|
Апта дәйек сөзі |
«Бірлігі күшті ел
озады» |
|
||||
|
Мұғалімнің аты- жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
2.12.24 ж |
|
||||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Тәрбие тақырыбы: |
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы/ «ЖҚЕ негізгі түсініктері мен терминдері» ЖЖЕ№3 |
|
||||
|
Құндылық |
«Бірлік пен ынтымақ» |
|
||||
|
Мақсаттары: |
- Табиғатты қорғау, сақтау қажеттігі туралы ой, ынта туғызу; -
Табиғаттың адам өмірі үшін өте қажет екенін
оқушылардың өз пікірлері
арқылы |
|
||||
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«Не жөнінде үндемей қалуға және ата – аналардан жасыруға болмайды?» |
|
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңбері. «Менің көршім
қандай?» Жаңа тақырып. Табиғат адам үшін жаралыпты. Бар қызық табиғаттан таралыпты – деп ұлы ақынымыз С. Торайғыров жырлағандай, табиғат пен адам әрқашанда егіз. Олар бір — бірімен тығыз байланысты. Бүгін сіздер «Адам табиғат перзенті» атты білімпаздар бәйгесінде табиғаттың адам өміріндегі маңызы туралы білімдеріңізді сарапқа саласыздар |
Парталасына сипаттама береді |
|
|
||
|
|
1 — бөлім Тапқыр, білгір
дарынды, Табиғат сөзіне анықтамалар беріп, табиғаттың адам өміріндегі маңызын көрсетіп «Табиғат» тақырыбына кластер құрастыру. 2
— бөлім “Кім жүйрік?”
ойыны.
1. Шаруасы әр саласы, 12
баласы, 3 — бөлім “Білгенге маржан”. 10 оқушы жұптасып, мақалдар
айтып, жарысады. Әр жұп бір — бірінің мақалын жалғастырады. Мысалы, Дала — көркі мал, /өзен — көркі тал. 10 оқушыдан 6 — уы келесі турға өтеді. Табиғат туралы мақалдар. 1.Жері байдың елі бай. 2,Туған жердің топырағы да ыстық. 3.Көлдің көркі — бұлақ Таудың көркі –құрақ. 4.Сулы жер-нулы жер. 5.Атаңнан мал қалғанша тал қалсын. 6.Бір тал кессең,он тал ек.
Серіту сәті. “Балғын дауыс”. «Табиғатты қорғайық»
5- бөлім «Кім жылдам?» Бұл сайыста оқушының ойлау дағдысы мен жылдамдығы анықталып шын жүйрік озып шығады. Сайыста кез келген үш сөйлем беріледі, өз ойлау қабілеті бойынша жылдам әрі нақты жауап беру керек.
а) « Егер табиғатқа тіл
бітсе...» «ЖҚЕ негізгі түсініктері мен терминдері» ЖЖЕ№3
бейнеролик көрсетіледі. Бүгінде қалада да үлкен көшелер және онда жүйткіген автокөліктер көбеюде. Көше кеңейген сайын ерсілі-қарсылы жаяу жүргіншілер мен жүргізушілердің де көбейетіні даусыз. Соңғы жылдары еліміздің қай жерінде болмасын автокөліктердің барлық түрлері еселеп артып келеді. Мұның өзі машина жүргізушілер мен жаяулардың, әсіресе мектеп оқушыларының жол ережесін неғұрлым жете біліп, қатаң сақтауын қажет етеді. Көшенің тәртібін үйде ата-ана ескертсе, көше қиылысында күзет қызметкерлері мен бағдаршам қадағалайды. Балалар мен сендерге жұмбақ жасырайын, шешуін тауып көріңдерші. Аяғы жоқ жүрмейді, Аузы жоқ сөйлейді. (Бағдаршам) Бағдаршам –өмірімізді апаттан сақтандыратын жалғыз көмекшіміз.Оның сырын біліп, тілін алу баршамыздың міндетіміз. Бағдаршам-жол элементтерінің ішіндегі ең ерте қолданыла бастағаны. Қазір бағдаршамның жасы жүзден асып кетті. Оның кескін келбеті де құрылысы да әлденеше рет жаңарды. Бағдаршамның жаяулар және автомашиналар жүрулеріне арналған түрлері болады. Олардың айырмашылықтары көздерінде: адамдарға арналған бағдаршамның екі көзі болады, қызыл да – тоқтайды, жасыл да – жүреді. Ал, жүргізушілерге арналған бағдаршамның 3 көзі болады: қызыл да – тоқтайды, сары да – әзірленеді, жасыл да – жүреді. Жол белгілері 4 топқа бөлінеді: - Ескерту, тыйым салушы бұлар - қызыл түс - Сілтеуші, рұқсат беруші белгілер – көк түс Бағдаршам ойыны. Қызыл көтерген де-тұр, сары –күт, жасыл-жүр. Бағдаршамның сұрақтарына жауап беріп көрелік. 1.Жаяу адамға қай жермен жүруге болмайды? 2.Қала көшесінде келе жатқанда қандай жермен жүру керек? 3.Көше тәртібін не басқарады? 4.Жолдың қай жағымен жүру керек? 5.Бағдаршамның әр түсі нені хабарлайды? Мұғалім:Енді бағдаршамның жұмбақтары бар екен, соны шешіп көрейік.. 1. Сом дене, табаны бар сонша тісті, Бір өзі бітіреді сонша істі. (Трактор) 2. Кеудесінде жаны жоқ, Тамырында жаны жоқ, Май жейді, Су ішеді. (Машина) 3. Дыз-дыз етіп жүрегі, Сымнан ұстап жүреді. Өзіне адам мінеді, Ол не, кім біледі? (Троллейбус) 4. Ала таяқ ұстаған Жол тәртібін нұсқаған Өміріңді күзеткен Ысқырығы күшті адам. (Полиция қызметкері) 5.Көзін ашып жұмады, Бағыт сілтеп тұрады. (Бағдаршам) |
|
|
|
||
|
10 мин Қауіпсіздік сағаты |
«Не жөнінде үндемей қалуға және ата – аналардан жасыруға болмайды?» Сабақтың мақсаты:балаларды буллингіге және психологиялық немесе физикалық зорлық-зомбылыққа қарсы тұруға үйрету. Сабақтың барысы 1.Ұйымдастырукезеңі Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату . 2.Мақсат қою. Бейнежазбаны қарау. Сабақ тақырыбын анықтау. - Бейнежазбадан не білдіңдер? Не айтар едіңдер? Сабақтың мақсаты: буллинг пен зорлық-зомбылыққа қарсы тұруға үйрету. 3.Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау - Г.Х.Андерсеннің «Ұсқынсыз үйрек» ертегісін еске түсірейік. -Ертегінің қай бөлігінде буллинг пен зорлық-зомбылықты байқауға болады? 4.Негізгі бөлім. Оқу мақсатын орындаушешімдері (6 минут). -Үйрекке неге әлімжеттік жасады? -Үйректің қателігі неде? Оны ренжітпес үшін не істеуі керек еді? -Балалардың бір қиындыққа тап болғанын, біреудің оларды ренжіткенін атааналарынан жасырғанжағдай кездесті ме? -Осы әңгімемізден қандай қорытынды шығаруға болады? 5.Бекіту. -Әлімжеттікке ұшыраған балаға қандай кеңес айтар едің?
6.Қорытынды. Рефлексия Сөйлемдерді толықтыр: -Бүгінгі сабақтан мен............... білдім. -Егер мен бір қиын жағдайға ұшырасам, онда мен міндетті түрде……………… -Егер мен басқалардың біреуді ренжіткенін көрсем, онда…… «Әлімжеттікке жол жоқ!» тақырыбында сурет сал. |
Оқушыларға қауіпсіздік туралы түсіндіру .Х.Андерсеннің «Ұсқынсыз үйрек» ертегісін еске түсірейік.
Түрлі жағдаяттарды ескере отырып,өзіндік әрекеттер жасайды |
|
Пайдалы сілтеме: |
||
|
|
Қорытынды. Сайыс нәтижесін қорытындылау, жеңімпазды анықтау.
Тіршілікте не дейсің ғой ең
қымбат, |
|
|
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағат ҚМЖ Табиғатқа қамқорлық жасаймыз
Тәрбие сағат ҚМЖ Табиғатқа қамқорлық жасаймыз
|
Апта дәйек сөзі |
«Бірлігі күшті ел
озады» |
|
||||
|
Мұғалімнің аты- жөні: |
|
|
||||
|
Күні: |
2.12.24 ж |
|
||||
|
Сынып: 3 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Тәрбие тақырыбы: |
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» акциясы/ «ЖҚЕ негізгі түсініктері мен терминдері» ЖЖЕ№3 |
|
||||
|
Құндылық |
«Бірлік пен ынтымақ» |
|
||||
|
Мақсаттары: |
- Табиғатты қорғау, сақтау қажеттігі туралы ой, ынта туғызу; -
Табиғаттың адам өмірі үшін өте қажет екенін
оқушылардың өз пікірлері
арқылы |
|
||||
|
Қауіпсіздік сабағы 10 мин |
«Не жөнінде үндемей қалуға және ата – аналардан жасыруға болмайды?» |
|
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңбері. «Менің көршім
қандай?» Жаңа тақырып. Табиғат адам үшін жаралыпты. Бар қызық табиғаттан таралыпты – деп ұлы ақынымыз С. Торайғыров жырлағандай, табиғат пен адам әрқашанда егіз. Олар бір — бірімен тығыз байланысты. Бүгін сіздер «Адам табиғат перзенті» атты білімпаздар бәйгесінде табиғаттың адам өміріндегі маңызы туралы білімдеріңізді сарапқа саласыздар |
Парталасына сипаттама береді |
|
|
||
|
|
1 — бөлім Тапқыр, білгір
дарынды, Табиғат сөзіне анықтамалар беріп, табиғаттың адам өміріндегі маңызын көрсетіп «Табиғат» тақырыбына кластер құрастыру. 2
— бөлім “Кім жүйрік?”
ойыны.
1. Шаруасы әр саласы, 12
баласы, 3 — бөлім “Білгенге маржан”. 10 оқушы жұптасып, мақалдар
айтып, жарысады. Әр жұп бір — бірінің мақалын жалғастырады. Мысалы, Дала — көркі мал, /өзен — көркі тал. 10 оқушыдан 6 — уы келесі турға өтеді. Табиғат туралы мақалдар. 1.Жері байдың елі бай. 2,Туған жердің топырағы да ыстық. 3.Көлдің көркі — бұлақ Таудың көркі –құрақ. 4.Сулы жер-нулы жер. 5.Атаңнан мал қалғанша тал қалсын. 6.Бір тал кессең,он тал ек.
Серіту сәті. “Балғын дауыс”. «Табиғатты қорғайық»
5- бөлім «Кім жылдам?» Бұл сайыста оқушының ойлау дағдысы мен жылдамдығы анықталып шын жүйрік озып шығады. Сайыста кез келген үш сөйлем беріледі, өз ойлау қабілеті бойынша жылдам әрі нақты жауап беру керек.
а) « Егер табиғатқа тіл
бітсе...» «ЖҚЕ негізгі түсініктері мен терминдері» ЖЖЕ№3
бейнеролик көрсетіледі. Бүгінде қалада да үлкен көшелер және онда жүйткіген автокөліктер көбеюде. Көше кеңейген сайын ерсілі-қарсылы жаяу жүргіншілер мен жүргізушілердің де көбейетіні даусыз. Соңғы жылдары еліміздің қай жерінде болмасын автокөліктердің барлық түрлері еселеп артып келеді. Мұның өзі машина жүргізушілер мен жаяулардың, әсіресе мектеп оқушыларының жол ережесін неғұрлым жете біліп, қатаң сақтауын қажет етеді. Көшенің тәртібін үйде ата-ана ескертсе, көше қиылысында күзет қызметкерлері мен бағдаршам қадағалайды. Балалар мен сендерге жұмбақ жасырайын, шешуін тауып көріңдерші. Аяғы жоқ жүрмейді, Аузы жоқ сөйлейді. (Бағдаршам) Бағдаршам –өмірімізді апаттан сақтандыратын жалғыз көмекшіміз.Оның сырын біліп, тілін алу баршамыздың міндетіміз. Бағдаршам-жол элементтерінің ішіндегі ең ерте қолданыла бастағаны. Қазір бағдаршамның жасы жүзден асып кетті. Оның кескін келбеті де құрылысы да әлденеше рет жаңарды. Бағдаршамның жаяулар және автомашиналар жүрулеріне арналған түрлері болады. Олардың айырмашылықтары көздерінде: адамдарға арналған бағдаршамның екі көзі болады, қызыл да – тоқтайды, жасыл да – жүреді. Ал, жүргізушілерге арналған бағдаршамның 3 көзі болады: қызыл да – тоқтайды, сары да – әзірленеді, жасыл да – жүреді. Жол белгілері 4 топқа бөлінеді: - Ескерту, тыйым салушы бұлар - қызыл түс - Сілтеуші, рұқсат беруші белгілер – көк түс Бағдаршам ойыны. Қызыл көтерген де-тұр, сары –күт, жасыл-жүр. Бағдаршамның сұрақтарына жауап беріп көрелік. 1.Жаяу адамға қай жермен жүруге болмайды? 2.Қала көшесінде келе жатқанда қандай жермен жүру керек? 3.Көше тәртібін не басқарады? 4.Жолдың қай жағымен жүру керек? 5.Бағдаршамның әр түсі нені хабарлайды? Мұғалім:Енді бағдаршамның жұмбақтары бар екен, соны шешіп көрейік.. 1. Сом дене, табаны бар сонша тісті, Бір өзі бітіреді сонша істі. (Трактор) 2. Кеудесінде жаны жоқ, Тамырында жаны жоқ, Май жейді, Су ішеді. (Машина) 3. Дыз-дыз етіп жүрегі, Сымнан ұстап жүреді. Өзіне адам мінеді, Ол не, кім біледі? (Троллейбус) 4. Ала таяқ ұстаған Жол тәртібін нұсқаған Өміріңді күзеткен Ысқырығы күшті адам. (Полиция қызметкері) 5.Көзін ашып жұмады, Бағыт сілтеп тұрады. (Бағдаршам) |
|
|
|
||
|
10 мин Қауіпсіздік сағаты |
«Не жөнінде үндемей қалуға және ата – аналардан жасыруға болмайды?» Сабақтың мақсаты:балаларды буллингіге және психологиялық немесе физикалық зорлық-зомбылыққа қарсы тұруға үйрету. Сабақтың барысы 1.Ұйымдастырукезеңі Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату . 2.Мақсат қою. Бейнежазбаны қарау. Сабақ тақырыбын анықтау. - Бейнежазбадан не білдіңдер? Не айтар едіңдер? Сабақтың мақсаты: буллинг пен зорлық-зомбылыққа қарсы тұруға үйрету. 3.Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау - Г.Х.Андерсеннің «Ұсқынсыз үйрек» ертегісін еске түсірейік. -Ертегінің қай бөлігінде буллинг пен зорлық-зомбылықты байқауға болады? 4.Негізгі бөлім. Оқу мақсатын орындаушешімдері (6 минут). -Үйрекке неге әлімжеттік жасады? -Үйректің қателігі неде? Оны ренжітпес үшін не істеуі керек еді? -Балалардың бір қиындыққа тап болғанын, біреудің оларды ренжіткенін атааналарынан жасырғанжағдай кездесті ме? -Осы әңгімемізден қандай қорытынды шығаруға болады? 5.Бекіту. -Әлімжеттікке ұшыраған балаға қандай кеңес айтар едің?
6.Қорытынды. Рефлексия Сөйлемдерді толықтыр: -Бүгінгі сабақтан мен............... білдім. -Егер мен бір қиын жағдайға ұшырасам, онда мен міндетті түрде……………… -Егер мен басқалардың біреуді ренжіткенін көрсем, онда…… «Әлімжеттікке жол жоқ!» тақырыбында сурет сал. |
Оқушыларға қауіпсіздік туралы түсіндіру .Х.Андерсеннің «Ұсқынсыз үйрек» ертегісін еске түсірейік.
Түрлі жағдаяттарды ескере отырып,өзіндік әрекеттер жасайды |
|
Пайдалы сілтеме: |
||
|
|
Қорытынды. Сайыс нәтижесін қорытындылау, жеңімпазды анықтау.
Тіршілікте не дейсің ғой ең
қымбат, |
|
|
|
||
шағым қалдыра аласыз















