Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Күні |
|
||||
|
Класс жетекші: |
|
||||
|
Класс: 1 |
Қатысушылар саны: оқушы |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мың алғыс елдің бәріне... |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың «сыйластық» құндылығы туралы түсініктерін кеңейту |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
әдептілікке, кішіпейілділікке, ізеттілікке тәрбиелеу |
||||
|
Ресімдеу |
Слайд, видео, портреттер |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары Сынып жетекшілеріне арналған республикалық басылым. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар
|
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (5мин) |
Класпен амандасу, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру, оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындау. Ризашылық өлеңін оқу Ризамын бүгінге, Ризамын бүгінге, Ризамын бүгінге, Ризамын қазірге! Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге, Ризамын, ризамын, ризамын қазірге. Оқушылар тізбектеліп, бір - бірлеріне тілек білдіріп шығады. |
|
Интерактив ті тақта, слайд |
||
|
Сабақ басы (5 мин) |
І. Кіріспе мұғалім сөзі: «Орынын тап» ойыны Оқушыларға әріптер беріледі. Осы әріптердің артында жұмбақтар жазылған. Олардың жауаптары тақтада ілінеді. Әріптерді дұрыс жауаптардың орнына орналастыра отырып, сабақтың тақырыбы ашылады.
Шаңырақ – күн, Уықтары - нұр, шашқан. Екі пырақ, көк аспанға ұласқан. Жарқырайды темірқазық жұлдызы, Жол көрсетіп, алға бас - деп, Қазақстан! (Герб) Ыстық дейді оны оттан, Патриот оны ұнатқан. Оңбайды бұл өмірде, Адам оны жоғалтқан. (Отан) Баспана көшпендіге өте ыңғайлы, Әдемі мекен екен, жанға жайлы. Тентектік істеп қойсаң, әке - шешең, Сені тағы бұрышқа қоя алмайды. (Киіз үй) Егіз қайың, Бой - бастары тең өскен. Іске дайын, Бұтақтары бес - бестен. (Қол) Бір малға екі бала мінгеседі, Айлап - жылдап түспестен күн кешеді. (Түйе) Тұмсығымен ояды, Ағаш құртын жояды. (Тоқылдақ) Қиналмай тауларды, орманды, Теңізді, дария, жондарды, Ауылды, қаланы, халықты..., Ойлап тап, көтерген алыпты. (Жер) Тау, қыр, жазық, өзен, көл – Қабырғада биік тұр. Нансаң, кел, өзің көр – Бір қағазға сыйып тұр. (карта) Емес ол кітап та, дәптер де, Жүреді бірақ та портфельде. Көрсетіп ондағы бағаңды, Қуантып қоясың ағаңды. (күнделік) |
Сұрақтарға жауап береді |
|
||
|
Ортасы (35 мин) |
Тақырыптың мақсатын түсіндіру. Әңгімелесу Ризашылық дегеніміз не? Алғыс дегенді қалай түсінесіңдер? - Адам өзінің ризашылығын, алғысын қандай сөздермен білдіреді? - Сендерге кім қандай жағдайда алғыс айтты? - Өздерің қандай жағдайда алғыс айтып көрдіңдер? Балалардың жауаптары тыңдалады.
ІІІ. Негізгі бөлім. Ризашылық - адамның басқа адамнан көрген жақсылығы, көмегі, көңілі үшін қанағаттанушылық және алғыс білдірушілік сезімі. - Алғыс – адамның адамға жасаған жақсылығы, көмегі, көңілі үшін ризашылық білдіруі, сондай - ақ оның ойы мен іс - әрекетіне, жасаған істеріне жоғары баға беруі. Ризашылық ұғымымен тағы қандай ұғымдар байланысты? Адамдар арасындағы ынтымақты қарым - қатынастың орнауы әр адамның өзіне және қоршаған ортасына тікелей байланысты. Сондықтан «Ризашылық» атты Қазақстан елінің барлық оқушылары мен отбасылары қатысатын акциясы өткізіледі. Осы акция төңірегінде көмекті қажет ететін балалар мен ересек адамдарға ақшалай, тұрмысқа қажет құралдар мен киім - кешек түрінде көмек көрсетіледі. Осы акцияның негізін салушы Сара Алпысқызы.
Топпен жұмыс І - топ: Мұғалімнің және сыныптастарының қыз баланы туған күнімен құттықтау сәтін сахналау ІІ - топ: Ағалы - қарындас туыстардың үйге келген қонақтарды күтіп алу сәтін сахналау ІІІ - топ: Сендер қандай жағдайда риза боласыңдар? ІҮ - топ: Ризашылықты қандай жолдармен білдіруге болады? Ү - топ: Дәйексөздің мағынасын түсіндіреді. «Өмірге риза болып, алғыс айт» “Адам өз ісіне қанағаттанып, сүйсінген кезде ризашылық сезімге бөленеді. «Адам өз ісіне қанағаттанып, сүйсінген кезде ризашылық сезімге бөленеді. Өзіне жасалған жақсылыққа ризашылық білдіруді алғыс дейміз»
Проблемалық сұрақ: «Жақсылық жасаудың біз үшін қандай пайдасы бар? Біз неліктен басқаларға жақсылық жасауымыз қажет?»
Видео ролик. «Жақсылығың қайтар өзіңе» |
Есте сақтау мақсатында оқушыларға Мәлімет беріледі,оқушылар жауап береді. |
Үлестірме парақтар https://www.youtube.com/watch?v=zx3XB5EFDz4 |
||
|
Соңы (5 мин) |
Қорытынды. ІҮ. Қорытындылау - Балалар, жылы сөз, қайырымды іс, жақсы ой, кіршіксіз сезімдеріңді ешкімнен ешқашан аямаңыздар. «Рахмет» деген қасиетті сөзді жиі айтыңдар. Адам алғыс пен ризашылықты естіген сайын, жақсылық жасағысы келіп тұратынын есте сақтаңдар. Өмірдің әрбір сәтін бағалай білуге үйреніңдер және Табиғат – Анаға мейірімді күні үшін, көңілді жаңбыры мен ақ қары үшін, жұмсақ ақ ұлпа бұлты үшін, жақын адамдарға қайырымдылығы мен риясыз махаббаты үшін алғыс айтуды ұмытпаңдар. «Автограф» ойынын ойнату. Әр оқушыға артына қағаз бекітіледі. Осы қағазға басқа оқушылар тілектерін жазуы қажет. Пікірлер себетін толтыру. Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Осы сабақта өздерің үшін қандай жаңалық аштыңдар? Осы сабақтан кейін қоршаған ортаға деген көзқарастарын өзгерді ме? Өзгерсе қалай? |
Оқушылар мұғалімнің сұрағына өз білгенімен бөліседі. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты "Мың алғыс елдің бәріне..."
Тәрбие сағаты "Мың алғыс елдің бәріне..."
Бекітілді ___________
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Күні |
|
||||
|
Класс жетекші: |
|
||||
|
Класс: 1 |
Қатысушылар саны: оқушы |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мың алғыс елдің бәріне... |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың «сыйластық» құндылығы туралы түсініктерін кеңейту |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
әдептілікке, кішіпейілділікке, ізеттілікке тәрбиелеу |
||||
|
Ресімдеу |
Слайд, видео, портреттер |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалдары Сынып жетекшілеріне арналған республикалық басылым. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар
|
||
|
Ұйымдастыру кезеңі (5мин) |
Класпен амандасу, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру, оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындау. Ризашылық өлеңін оқу Ризамын бүгінге, Ризамын бүгінге, Ризамын бүгінге, Ризамын қазірге! Ризамын, ризамын, ризамын бүгінге, Ризамын, ризамын, ризамын қазірге. Оқушылар тізбектеліп, бір - бірлеріне тілек білдіріп шығады. |
|
Интерактив ті тақта, слайд |
||
|
Сабақ басы (5 мин) |
І. Кіріспе мұғалім сөзі: «Орынын тап» ойыны Оқушыларға әріптер беріледі. Осы әріптердің артында жұмбақтар жазылған. Олардың жауаптары тақтада ілінеді. Әріптерді дұрыс жауаптардың орнына орналастыра отырып, сабақтың тақырыбы ашылады.
Шаңырақ – күн, Уықтары - нұр, шашқан. Екі пырақ, көк аспанға ұласқан. Жарқырайды темірқазық жұлдызы, Жол көрсетіп, алға бас - деп, Қазақстан! (Герб) Ыстық дейді оны оттан, Патриот оны ұнатқан. Оңбайды бұл өмірде, Адам оны жоғалтқан. (Отан) Баспана көшпендіге өте ыңғайлы, Әдемі мекен екен, жанға жайлы. Тентектік істеп қойсаң, әке - шешең, Сені тағы бұрышқа қоя алмайды. (Киіз үй) Егіз қайың, Бой - бастары тең өскен. Іске дайын, Бұтақтары бес - бестен. (Қол) Бір малға екі бала мінгеседі, Айлап - жылдап түспестен күн кешеді. (Түйе) Тұмсығымен ояды, Ағаш құртын жояды. (Тоқылдақ) Қиналмай тауларды, орманды, Теңізді, дария, жондарды, Ауылды, қаланы, халықты..., Ойлап тап, көтерген алыпты. (Жер) Тау, қыр, жазық, өзен, көл – Қабырғада биік тұр. Нансаң, кел, өзің көр – Бір қағазға сыйып тұр. (карта) Емес ол кітап та, дәптер де, Жүреді бірақ та портфельде. Көрсетіп ондағы бағаңды, Қуантып қоясың ағаңды. (күнделік) |
Сұрақтарға жауап береді |
|
||
|
Ортасы (35 мин) |
Тақырыптың мақсатын түсіндіру. Әңгімелесу Ризашылық дегеніміз не? Алғыс дегенді қалай түсінесіңдер? - Адам өзінің ризашылығын, алғысын қандай сөздермен білдіреді? - Сендерге кім қандай жағдайда алғыс айтты? - Өздерің қандай жағдайда алғыс айтып көрдіңдер? Балалардың жауаптары тыңдалады.
ІІІ. Негізгі бөлім. Ризашылық - адамның басқа адамнан көрген жақсылығы, көмегі, көңілі үшін қанағаттанушылық және алғыс білдірушілік сезімі. - Алғыс – адамның адамға жасаған жақсылығы, көмегі, көңілі үшін ризашылық білдіруі, сондай - ақ оның ойы мен іс - әрекетіне, жасаған істеріне жоғары баға беруі. Ризашылық ұғымымен тағы қандай ұғымдар байланысты? Адамдар арасындағы ынтымақты қарым - қатынастың орнауы әр адамның өзіне және қоршаған ортасына тікелей байланысты. Сондықтан «Ризашылық» атты Қазақстан елінің барлық оқушылары мен отбасылары қатысатын акциясы өткізіледі. Осы акция төңірегінде көмекті қажет ететін балалар мен ересек адамдарға ақшалай, тұрмысқа қажет құралдар мен киім - кешек түрінде көмек көрсетіледі. Осы акцияның негізін салушы Сара Алпысқызы.
Топпен жұмыс І - топ: Мұғалімнің және сыныптастарының қыз баланы туған күнімен құттықтау сәтін сахналау ІІ - топ: Ағалы - қарындас туыстардың үйге келген қонақтарды күтіп алу сәтін сахналау ІІІ - топ: Сендер қандай жағдайда риза боласыңдар? ІҮ - топ: Ризашылықты қандай жолдармен білдіруге болады? Ү - топ: Дәйексөздің мағынасын түсіндіреді. «Өмірге риза болып, алғыс айт» “Адам өз ісіне қанағаттанып, сүйсінген кезде ризашылық сезімге бөленеді. «Адам өз ісіне қанағаттанып, сүйсінген кезде ризашылық сезімге бөленеді. Өзіне жасалған жақсылыққа ризашылық білдіруді алғыс дейміз»
Проблемалық сұрақ: «Жақсылық жасаудың біз үшін қандай пайдасы бар? Біз неліктен басқаларға жақсылық жасауымыз қажет?»
Видео ролик. «Жақсылығың қайтар өзіңе» |
Есте сақтау мақсатында оқушыларға Мәлімет беріледі,оқушылар жауап береді. |
Үлестірме парақтар https://www.youtube.com/watch?v=zx3XB5EFDz4 |
||
|
Соңы (5 мин) |
Қорытынды. ІҮ. Қорытындылау - Балалар, жылы сөз, қайырымды іс, жақсы ой, кіршіксіз сезімдеріңді ешкімнен ешқашан аямаңыздар. «Рахмет» деген қасиетті сөзді жиі айтыңдар. Адам алғыс пен ризашылықты естіген сайын, жақсылық жасағысы келіп тұратынын есте сақтаңдар. Өмірдің әрбір сәтін бағалай білуге үйреніңдер және Табиғат – Анаға мейірімді күні үшін, көңілді жаңбыры мен ақ қары үшін, жұмсақ ақ ұлпа бұлты үшін, жақын адамдарға қайырымдылығы мен риясыз махаббаты үшін алғыс айтуды ұмытпаңдар. «Автограф» ойынын ойнату. Әр оқушыға артына қағаз бекітіледі. Осы қағазға басқа оқушылар тілектерін жазуы қажет. Пікірлер себетін толтыру. Бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма? Осы сабақта өздерің үшін қандай жаңалық аштыңдар? Осы сабақтан кейін қоршаған ортаға деген көзқарастарын өзгерді ме? Өзгерсе қалай? |
Оқушылар мұғалімнің сұрағына өз білгенімен бөліседі. |
|
||
шағым қалдыра аласыз













