Тақырыбы: Білгенге маржан, білмеске
арзан
Мақсаты: Оқушыларды қазіргі заман
талабына сай терең білім алуға
ынталандыру.
Ұлы ақын Абай Құнанбаевтың өмірбаяны, әндері мен өлеңдерімен таныстыра отырып,оқушыларды адамгершілікке, еңбекқорлыққа баулу. Абай шығармалары арқылы туған елге, қазақтың ән өнеріне деген қызығушылығын арттыру.
Көрнекілігі: Интербелсенді тақта , Абай суреті, , нақыл сөздері,өлеңдерінен үзінді.т.б
Сабақ барысы:
Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар мен оқушылар! Абай ауылына қош келдіңіздер!
Оқушылар, бұл жерге Абайдың өмірі өмір тарихымен танысып қана қоймай, осы уақытқа дейін алған білімдеріңді шыңдай отырасыңдар.
Топқа бөліну.ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек.
Тақтаға назар аударайық
І.АҚПАРАТ БЕРУ (топпен жұмыс) видеофильм
Абайдың өміріне назар аударайық.
ТАПСЫРМА. Түсінгендеріңді және өздерің білетін ақпараттарыңды негізге ала отырып І топ өмірбаянын, ІІ топ шығармашылығын ІІІ топ өзге тілден аударған енбектерін постер құраймыз.
ІІ. Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев айтқандай үш тұғырлы тіл заман талабы. Қазақ тілі мемлекеттік тіл, орыс тілі ұлтаралық тіл, ал ағылшын тілі жаһандық экономикаға ойдағыдай кірігу тілі. Біз мейлінше, заман ағымына сай, озық технологиялардың тілін жетік меңгеруге бейім болуымыз керек.
Олай болса балалар, Абай өлеңдерін үш тілде айтайық. (оқушылар үш тілде айтады.) Жарайсыңдар! Абай өлеңдері тағы да француз, араб, қытай т.б тілдерде аударылған екен. Ұмытпайық.
Оқушылар кімнің жылдам, әрі ептілігін анықтау үшін келесі кезеңге өтейік.
ІІІ. ҰШҚЫР ОЙ ЖЫЛДАМ ЖАУАП.
ТАПСЫРМА. Әр топтың капитаны келіп ортадағы үш түрлі конвертті таңдайды. (қызыл,жасыл, сары) беріледі.
Сұраққа тек таяқшаны көтеріп қана жауап береміз.
Қызыл түсті:
1.Бүкіл әлемге Абайды танытқан кім? (М.Әуезов)
2.Адамды адам еткен не? Еңбек
3.Ақылды сөзі қай сөз табына жатады? Сын есім
4.
Көкжиектің неше тұсы
бар?(4)
5. Жалаң сөйлем деген не? тек
қана тұрлауды мүшеден ғана құралған жай сөйлемнің
түрі
6. Кенге жатпайтын пайдалы қазба (Тұз, әктас, мәрмәр, гранит ,бор ,ұлутас,асбест,цемент т.б)
7. Шаршы дегеніміз не? (барлық қабырғасы тең фигура)
8.Біз қазақ деген жай жатқан елміз,ешкімге тиіспей жай жатқан елміз» кімнің сөзі? Қазыбек би
9.Тәуелсіздік күні? 16 желтоқсан
10.Мұнайға бай өлке Атырау, Орал өзені
11.Ұзындық өлшем бірлігі см,мм,дм ,м,
12. Түбір дегеніміз не? (бөлшектеуге келмейтін сөз)
Сары түсті:
1.Әліпби,тіл құралдары еңбектерінің авторы? Ы алтынсарин
2. Кез - келген фигураның периметрін қалай табады? (барлық қабырғаларының ұзындықтарының қосындысы
3.Семирамида аспалы бағы қайда орналасқан? вавилонда
4.
«Тірі табиғатқа не жатады?
(адам, жануар, өсімдік)
5.Ащы сөзіне қарсы мағыналы
сөз
6.Жанғыш пайдалы қазбалар көмір ,таскөмір, мұнай,газ
7.2-3 жай сөйлемнен тұратын сөйлем?
8. Үш биді ата(Төле, Әйтеке, Қазыбек)
9.30-тамыз қандай мереке? Конститутция
10.Көмірлі өлке карағанды
11.салмақ өлшем бірлігі тонна ,центнер, кг,гр,мг,мл,л
12.Ауданды қалай табады? S=a*b
Көк түсті:
1.Әбілмансұр кім? хан
2.Қазақстан жер көлемі жөнінен нешінші орында?
3.септіктерді ата
4.
Көбейтудің қасиеттерін
ата(терімділік, үлестірімдік, орын
ауыстырымдылық)
5.Баяндауыш сұрақтары не
істеді:?не қылды?кайтті?не болды, кайтеді,
канша
6. Шаршы дегеніміз не? (барлық қабырғасы тең фигура)
7.Кенді пайдалы қазба алюминий мыс ,қорғасын, күміс,мырыш, металл,кара метал,
8.Біздің еліміздегі тарихи ескерткіштер Арыстанбаб кесенесі, Қожа Ахмет Яссауи, Алтын адам, Айшабибі кесенесі, Жошыхан кесенесі т.б
9.бір бағыттағы қуып жету формуласы? vжақ. = v1 – v2
10.Қостанай қандай пайдалы қазбаға бай? Темір кеніне
11.сөз таптары дегеніміз не?
12.Көлемді қалай табамыз? Үш қабырғасын көбейту керек
IV. КӨРІНІС. Абай мен Әбіш
V. ТАПҚЫР БОЛСАҢ, ТАУЫП КӨР.
ТАПСЫРМА. Әр топқа сөздер жазылған қағаз қиындылары берілген,сол қиындыларды құрастыра отырып, кім туралы жазылып тұрғанын анықтап, қысқаша мағлұмат бересіңдер.
І
-
Шын аты Ибраhим
-
Ағартушы- педагог, ақын, жазушы
-
Алғаш мектеп ашқан
-
Қостанай аумағында дүниеге келген
-
Өнер- білім бар жұрттар, Асыл шөп, Кел, балалар оқылық атты шығармалары бар.
ІІ.
-
Атақты күйші, күй атасы
-
Азаттық жаршысы
-
Ең алғаш туындысы Кішкентай
-
Адай , Ақсақ киік, Балбырауын, Сарыарқа күйлері
-
Батыс Қазақстан облысы
ІІІ
-
Абайтанушы
-
Жазушы, ғұлама ғалым
-
1897 жылы 28 қыркүйек
-
Еңлік Кебек
-
Абайдың шығармалары
ІІ.
І
-
Геолог
-
Павлодар обл, Баянауыл
-
Қарсақбай мыс зауыты
-
Ғалым, академик
-
Ұстаз
ІІ
-
Суретші ата
-
Н.Г.Хлудов
-
1904 жылы Алматы облысы
-
Теміржол
-
Шыншылдықты бейнелеген
ІІІ
-
Ақын, жазушы, философ
-
Абайдың тәрбиесінде болған
-
Жастық туралы, адамшылық
-
Әкесі Құдайберді
-
11 шілде 1858 жыл
Өте жақсы.
V. Құлақтан кіріп бойды алар
Әсем әуен тәтті күй
Көңілге түрлі ой салар
Әнді сүйсең менше сүй – деп Абай атамыз айтып кеткендей Көзімнің қарасы әнін орындаймыз.
Мынау тұрған Абайдың суреті ме?
Өлең сөздің ұқсаған құдіретіне.
Ақыл,қайрат,білімді тең ұстаған,
Қарсы келер Абайдың кім бетіне дей келе бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.
Келесі кездескеше аман сау болыңыздар!


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты "Білгенге маржан-білмеске арзан"
Тақырыбы: Білгенге маржан, білмеске
арзан
Мақсаты: Оқушыларды қазіргі заман
талабына сай терең білім алуға
ынталандыру.
Ұлы ақын Абай Құнанбаевтың өмірбаяны, әндері мен өлеңдерімен таныстыра отырып,оқушыларды адамгершілікке, еңбекқорлыққа баулу. Абай шығармалары арқылы туған елге, қазақтың ән өнеріне деген қызығушылығын арттыру.
Көрнекілігі: Интербелсенді тақта , Абай суреті, , нақыл сөздері,өлеңдерінен үзінді.т.б
Сабақ барысы:
Сәлеметсіздер ме, құрметті қонақтар мен оқушылар! Абай ауылына қош келдіңіздер!
Оқушылар, бұл жерге Абайдың өмірі өмір тарихымен танысып қана қоймай, осы уақытқа дейін алған білімдеріңді шыңдай отырасыңдар.
Топқа бөліну.ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек.
Тақтаға назар аударайық
І.АҚПАРАТ БЕРУ (топпен жұмыс) видеофильм
Абайдың өміріне назар аударайық.
ТАПСЫРМА. Түсінгендеріңді және өздерің білетін ақпараттарыңды негізге ала отырып І топ өмірбаянын, ІІ топ шығармашылығын ІІІ топ өзге тілден аударған енбектерін постер құраймыз.
ІІ. Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев айтқандай үш тұғырлы тіл заман талабы. Қазақ тілі мемлекеттік тіл, орыс тілі ұлтаралық тіл, ал ағылшын тілі жаһандық экономикаға ойдағыдай кірігу тілі. Біз мейлінше, заман ағымына сай, озық технологиялардың тілін жетік меңгеруге бейім болуымыз керек.
Олай болса балалар, Абай өлеңдерін үш тілде айтайық. (оқушылар үш тілде айтады.) Жарайсыңдар! Абай өлеңдері тағы да француз, араб, қытай т.б тілдерде аударылған екен. Ұмытпайық.
Оқушылар кімнің жылдам, әрі ептілігін анықтау үшін келесі кезеңге өтейік.
ІІІ. ҰШҚЫР ОЙ ЖЫЛДАМ ЖАУАП.
ТАПСЫРМА. Әр топтың капитаны келіп ортадағы үш түрлі конвертті таңдайды. (қызыл,жасыл, сары) беріледі.
Сұраққа тек таяқшаны көтеріп қана жауап береміз.
Қызыл түсті:
1.Бүкіл әлемге Абайды танытқан кім? (М.Әуезов)
2.Адамды адам еткен не? Еңбек
3.Ақылды сөзі қай сөз табына жатады? Сын есім
4.
Көкжиектің неше тұсы
бар?(4)
5. Жалаң сөйлем деген не? тек
қана тұрлауды мүшеден ғана құралған жай сөйлемнің
түрі
6. Кенге жатпайтын пайдалы қазба (Тұз, әктас, мәрмәр, гранит ,бор ,ұлутас,асбест,цемент т.б)
7. Шаршы дегеніміз не? (барлық қабырғасы тең фигура)
8.Біз қазақ деген жай жатқан елміз,ешкімге тиіспей жай жатқан елміз» кімнің сөзі? Қазыбек би
9.Тәуелсіздік күні? 16 желтоқсан
10.Мұнайға бай өлке Атырау, Орал өзені
11.Ұзындық өлшем бірлігі см,мм,дм ,м,
12. Түбір дегеніміз не? (бөлшектеуге келмейтін сөз)
Сары түсті:
1.Әліпби,тіл құралдары еңбектерінің авторы? Ы алтынсарин
2. Кез - келген фигураның периметрін қалай табады? (барлық қабырғаларының ұзындықтарының қосындысы
3.Семирамида аспалы бағы қайда орналасқан? вавилонда
4.
«Тірі табиғатқа не жатады?
(адам, жануар, өсімдік)
5.Ащы сөзіне қарсы мағыналы
сөз
6.Жанғыш пайдалы қазбалар көмір ,таскөмір, мұнай,газ
7.2-3 жай сөйлемнен тұратын сөйлем?
8. Үш биді ата(Төле, Әйтеке, Қазыбек)
9.30-тамыз қандай мереке? Конститутция
10.Көмірлі өлке карағанды
11.салмақ өлшем бірлігі тонна ,центнер, кг,гр,мг,мл,л
12.Ауданды қалай табады? S=a*b
Көк түсті:
1.Әбілмансұр кім? хан
2.Қазақстан жер көлемі жөнінен нешінші орында?
3.септіктерді ата
4.
Көбейтудің қасиеттерін
ата(терімділік, үлестірімдік, орын
ауыстырымдылық)
5.Баяндауыш сұрақтары не
істеді:?не қылды?кайтті?не болды, кайтеді,
канша
6. Шаршы дегеніміз не? (барлық қабырғасы тең фигура)
7.Кенді пайдалы қазба алюминий мыс ,қорғасын, күміс,мырыш, металл,кара метал,
8.Біздің еліміздегі тарихи ескерткіштер Арыстанбаб кесенесі, Қожа Ахмет Яссауи, Алтын адам, Айшабибі кесенесі, Жошыхан кесенесі т.б
9.бір бағыттағы қуып жету формуласы? vжақ. = v1 – v2
10.Қостанай қандай пайдалы қазбаға бай? Темір кеніне
11.сөз таптары дегеніміз не?
12.Көлемді қалай табамыз? Үш қабырғасын көбейту керек
IV. КӨРІНІС. Абай мен Әбіш
V. ТАПҚЫР БОЛСАҢ, ТАУЫП КӨР.
ТАПСЫРМА. Әр топқа сөздер жазылған қағаз қиындылары берілген,сол қиындыларды құрастыра отырып, кім туралы жазылып тұрғанын анықтап, қысқаша мағлұмат бересіңдер.
І
-
Шын аты Ибраhим
-
Ағартушы- педагог, ақын, жазушы
-
Алғаш мектеп ашқан
-
Қостанай аумағында дүниеге келген
-
Өнер- білім бар жұрттар, Асыл шөп, Кел, балалар оқылық атты шығармалары бар.
ІІ.
-
Атақты күйші, күй атасы
-
Азаттық жаршысы
-
Ең алғаш туындысы Кішкентай
-
Адай , Ақсақ киік, Балбырауын, Сарыарқа күйлері
-
Батыс Қазақстан облысы
ІІІ
-
Абайтанушы
-
Жазушы, ғұлама ғалым
-
1897 жылы 28 қыркүйек
-
Еңлік Кебек
-
Абайдың шығармалары
ІІ.
І
-
Геолог
-
Павлодар обл, Баянауыл
-
Қарсақбай мыс зауыты
-
Ғалым, академик
-
Ұстаз
ІІ
-
Суретші ата
-
Н.Г.Хлудов
-
1904 жылы Алматы облысы
-
Теміржол
-
Шыншылдықты бейнелеген
ІІІ
-
Ақын, жазушы, философ
-
Абайдың тәрбиесінде болған
-
Жастық туралы, адамшылық
-
Әкесі Құдайберді
-
11 шілде 1858 жыл
Өте жақсы.
V. Құлақтан кіріп бойды алар
Әсем әуен тәтті күй
Көңілге түрлі ой салар
Әнді сүйсең менше сүй – деп Абай атамыз айтып кеткендей Көзімнің қарасы әнін орындаймыз.
Мынау тұрған Абайдың суреті ме?
Өлең сөздің ұқсаған құдіретіне.
Ақыл,қайрат,білімді тең ұстаған,
Қарсы келер Абайдың кім бетіне дей келе бүгінгі сабағымызды аяқтаймыз.
Келесі кездескеше аман сау болыңыздар!


шағым қалдыра аласыз


