Күні:
Пән: Дуниетану
Тақырып: Топырақты қорғау
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Топырақты қорғау проблемалары жайлы, неліктен қажет екенін түсіндіру, маңыздылығын білдіру;
2)Дамытушылық мақсаты: Балалардың кітаптан оқыған мәліметтерін өмірмен байланыстыра алу дағдыларын дамыту;
3)Тәрбиелік мақсаты: Табиғатты аялауға, қоршаған ортаны қорғауға, қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,сынақ, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер: ақылды тақта, презентация.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Тамаша дегендерің қол көтеріңдерші! Жақсы, Ок дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Онша емес, нашар дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Жарайды сабаққа назарларыңды толық аударсаңдар көңіл-күйлерің тамаша болады деген ойдамын!
(3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
Сұрақ-жауап арқылы:
-
Топырақ түсінің қалыптасуы неге байланысты?(қарашіріктің мөлшеріне байланысты)
-
Қара топырақтың құнарлы болатыны неліктен?( Өйткені қара шірік көп болғандықтан) Сондай топырақ біздің еліміздің қай бөлігінде көбірек таралған?(солтүстік өңірінде)
-
Сор топырақ қалай пайда болады? (ылғалмен түрлі тұздар шығады)
-
Топырақтың құнарлылығын қалай арттыруға болады?(Оңтүстік бөлігінде) (3-5мин)
Жаңа сабақ:
Балалар, бүгінгі жаңа тақырып «Топырақты қорғау».109- бетті ашып, 1-партадан бастап оқимыз. Өзім тоқтатып, әрі қарай кім жалғастыратынын өзім айтамын! (Берілген мәтінді кезектетіп оқыту, әр сөйлемге тоқталып мағынасын ашып толық түсіндіру) Мәтінді оқып шықтық енді келесі сұрақтарға жауап берейік:
-
Топырақты шайылудан қалай сақтайды?(Өсімдіктерді көбірек өсіреді, орман-тоғайларды бұзбайды)
-
Топырақты желдің ұшырып әкетуінен қалай қорғайды?(Қыста қарды үйіп – үйіп жаздағы құрғақшылықтан сақтау)
-
Не үшін топыраққа тыңайтқыштар қосады?(көкөністер, өсімдіктер жақсы өніп-өсуі үшін)
-
Өз жерлеріңдегі топырақ қалай пайдалынылады? Әркім топырақты өздері көктемде, жазда қалай пайдаланылатындығын баяндайды. (15-мин)
Балалар, 111-беттегі суретке назарымызды аударайықшы! 2-сурет берілген! Ал қай сурет топыраққа зиян тигізіп тұр?(1-сурет) Өйткен жердің бетін тырмалап топырақтың бетін ашып жатыр. Ал екінші суретте Ағашқа қарды үйіп жатыр. Ал көктемде ол қар еріп, Топырағына су сіңеді. Сол кезде ағаш жайқалып жақсы өсетін болады. (3-мин)
Қазір, мен мақал оқимын кім қалай түсінетіндігін қолын көтеру арқылы жауап береді.
1-мақал: Қар жерге нәр берсе, Жер халыққа береді
2-мақал: Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей.
3-мақал: Өзіңе деген қамқорлықты жерге де жаса. (3-5мин)
Қорытынды: Балалар, бүгін біз топырақты қалай қорғау керек екені жайлы мәлімет алдық!Сонымен топырақты не істеу керек? Егер біз топырақты аяласақ, өзімізге пайдасы тие ме? Қандай пайдасы тиеді? (2-3мин)
Бағалау: Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Күні:
Пән: Дуниетану
Тақырып: Өсімдіктің көптүрлілігі
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Өсімдіктердің өніп-өсу жағдайын білу, сол жайлы мағлұмат беру;
2)Дамытушылық мақсаты: Өсімдіктердің өсу жағдайын тан алу қабілеттерін дамыту;
3)Тәрбиелік мақсаты: Топта бірігіп жұмыс жасай алуға үйрету, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,сынақ, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер: Суреттер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Тамаша дегендерің қол көтеріңдерші! Жақсы, Ок дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Онша емес, нашар дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Жарайды сабаққа назарларыңды толық аударсаңдар көңіл-күйлерің тамаша болады деген ойдамын!
(3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
-
112 – беттегі тест тапсырмасын орындатқызу(кітапты қопартқызбай жеке жұмыс жасауын ешкімге бөгет жасамауын талап ету) (3-5мин)
Жаңа сабақ:
Балалар, бүгін біз өсімдіктер мен жануарлардың көптүрлілігі деген тарауды бастаймыз!
Қазір бірінші абзацтан бастаймыз. Қалғанымыз мұқият тыңдап отырамыз(балаларға әр абзацты оқыта отырып, бірге сұрақ қоя отырып талдау). Жер бетінде өсімдіктің неше түрі бар екен?(6мың) Ағаштардың өзі көптүрлі екен, солай ма? Жапырақтары мен сабақтарына қарап ажыратуға болады екен. Өсімдіктер осыған байланысты 3-топқа бөлінеді: шөптекті өсімдіктер, бұталар және ағаштар(кітапта берілген суретке қарай отырып, балалармен бірге түстерін ажырату, балалардың өздері тауып жауап беруіне мүмкіндік беру, және олардың сөйлеп жатқанда тоқтатпай, ойларын мұқият тыңдау). (15-мин)
Балалар, 116-беттегі жұмбақтарға назарымызды аударайықшы? 1-шырша, 2- қарбыз.
Қазір сендер дәптерлеріңмен жұмыс жасайсыңдар!
Дәптермен жұмыс:
Ағаштар:
Бұталар:
Шөптекті өсімдіктер:
Дәптерлеріңе әр өсімдіктің жанына өздерің білетін өсімдіктер түрін жазасыңдар!
(4-5мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін өсімдіктердің көптүрлілігі жайлы мәлімет алдық!Сонымен өсімдіктердің неше түрі бар екен?(балалар жауаптарын айтады) Ал, ағаштарға байланысты неше түрге бөлінеді екен? Атап беріңдерші! (2-3мин)
Бағалау: Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Күні :
Пән: Дуниетану
Тақырып: Өсімдіктердің өсетін орта жағдайларының алуан түрлілігі
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Өсімдіктердің өсу ортасымен қандай жағдайда өсетіндігі жайлы мәлімет беру;
2)Дамытушылық мақсаты: Өсімдіктердің қандай жағдайда өсетіндігін танып алу қабілеттерін дамыту;
3)Тәрбиелік мақсаты: Табиғатты қорғауға, айналадағы әлемді аялауға, іздене алуға тәрбиелеу, баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,сынақ, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер:Карточкалар, презентация.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Тамаша дегендерің қол көтеріңдерші! Жақсы, Ок дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Онша емес, нашар дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Жарайды сабаққа назарларыңды толық аударсаңдар көңіл-күйлерің тамаша болады деген ойдамын!
(3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
-
Біздің елімізде өсімдіктің неше түрі бар? (6000астам)
-
Өсімдіктерді неше топқа бөлуге болады? (3)
-
Ағаштар тобына мысал келтір:
-
Бұталар тобына мысал келтір:
-
Шөптекті өсімдіктерге мысал келтір: (3-5мин)
Жаңа сабақ:
116- бетті ашамыз. Қазір 1-ші қатардан бастап оқимыз. Қалғандарымыз қолымызды жүгіртіп, бірге қарап оқып отырамыз. (Әр абзацты балаларға оқытып, балалармен бірге әр сөйлемді талдап отыру) (15-мин)
Қазір 117-беттегі жұмбақты оқиық! Шешуі қандай деп ойлайсыңдар? Ақ гүл жарып шығаратын қандай ағаш? Дұрыс айтасыңдар алма ағашы.
(4-5мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін қандай тақырып өттік.Сонымен, өсімдіктер қандай жерде өседі екен? Ал өсімдіктің жақсы өсуі үшін не қажет екен? ?(балалар жауаптарын айтады). (2-3мин)
Бағалау:
Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Үй тапсырмасы:
Мәтінді оқып келу.
Күні:
Пән: Дуниетану
Тақырып: Өсімдіктердің өсетін орта жағдайларының алуан түрлілігі
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Өсімдіктердің өсу ортасымен қандай жағдайда өсетіндігі жайлы мәлімет беру;
2)Дамытушылық мақсаты: Өсімдіктердің қандай жағдайда өсетіндігін танып алу қабілеттерін дамыту;
3)Тәрбиелік мақсаты: Табиғатты қорғауға, айналадағы әлемді аялауға, іздене алуға тәрбиелеу, баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,сынақ, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер: Карточкалар, презентация.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Тамаша дегендерің қол көтеріңдерші! Жақсы, Ок дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Онша емес, нашар дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Жарайды сабаққа назарларыңды толық аударсаңдар көңіл-күйлерің тамаша болады деген ойдамын!
(3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
-
Біздің елімізде өсімдіктің неше түрі бар? (6000астам)
-
Өсімдіктерді неше топқа бөлуге болады? (3)
-
Ағаштар тобына мысал келтір:
-
Бұталар тобына мысал келтір:
-
Шөптекті өсімдіктерге мысал келтір: (3-5мин)
Жаңа сабақ:
116- бетті ашамыз. Қазір 1-ші қатардан бастап оқимыз. Қалғандарымыз қолымызды жүгіртіп, бірге қарап оқып отырамыз. (Әр абзацты балаларға оқытып, балалармен бірге әр сөйлемді талдап отыру) (15-мин)
Қазір 117-беттегі жұмбақты оқиық! Шешуі қандай деп ойлайсыңдар? Ақ гүл жарып шығаратын қандай ағаш? Дұрыс айтасыңдар алма ағашы.
(4-5мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін қандай тақырып өттік.Сонымен, өсімдіктер қандай жерде өседі екен? Ал өсімдіктің жақсы өсуі үшін не қажет екен? ?(балалар жауаптарын айтады). (2-3мин)
Бағалау:
Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Үй тапсырмасы:
Мәтінді оқып келу.
Күні:
Пән: Еңбекке баулу
Тақырып: «Тамбурлы тігіспен тігу»
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік мақсаты: Оқушыларға тамбурлы тігіспен тігуді үйрету;
-
Дамытушылық мақсаты: Қол үйлесімінің қабілетін дамыту, мұқият тыңдау қабілетін дағдыландыру;
-
Тәрбиелік мақсаты: Қол өнердің осы түріне қызығушылығын ояту, еңбекке баулу, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, өздік сабақ;
Көрнекіліктер: Оқулықтағы суреттер, ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Балалар, сәлеметсіңдер ме? Көңіл-күйіміз жақсы ма? Бүгін барлық бала түгел ме? Онда сабағымызға көшейік! (1-2мин)
Жаңа сабақ:
-
Балалар, 78-бетті ашамыз. «Тамбурлы тігіспен тігу» тақырыбына қараймыз. (балаларға оқыту, не түсінгенін өздері мазмұнын айтады). Балалар қазір мен сендерге қалай тігу керек екенін көрсетпес бұрын қауіпсіздік техникасын есімізге түсіріп алайық.
-
Инені бір-бірімізге қалай ұсынуымыз қажет?(Иненің ұшын өзімізге қаратып, және ине міндетті түрде сабақталған болу керек)
-
Ал қайшыны ше?(Дөңгелек жағын адамға қаратып ұсыну, қайшыны қайшыламау)
-
Инені, балалар, жіптен ажыратпау керек, өйткені ине жоғалып кетуі мүмкін.
-
Арнаулы жастықшаға жаншып қою немесе міндетті түрде жіпке қадап қою қажет.
Енді, қазір барлығымыз матамызды аламыз да, қалам сызғышпен түзу жүргізіп әдемілеп қоршаймыз.
|
|
Қазір мен сендерге қалай тігу керектігін көрсетемін. Ал сендер соны аяқтауларың қажет (жүргізген түзу бойынша тігісті жүргізу).(25мин)
Балалар орындарында отырып, өздік жұмысын жасайды. (15мин)
Рефлексия: «Білім шарын» толтыру
Қорытынды:Балалар, бүгін біз тігуді үйрендік. Кім сабақта аяқтап үлгірмеді, үйлерінде аяқтап келеді.
Үй тапсырмасы:
Үйде берілген тапсырманы аяғына дейін орындау
Бағалау: жұмыстарын аяқтап болған оқушыларды аяқтау.
Күні:
Пән: Дүниетану
Тақырып: Жылу сүйгіш өсімдіктер
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты:
Жылу сүйгіш өсімдіктердің ерекшелігі жайлы түсінік беріп, осы өсімдіктер жайлы мағлұмат беру;
2)Дамытушылық мақсаты:
Өсімдіктер құрылымы ерекшеліктерінің тіршілік ортаға тәуелділігін зерттеп, тани алу, олардың әртүрлілігін ажырата алу қабілеттерін дағдыландыру;
3)Тәрбиелік мақсаты:
Мұқият тыңдай алуға, таза жазуға, бірін-бірі тыңдай алуға баулу, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Көрнекіліктер: Презентация, электронды оқулық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Жақсы, егер жақсы болса бүгін сабақта кім жоқ?(Түгендеп алу) (3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
Балалар, өткен сабақта «Ылғал сүйгіш және су өсімдіктері» деген тақырыпты өткен болатынсыңдар. Кім үй жұмысын айтуға дайын? Балаларды кезек-кезек тұрғызып өткен сабақта алған білімдерін нақтылап шығу. Және өткен тақырыпқа байланысты:
-
Ылғал сүйгіш өсімдіктерді ата. Олардың қандай ерекшеліктері бар?
-
Егер осы өсімдіктердің тіршілік ету ортасын ауыстыратын болса, ары қарай өсе ала ма?
Осы сұрақтарға бірге жауап іздеу. (10мин)
Жаңа сабақ:
120- бетті ашамыз. Қазір 1-ші қатардан бастап оқимыз. Қалғандарымыз қолымызды жүгіртіп, бірге қарап оқып отырамыз. (Әр абзацты балаларға оқытып, балалармен бірге әр сөйлемді талдап отыру). Сонымен, балалар, жылу сүйгіш өсімдіктер осы Қазақстанның қай жағында өседі екен? Оңтүстікте Неліктен? Өйткені ол жақта ауа-райы жылы болады. Дұрыс айтасыңдар балалар, олардың тұқымы +15,+20С – де шыға бастайды екен. Және мұндай өсімдіктерді үйде, жылыжайдада отырғыза беруімізге болады екен. Балалар неге біз үйде отырғызуды бастаймыз деп ойлайсыңдар? Өйткені үйде өсімдіктер жылы жерде өседі, ал үйде ең бірінші отырғызатын себебіміз үйдің іші жылы болады. Кейін тамыры, сабақтары қатая бастаған кезде далаға шығарамыз. Ол кезге дейін күн жылынып қалады. Сондықтан отырғызған өсімдіктеріміз үсіп, өліп қалмайды екен, балалар!
(15-мин)
Қазір барлығымыз ақылды тақтаға қарайықшы (электронды оқулықтан балаларға түсіндірмесін көрсетіп, кейін тапсырмаларын орындатқызу). (10мин)
Қазір дәптерлеріңді ашып мәтіннің ішінен жылы жерде өсетін өсімдіктердің аттарын тауып теріп жазасыңдар(Жылу сүйгіш өсімдіктерді). (5-7мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін қандай тақырып өттік.Сонымен, өсімдіктер қандай жерде өседі екен? Жылы жерде қандай өсімдіктер өседі екен? Жылы жерде өсетін өсімдіктерді қайда өсіріп, тамырландырып алуымызға болады екен?(балалар жауаптарын айтады). (2-3мин)
Бағалау:
Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Үй тапсырмасы:
«Жылу сүйгіш өсімдіктер» 120-121-беттегі мәтінді оқып келу.
Күні:
Пән: Дүниетану
Тақырып: Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктермен таныстыру, құрғақ жерде өсетін өсімдіктермен таныстыру, мағлұмат беру;
2)Дамытушылық мақсаты: Құрғақшылықта өсетін өсімдіктерді тани алу, өсімдіктерді өсу ортасына қарай ажырата алу қабілеттерін дағдыландыру;
3)Тәрбиелік мақсаты: Мұқият тыңдай алуға, таза жазуға, бірін-бірі тыңдай алуға баулу, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Көрнекіліктер: Презентация, электронды оқулық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Жақсы, егер жақсы болса бүгін сабақта кім жоқ?(Түгендеп алу) (3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
Балалар, өткен сабақта «Ылғал сүйгіш және су өсімдіктері» деген тақырыпты өткен болатынсыңдар. Кім үй жұмысын айтуға дайын? Балаларды кезек-кезек тұрғызып өткен сабақта алған білімдерін нақтылап шығу. Және өткен тақырыпқа байланысты:
-
Ылғал сүйгіш өсімдіктерді ата. Олардың қандай ерекшеліктері бар?
-
Егер осы өсімдіктердің тіршілік ету ортасын ауыстыратын болса, ары қарай өсе ала ма?
Осы сұрақтарға бірге жауап іздеу. (10мин)
Жаңа сабақ:
119- бетті ашамыз. Қазір 1-ші қатардан бастап оқимыз. Қалғандарымыз қолымызды жүгіртіп, бірге қарап оқып отырамыз. (Әр абзацты балаларға оқытып, балалармен бірге әр сөйлемді талдап отыру) . Сонымен, балалар, құрғақшылықта қандай өсімдіктер өседі екен? Жантақ пен сүттігеннің тамырларына тоқталайықшы. Жантақтың тамыры дұрыс айтасыңдар, өте ұзын болады(15-20м), ол ылғалды тамыры арқылы жердің тереңінен тамырына сіңіріп алады екен. Ал сүттіген ше? Дұрыс сүттігеннің тамыры қысқа, бірақ оның жапырақтары қалың. Яғни жаңбыр жауған кезде бойына сіңіріп алып, келесі жаңбыр жауғанша соны жеткізуге тырысады екен.
(15-мин)
Қазір Барлығымыз ақылды тақтаға қарайықшы (электронды оқулықтан балаларға түсіндірмесін көрсетіп, кейін тапсырмаларын орындатқызу).
(10мин)
Қазір дәптерлеріңді ашып мәтіннің ішінен құрғақшылықта өсетін өсімдіктердің аттарын тауып теріп жазасыңдар. (5-7мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін қандай тақырып өттік.Сонымен, өсімдіктер қандай жерде өседі екен? Құрғақшылықта қандай өсімдіктер өседі екен? Жантақ ылғалды қалай алады? Сүттіген ше?(балалар жауаптарын айтады). (2-3мин)
Бағалау:
Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Үй тапсырмасы:
«Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер» 119-120-беттегі мәтінді оқып келу.
Күні:
Пән: Дүниетану
Тақырып: Суыққа төзімді өсімдіктер.
Сабақ мақсаты:
1.Білімділік: Балаларға суыққа төзімді өсімдіктер жайлы мағлұмат беру, осы тақырыптың мағынасын аша отырып, осындай ортаға сай өсетін өсімдіктермен таныстыру.
2 Дамытушылық: Оқушылардың ойын толық жеткізе алу, суықтада өсетін өсімдіктердің қасиеттерін тани алуға дағдыландыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3 Тәрбиелік : Оқушыларды алғыр болуға, бірін-бірі тыңдай алуға тәрбиелеу, мұқият қарап, алдындағы білімдерімен байланыстыра алуға баулу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: презентация, интерактивті тақта, кесте, электронды оқулық.
Қажетті сызба, тапсырмалар интерактивті тақта арқылы көрсетіліп тұрады.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру.
Сәлеметсіңдер ме! Орнымызға отырайық! Бүгінгі сабаққа дайынсыңдар ма? (балалар жауап береді). Олай болса бүгінгі сабақты бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Балаларды кезек-кезек тұрғызып, өткен сабақтардың мазмұнын айтқызу.
Балалар, сендер өткен сабақта «Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер» деген тақырыпты өткен болатынсыңдар. Қазір сол үй жұмысын айтуға дайындалыңдар (балалардан үй жұмысын сұрап шығу)
ІІІ. Жаңа сабақ.
Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді тақырыпты жазыңдар. Жазбас бұрын партада қалай отыру керек екенін есімізге түсірейікші. Арқамызды түзу ұстап, басымызды сәл еңкейтеміз. Дәптерді көлбеу, 30градуста көлбеулетіп қоямыз. Балалар, бүгінгі біздің тақырыбымыз «Суыққа төзімді өсімдіктер». Жаздық па? Жазсаңдар, қазір ақылды тақтаға назарымызды аударайық. Балаларға электронды оқулықтан «суыққа төзімді өсімдіктер» жайлы шағын түсіндірмені көрсету. Сонымен балалар, суыққа төзімді өсімдіктерге нелер жатады екен? (Балалар қолдарын көтере отырып жауап бере бастайды: бидай сұлы, арпа). Ал енді суыққа төзімді қандай көкөністер бар екен? (Балалар қолдарын көтеріп жауап бере бастайды: сарымсақ, сәбіз, пияз, шалқан).
Сергіту сәті «Көз жаттығулары»(ақылды тақтада)
Қазір ақылды тақтаға мұқият қараңдар. Тек көзімізді жүгіртіп қана қарап отырамыз.
Қазір дәптерлеріңді ашып, мәтіннің ішінен суыққа төзімді өсімдіктерін теріп жазасыңдар, кейін суыққа төзімді көкөністерді теріп жазып алыңдар.
Жазып болсақ, барлығымыз ақылды тақтаға қарайық! (балаларға электронды оқулықты қосып, тапсырмаларын орындатқызу)
Енді қазір мына кестені сендермен бірге ақылды тақтады толтыруымыз керек:
|
Өсімдіктің атауы |
Өсу ортасы |
Тамырының пішіні |
|
Жантақ |
Құрғақта |
Ұзын |
|
|
|
|
|
|
|
|
Осылай балаларды тақтаға шығара отырып, осы кестені толтырту.
Қорытындылау:
Балалар, бүгін біз қандай тақырып өттік? Сонымен, суыққа төзімді қандай өсімдіктер мен көкөністерді білесіңдер?(балалар қолдарын көтеріп, әр сұраққа толық жауап береді)
Ү Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІ Үй жұмысы: 121-122бет «Суыққа төзімді өсімдіктер» мазмұнын айтуға дайындалады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырып: Топырақты қорғау
Тақырып: Топырақты қорғау
Күні:
Пән: Дуниетану
Тақырып: Топырақты қорғау
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Топырақты қорғау проблемалары жайлы, неліктен қажет екенін түсіндіру, маңыздылығын білдіру;
2)Дамытушылық мақсаты: Балалардың кітаптан оқыған мәліметтерін өмірмен байланыстыра алу дағдыларын дамыту;
3)Тәрбиелік мақсаты: Табиғатты аялауға, қоршаған ортаны қорғауға, қамқор болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,сынақ, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер: ақылды тақта, презентация.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Тамаша дегендерің қол көтеріңдерші! Жақсы, Ок дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Онша емес, нашар дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Жарайды сабаққа назарларыңды толық аударсаңдар көңіл-күйлерің тамаша болады деген ойдамын!
(3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
Сұрақ-жауап арқылы:
-
Топырақ түсінің қалыптасуы неге байланысты?(қарашіріктің мөлшеріне байланысты)
-
Қара топырақтың құнарлы болатыны неліктен?( Өйткені қара шірік көп болғандықтан) Сондай топырақ біздің еліміздің қай бөлігінде көбірек таралған?(солтүстік өңірінде)
-
Сор топырақ қалай пайда болады? (ылғалмен түрлі тұздар шығады)
-
Топырақтың құнарлылығын қалай арттыруға болады?(Оңтүстік бөлігінде) (3-5мин)
Жаңа сабақ:
Балалар, бүгінгі жаңа тақырып «Топырақты қорғау».109- бетті ашып, 1-партадан бастап оқимыз. Өзім тоқтатып, әрі қарай кім жалғастыратынын өзім айтамын! (Берілген мәтінді кезектетіп оқыту, әр сөйлемге тоқталып мағынасын ашып толық түсіндіру) Мәтінді оқып шықтық енді келесі сұрақтарға жауап берейік:
-
Топырақты шайылудан қалай сақтайды?(Өсімдіктерді көбірек өсіреді, орман-тоғайларды бұзбайды)
-
Топырақты желдің ұшырып әкетуінен қалай қорғайды?(Қыста қарды үйіп – үйіп жаздағы құрғақшылықтан сақтау)
-
Не үшін топыраққа тыңайтқыштар қосады?(көкөністер, өсімдіктер жақсы өніп-өсуі үшін)
-
Өз жерлеріңдегі топырақ қалай пайдалынылады? Әркім топырақты өздері көктемде, жазда қалай пайдаланылатындығын баяндайды. (15-мин)
Балалар, 111-беттегі суретке назарымызды аударайықшы! 2-сурет берілген! Ал қай сурет топыраққа зиян тигізіп тұр?(1-сурет) Өйткен жердің бетін тырмалап топырақтың бетін ашып жатыр. Ал екінші суретте Ағашқа қарды үйіп жатыр. Ал көктемде ол қар еріп, Топырағына су сіңеді. Сол кезде ағаш жайқалып жақсы өсетін болады. (3-мин)
Қазір, мен мақал оқимын кім қалай түсінетіндігін қолын көтеру арқылы жауап береді.
1-мақал: Қар жерге нәр берсе, Жер халыққа береді
2-мақал: Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей.
3-мақал: Өзіңе деген қамқорлықты жерге де жаса. (3-5мин)
Қорытынды: Балалар, бүгін біз топырақты қалай қорғау керек екені жайлы мәлімет алдық!Сонымен топырақты не істеу керек? Егер біз топырақты аяласақ, өзімізге пайдасы тие ме? Қандай пайдасы тиеді? (2-3мин)
Бағалау: Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Күні:
Пән: Дуниетану
Тақырып: Өсімдіктің көптүрлілігі
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Өсімдіктердің өніп-өсу жағдайын білу, сол жайлы мағлұмат беру;
2)Дамытушылық мақсаты: Өсімдіктердің өсу жағдайын тан алу қабілеттерін дамыту;
3)Тәрбиелік мақсаты: Топта бірігіп жұмыс жасай алуға үйрету, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,сынақ, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер: Суреттер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Тамаша дегендерің қол көтеріңдерші! Жақсы, Ок дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Онша емес, нашар дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Жарайды сабаққа назарларыңды толық аударсаңдар көңіл-күйлерің тамаша болады деген ойдамын!
(3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
-
112 – беттегі тест тапсырмасын орындатқызу(кітапты қопартқызбай жеке жұмыс жасауын ешкімге бөгет жасамауын талап ету) (3-5мин)
Жаңа сабақ:
Балалар, бүгін біз өсімдіктер мен жануарлардың көптүрлілігі деген тарауды бастаймыз!
Қазір бірінші абзацтан бастаймыз. Қалғанымыз мұқият тыңдап отырамыз(балаларға әр абзацты оқыта отырып, бірге сұрақ қоя отырып талдау). Жер бетінде өсімдіктің неше түрі бар екен?(6мың) Ағаштардың өзі көптүрлі екен, солай ма? Жапырақтары мен сабақтарына қарап ажыратуға болады екен. Өсімдіктер осыған байланысты 3-топқа бөлінеді: шөптекті өсімдіктер, бұталар және ағаштар(кітапта берілген суретке қарай отырып, балалармен бірге түстерін ажырату, балалардың өздері тауып жауап беруіне мүмкіндік беру, және олардың сөйлеп жатқанда тоқтатпай, ойларын мұқият тыңдау). (15-мин)
Балалар, 116-беттегі жұмбақтарға назарымызды аударайықшы? 1-шырша, 2- қарбыз.
Қазір сендер дәптерлеріңмен жұмыс жасайсыңдар!
Дәптермен жұмыс:
Ағаштар:
Бұталар:
Шөптекті өсімдіктер:
Дәптерлеріңе әр өсімдіктің жанына өздерің білетін өсімдіктер түрін жазасыңдар!
(4-5мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін өсімдіктердің көптүрлілігі жайлы мәлімет алдық!Сонымен өсімдіктердің неше түрі бар екен?(балалар жауаптарын айтады) Ал, ағаштарға байланысты неше түрге бөлінеді екен? Атап беріңдерші! (2-3мин)
Бағалау: Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Күні :
Пән: Дуниетану
Тақырып: Өсімдіктердің өсетін орта жағдайларының алуан түрлілігі
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Өсімдіктердің өсу ортасымен қандай жағдайда өсетіндігі жайлы мәлімет беру;
2)Дамытушылық мақсаты: Өсімдіктердің қандай жағдайда өсетіндігін танып алу қабілеттерін дамыту;
3)Тәрбиелік мақсаты: Табиғатты қорғауға, айналадағы әлемді аялауға, іздене алуға тәрбиелеу, баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,сынақ, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер:Карточкалар, презентация.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Тамаша дегендерің қол көтеріңдерші! Жақсы, Ок дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Онша емес, нашар дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Жарайды сабаққа назарларыңды толық аударсаңдар көңіл-күйлерің тамаша болады деген ойдамын!
(3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
-
Біздің елімізде өсімдіктің неше түрі бар? (6000астам)
-
Өсімдіктерді неше топқа бөлуге болады? (3)
-
Ағаштар тобына мысал келтір:
-
Бұталар тобына мысал келтір:
-
Шөптекті өсімдіктерге мысал келтір: (3-5мин)
Жаңа сабақ:
116- бетті ашамыз. Қазір 1-ші қатардан бастап оқимыз. Қалғандарымыз қолымызды жүгіртіп, бірге қарап оқып отырамыз. (Әр абзацты балаларға оқытып, балалармен бірге әр сөйлемді талдап отыру) (15-мин)
Қазір 117-беттегі жұмбақты оқиық! Шешуі қандай деп ойлайсыңдар? Ақ гүл жарып шығаратын қандай ағаш? Дұрыс айтасыңдар алма ағашы.
(4-5мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін қандай тақырып өттік.Сонымен, өсімдіктер қандай жерде өседі екен? Ал өсімдіктің жақсы өсуі үшін не қажет екен? ?(балалар жауаптарын айтады). (2-3мин)
Бағалау:
Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Үй тапсырмасы:
Мәтінді оқып келу.
Күні:
Пән: Дуниетану
Тақырып: Өсімдіктердің өсетін орта жағдайларының алуан түрлілігі
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Өсімдіктердің өсу ортасымен қандай жағдайда өсетіндігі жайлы мәлімет беру;
2)Дамытушылық мақсаты: Өсімдіктердің қандай жағдайда өсетіндігін танып алу қабілеттерін дамыту;
3)Тәрбиелік мақсаты: Табиғатты қорғауға, айналадағы әлемді аялауға, іздене алуға тәрбиелеу, баулу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,сынақ, сұрақ-жауап
Көрнекіліктер: Карточкалар, презентация.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Тамаша дегендерің қол көтеріңдерші! Жақсы, Ок дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Онша емес, нашар дегендерің қолдарыңды көтеріңдер! Жарайды сабаққа назарларыңды толық аударсаңдар көңіл-күйлерің тамаша болады деген ойдамын!
(3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
-
Біздің елімізде өсімдіктің неше түрі бар? (6000астам)
-
Өсімдіктерді неше топқа бөлуге болады? (3)
-
Ағаштар тобына мысал келтір:
-
Бұталар тобына мысал келтір:
-
Шөптекті өсімдіктерге мысал келтір: (3-5мин)
Жаңа сабақ:
116- бетті ашамыз. Қазір 1-ші қатардан бастап оқимыз. Қалғандарымыз қолымызды жүгіртіп, бірге қарап оқып отырамыз. (Әр абзацты балаларға оқытып, балалармен бірге әр сөйлемді талдап отыру) (15-мин)
Қазір 117-беттегі жұмбақты оқиық! Шешуі қандай деп ойлайсыңдар? Ақ гүл жарып шығаратын қандай ағаш? Дұрыс айтасыңдар алма ағашы.
(4-5мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін қандай тақырып өттік.Сонымен, өсімдіктер қандай жерде өседі екен? Ал өсімдіктің жақсы өсуі үшін не қажет екен? ?(балалар жауаптарын айтады). (2-3мин)
Бағалау:
Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Үй тапсырмасы:
Мәтінді оқып келу.
Күні:
Пән: Еңбекке баулу
Тақырып: «Тамбурлы тігіспен тігу»
Сабақтың мақсаты:
-
Білімділік мақсаты: Оқушыларға тамбурлы тігіспен тігуді үйрету;
-
Дамытушылық мақсаты: Қол үйлесімінің қабілетін дамыту, мұқият тыңдау қабілетін дағдыландыру;
-
Тәрбиелік мақсаты: Қол өнердің осы түріне қызығушылығын ояту, еңбекке баулу, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, өздік сабақ;
Көрнекіліктер: Оқулықтағы суреттер, ине, жіп, мата
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Балалар, сәлеметсіңдер ме? Көңіл-күйіміз жақсы ма? Бүгін барлық бала түгел ме? Онда сабағымызға көшейік! (1-2мин)
Жаңа сабақ:
-
Балалар, 78-бетті ашамыз. «Тамбурлы тігіспен тігу» тақырыбына қараймыз. (балаларға оқыту, не түсінгенін өздері мазмұнын айтады). Балалар қазір мен сендерге қалай тігу керек екенін көрсетпес бұрын қауіпсіздік техникасын есімізге түсіріп алайық.
-
Инені бір-бірімізге қалай ұсынуымыз қажет?(Иненің ұшын өзімізге қаратып, және ине міндетті түрде сабақталған болу керек)
-
Ал қайшыны ше?(Дөңгелек жағын адамға қаратып ұсыну, қайшыны қайшыламау)
-
Инені, балалар, жіптен ажыратпау керек, өйткені ине жоғалып кетуі мүмкін.
-
Арнаулы жастықшаға жаншып қою немесе міндетті түрде жіпке қадап қою қажет.
Енді, қазір барлығымыз матамызды аламыз да, қалам сызғышпен түзу жүргізіп әдемілеп қоршаймыз.
|
|
Қазір мен сендерге қалай тігу керектігін көрсетемін. Ал сендер соны аяқтауларың қажет (жүргізген түзу бойынша тігісті жүргізу).(25мин)
Балалар орындарында отырып, өздік жұмысын жасайды. (15мин)
Рефлексия: «Білім шарын» толтыру
Қорытынды:Балалар, бүгін біз тігуді үйрендік. Кім сабақта аяқтап үлгірмеді, үйлерінде аяқтап келеді.
Үй тапсырмасы:
Үйде берілген тапсырманы аяғына дейін орындау
Бағалау: жұмыстарын аяқтап болған оқушыларды аяқтау.
Күні:
Пән: Дүниетану
Тақырып: Жылу сүйгіш өсімдіктер
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты:
Жылу сүйгіш өсімдіктердің ерекшелігі жайлы түсінік беріп, осы өсімдіктер жайлы мағлұмат беру;
2)Дамытушылық мақсаты:
Өсімдіктер құрылымы ерекшеліктерінің тіршілік ортаға тәуелділігін зерттеп, тани алу, олардың әртүрлілігін ажырата алу қабілеттерін дағдыландыру;
3)Тәрбиелік мақсаты:
Мұқият тыңдай алуға, таза жазуға, бірін-бірі тыңдай алуға баулу, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Көрнекіліктер: Презентация, электронды оқулық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Жақсы, егер жақсы болса бүгін сабақта кім жоқ?(Түгендеп алу) (3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
Балалар, өткен сабақта «Ылғал сүйгіш және су өсімдіктері» деген тақырыпты өткен болатынсыңдар. Кім үй жұмысын айтуға дайын? Балаларды кезек-кезек тұрғызып өткен сабақта алған білімдерін нақтылап шығу. Және өткен тақырыпқа байланысты:
-
Ылғал сүйгіш өсімдіктерді ата. Олардың қандай ерекшеліктері бар?
-
Егер осы өсімдіктердің тіршілік ету ортасын ауыстыратын болса, ары қарай өсе ала ма?
Осы сұрақтарға бірге жауап іздеу. (10мин)
Жаңа сабақ:
120- бетті ашамыз. Қазір 1-ші қатардан бастап оқимыз. Қалғандарымыз қолымызды жүгіртіп, бірге қарап оқып отырамыз. (Әр абзацты балаларға оқытып, балалармен бірге әр сөйлемді талдап отыру). Сонымен, балалар, жылу сүйгіш өсімдіктер осы Қазақстанның қай жағында өседі екен? Оңтүстікте Неліктен? Өйткені ол жақта ауа-райы жылы болады. Дұрыс айтасыңдар балалар, олардың тұқымы +15,+20С – де шыға бастайды екен. Және мұндай өсімдіктерді үйде, жылыжайдада отырғыза беруімізге болады екен. Балалар неге біз үйде отырғызуды бастаймыз деп ойлайсыңдар? Өйткені үйде өсімдіктер жылы жерде өседі, ал үйде ең бірінші отырғызатын себебіміз үйдің іші жылы болады. Кейін тамыры, сабақтары қатая бастаған кезде далаға шығарамыз. Ол кезге дейін күн жылынып қалады. Сондықтан отырғызған өсімдіктеріміз үсіп, өліп қалмайды екен, балалар!
(15-мин)
Қазір барлығымыз ақылды тақтаға қарайықшы (электронды оқулықтан балаларға түсіндірмесін көрсетіп, кейін тапсырмаларын орындатқызу). (10мин)
Қазір дәптерлеріңді ашып мәтіннің ішінен жылы жерде өсетін өсімдіктердің аттарын тауып теріп жазасыңдар(Жылу сүйгіш өсімдіктерді). (5-7мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін қандай тақырып өттік.Сонымен, өсімдіктер қандай жерде өседі екен? Жылы жерде қандай өсімдіктер өседі екен? Жылы жерде өсетін өсімдіктерді қайда өсіріп, тамырландырып алуымызға болады екен?(балалар жауаптарын айтады). (2-3мин)
Бағалау:
Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Үй тапсырмасы:
«Жылу сүйгіш өсімдіктер» 120-121-беттегі мәтінді оқып келу.
Күні:
Пән: Дүниетану
Тақырып: Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер
Сабақтың мақсаты:
1)Білімділік мақсаты: Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктермен таныстыру, құрғақ жерде өсетін өсімдіктермен таныстыру, мағлұмат беру;
2)Дамытушылық мақсаты: Құрғақшылықта өсетін өсімдіктерді тани алу, өсімдіктерді өсу ортасына қарай ажырата алу қабілеттерін дағдыландыру;
3)Тәрбиелік мақсаты: Мұқият тыңдай алуға, таза жазуға, бірін-бірі тыңдай алуға баулу, тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу, сұрақ-жауап.
Көрнекіліктер: Презентация, электронды оқулық.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру:
Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерініз қалай? Жақсы, егер жақсы болса бүгін сабақта кім жоқ?(Түгендеп алу) (3-мин)
Үй тапсырмасын тексеру:
Балалар, өткен сабақта «Ылғал сүйгіш және су өсімдіктері» деген тақырыпты өткен болатынсыңдар. Кім үй жұмысын айтуға дайын? Балаларды кезек-кезек тұрғызып өткен сабақта алған білімдерін нақтылап шығу. Және өткен тақырыпқа байланысты:
-
Ылғал сүйгіш өсімдіктерді ата. Олардың қандай ерекшеліктері бар?
-
Егер осы өсімдіктердің тіршілік ету ортасын ауыстыратын болса, ары қарай өсе ала ма?
Осы сұрақтарға бірге жауап іздеу. (10мин)
Жаңа сабақ:
119- бетті ашамыз. Қазір 1-ші қатардан бастап оқимыз. Қалғандарымыз қолымызды жүгіртіп, бірге қарап оқып отырамыз. (Әр абзацты балаларға оқытып, балалармен бірге әр сөйлемді талдап отыру) . Сонымен, балалар, құрғақшылықта қандай өсімдіктер өседі екен? Жантақ пен сүттігеннің тамырларына тоқталайықшы. Жантақтың тамыры дұрыс айтасыңдар, өте ұзын болады(15-20м), ол ылғалды тамыры арқылы жердің тереңінен тамырына сіңіріп алады екен. Ал сүттіген ше? Дұрыс сүттігеннің тамыры қысқа, бірақ оның жапырақтары қалың. Яғни жаңбыр жауған кезде бойына сіңіріп алып, келесі жаңбыр жауғанша соны жеткізуге тырысады екен.
(15-мин)
Қазір Барлығымыз ақылды тақтаға қарайықшы (электронды оқулықтан балаларға түсіндірмесін көрсетіп, кейін тапсырмаларын орындатқызу).
(10мин)
Қазір дәптерлеріңді ашып мәтіннің ішінен құрғақшылықта өсетін өсімдіктердің аттарын тауып теріп жазасыңдар. (5-7мин)
Қорытынды:
Балалар, бүгін қандай тақырып өттік.Сонымен, өсімдіктер қандай жерде өседі екен? Құрғақшылықта қандай өсімдіктер өседі екен? Жантақ ылғалды қалай алады? Сүттіген ше?(балалар жауаптарын айтады). (2-3мин)
Бағалау:
Үй тапсырмасынан сұраққа жауап беріп, сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларды бағалау. (2-мин)
Үй тапсырмасы:
«Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер» 119-120-беттегі мәтінді оқып келу.
Күні:
Пән: Дүниетану
Тақырып: Суыққа төзімді өсімдіктер.
Сабақ мақсаты:
1.Білімділік: Балаларға суыққа төзімді өсімдіктер жайлы мағлұмат беру, осы тақырыптың мағынасын аша отырып, осындай ортаға сай өсетін өсімдіктермен таныстыру.
2 Дамытушылық: Оқушылардың ойын толық жеткізе алу, суықтада өсетін өсімдіктердің қасиеттерін тани алуға дағдыландыру, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3 Тәрбиелік : Оқушыларды алғыр болуға, бірін-бірі тыңдай алуға тәрбиелеу, мұқият қарап, алдындағы білімдерімен байланыстыра алуға баулу.
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру.
Көрнекілігі: презентация, интерактивті тақта, кесте, электронды оқулық.
Қажетті сызба, тапсырмалар интерактивті тақта арқылы көрсетіліп тұрады.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру.
Сәлеметсіңдер ме! Орнымызға отырайық! Бүгінгі сабаққа дайынсыңдар ма? (балалар жауап береді). Олай болса бүгінгі сабақты бастайық.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
Балаларды кезек-кезек тұрғызып, өткен сабақтардың мазмұнын айтқызу.
Балалар, сендер өткен сабақта «Құрғақшылыққа төзімді өсімдіктер» деген тақырыпты өткен болатынсыңдар. Қазір сол үй жұмысын айтуға дайындалыңдар (балалардан үй жұмысын сұрап шығу)
ІІІ. Жаңа сабақ.
Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді тақырыпты жазыңдар. Жазбас бұрын партада қалай отыру керек екенін есімізге түсірейікші. Арқамызды түзу ұстап, басымызды сәл еңкейтеміз. Дәптерді көлбеу, 30градуста көлбеулетіп қоямыз. Балалар, бүгінгі біздің тақырыбымыз «Суыққа төзімді өсімдіктер». Жаздық па? Жазсаңдар, қазір ақылды тақтаға назарымызды аударайық. Балаларға электронды оқулықтан «суыққа төзімді өсімдіктер» жайлы шағын түсіндірмені көрсету. Сонымен балалар, суыққа төзімді өсімдіктерге нелер жатады екен? (Балалар қолдарын көтере отырып жауап бере бастайды: бидай сұлы, арпа). Ал енді суыққа төзімді қандай көкөністер бар екен? (Балалар қолдарын көтеріп жауап бере бастайды: сарымсақ, сәбіз, пияз, шалқан).
Сергіту сәті «Көз жаттығулары»(ақылды тақтада)
Қазір ақылды тақтаға мұқият қараңдар. Тек көзімізді жүгіртіп қана қарап отырамыз.
Қазір дәптерлеріңді ашып, мәтіннің ішінен суыққа төзімді өсімдіктерін теріп жазасыңдар, кейін суыққа төзімді көкөністерді теріп жазып алыңдар.
Жазып болсақ, барлығымыз ақылды тақтаға қарайық! (балаларға электронды оқулықты қосып, тапсырмаларын орындатқызу)
Енді қазір мына кестені сендермен бірге ақылды тақтады толтыруымыз керек:
|
Өсімдіктің атауы |
Өсу ортасы |
Тамырының пішіні |
|
Жантақ |
Құрғақта |
Ұзын |
|
|
|
|
|
|
|
|
Осылай балаларды тақтаға шығара отырып, осы кестені толтырту.
Қорытындылау:
Балалар, бүгін біз қандай тақырып өттік? Сонымен, суыққа төзімді қандай өсімдіктер мен көкөністерді білесіңдер?(балалар қолдарын көтеріп, әр сұраққа толық жауап береді)
Ү Оқушылардың білімін бағалау.
ҮІ Үй жұмысы: 121-122бет «Суыққа төзімді өсімдіктер» мазмұнын айтуға дайындалады.
шағым қалдыра аласыз













