Фан номи: Ўқиш
|
Бўлим: |
Нима яхши-ю, нима ёмон |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Пратова Н. |
|
Куни: 11.10.2023 |
|
|
Синфи: 3 – «Б» |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Тўғрининг кўнгли тўқ |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
3.1.4.2. сўзлаш давомида иллюстрация/ кўргазмалар/ фото/суратлардан фойдаланиш. 3.1.5.1. ўз фикри ва ҳис-туйғуларини бадиий тасвир воситаларидан фойдаланган ҳолда чиройли етказиш. 3.2.6.1. асар қаҳрамониниг қиёфасини тасвирлаш, унинг феъл-атвори ва ҳатти-харакатларининг ўзгариш сабабларини матндан топиб, баҳолаш. |
|
Дарснинг мақсади: |
Барча ўқувчилар: эртак мазмунини тушунади, таянч сўзларни белгилайди; Ўқувчиларнинг босим бўлаги: эртакнинг асосий ғоясини аниқлай олади, мультфильмлар билан қиёслай олади; Айрим ўқувчилар:эртакни давом эттира олади, асарни венн диаграммасида таърифлай олади. |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-минут |
Ўқувчиларни дарсга тайёрлайман. Омад тилаб дарсни бошлайман. Уларни гурухларга бириктираман ва навбатчиларни аниқлайман. Дарс давомидаги баҳолаш усулини тушунтираман. («Олтин танга» усули) “Ким топқир” усули орқали “Миллион” ва “Ким ажойиб” ўйинлари орқали уй вазифасини сўрайман. |
Саломлашади
Гурухга бирикади Ўқувчлар уйга вазифаларини ёдлайди ва саволларга жавоб айтади |
Турли усулларда бахоланади. |
Слайд расм |
|
Якуни 5 минут |
Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб, видеолавҳа кўрсатаман ва улар билан биргаликда бугунги дарс мавзуси ва мақсади аниқланади. Уларнинг фикрларини тинглаб, умумлаштираман. -Нимани томоша қилдингиз? Ўтган дарсла “Сеҳрли карточка” олган ўқувчилар янги мавзуни сахналаб беради. Ўқувчиларга янги сўзларни тушунтириб,дафтар билан ишлатаман. Луғат иши: хуш товозе, шахдам,кўнгли тўқ. 1-топшириқ. Ўқийлик. “Давом эттир” ўйини ўйнатаман. Шарти: Ўқитувчи матнни хоҳлаган ўқувчига ўқитади ва исталган жойдан бошқа ўқувчига давом эттиришни таклиф этади. Тўғрининг кўнгли тўқ. Деворнинг ёнма-ён ковагидан мўралаб турган икки сичқон офтоб тушиб турган жойда ёнғоқ еяётган боғбонни кўриб шивирлашибди: -одати қизиқ экан. Сўраб келган қўшни сичқонларга кўтаргунча ёнғоқ берармиш. Биз ҳам қўшнимиз -ку юр,-дебди биринчи сичқон. Луғат иши: хуш товозе, шахдам,кўнгли тўқ. 2-топшириқ. Суҳбатлашайлик. “Мен мухбирман” ўйини. Шарти: Ўқувчи ўзини таништириб қайси телеканалдан келганини айтади ва гуруҳларга саволлар билан мурожаат қилади. Саволларга жавоб берганларнинг жавобларини изоҳлайди? -Эртак кимлар,нималар ҳақида ёзилган? -Нима учун иккинчи сичқон бир дона ёнғоқни ҳам кўтара олмади? -Эгрилик ва тўғрилик ҳақида қандай эртаклар ўқигансиз? -Сичқонлар иштирок этган қандай мультфильмларни биласиз ? Дам олиш дақиқаси ўтказаман. Ўқувчиларга гуруҳ иши ва жуфтлик ишлари бераман. 4. Топишмоқ. “Олтин сандиқ” ўйини ўтказилади. Танга-танга тўни бор, Миттигина кўзи бор, Сузса сувлар жимирлар, Қамишлар ҳам қимирлар. Ўқувчиларга баҳоларини айтиб рағбатлантираман. Уйга вазифа: “Ажойиб ранглар” усули орқали бераман. Қайта боғланиш: “Олтин балиқча” услуби бўйича дарс якунланади. |
Саволларга жавоб беради
Янги мавзуни сахналайди
Дафтарга ёзади
Эртакни ўқишади
Дескриптор. Билим олувчи: - матнни ифодали ўқийди; -сюжет ривожини тахмин қилади
Дескриптор. Билим олувчи:
Дескриптор. Билим олувчи:
-топшириқни бажаради
Дескриптор. Билим олувчи: - Топишмоқ жавобинитопади;
Тангачаларни балиққа ёпиштиради |
Баҳолаш: Смайликлар билан бахоланади Фаол иштирок этган ўқувчилар тангачалар билан баҳоланади. Яхши қатнашган ўқувчилар “бош бармоқ” усули билан баҳоланади. Рағбатлантириб боради Дарс давомида қатнашганига қараб балл орқали баҳоланади |
Китоб видеолавҳа
Дарслик
Китоб
стикерлар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырып: "Тўғрининг кўнгли тўқ"
Тақырып: "Тўғрининг кўнгли тўқ"
Фан номи: Ўқиш
|
Бўлим: |
Нима яхши-ю, нима ёмон |
|
Педагогнинг исми - шарфи: |
Пратова Н. |
|
Куни: 11.10.2023 |
|
|
Синфи: 3 – «Б» |
Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони: |
|
Дарснинг мавзуси: |
Тўғрининг кўнгли тўқ |
|
Ушбу дарсда эришиладиган таълимий мақсадлар |
3.1.4.2. сўзлаш давомида иллюстрация/ кўргазмалар/ фото/суратлардан фойдаланиш. 3.1.5.1. ўз фикри ва ҳис-туйғуларини бадиий тасвир воситаларидан фойдаланган ҳолда чиройли етказиш. 3.2.6.1. асар қаҳрамониниг қиёфасини тасвирлаш, унинг феъл-атвори ва ҳатти-харакатларининг ўзгариш сабабларини матндан топиб, баҳолаш. |
|
Дарснинг мақсади: |
Барча ўқувчилар: эртак мазмунини тушунади, таянч сўзларни белгилайди; Ўқувчиларнинг босим бўлаги: эртакнинг асосий ғоясини аниқлай олади, мультфильмлар билан қиёслай олади; Айрим ўқувчилар:эртакни давом эттира олади, асарни венн диаграммасида таърифлай олади. |
Дарснинг бориши:
|
Дарснинг вақти |
Педагогнинг ҳаракати |
Ўқувчининг харакати |
Баҳолаш |
Ресурслар |
|
Боши 5-минут |
Ўқувчиларни дарсга тайёрлайман. Омад тилаб дарсни бошлайман. Уларни гурухларга бириктираман ва навбатчиларни аниқлайман. Дарс давомидаги баҳолаш усулини тушунтираман. («Олтин танга» усули) “Ким топқир” усули орқали “Миллион” ва “Ким ажойиб” ўйинлари орқали уй вазифасини сўрайман. |
Саломлашади
Гурухга бирикади Ўқувчлар уйга вазифаларини ёдлайди ва саволларга жавоб айтади |
Турли усулларда бахоланади. |
Слайд расм |
|
Якуни 5 минут |
Ўқувчиларнинг диққатини жамлаб, видеолавҳа кўрсатаман ва улар билан биргаликда бугунги дарс мавзуси ва мақсади аниқланади. Уларнинг фикрларини тинглаб, умумлаштираман. -Нимани томоша қилдингиз? Ўтган дарсла “Сеҳрли карточка” олган ўқувчилар янги мавзуни сахналаб беради. Ўқувчиларга янги сўзларни тушунтириб,дафтар билан ишлатаман. Луғат иши: хуш товозе, шахдам,кўнгли тўқ. 1-топшириқ. Ўқийлик. “Давом эттир” ўйини ўйнатаман. Шарти: Ўқитувчи матнни хоҳлаган ўқувчига ўқитади ва исталган жойдан бошқа ўқувчига давом эттиришни таклиф этади. Тўғрининг кўнгли тўқ. Деворнинг ёнма-ён ковагидан мўралаб турган икки сичқон офтоб тушиб турган жойда ёнғоқ еяётган боғбонни кўриб шивирлашибди: -одати қизиқ экан. Сўраб келган қўшни сичқонларга кўтаргунча ёнғоқ берармиш. Биз ҳам қўшнимиз -ку юр,-дебди биринчи сичқон. Луғат иши: хуш товозе, шахдам,кўнгли тўқ. 2-топшириқ. Суҳбатлашайлик. “Мен мухбирман” ўйини. Шарти: Ўқувчи ўзини таништириб қайси телеканалдан келганини айтади ва гуруҳларга саволлар билан мурожаат қилади. Саволларга жавоб берганларнинг жавобларини изоҳлайди? -Эртак кимлар,нималар ҳақида ёзилган? -Нима учун иккинчи сичқон бир дона ёнғоқни ҳам кўтара олмади? -Эгрилик ва тўғрилик ҳақида қандай эртаклар ўқигансиз? -Сичқонлар иштирок этган қандай мультфильмларни биласиз ? Дам олиш дақиқаси ўтказаман. Ўқувчиларга гуруҳ иши ва жуфтлик ишлари бераман. 4. Топишмоқ. “Олтин сандиқ” ўйини ўтказилади. Танга-танга тўни бор, Миттигина кўзи бор, Сузса сувлар жимирлар, Қамишлар ҳам қимирлар. Ўқувчиларга баҳоларини айтиб рағбатлантираман. Уйга вазифа: “Ажойиб ранглар” усули орқали бераман. Қайта боғланиш: “Олтин балиқча” услуби бўйича дарс якунланади. |
Саволларга жавоб беради
Янги мавзуни сахналайди
Дафтарга ёзади
Эртакни ўқишади
Дескриптор. Билим олувчи: - матнни ифодали ўқийди; -сюжет ривожини тахмин қилади
Дескриптор. Билим олувчи:
Дескриптор. Билим олувчи:
-топшириқни бажаради
Дескриптор. Билим олувчи: - Топишмоқ жавобинитопади;
Тангачаларни балиққа ёпиштиради |
Баҳолаш: Смайликлар билан бахоланади Фаол иштирок этган ўқувчилар тангачалар билан баҳоланади. Яхши қатнашган ўқувчилар “бош бармоқ” усули билан баҳоланади. Рағбатлантириб боради Дарс давомида қатнашганига қараб балл орқали баҳоланади |
Китоб видеолавҳа
Дарслик
Китоб
стикерлар |
шағым қалдыра аласыз













