|
Бөлім: |
Су-тіршілік көзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т:А. Ә : |
Калдыбаев Нурбол Омарович |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
03.11.2023 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Судың пайдасы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы негізгі тақырыпты анықтау. 5.2.4.1 шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
«Судың пайдасы» мәтін тақырыбын тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы анықтайды, мәтін мазмұны бойынша жоспар құрып, баяндайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Түсіну, қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі Әдіс: «Пазл» Мақсаты: оқушыларды ұшқыр ойлауға, логикасын дамытуға дағдыландыру. Оқушыларға сурет қиындылары беріп, топқа бөлу.
Үй жұмысын тексеру Әдіс: «Жұмыс үстелі» Жұмыс түрі: топтық Тапсырма: әр топ өтілген тақырып бойынша сұрақ қою, топ мүшелері бірлесе отырып, дұрыс жауабын анықтау. Әр топ сұрақ-жауаппен алмасу Саралау: қолдау. ЕБҚ: (Тәжікстаннан келген мигрант оқушы) қолдау Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлермен таныстыру. «Судың пайдасы» мәтін тақырыбын тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы анықтау, мәтін мазмұны бойынша жоспар құру, жоспар бойынша мәтін мазмұнын баяндау. Тыңдалым алды кезеңі: Әдіс: «Суретті сөйлет» Мақсаты: оқушыларды суға қатысты суреттердің түрлері арқылы тақырыпты ашу және тақырыпқа мақсат қоюға бағыт-бағдар беретін әдіс. Жұмыс түрі: ұжымдық 1-тапсырма: интербелсенді тақтадан тақырыпқа сай суреттерді көрсете отырып, сабақтың тақырыбын анықтау. Саралау: ресурс ЕБҚ: (Тәжікстаннан келген мигрант оқушы) сабақта белсенді қатысуына қолдау көрсету, көрсетілген суреттердің мағынасын жазып алу тапсырылады. Функционалдық сауаттылық: экологиялық. -суды үнемдеп үйренеді, судың пайдасын анықтап, тиімді қолданады, суды қадірлеуге дағдыланады. |
- Оқушылар берілген сурет қиқындыларының бірін алып, сурет құрастыру арқылы топ құрады; - екі топқа бөлінеді.
Ықтималды жауаптар: -Су қандай? -мөлдір, түссіз, дәмсіз -Адам күніне неше литр су ішу керек? - екі литр су - Су қорына нелер жатады? - мухит, теңіз, көл, жерасты сулар - сабақтың мақсатымен, бағалау критерийлерімен танысады. Оқушылар берілген суреттерден сабақтың тақырыбын болжайды. Ықтимал жауаптар: - суды ішеді, сумен жуынады, өсімдіктерге құяды, киім жуады, тамаққа қолданады; - суды күнде қолданады, су адамдарға өте қажет, адамдар сусыз өмір сүре алмайды, ас қорытуға көмектеседі, судың пайдасы көп. Дәптеріне суреттердің мағынасын жазады. |
Ауызша оқушаларды мадақтау. (Жарайсыздар!, Тамаша! ) «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» ауызша кері байланыс
|
Сурет 1-топ
2-топ
Ұсынылатын Иллюстрация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Тыңдалым кезеңі: Әдіс: «Менен сұрақ, сенен жауап » Мақсаты: оқушылардың зейінін ашуға және бір-бірімен тірек сөздерді анықтау, тақырыпты талқылау арқыл ынтымақтастықта жұмыс жасауға бағытталған әдіс. Жұмыс түрі: жеке 2-тапсырма: әр топқа мәтін беріледі, араларын беруі оқып, қалғандары мәтінді мұқият тыңдап,тақырыпты анықтау, тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы, негізгі тақырыпты талқылау.
денсаулық, дене, минирал, дәрумен, өсімдік.
- Суды қандай жағдайларда пайдаланамыз? - Судың адам денсаулығана қандай пайдасы бар? Саралау: жұмыс қарқыны, ресурстар, қолдау ЕБҚ: (Тәжікстаннан келген мигрант оқушы) топ ішіндегі оқушылардың айтқан мәліметтерін түртіп отырады Мәтін
Су- тіршілік көзі. Сусыз адамдар өмір сүре алмайды. Адамдар күнде суды пайдаланады. Қазіргі уақытта әрбір үйде су бар.Судың көбінесе үй жағдайында пайдасы үлкен. Мысалы: қолын жуады; тістерін тазалайды; жуынады, кір жууға немесе үй тазалауға қолданады; үйдегі және ауладағы өсімдіктерді суарады, үй құрлысына да пайдаланады. Адамның денсаулығына судың пайдасы көп. Сондықтан күнде таңертең су ішу керек. Мысалы: дене температурасын тұрақты ұстап тұрады;өттегі тасмалдайды; денедегі қалдықтарды (шлак) тазалайды, дәрумен мен минералды таратады, денені жарақаттанудан қорғайды. Адам денесінде 20% пайыз су жетіспесе, адам өміріне қауіп төнеді. Адам тұмаумен ауырғанда, биік жерлерде болғанда, күн ыстықта су ішу керек. Су бізүшін өте маңызды және пайдалы. Сондықтан суды баяу ағызып, үнемді қолданайық! (110сөз) (автордан Калдыбаев Н.О.) Функционалдық сауаттылық: әлеуметтік. Ынтымақта, бірлікте жұмыс жасауға, білгенін жолдастарымен бөлісуге, тақырыпты ортаға салып талқылауға, түйінді ойды саралауға жетелейді. Тыңдалымнан кейінгі кезең: Әдіс: «Мәтін бөліктері» Мақсаты: Оқушалар жоспар құрып үйренеді, мәтінді жоспар бойынша баяндай алады, алған ақпараттарын толықанды жеткізуге үйрететін әдіс. Жұмыс түрі: топтық 3-тапсырма: Мәтін мазмұны бойынша жоспар құрып, баяндау Саралау:топтау ЕБҚ: (Тәжікстаннан келген мигрант оқушы) Мәтіннен қысқа ақпаратты бір сөйлеммен айту. Дескриптор:
Әдіс: «Егер ..., онда не болар еді?» Мақсаты: Оқушылардың қиялын дамыту арқылы, судың қажеттілігін жағдаятпен байланыстыра отырып, мәселені бірге шешуге жетелейтін әдіс. Жұмыс түрі: топтық 4-тапсырма: жағдаяттық ситуацияға байланысты екі топқа әртүрлі сұрақ беріледі. Бір-бірлерінің жауаптарын толықтыруға болдаы.
1-топ «Егер сені су жоқ жерге апарып тастаса, онда не болар еді?» 2-топ «Егер таза су жоқ , тек ластанған су бар, онда не болар еді?» Саралау: ақпарат, жағдаяттық сұрақ ЕБҚ: (Тәжікстаннан келген мигрант оқушы) Жеңіл түрде сұрақ беру. Қолдау Судың қандай пайдасы бар? Суды қай кезде қолданады? |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Калдыбаев Нурбол ОмаровичШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Тақырыбы: Судың пайдасы
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Тақырыбы: Судың пайдасыМатериал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары оқу мақсаттарына сай басымдықтар мен жетілдіру стратегиялары бойынша құрастыраған
Материалдың қысқаша нұсқасы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















