


Shape2

Ш




ІІ . Фонематикалық есту кабілетін дамыту жаттығуы

Екінші тапсырма

«Алақан»

Л, м, п, ш, а, л, о, ш

Ра, ло, ша, та, ар, шо, на, ап, ош, ну, пу, шу


III. Ұсақ қол моторикасын дамыту.

Үшінші тапсырма

Ша –аш

Шо-ош

Шу-уш

Ше-еш


Ша-ша-ша қандай құстар тамаша

Шу-шу-шу құсқа жемді шашады

Шо-шо-шо қалай олар ұшады


IV. Төртінші тапсырма

Сергіту сәті


V. Бесінші тапсырма «Дыбыстық талдау»

VI. Алтыншы тапсырма «Ұшады, жейді, жүзеді, киеді»

Оқушы суреттерді тиісті конветке орналастырады


5. Сабақты қорытындылау.

6.Үй тапсырмасы

7.Бағалау

8.Рефлексия













Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!