|
Бөлім: |
I тарау Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: 9-сынып қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәрбие мен тәлім – әл-Фараби теориясының ажырамас бөлігі.Публицистикалық стиль |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1. Мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9.3.1.1. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады;. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құрады |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал. ««Өзіме тілегенді, өзгеге де тілеймін» тренинг. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөліну. Ортаға «Ауылдар», «меймандар», «амандасу түрлері» тақырыбына қағаз қиындылары шашылады. (керек. орналасқан, жайғасты, үйрендік, табиғаттың, келіп, уақтылы, таза ауасында, біздер, төрге, үлкендерден) Оқушылар алған қиындыларынан мозайка құрастырады. Құрастырғанда жинақталған сөздер бойынша топтасып отырады І – топ «Ауылдар», ІІ – топ «меймандар», ІІІ – топ «амандасу» Ауылдар табиғаттың таза ауасында орналасқан. Меймандар уақтылы келіп, төрге жайғасты. Біздер үлкендерден амандасу түрлерін үйрендік. Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 9.2.3.1. Мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9.3.1.1. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
«Өзіме тілегенді, өзгеге де тілеймін» тренинг. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөліну |
- Әртүрлі жанрда мәтін жазады; - Мәтіннің құрылымы мен ресімделуіне қарай жанрлық ерекшеліктерін ажыратады |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері Мозайка |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 10 минут |
1-тапсырма «Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі § «Тәрбиесіз берілген білім – адамзаттың қас жауы» деген сөзді айтқан кім? § Әл – Фараби қай жерде туылған? § Әл – Фарабидің туған жері туралы не білеміз? § Әл- Фараби айналысқан ғылым саласы? § Неміс шығыстанушылары әл – Фарабиді қалай бағалайды? § Жаратылыстану ғылымын меңгерген әл – Фарабиді не қызықтырады? § Қандай еңбектері бар? Мәтінді жеке оқи отырып, мәнмәтін түрін ажыратып, қабырғаның ішіне мазмұнын, сұлбаның сыртына мәтін бойынша сұрақтар жазу «Қабырғадағы сурет» әдісі *Мәтінді жеке оқы *Қабырғаның ішіне мазмұнын жаз. *Сұлбаның сыртына мәтін бойынша сұрақтар жазу
2-тапсырма Мәтінді мұқият оқыңыз. Мәтіндегі деректер мен ақпараттарды пайдаланып, жоспар құрыңыз. Жоспар құруға үлгі схема \ І. Кіріспе бөлім ІІ. Негізгі бөлім 1. 2. ІІІ. Қорытынды бөлім 3-тапсырма Берілген тақырыптың бірін таңдап, «РАФТ» стратегиясымен мәтін құрастырыңыз. Рөл Аудитория Форма Тақырып Жазушы Газет оқырмандары мақала Журналист Жас мамандар сұхбат Оқушы Қазақстандық жастар ойтолғау Саралау тапсырмасы Құлдардың екі түрін бағанаға бөліп анықтама жазыңыздар
|
Оқушы Сөйлемдерді, ойын, көркем жеткізіп, ӘТН ды жүйелі қолдануы арқылы функционалды сауаттылық дағдыларын қалыптастырады.
Сұрақтарға жауап бере отырып, мәтінді түсініп оқып берілген тапсырманы орындайды. .
Мәтін бойынша жазба жұмысының жоспарын құрастырады.
Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастырады
ЕББҚ бар оқушы тапсырманы орындайды |
№1Дескриптор 2балл Сұрақтарға жазады 1балл Күрделі жоспар құрастырады 1балл
№2Дескриптор 4 балл — мәліметтерді жинақтайды; — мәтіндегі деректер мен ақпараттарды пайдаланады; — күрделі жоспар құрастырады. - құрылымын сақтайды
№3Дескриптор 3 балл — рөлді таңдайды; — аудиторияға сай жазады; — форманы сақтайды; — тақырыпты ашады.
№4Дескриптор 1 балл Анықтама бере алады |
АКТ Оқулық
Қағаздан жасалған қар кесегі
таратпа материалдар
Оқулық, дәптер |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті 9 тапсырма |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі
Ашық журнал |
Слайд |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие мен тәлім – әл-Фараби теориясының ажырамас бөлігі.Публицистикалық стиль
Тәрбие мен тәлім – әл-Фараби теориясының ажырамас бөлігі.Публицистикалық стиль
|
Бөлім: |
I тарау Мәңгілік Ел – мұратым. Стилистика |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: 9-сынып қазақ тілі |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәрбие мен тәлім – әл-Фараби теориясының ажырамас бөлігі.Публицистикалық стиль |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1. Мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9.3.1.1. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады;. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құрады |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 3\5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал. ««Өзіме тілегенді, өзгеге де тілеймін» тренинг. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөліну. Ортаға «Ауылдар», «меймандар», «амандасу түрлері» тақырыбына қағаз қиындылары шашылады. (керек. орналасқан, жайғасты, үйрендік, табиғаттың, келіп, уақтылы, таза ауасында, біздер, төрге, үлкендерден) Оқушылар алған қиындыларынан мозайка құрастырады. Құрастырғанда жинақталған сөздер бойынша топтасып отырады І – топ «Ауылдар», ІІ – топ «меймандар», ІІІ – топ «амандасу» Ауылдар табиғаттың таза ауасында орналасқан. Меймандар уақтылы келіп, төрге жайғасты. Біздер үлкендерден амандасу түрлерін үйрендік. Сабақтың оқу мақсатын хабарлау 9.2.3.1. Мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9.3.1.1. Жинақталған материалдар негізінде көзделген мақсатқа сәйкес ауызша және жазбаша мәтіндер үшін күрделі жоспар құру; |
«Өзіме тілегенді, өзгеге де тілеймін» тренинг. «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөліну |
- Әртүрлі жанрда мәтін жазады; - Мәтіннің құрылымы мен ресімделуіне қарай жанрлық ерекшеліктерін ажыратады |
Оқулық, қосымша интернет мәліметтері Мозайка |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 15минут 10 минут |
1-тапсырма «Менен сұрақ, сізден жауап» әдісі § «Тәрбиесіз берілген білім – адамзаттың қас жауы» деген сөзді айтқан кім? § Әл – Фараби қай жерде туылған? § Әл – Фарабидің туған жері туралы не білеміз? § Әл- Фараби айналысқан ғылым саласы? § Неміс шығыстанушылары әл – Фарабиді қалай бағалайды? § Жаратылыстану ғылымын меңгерген әл – Фарабиді не қызықтырады? § Қандай еңбектері бар? Мәтінді жеке оқи отырып, мәнмәтін түрін ажыратып, қабырғаның ішіне мазмұнын, сұлбаның сыртына мәтін бойынша сұрақтар жазу «Қабырғадағы сурет» әдісі *Мәтінді жеке оқы *Қабырғаның ішіне мазмұнын жаз. *Сұлбаның сыртына мәтін бойынша сұрақтар жазу
2-тапсырма Мәтінді мұқият оқыңыз. Мәтіндегі деректер мен ақпараттарды пайдаланып, жоспар құрыңыз. Жоспар құруға үлгі схема \ І. Кіріспе бөлім ІІ. Негізгі бөлім 1. 2. ІІІ. Қорытынды бөлім 3-тапсырма Берілген тақырыптың бірін таңдап, «РАФТ» стратегиясымен мәтін құрастырыңыз. Рөл Аудитория Форма Тақырып Жазушы Газет оқырмандары мақала Журналист Жас мамандар сұхбат Оқушы Қазақстандық жастар ойтолғау Саралау тапсырмасы Құлдардың екі түрін бағанаға бөліп анықтама жазыңыздар
|
Оқушы Сөйлемдерді, ойын, көркем жеткізіп, ӘТН ды жүйелі қолдануы арқылы функционалды сауаттылық дағдыларын қалыптастырады.
Сұрақтарға жауап бере отырып, мәтінді түсініп оқып берілген тапсырманы орындайды. .
Мәтін бойынша жазба жұмысының жоспарын құрастырады.
Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастырады
ЕББҚ бар оқушы тапсырманы орындайды |
№1Дескриптор 2балл Сұрақтарға жазады 1балл Күрделі жоспар құрастырады 1балл
№2Дескриптор 4 балл — мәліметтерді жинақтайды; — мәтіндегі деректер мен ақпараттарды пайдаланады; — күрделі жоспар құрастырады. - құрылымын сақтайды
№3Дескриптор 3 балл — рөлді таңдайды; — аудиторияға сай жазады; — форманы сақтайды; — тақырыпты ашады.
№4Дескриптор 1 балл Анықтама бере алады |
АКТ Оқулық
Қағаздан жасалған қар кесегі
таратпа материалдар
Оқулық, дәптер |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үйге тапсырма |
Рефлекция 10-40 пайыз –ештеңе түсінбедім 50-70 пайыз –түсіндім 80-10 пайыз барлығы түсінікті 9 тапсырма |
Тапсырманы орындайды |
«Instagram» әдісі
Ашық журнал |
Слайд |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














