Күні: 08.04.2025 ж.
«Біз әртүрліміз, бірақ біз теңбіз» жобасы бойынша 1 сынып оқушыларын
арналған сабақ
Тақырыбы: «Өзіммен және басқалармен бейбітшілікте»
«Тату үйдің бақыты тасыр, ұрыс-керіс үйдің ырысы қашар»
Қазақ халық даналығы
Мақсаты: білім алушылардың өзара түсіністік және ынтымақтастық қабілетін дамыту.
Жоспарланған нәтижелер:
− білім алушылардың сыныпта құрметті және достық атмосфераны құру және қолдау қажеттілігі күшейтіледі;
− ұжымда келісім мен өзара түсіністікке қол жеткізу жолдары туралы балалардың түсініктері кеңейеді;
− ұжымда тиімді өзара іс-қимыл жасау дағдылары жақсарады.
Ресурстар: A4 қағазы, қаламдар, түрлі-түсті қарындаштар.
Сабақ барысы
Кіріспе
«Сағатты салыстыру» жаттығуы
Мақсаты: сабаққа бейімделу және оқушылардың белсенділігін қосу.
Тақтада сағаттың сандық беті жазылған. Мұғалім барлық оқушыларға әр сағаттың санының алдында сыныптасының атын жазуды ұсынады.
- Нөмірмен жазылғандар:
1 − қол алысып сәлемдесіңіз
2 − бір-біріңізден қалай ерекшеленетініңізді айтыңыз
3 − бір-біріңізге немен ұқсайтыныңызды айтыңыз
4 − қандай хоббиі бар екенін сұраңыз
5 − не армандайтынын сұраңыз
6 − оның сүйікті тағамы қандай екенін сұраңыз
7 − оның әкесінің атын сұраңыз
8 − мектепте сүйікті пәні қандай екенін сұраңыз
9 − сүйікті түсін сұраңыз
10 − ол қандай ойындарды жақсы көретінін сұраңыз
11 − оны бірдеңе үшін мақтаңыз
12 − оған бірдеңе үшін рахмет айтыңыз
«Ұнату - ұнатпау» жаттығуы
Қатысушылар қолдарын алақандарын жоғары қаратып отырады. Әрқайсысы кезек бойынша сүйетін немесе ұнатпайтын нәрсені атайды. Басқалардың айтқандарымен келісетін оқушы, саусақты бүгеді. Барлық 10 саусақты бүккен адам, ойынды аяқтайды және басқаларды мұқият тыңдайды.
Жүргізуші қатысушылардың назарын олардың ұқсастығы қаншалықты көп екендігіне назар аударады.
«Өзіңді сал» арт-терапия элементтерімен жаттығу.
Мұғалім оқушыларға А4 қағаз парақтарында «Болашақта өзіңізді қандай адам ретінде көресіз?» тақырыбына тапсырма беріледі, оқушылар болашақта кім болғылары келетінін мамандықтар суреттерін таңдап әңгімелейді.
Талқылауға арналған сұрақтар:
− Сізге салынған кейіпкер ұнайды ма? Не себепті ұнайды?
− Бұл адамның қандай достары бар?
− Бұл адам не істейді?
− Ол суреттегідей кейіпіне қалай келді?
− Бұл кейіпкердің болашағы қандай болады деп ойлайсыз?
− Бұл кейіпкер сіздің ойыңызша қандай ойда жүр (не ойлап жүр)?
− Сіз оған не ұсынғыңыз келеді?
Негізгі бөлігі
Жобалық қызмет
− Ертегіні көрсету. Өз тобыңызбен бірге жасалған ертегіні баяндаңыз. Бейнелерді, фотосуреттерді, суреттерді, қолөнерді және басқа құралдарды қолданыңыз.
− Талқылау. Қойылым қатысушыларына арналған сұрақтар:
1) Сіздің кейіпкеріңіз сіздің көңіл-күйіңізді қалай жеткізеді?
2) Сіздің ертегіңіздегі басқа кейіпкерлерге қалай қарайсыз және ертегідегі басқа кейіпкерлер сіздің кейіпкеріңізге қалай қарайды?
3) Егер сізде таңдау болса, осы ертегіден кім болғыңыз келер еді? Неліктен?
4) Ертегідегі кімнің іс-әрекеті мейірімді, ал кімнің жаман ниеті бар?
5) Басқа топтардың ертегілерінің мәселесіне өз мысалыңызды келтіріңіз. Ертегінің жағымсыз кейіпкерлерінің орнына олардың жаман істерінің алдын алу үшін қандай әрекет етер едіңіз?
Қалған сұрақтарды мұғалім қойылған көріністерге сүйене отырып қояды.
Қорытындылау
«Смешарики» мультфильмін көру
https://www.youtube.com/watch?v=gKlNCaon584
«Барып айт» сериясы
Бейнеге сұрақтар:
1.Неліктен кірпі теннис ойнауға бара жатқанда Крошты алып жүрді?
2.Нюша мен Бараш неге ұрысып қалды?
3.Неліктен Бараштың өзі Нюшаға реніш сөзін айта алмады?
4.Сіз Нюшаның орнында болғыңыз келе ме?
5.Сізге кейіпкерлердің қайсысы ұнайды?
6.Егер сіз ұрысып қалсаңыз, не істеуіңіз керек?
7.Сіз қандай кешірім сөздерін айта аласыз?
8.Сіз қандай сөздерді естігіңіз келер еді?
9.Сізге мультфильмнен не ұнады?
«Дос болайық бәріміз!» қорытынды жаттығуы
Мұғалім барлық оқушыларға «Болашақта біз қандай доспыз?» өрмекші торын жасайды.Сол тор сияқты бір-бірімен тығыз қарым-қатынаста тату ,өзіммен және басқалармен бейбітшілікте екендерін көрсету.
Хор: «Доспыз бәріміз» әні
Сабақ соңында мұғалім барлығына жақсылық, өзара түсіністік пен адамгершілік тілейді, бұл біздің байлығымыздың алуан түрлілігімізде, ал күшіміз − бірлікте екенін еске салады. Ұстаз әркімге сабақты сәтті және жемісті аяқтағаны үшін алғыс айтады.
Өзіңді сал - 2
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
тәрбие сағаты Дос болайық
тәрбие сағаты Дос болайық
Күні: 08.04.2025 ж.
«Біз әртүрліміз, бірақ біз теңбіз» жобасы бойынша 1 сынып оқушыларын
арналған сабақ
Тақырыбы: «Өзіммен және басқалармен бейбітшілікте»
«Тату үйдің бақыты тасыр, ұрыс-керіс үйдің ырысы қашар»
Қазақ халық даналығы
Мақсаты: білім алушылардың өзара түсіністік және ынтымақтастық қабілетін дамыту.
Жоспарланған нәтижелер:
− білім алушылардың сыныпта құрметті және достық атмосфераны құру және қолдау қажеттілігі күшейтіледі;
− ұжымда келісім мен өзара түсіністікке қол жеткізу жолдары туралы балалардың түсініктері кеңейеді;
− ұжымда тиімді өзара іс-қимыл жасау дағдылары жақсарады.
Ресурстар: A4 қағазы, қаламдар, түрлі-түсті қарындаштар.
Сабақ барысы
Кіріспе
«Сағатты салыстыру» жаттығуы
Мақсаты: сабаққа бейімделу және оқушылардың белсенділігін қосу.
Тақтада сағаттың сандық беті жазылған. Мұғалім барлық оқушыларға әр сағаттың санының алдында сыныптасының атын жазуды ұсынады.
- Нөмірмен жазылғандар:
1 − қол алысып сәлемдесіңіз
2 − бір-біріңізден қалай ерекшеленетініңізді айтыңыз
3 − бір-біріңізге немен ұқсайтыныңызды айтыңыз
4 − қандай хоббиі бар екенін сұраңыз
5 − не армандайтынын сұраңыз
6 − оның сүйікті тағамы қандай екенін сұраңыз
7 − оның әкесінің атын сұраңыз
8 − мектепте сүйікті пәні қандай екенін сұраңыз
9 − сүйікті түсін сұраңыз
10 − ол қандай ойындарды жақсы көретінін сұраңыз
11 − оны бірдеңе үшін мақтаңыз
12 − оған бірдеңе үшін рахмет айтыңыз
«Ұнату - ұнатпау» жаттығуы
Қатысушылар қолдарын алақандарын жоғары қаратып отырады. Әрқайсысы кезек бойынша сүйетін немесе ұнатпайтын нәрсені атайды. Басқалардың айтқандарымен келісетін оқушы, саусақты бүгеді. Барлық 10 саусақты бүккен адам, ойынды аяқтайды және басқаларды мұқият тыңдайды.
Жүргізуші қатысушылардың назарын олардың ұқсастығы қаншалықты көп екендігіне назар аударады.
«Өзіңді сал» арт-терапия элементтерімен жаттығу.
Мұғалім оқушыларға А4 қағаз парақтарында «Болашақта өзіңізді қандай адам ретінде көресіз?» тақырыбына тапсырма беріледі, оқушылар болашақта кім болғылары келетінін мамандықтар суреттерін таңдап әңгімелейді.
Талқылауға арналған сұрақтар:
− Сізге салынған кейіпкер ұнайды ма? Не себепті ұнайды?
− Бұл адамның қандай достары бар?
− Бұл адам не істейді?
− Ол суреттегідей кейіпіне қалай келді?
− Бұл кейіпкердің болашағы қандай болады деп ойлайсыз?
− Бұл кейіпкер сіздің ойыңызша қандай ойда жүр (не ойлап жүр)?
− Сіз оған не ұсынғыңыз келеді?
Негізгі бөлігі
Жобалық қызмет
− Ертегіні көрсету. Өз тобыңызбен бірге жасалған ертегіні баяндаңыз. Бейнелерді, фотосуреттерді, суреттерді, қолөнерді және басқа құралдарды қолданыңыз.
− Талқылау. Қойылым қатысушыларына арналған сұрақтар:
1) Сіздің кейіпкеріңіз сіздің көңіл-күйіңізді қалай жеткізеді?
2) Сіздің ертегіңіздегі басқа кейіпкерлерге қалай қарайсыз және ертегідегі басқа кейіпкерлер сіздің кейіпкеріңізге қалай қарайды?
3) Егер сізде таңдау болса, осы ертегіден кім болғыңыз келер еді? Неліктен?
4) Ертегідегі кімнің іс-әрекеті мейірімді, ал кімнің жаман ниеті бар?
5) Басқа топтардың ертегілерінің мәселесіне өз мысалыңызды келтіріңіз. Ертегінің жағымсыз кейіпкерлерінің орнына олардың жаман істерінің алдын алу үшін қандай әрекет етер едіңіз?
Қалған сұрақтарды мұғалім қойылған көріністерге сүйене отырып қояды.
Қорытындылау
«Смешарики» мультфильмін көру
https://www.youtube.com/watch?v=gKlNCaon584
«Барып айт» сериясы
Бейнеге сұрақтар:
1.Неліктен кірпі теннис ойнауға бара жатқанда Крошты алып жүрді?
2.Нюша мен Бараш неге ұрысып қалды?
3.Неліктен Бараштың өзі Нюшаға реніш сөзін айта алмады?
4.Сіз Нюшаның орнында болғыңыз келе ме?
5.Сізге кейіпкерлердің қайсысы ұнайды?
6.Егер сіз ұрысып қалсаңыз, не істеуіңіз керек?
7.Сіз қандай кешірім сөздерін айта аласыз?
8.Сіз қандай сөздерді естігіңіз келер еді?
9.Сізге мультфильмнен не ұнады?
«Дос болайық бәріміз!» қорытынды жаттығуы
Мұғалім барлық оқушыларға «Болашақта біз қандай доспыз?» өрмекші торын жасайды.Сол тор сияқты бір-бірімен тығыз қарым-қатынаста тату ,өзіммен және басқалармен бейбітшілікте екендерін көрсету.
Хор: «Доспыз бәріміз» әні
Сабақ соңында мұғалім барлығына жақсылық, өзара түсіністік пен адамгершілік тілейді, бұл біздің байлығымыздың алуан түрлілігімізде, ал күшіміз − бірлікте екенін еске салады. Ұстаз әркімге сабақты сәтті және жемісті аяқтағаны үшін алғыс айтады.
Өзіңді сал - 2
шағым қалдыра аласыз













