|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Квадраттық функция |
Мектеп: « |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадраттық функция және оның графигі |
||
|
Берілген сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.2 |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы:
функцияларының қасиеттерін білетін болады. Басым бөлігі: Кеубіреулері: квадраттық функция графиктерін түрлендіріп салады |
||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:функциялардың графиктерінің қасиеттерін айтады және салу алгоритмін сипаттайды; Пәнге қатысты лексика мен терминология: квадраттық функция, парабола/парабола төбесі/парабола тармақтары, симметрия өсі, параллель көшіру; Диалогқа/жазылымға қатысты қажетті тіркестер: парабола тармақтары ... бағытталған, график Ох осінен ... (жоғары, төмен) орналасқан; берілген функцияның графигін ... функциясының графигін екі параллель көшіру көмегімен алуға болады: х осі бойымен ... бірлікке ... (оңға, солға) жылжыту және у осі бойымен ... бірлікке ... (жоғары, төмен) жылжыту; |
||
|
Құндылықтардыдарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының 2-ші құндылығы «Қоғамымыздың ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» негізінде жұптық/топтық жұмыс тапсырмаларын орындау арқылы ынтымақтастық, өзгеге құрмет көрсету. Есептердің шығару жолын талдау кезінде әр түрлі пікірлерді қабылдай алу. Өзіндік жұмыс жасауда, өзін-өзі және өзгені бағалауда шыншыл болу. Жоғарыда айтылған құндылықтар берілген сабақта жоспарланған жұмыстар бойынша іске асырылады. |
||
|
Пән аралық байланыс |
Оқушылардың сызу және салу дағдыларын дамыту мақсатында сызу пәнімен байланыстыру |
||
|
Бастапқы білім |
Квадрат теңдеу түбірлерін табуды, квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеуді біледі; |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастырушылық кезеңі. «Ыстық лебіз» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтып,сабақта жағымды психологиялық ахуал туғызады. Ширату жаттығуы «Бір қадам алға...» әдісі бойынша бірнеше сұрақтар қою арқылы оқушылардың зейінін шоғырландыру.
(ширату жаттығуы арқылы оқушылар алдыңғы біліммен жаңа тақырыпты ұштастырып, оқу мақсатын ашады) |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
«BILIM LAND» ақпараттық ресурсынан жаңа тақырыпты
ашатын бейне роликті көре отырып, оқушылар (Ж) 1-тапсырма: «Бекіту және қолданысқа енгізу» әдісін пайдалана отырып, оқушыларды жаңадан меңгерген дағдыларын оқу барысында жұбымен бірлесе ойлануға және квадраттық функцияның графигін талқылай отырып салуға ынталандыру мақсатымен оқушыларға тапсырманы ұсыну. 1) 2) в) -Бұл графиктерді қалай атайды? -Қандай нүктелер оның төбелері болып табылады? -Олардың симметрия остерінің теңдеулері қандай? Оқушылардан қиындық туғызған тапсырмалары және оны орындауда жасаған іс-әрекеттері сұралады. Дескриптор:
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі (оқушылардан жаттығуды орындау кезінде өз жұмыстарының нәтижелері бойынша оқу мақсатына жеткендігіне қаншалықты сенімді екендігін көрсетуді сұрау) «Жіктеу» тәсілі арқылы топқа бөлінеді. (Т) 2-тапсырма:«Бірлесе үйрену» әдісі. Әрбір оқушы өз үлесін қосып, басқаларға өздерінің білгенімен, түсініктерімен алмасады. Оқушылар топпен жұмыс жасайды.
1. Анықталу облысы 2. Мәндер облысы 3. Координата остерімен қиылысу нүктелері Дескриптор:
ҚБ. «Жұлдызшалар» әдісімен оқушылар бірін-бірі бағалайды. (Т) 3-тапсырма «Ойлан тап» әдісі арқылы топтарға тапсырма беріледі. Топ ішінде жұптасып орындайды, топ болып тексереді. Аcтанадағы «Москва» сауда-саттық орталығы ғимаратында парабола бейнесі барын көреміз. Әрбір қабат биіктігі 3,5 м деп алып, АВ және СD кесінділері ұзындығын бағалаңдар.
ҚБ. «Қолпаштау» әдісі бойынша оқушылардың жауаптарын бір-біріне бағалату |
https://bilimland.kz/kk білім беру порталы
http://www.okulyk-edu.kz/show/list/ocenka-book/208
Үлестірме материал «Квадраттық функцияның графигін салу»
GeoGebra
http://expert.atamura.kz/storage/media/2616/pages/page_125.jpg |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. «Блоб ағашы» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушы жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін бағалауға арналған тәсіл. Өтілген тақырып бойынша , өз білімінің қандай дәрежеде екенін анықтап, ағаштан өз суретін тауып бояйды. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: БББ кестесін қолдану
|
«Блоб» ағашының суреті
БББ кестесі |
||||||
|
Саралау– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Қауіпсіздік ережелері |
|
1-тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі бойынша оқушылардың әлсіз және мықты тұстары бойынша жұмыс жасап, нұсқау беремін. Себебі барлық оқушылар бірдей тапсырма орындасада нәтижелері әр түрлі. 2- тапсырмада «Жіктеу» тәсілі көмегімен оқытудың болжалды міндетіне қарай топ құрамын. (қиындық деңгейі мен қолдау деңгейі) 3-тапсырмада Оқушыларға тапсырманы беріп, есеп шартын түсінуі мен жазуы қиынға соғатын оқушыларға үнемі қолдау көрсетемін. |
«Бағдаршам әдісі» (оқушылардан жаттығуды орындау кезінде өз жұмыстарының нәтижелері бойынша оқу мақсатына қаншалықты сенімді екендігін көрсете отырып, өздерін бағалайды) «Жұлдызшалар» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. ҚБ. «Қолпаштау» әдісі бойынша оқушылардың жауаптарын бір-біріне бағалату |
Топтық жұмысқа бөлінуде оқушылардың қозғалысы кезінде қауіпсіздік ережелері орын алады. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты "Квадраттық функция және оның графигі" 8 сынып
Тәрбие сағаты "Квадраттық функция және оның графигі" 8 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Квадраттық функция |
Мектеп: « |
||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Квадраттық функция және оның графигі |
||
|
Берілген сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.2 |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Оқушылардың барлығы:
функцияларының қасиеттерін білетін болады. Басым бөлігі: Кеубіреулері: квадраттық функция графиктерін түрлендіріп салады |
||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар:
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:функциялардың графиктерінің қасиеттерін айтады және салу алгоритмін сипаттайды; Пәнге қатысты лексика мен терминология: квадраттық функция, парабола/парабола төбесі/парабола тармақтары, симметрия өсі, параллель көшіру; Диалогқа/жазылымға қатысты қажетті тіркестер: парабола тармақтары ... бағытталған, график Ох осінен ... (жоғары, төмен) орналасқан; берілген функцияның графигін ... функциясының графигін екі параллель көшіру көмегімен алуға болады: х осі бойымен ... бірлікке ... (оңға, солға) жылжыту және у осі бойымен ... бірлікке ... (жоғары, төмен) жылжыту; |
||
|
Құндылықтардыдарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының 2-ші құндылығы «Қоғамымыздың ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» негізінде жұптық/топтық жұмыс тапсырмаларын орындау арқылы ынтымақтастық, өзгеге құрмет көрсету. Есептердің шығару жолын талдау кезінде әр түрлі пікірлерді қабылдай алу. Өзіндік жұмыс жасауда, өзін-өзі және өзгені бағалауда шыншыл болу. Жоғарыда айтылған құндылықтар берілген сабақта жоспарланған жұмыстар бойынша іске асырылады. |
||
|
Пән аралық байланыс |
Оқушылардың сызу және салу дағдыларын дамыту мақсатында сызу пәнімен байланыстыру |
||
|
Бастапқы білім |
Квадрат теңдеу түбірлерін табуды, квадрат үшмүшені
көбейткіштерге жіктеуді біледі; |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастырушылық кезеңі. «Ыстық лебіз» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтып,сабақта жағымды психологиялық ахуал туғызады. Ширату жаттығуы «Бір қадам алға...» әдісі бойынша бірнеше сұрақтар қою арқылы оқушылардың зейінін шоғырландыру.
(ширату жаттығуы арқылы оқушылар алдыңғы біліммен жаңа тақырыпты ұштастырып, оқу мақсатын ашады) |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы
|
«BILIM LAND» ақпараттық ресурсынан жаңа тақырыпты
ашатын бейне роликті көре отырып, оқушылар (Ж) 1-тапсырма: «Бекіту және қолданысқа енгізу» әдісін пайдалана отырып, оқушыларды жаңадан меңгерген дағдыларын оқу барысында жұбымен бірлесе ойлануға және квадраттық функцияның графигін талқылай отырып салуға ынталандыру мақсатымен оқушыларға тапсырманы ұсыну. 1) 2) в) -Бұл графиктерді қалай атайды? -Қандай нүктелер оның төбелері болып табылады? -Олардың симметрия остерінің теңдеулері қандай? Оқушылардан қиындық туғызған тапсырмалары және оны орындауда жасаған іс-әрекеттері сұралады. Дескриптор:
ҚБ. «Бағдаршам» әдісі (оқушылардан жаттығуды орындау кезінде өз жұмыстарының нәтижелері бойынша оқу мақсатына жеткендігіне қаншалықты сенімді екендігін көрсетуді сұрау) «Жіктеу» тәсілі арқылы топқа бөлінеді. (Т) 2-тапсырма:«Бірлесе үйрену» әдісі. Әрбір оқушы өз үлесін қосып, басқаларға өздерінің білгенімен, түсініктерімен алмасады. Оқушылар топпен жұмыс жасайды.
1. Анықталу облысы 2. Мәндер облысы 3. Координата остерімен қиылысу нүктелері Дескриптор:
ҚБ. «Жұлдызшалар» әдісімен оқушылар бірін-бірі бағалайды. (Т) 3-тапсырма «Ойлан тап» әдісі арқылы топтарға тапсырма беріледі. Топ ішінде жұптасып орындайды, топ болып тексереді. Аcтанадағы «Москва» сауда-саттық орталығы ғимаратында парабола бейнесі барын көреміз. Әрбір қабат биіктігі 3,5 м деп алып, АВ және СD кесінділері ұзындығын бағалаңдар.
ҚБ. «Қолпаштау» әдісі бойынша оқушылардың жауаптарын бір-біріне бағалату |
https://bilimland.kz/kk білім беру порталы
http://www.okulyk-edu.kz/show/list/ocenka-book/208
Үлестірме материал «Квадраттық функцияның графигін салу»
GeoGebra
http://expert.atamura.kz/storage/media/2616/pages/page_125.jpg |
||||||
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. «Блоб ағашы» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушы жаңа сабақты қаншалықты меңгергенін бағалауға арналған тәсіл. Өтілген тақырып бойынша , өз білімінің қандай дәрежеде екенін анықтап, ағаштан өз суретін тауып бояйды. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: БББ кестесін қолдану
|
«Блоб» ағашының суреті
БББ кестесі |
||||||
|
Саралау– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Қауіпсіздік ережелері |
|
1-тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі бойынша оқушылардың әлсіз және мықты тұстары бойынша жұмыс жасап, нұсқау беремін. Себебі барлық оқушылар бірдей тапсырма орындасада нәтижелері әр түрлі. 2- тапсырмада «Жіктеу» тәсілі көмегімен оқытудың болжалды міндетіне қарай топ құрамын. (қиындық деңгейі мен қолдау деңгейі) 3-тапсырмада Оқушыларға тапсырманы беріп, есеп шартын түсінуі мен жазуы қиынға соғатын оқушыларға үнемі қолдау көрсетемін. |
«Бағдаршам әдісі» (оқушылардан жаттығуды орындау кезінде өз жұмыстарының нәтижелері бойынша оқу мақсатына қаншалықты сенімді екендігін көрсете отырып, өздерін бағалайды) «Жұлдызшалар» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды. ҚБ. «Қолпаштау» әдісі бойынша оқушылардың жауаптарын бір-біріне бағалату |
Топтық жұмысқа бөлінуде оқушылардың қозғалысы кезінде қауіпсіздік ережелері орын алады. |
шағым қалдыра аласыз
функциясының графигін қолдана отырып,
келесі функциялардың графиктерін қалай салуға
болады:
б)
с)














