|
Күні 1.09.2023 |
Педагогтың аты жөні: |
|||
|
Сынып: 4«а» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||
|
Тақырыбы: |
Мектебім мейірім мекені |
|||
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде |
|||
|
Мақсаты: |
Мектепті өмірлік категория ретінде қабылдауды жаңарту - адами құндылықтарға көңіл бөлу; - балалардың шығармашылық қабілеттерін, қызығушылығын, білуге құштарлығын дамыту; - бір-біріне деген мейірімді, сыйластық сезімдерін тәрбиелеу; - балалар ұжымының бірлігіне ықпал ету; - мерекелік көңіл-күй туғызу. |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
1 Психологиялық ахуал. - Сәлеметсіздер ме, құрметті балалар! - Сәлем, Күн – анамыз! / қол жоғарыда/ - Қуанатын күн бүгін! / қол ұстасады/ -Қайырлы таң! Қайырлы күн! / қол көкіректе/ -Күліп шықты күн бүгін! / қол жоғарыда/ - Балалар, тағы да бір тамаша күн туды. Күн болмаса жер бетінде тіршілікте болмайды, яғни біз де, табиғат та. - Күннің көзі бізге не береді? / жылулық, жарық және т. б/ Жылылық болса, көңіл –күйіміз шат – көтеріңкі болады. Көңіл – күйіміз шат – көтеріңкі болса, әрқашанда жақсылық, мейірімділік жасағымыз келеді. Мейірімді, қайырымды, сезімтал адам әрдайым жақсылық жасауға дайын тұрады. Ақ ниетпен жақсылық жасау адамның ішкі дүниесінің байлығын, жан сұлулығын көрсетеді. 2. Жылулық шеңбері. Балалар, бәріміз тұрып « жылулық шеңберін» құрайық -Балалар, жылуымызды алақанымызға жинайық, көп болсын, барлығына жетсін. -Осы жылулықты сезіну, бір-біріңе жылулықпен бөлісу. - Өзіңізді қаншалықты жылы сезінесіз. -Бір-бірлеріңе күлкі сыйлаңдар. |
Балалар шеңберде алақан жылуын бір біріне сездіреді |
Қағаз жүректер |
|
|
Сабақтың ортасы
|
3. Кіріспе әңгіме Жоғын тап» ойыны ...............- кеме, білім -теңіз. (балалардың жауаптары) "Мектеп" сөзі гректің "сколе"сөзінен шыққандығы туралы айтқым келеді. Бұл сөз бос уақытты білдіреді, яғни сабақ емес, бос уақыт. Қалай? Мұның бәрі ежелгі гректер жұмыстан бос уақытында студенттерімен әртүрлі данышпандар мен олардың ғылымдары туралы әңгімелер жүргізді. Сондықтан бос уақыт (бос уақыт) қызықты өтті. Содан кейін балалар оқуға, жазуға және санауға үйретіле бастады. Сондай-ақ поэзия мен гимнастика. Осылайша біз қазір мектеп деп атайтын мекен жұмысын басталды.
4.Сабақтың тақырыбы таныстырылады. Тәрбие сағатының тақырыбы "Мектеп-мейірім мекені" - Неліктен «мектеп- мейірім мекені» деп ойлайсыздар? (Балалардың жауаптары) - Мектепті шынымен де біздің үй деп атауға болады, өйткені біз мұнда уақытымыздың көп бөлігін өткіземіз. Мектеп сізді жақсы көреді, түсінеді және кім екеніңізді қабылдайды. Мұнда біз ерекше мектеп өмірімен өмір сүреміз. Мектеп сізге құнды білім беріп қана қоймай, достасуға, қарым-қатынас жасауға, үлкендерді құрметтеуге және т. б. үйретеді. . 5"Жақсылық Бағы" Ойыны. Біз жақсылық бағына келіп жеттік. Біз осы бақшаны аралап, бақшада өсетін ағаштар екенімізді елестетеміз. Мен жақсы адамдар жасайтын істерді атаймын. Егер сіз адамдардың мінез-құлқын мақұлдасаңыз, қолыңызды жоғары көтеріңіз. Ағаш сияқты қуанып,, жапырақтар секілді сыбдырлаймыз. Егер сізге адамдардың мінез-құлқы ұнамаса, қолыңызды төмен түсіріңіз. Ағаш сияқты қайғырып , бұтақтар секілді жылаймыз. - кездесу кезінде сәлем беру - автобуста қарт адамға жол беру - барлығына қатарынан шағымдану - құс үйін жасау - сөйлесетін ересектердің сөзін бөлу - анама сыйлық дайындау - жазда бақша төсегін суаруға көмектесу - сыныпта және басқа да қоғамдық орындарда сору - жолдасқа мәселені шешуге көмектесу 6. Доппен ойнау. Балалар шеңберге айналады. Балаға допты шеңбердегі басқа адамға лақтырып, жылы сөздер (мейірімді), Тілектер, Құттықтаулар айту ұсынылады . 7"Жақсылық жаса" шығармашылық тапсырмасы Мейірімділік жарқын күн екенін елестетіп көріңіз. Оның сәулелерінде "мейірімділік"ұғымын қамтитын қасиеттерді оқыңыз Топтық жұмыс: балалар адамның қасиеттерін оқиды және сәулелерді тақтаға бекітеді). Зұлымдықты қара бұлт деп елестетіп көріңіз. Олар оның тамшыларында "зұлымдық"ұғымын қамтитын қасиеттерді оқиды. .Топтық жұмыс: балалар жағымсыз қасиеттерді тауып, бұлттар тамшыларына жазады ) 8. "Үй салу" - Үйдегі барлық адамдар жылы болуы үшін бізге қажет нәрсені жинайық. - Сіздің үйіңізде не қажет? Балалар: - құрмет, түсіністік, жайлылық, қамқорлық, махаббат, мейірімділік. (Балалар сөздерді айтады және тақтаға "бөренелерді" бекітеді) Нәтижесінде үй салынды. Төбесінде "жылу" сөзі жазылған). 9. "Мектепте не істеуге болады және не істеуге болмайды" ойыны - Мектепте оқып жүргенде біз тек білім алып қана қоймай, бір-бірімізге жақсы, мейірімді қарым-қатынас жасауды үйренеміз. -Біздің әрқайсымыз мектеп отбасында жанжал жағдайларын болдырмауымыз керек, мектебімізді жылулық пен мейірімділік бар екеніне көз жеткізе аламыз. -Ол үшін біз мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтауымыз керек. |
Жұмбақ жауабын шешеді
Балалар жақсы қасиеттерді атағанда қолын көтереді
Доппен бір біріне мейірімді ,жылы сөздеер айтады
Топтық жұмыс орындалады
Мектептегі тәртіп ережелерен еске түсіреді |
Доп
Плакат маркерлер |
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақ қорытындысы: Жүректен жүрекке. Оқушылар шеңбер құрып бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қима суреттер арқылы ортаға салады. Әр оқушы қима суреттер арқылы мейірімділік әлемін құрды .Әдемі көрініс шықты. - Балалар, бүгін уақытты бекер өткізген жоқпыз, қараңдаршы, қандай керемет көрініс. Осы көрінісімізге ат қойып көрейікші. Дұрыс, мейірімділік әлемді қорғайды.
|
Қима қағаздарды құрастырып көрініске ат қояды Өз ойларын білдіреді |
Қима қағаздар |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты Бастауыш сынып
Тәрбие сағаты Бастауыш сынып
|
Күні 1.09.2023 |
Педагогтың аты жөні: |
|||
|
Сынып: 4«а» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||
|
Тақырыбы: |
Мектебім мейірім мекені |
|||
|
Құндылық |
Ұлттық мүдде |
|||
|
Мақсаты: |
Мектепті өмірлік категория ретінде қабылдауды жаңарту - адами құндылықтарға көңіл бөлу; - балалардың шығармашылық қабілеттерін, қызығушылығын, білуге құштарлығын дамыту; - бір-біріне деген мейірімді, сыйластық сезімдерін тәрбиелеу; - балалар ұжымының бірлігіне ықпал ету; - мерекелік көңіл-күй туғызу. |
|||
|
Сабақтың барысы: |
||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
1 Психологиялық ахуал. - Сәлеметсіздер ме, құрметті балалар! - Сәлем, Күн – анамыз! / қол жоғарыда/ - Қуанатын күн бүгін! / қол ұстасады/ -Қайырлы таң! Қайырлы күн! / қол көкіректе/ -Күліп шықты күн бүгін! / қол жоғарыда/ - Балалар, тағы да бір тамаша күн туды. Күн болмаса жер бетінде тіршілікте болмайды, яғни біз де, табиғат та. - Күннің көзі бізге не береді? / жылулық, жарық және т. б/ Жылылық болса, көңіл –күйіміз шат – көтеріңкі болады. Көңіл – күйіміз шат – көтеріңкі болса, әрқашанда жақсылық, мейірімділік жасағымыз келеді. Мейірімді, қайырымды, сезімтал адам әрдайым жақсылық жасауға дайын тұрады. Ақ ниетпен жақсылық жасау адамның ішкі дүниесінің байлығын, жан сұлулығын көрсетеді. 2. Жылулық шеңбері. Балалар, бәріміз тұрып « жылулық шеңберін» құрайық -Балалар, жылуымызды алақанымызға жинайық, көп болсын, барлығына жетсін. -Осы жылулықты сезіну, бір-біріңе жылулықпен бөлісу. - Өзіңізді қаншалықты жылы сезінесіз. -Бір-бірлеріңе күлкі сыйлаңдар. |
Балалар шеңберде алақан жылуын бір біріне сездіреді |
Қағаз жүректер |
|
|
Сабақтың ортасы
|
3. Кіріспе әңгіме Жоғын тап» ойыны ...............- кеме, білім -теңіз. (балалардың жауаптары) "Мектеп" сөзі гректің "сколе"сөзінен шыққандығы туралы айтқым келеді. Бұл сөз бос уақытты білдіреді, яғни сабақ емес, бос уақыт. Қалай? Мұның бәрі ежелгі гректер жұмыстан бос уақытында студенттерімен әртүрлі данышпандар мен олардың ғылымдары туралы әңгімелер жүргізді. Сондықтан бос уақыт (бос уақыт) қызықты өтті. Содан кейін балалар оқуға, жазуға және санауға үйретіле бастады. Сондай-ақ поэзия мен гимнастика. Осылайша біз қазір мектеп деп атайтын мекен жұмысын басталды.
4.Сабақтың тақырыбы таныстырылады. Тәрбие сағатының тақырыбы "Мектеп-мейірім мекені" - Неліктен «мектеп- мейірім мекені» деп ойлайсыздар? (Балалардың жауаптары) - Мектепті шынымен де біздің үй деп атауға болады, өйткені біз мұнда уақытымыздың көп бөлігін өткіземіз. Мектеп сізді жақсы көреді, түсінеді және кім екеніңізді қабылдайды. Мұнда біз ерекше мектеп өмірімен өмір сүреміз. Мектеп сізге құнды білім беріп қана қоймай, достасуға, қарым-қатынас жасауға, үлкендерді құрметтеуге және т. б. үйретеді. . 5"Жақсылық Бағы" Ойыны. Біз жақсылық бағына келіп жеттік. Біз осы бақшаны аралап, бақшада өсетін ағаштар екенімізді елестетеміз. Мен жақсы адамдар жасайтын істерді атаймын. Егер сіз адамдардың мінез-құлқын мақұлдасаңыз, қолыңызды жоғары көтеріңіз. Ағаш сияқты қуанып,, жапырақтар секілді сыбдырлаймыз. Егер сізге адамдардың мінез-құлқы ұнамаса, қолыңызды төмен түсіріңіз. Ағаш сияқты қайғырып , бұтақтар секілді жылаймыз. - кездесу кезінде сәлем беру - автобуста қарт адамға жол беру - барлығына қатарынан шағымдану - құс үйін жасау - сөйлесетін ересектердің сөзін бөлу - анама сыйлық дайындау - жазда бақша төсегін суаруға көмектесу - сыныпта және басқа да қоғамдық орындарда сору - жолдасқа мәселені шешуге көмектесу 6. Доппен ойнау. Балалар шеңберге айналады. Балаға допты шеңбердегі басқа адамға лақтырып, жылы сөздер (мейірімді), Тілектер, Құттықтаулар айту ұсынылады . 7"Жақсылық жаса" шығармашылық тапсырмасы Мейірімділік жарқын күн екенін елестетіп көріңіз. Оның сәулелерінде "мейірімділік"ұғымын қамтитын қасиеттерді оқыңыз Топтық жұмыс: балалар адамның қасиеттерін оқиды және сәулелерді тақтаға бекітеді). Зұлымдықты қара бұлт деп елестетіп көріңіз. Олар оның тамшыларында "зұлымдық"ұғымын қамтитын қасиеттерді оқиды. .Топтық жұмыс: балалар жағымсыз қасиеттерді тауып, бұлттар тамшыларына жазады ) 8. "Үй салу" - Үйдегі барлық адамдар жылы болуы үшін бізге қажет нәрсені жинайық. - Сіздің үйіңізде не қажет? Балалар: - құрмет, түсіністік, жайлылық, қамқорлық, махаббат, мейірімділік. (Балалар сөздерді айтады және тақтаға "бөренелерді" бекітеді) Нәтижесінде үй салынды. Төбесінде "жылу" сөзі жазылған). 9. "Мектепте не істеуге болады және не істеуге болмайды" ойыны - Мектепте оқып жүргенде біз тек білім алып қана қоймай, бір-бірімізге жақсы, мейірімді қарым-қатынас жасауды үйренеміз. -Біздің әрқайсымыз мектеп отбасында жанжал жағдайларын болдырмауымыз керек, мектебімізді жылулық пен мейірімділік бар екеніне көз жеткізе аламыз. -Ол үшін біз мектептегі мінез-құлық ережелерін сақтауымыз керек. |
Жұмбақ жауабын шешеді
Балалар жақсы қасиеттерді атағанда қолын көтереді
Доппен бір біріне мейірімді ,жылы сөздеер айтады
Топтық жұмыс орындалады
Мектептегі тәртіп ережелерен еске түсіреді |
Доп
Плакат маркерлер |
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақ қорытындысы: Жүректен жүрекке. Оқушылар шеңбер құрып бүгінгі сабақтан алған әсерлерін қима суреттер арқылы ортаға салады. Әр оқушы қима суреттер арқылы мейірімділік әлемін құрды .Әдемі көрініс шықты. - Балалар, бүгін уақытты бекер өткізген жоқпыз, қараңдаршы, қандай керемет көрініс. Осы көрінісімізге ат қойып көрейікші. Дұрыс, мейірімділік әлемді қорғайды.
|
Қима қағаздарды құрастырып көрініске ат қояды Өз ойларын білдіреді |
Қима қағаздар |
|
шағым қалдыра аласыз













