Мектептің атауы
Сынып
сағаты
Тақырып бойынша:
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!»

(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) сынып жоспары
|
Мұғалімнің толық аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылардың саны: |
Қатысушылардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік» |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||
|
Тәрбиелік құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ |
|||||
|
Аптаның дәйексөздері |
«Бірлігі күшті озада жеді» / «Бірлігі мықты ел озар» |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
1. Сабақтың басталуы. 0-5 мин |
1.Жағымды эмоционалды көңіл-күй тудыру. Қазақстан Республикасының
Әнұраны шырқалады Ой қозғау Шаттық шеңбері Шөліркемей гүл тұрсын! Жерім жайнап құлпырсын! Нұрын сыйлап біздерге Көкте мәңгі гүл тұрсын! |
Мұғалімдерден сәлем. Жұмыс орныңызды реттеңіз, жеке оқу құралдарының бар-жоғын тексеріңіз |
Эмоциялық жағдайды бағалау күй
|
|
||
|
2. Сабақтың ортасы. 5 – 45 мин |
Оқушылардың білімдерін толықтыру Қала көлікке толы: - Балалар, табиғат дегеніміз не? Балалар өз ойларын айтады. Қақтығыс дегеніміз не? Олар неге пайда болады. Бәсекелестік (бәсекелестік) – өз мүдделері үшін басқаларға зиян келтіруге ұмтылу. Бейімделу – басқа біреудің мүддесі үшін өз мүдделерін құрбан ету. Компромисс – өзара жеңілдіктерге негізделген келісім; туындаған қайшылықты жоятын нұсқаны ұсыну. Ынтымақтастық – жағдайға қатысушылар екі жақтың мүдделерін толығымен қанағаттандыратын байламға келеді. 2. Негізгі бөлім(6 минутқа дейін) «Екі дос» жаттығуы Мақсаты: жанжалдағы жетекші мінез-құлық стратегиясын анықтау. Жаттығуды орындамас бұрын, А4 парақтары еденге жайылады. Жолдың әр жағында, бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі оқушы таңдалады. Оқушыларға нұсқаулық: «Сіздер әртүрлі жағалауларда тұрғандарыңызды және көпірден екінші жағына өтулеріңіз керек екенін елестетіп көріңіздер. Бір уақытта қозғалысты бастайсыздар». •Топтық жұмыс:жанжалды бейбіт жолмен шешу стратегиясын әзірлеу. Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым. Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің адами борышымыз. Табиғатты қорғау - Жер ананы қорғау, табиғатты қорғау - өзіңді қорғау. Табиғатт – бізді қоршаған дүние: аспан мен жер, тау мен су, жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Адам қашанда Табиғат әсемдігіне, сұлулығына тамсанған, таңданған, қуанып шабыт алған және қамқорлық жасаған.
Табиғатты қорғау жөнінде Қазақстан Республикасы ата-заңының 38-бабында Қазақстан Республикасы азаматтарына табиғатты сақтау және табиғат байлықтарын қорғауға міндеттілігі айтылған. Табиғаттағы жарқыраған нелер? (күн, ай, жұлдыз) — Табиғаттағы көгілдір нелер? (аспан, өзен, көл, теңіз, мұхит) — Табиғаттағы жайқалған нелер? (ағаштар, гүлдер) — Табиғатта ән салған нелер? (құстар) — Сыбырлаған нелер? (жапырақтар) — Сыңғырлаған нелер? (сулар) — Осының бәрін бір сөзбен не дейді екенбіз? (Табиғат — ана) Ой толғау 1-топ Егер табиғатқа тіл бітсе... 2-топ Егер мен суретші болсам... 3-топ Егер мен ақын болсам... - «Бір тал кессең , он тал ек» - Жасыл ел акциясына ат салысамыз - «Судың да сұрауы бар» -суды ысырапсыз пайдалануға жол бермейміз, ластамаймыз - Орман , тоғайды бақтарды күл-қоқыстан тазалап , өрттен қорғаймыз - Аң-құстарды рұқсатсыз атуға тиым саламыз, қамқорлық жасаймыз. - Табиғатқа байланысты қандай ырым-тыйым сөздер білесіңдер? Қауіпсіздік сабағы «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік» Әңгімелесу
|
Оқушылар мұғалімді тыңдайды Дескриптор: Балалардың жауаптары мен әңгімесі
Дескриптор: Балалар тыңдап жатыр. Дескриптор: Тақырыпты түсіндіре отырып, сұрақтарға жауап береді |
|
Иллюстрациялар Иллюстрациялар Иллюстрациялар
https://agksit.kz/index.php/kz/29-zha-aly-tar/3304-zhauapkershilik-ndyly-tary |
||
|
Сабақтың соңы. 40 - 45 мин |
Сабақты қорытындылау. Бүгінгі әңгіме сізді қызықтырады ма? Сынып материалдарын оқығаннан кейін қандай әсер алдыңыз? Рефлексия.
|
Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру, олардың сабақтағы белсенділігін бағалау |
|
Рефлексияға арналған суреттер.
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты :9-сынып "Табиғатқа қамқорлық жасаймыз"
Тәрбие сағаты :9-сынып "Табиғатқа қамқорлық жасаймыз"
Мектептің атауы
Сынып
сағаты
Тақырып бойынша:
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!»

(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) сынып жоспары
|
Мұғалімнің толық аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылардың саны: |
Қатысушылардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!» «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік» |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары: |
|
|||||
|
Тәрбиелік құндылықтар |
Бірлік пен ынтымақ |
|||||
|
Аптаның дәйексөздері |
«Бірлігі күшті озада жеді» / «Бірлігі мықты ел озар» |
|||||
|
Сабақтың барысы: |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
1. Сабақтың басталуы. 0-5 мин |
1.Жағымды эмоционалды көңіл-күй тудыру. Қазақстан Республикасының
Әнұраны шырқалады Ой қозғау Шаттық шеңбері Шөліркемей гүл тұрсын! Жерім жайнап құлпырсын! Нұрын сыйлап біздерге Көкте мәңгі гүл тұрсын! |
Мұғалімдерден сәлем. Жұмыс орныңызды реттеңіз, жеке оқу құралдарының бар-жоғын тексеріңіз |
Эмоциялық жағдайды бағалау күй
|
|
||
|
2. Сабақтың ортасы. 5 – 45 мин |
Оқушылардың білімдерін толықтыру Қала көлікке толы: - Балалар, табиғат дегеніміз не? Балалар өз ойларын айтады. Қақтығыс дегеніміз не? Олар неге пайда болады. Бәсекелестік (бәсекелестік) – өз мүдделері үшін басқаларға зиян келтіруге ұмтылу. Бейімделу – басқа біреудің мүддесі үшін өз мүдделерін құрбан ету. Компромисс – өзара жеңілдіктерге негізделген келісім; туындаған қайшылықты жоятын нұсқаны ұсыну. Ынтымақтастық – жағдайға қатысушылар екі жақтың мүдделерін толығымен қанағаттандыратын байламға келеді. 2. Негізгі бөлім(6 минутқа дейін) «Екі дос» жаттығуы Мақсаты: жанжалдағы жетекші мінез-құлық стратегиясын анықтау. Жаттығуды орындамас бұрын, А4 парақтары еденге жайылады. Жолдың әр жағында, бір-біріне қарама-қарсы орналасқан екі оқушы таңдалады. Оқушыларға нұсқаулық: «Сіздер әртүрлі жағалауларда тұрғандарыңызды және көпірден екінші жағына өтулеріңіз керек екенін елестетіп көріңіздер. Бір уақытта қозғалысты бастайсыздар». •Топтық жұмыс:жанжалды бейбіт жолмен шешу стратегиясын әзірлеу. Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым. Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің адами борышымыз. Табиғатты қорғау - Жер ананы қорғау, табиғатты қорғау - өзіңді қорғау. Табиғатт – бізді қоршаған дүние: аспан мен жер, тау мен су, жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Адам қашанда Табиғат әсемдігіне, сұлулығына тамсанған, таңданған, қуанып шабыт алған және қамқорлық жасаған.
Табиғатты қорғау жөнінде Қазақстан Республикасы ата-заңының 38-бабында Қазақстан Республикасы азаматтарына табиғатты сақтау және табиғат байлықтарын қорғауға міндеттілігі айтылған. Табиғаттағы жарқыраған нелер? (күн, ай, жұлдыз) — Табиғаттағы көгілдір нелер? (аспан, өзен, көл, теңіз, мұхит) — Табиғаттағы жайқалған нелер? (ағаштар, гүлдер) — Табиғатта ән салған нелер? (құстар) — Сыбырлаған нелер? (жапырақтар) — Сыңғырлаған нелер? (сулар) — Осының бәрін бір сөзбен не дейді екенбіз? (Табиғат — ана) Ой толғау 1-топ Егер табиғатқа тіл бітсе... 2-топ Егер мен суретші болсам... 3-топ Егер мен ақын болсам... - «Бір тал кессең , он тал ек» - Жасыл ел акциясына ат салысамыз - «Судың да сұрауы бар» -суды ысырапсыз пайдалануға жол бермейміз, ластамаймыз - Орман , тоғайды бақтарды күл-қоқыстан тазалап , өрттен қорғаймыз - Аң-құстарды рұқсатсыз атуға тиым саламыз, қамқорлық жасаймыз. - Табиғатқа байланысты қандай ырым-тыйым сөздер білесіңдер? Қауіпсіздік сабағы «Жанжалдың нәтижесі үшін жауапкершілік» Әңгімелесу
|
Оқушылар мұғалімді тыңдайды Дескриптор: Балалардың жауаптары мен әңгімесі
Дескриптор: Балалар тыңдап жатыр. Дескриптор: Тақырыпты түсіндіре отырып, сұрақтарға жауап береді |
|
Иллюстрациялар Иллюстрациялар Иллюстрациялар
https://agksit.kz/index.php/kz/29-zha-aly-tar/3304-zhauapkershilik-ndyly-tary |
||
|
Сабақтың соңы. 40 - 45 мин |
Сабақты қорытындылау. Бүгінгі әңгіме сізді қызықтырады ма? Сынып материалдарын оқығаннан кейін қандай әсер алдыңыз? Рефлексия.
|
Мұғалімнің сұрақтарына жауап беру, олардың сабақтағы белсенділігін бағалау |
|
Рефлексияға арналған суреттер.
|
||
шағым қалдыра аласыз























