Сабақтың тақырыбы: Атадан қалған асыл сөз.
Мақсаты: Тәрбиелік: Қазақ халқының, ірі түлғалары, жалпы туған ел-
нің қасиетін қадірлеи білуге тәрбиелеу.Қаршадайынан өз
отбасын, әкесі мен шешесін, бауырлары мен туған- туыс
тарын қастерлеп қәдір тұткан адам ғана есейе келе туған
халқы мен ел жұртын, Атамекенін шын көңілмен сүйетін
болуға тәрбиеленеді.
Әдіс- тәсілдер: тақпақ айту, мақал- мәтел, сұрақ- жауап, дидактикалық
Ойындар, сұрамақтар.
Көрнекілік: Ірі тұлғалардың суреттері, үлестірмелі құралдар,
Зырылдауық, түрлі- түсті хаттар,дамытушы ойындар.
Сабақтың барысы:
Негізгі бөлім: 1Амандасу.
2 Жылы шыраймен жылы лебіз білдіру.
- Балалар бүгінгі сабағымыз бұрынғы сабақтардан сәл өзгеше болады
Өйткені ойын түрінде өтеді. Міне ортада үлкен барабан және зыры
Зырылдауық. Осы зырылдауық арқылы бұл кім? Бұл не? – деген
сұрақтарыңа жауап іздеп көрейік.
Барабанда 8 – сұрақ хат, осы хаттың 7 –еуі сұрақ, 1- еуі сыйлық болу
Мүмкін
Кәне балалар ойынды бастаймыз.
Міне мен зырылдауықты айналдырамын қай хатқа келіп тоқтаса сол
хаттағы сұраққа жауап іздейміз. Жауабын тапқан жағдайда тақтаға
ілінген жұмбақ сөз қандай сөз екенін білеміз.
Ойын басталды.
1 тапсырма: Айбын болған еліме,
Айдын болған көліме.
Айналайын үш биім,
Пана болған еліме.
Қалың қазақ пір тұтқан 3 биді ата қандай нақыл сөздерін білесіңдер?
Қаз дауысты Қазбек би, Әйтеке би, Төле би.(суреттен көрсетіп атайды) артына қалдырған өсиет сөздері.
Алтын ұяң - Отан қымбат, туып өскен елің қымбат, кіндік кесіп, кір жуған жерің қымбат.
Сурет бойынша көрсепіп айту . Тақтадағы жұмбақ сөздің бір әрпін
Ашу, ойынды жалғастыру.
тапсырма: Асыл сөз аталары кімдер?
Сурет бойынша Абай Құнанбаев, Ыбырай Алтынсарин, Маханбет
Өтемісұлы.
Абай Құнанбаев. Сұр бұлт түсі суық қаптайды аспан,
Күз болып дымқыл түман, жерді басқан.
Білмеймін тонғаны ма тойғаны ма?
Жылқы ойнап, бие қашқан тай жарысқан.
Ыбырай Алтынсарин.
Кел, балалар оқылық,
Оқығанды, көңілге.
Ықыласпен, тоқылық,
Махамбет Өтемісұлы
Өзіңнің еліңді қорғайтын батыл бол.
Тақтадағы жұмбақ сөздің екінші әрпі.
тапсырма. Жеті қазына деп нені айтады?
Жеті қазынаны атау.
Тапсырма орындалғаннан кейін жұмбақ әріпті ашу.
тапсырма. Зергерлік бүйымдарды ата.
Алқа, сырға, шолпы, білезік, жүзік т,б суреттен көрсету неден жасалғанын айту.
Тапсырманы орындау, жеке жүмыстану.
тапсырма. Қазақтың үш бәйтерегі кімдер?
С. Сейфуллин, Б. Майлин, І жансүгіров.
Еңбектері, Домбыра, Көкшетау, Асау тұлпар.
Тапсырма орындалғаннан кейін жұмбақ әріпті ашу.
тапсырма. Ақсақ құлан ертегісі. Ертегі мазмұнын суретті ретімен қойып әңгімелеп береді.
Тапсырма орындалғаннан кейін жұмбақ әріпті ашу.
тапсырма. Сандық кіргізіледі. Ғажайып нәрсе сипаттама беру балалар не екенін табу. Суреттің ұқсастығын айыра білуге жұмыстандыру.
Тапсырма орындалғаннан кейін жұмбақ әріпті ашу.
тапсырма. Қожанасырдың шапанын геометриялық пішіндерден жамау.
Тапсырма орындалғаннан кейін жұмбақ әріпті ашу.
Тақтада АТАМЕКЕН сөзі ашылды. Міне, балалар, жұмбақ сөз шықты. Балалар айтады.
ІІІ. Қорытынды:
А – ата жолы қашанда тірегіміз,
Т – тәрбиеші соғатын жүрегіміз,
А – ақылды бола берсе шәкірттерім,
М – мақсатқа жету жолы тілегіміз,
Е – елдігіміз танылар ынтымақта,
К – келешегім мұрагер ұстаздықта,
Е – егеменді ел болған Қазақстан,
Н – намысымыз көрінер адамдықта – деп сабақты қорытындылаймын. Сабаққа бәрің де өте жақсы қатыстыңдар, көп рахмет.
Дамытушы ойындар:
1 ойын. Тақырыбы. Жеті қазына деген не?
Мақсаты: Жеті санының киелі екенін, жеті сурет бойынша
ажырату. Жеті қазынаны атай білуге. Балалар жеке жүмыс
тану арқылы . Ол жеті нәрсе адамда болса ол адам бақытты
екенін үйрету.
ойын. Тақырыбы: Зергерлік бұйымдар
Мақсаты: Қазақ халқының әшекей бұйымдары туралы
Түсініктерін қалыптастыру. Ол бұйымдар неден жасалаты
Нын көрсету арқылы әдемілікті сезіне білуге, ата- бабамыз
Дың қол өнер шеберлігіне құрметпен қарауға тәрбиелеу.
ойын. Тақырыбы: Төлін тап
Мақсаты: Қазақ халқы төрт түлік малын өте қастерлеген
Төрт- түлік мал жесе азық, кисе киім деп бағып өсірген.
Төрт- түлік малдың өз пірлері болған.
Ойындар үлестірмелі жеке- жеке дайындалып балалар жүмыстанып
қортындылап бағалау.