Сабақ №13
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Құндылық: |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Зарлыкова М.Е. |
|
|
Күні: |
02.12 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы Эпиграфтар |
«Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз! акциясы Қауіпсіздік сабағы (10 минут)
№ 13-САБАҚ «Цифрлық диета» Челленджі: гаджеттерден қысқа уақытқа бас тарту сізге қалай әсер етеді? |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғат құндылығының маңыздылығы, табиғат пен адамның қатынасының үйлесімділігі туралы түсіндіру. Табиғат байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге, қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Сабақтың мақсаты: гаджеттерден бас тартудың оқушылардың денсаулығы мен әлауқатына әсерін зерттеу. Негізгі міндеттер: 1. «Цифрлық диета» ұғымын түсіндіріңіз. 2. Гаджеттерден уақытша бас тартудың ықтимал оң әсерлерін талқылаңыз. 3. Бір күнге гаджеттерден бас тарту бойынша эксперимент жүргізіп, нәтижелерін талқылаңыз. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Табиғат байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге, қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу. |
|
|
Апта дәйексөзі |
Бірлігі күшті ел озады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту /7мин/ |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Ой қозғау Шаттық шеңбері Шөліркемей гүл тұрсын! Жерім жайнап құлпырсын! Нұрын сыйлап біздерге Көкте мәңгі гүл тұрсын! - Балалар, табиғат дегеніміз не? Балалар өз ойларын айтады. Талқылау сұрақтары: · Табиғат дегеніміз не? Табиғат бізге не береді? · Табиғатқа қалай қамқорлық жасаймыз? Бейнеролик көрсету. Оқушылардың бейнеролик туралы ойларын сұрау: · Бейнероликтен қандай әсер алдыңыздар? · Бейнероликте қандай маңызды мәселелер қозғалды? |
Мұғалімді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап беріп , өз ойларын ортаға салады. Оқушылар ведионы көріп,пікірін ортаға салады.
1)Тірі
табиғат дегеніміз не?
|
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Презентация Жазба дәптері |
||||||
|
Жаңа сабақ /25мин/ |
- Балалар денелеріңді тік ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырайық. Көздерімізді жұмуға да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алайық. Денелерімізді бос ұстайық. Айналадағы барлық тіршілік иелерін аялап, қоршап, қамқорлап жатқанымызды сезінейік. (Осылайша 2 мин. отырады, үнтаспадан табиғат әуені ойналады.) - Балалар, енді көзімізді ашайық. Табиғатқа қамқорлық жасағанымызды көз алдымызға қалай елестеттік? Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым. Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің адами борышымыз. - Табиғатты қорғау - Жер ананы қорғау, табиғатты қорғау - өзіңді қорғау. Табиғат– бізді қоршаған дүние: аспан мен жер, тау мен су, жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Адам қашанда Табиғат әсемдігіне, сұлулығына тамсанған, таңданған, қуанып шабыт алған және қамқорлық жасаған. |
- Мен сынып қалған ағашты байлап, оған қамқорлық жасап жатқанымды елестеттім. - Мен гүлдерге су құйып жатқанымды елестеттім. Мұғалімді мұқият тыңдайды · Әр топ өз жұмыстарын таныстырады, сынып болып талқылау жүргізіледі. Тапсырма: Оқушыларды бірнеше топқа бөліп, әр топқа жеке тапсырмалар беру: · 1-топ: Табиғатқа қалай қамқорлық жасаймыз? · 2-топ: Айналамызды күл-қоқыстан қалай таза ұстаймыз? · 3-топ: Табиғатты көркейтуге қандай ұсыныстар айтар едіңдер?
|
|
Қима қағаздар, маркерлер Қима қағаздар, маркерлер |
||||||
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 3 САБАҚ. «ЦИФРЛЫҚ ДИЕТА» ЧЕЛЛЕНДЖІ: ГАДЖЕТТЕРДЕН ҚЫСҚАУАҚЫТҚАБАС ТАРТУ СІЗГЕ ҚАЛАЙ ӘСЕР ЕТЕДІ? Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін): Бейнені қарау: «Цифрлық диета» дегеніміз не және ол не үшін қажет? Біздің қазіргі әлемде цифрлық технологиялар өміріміздің жарқын бөлігіне айналды. Жаңа технологияларды ақылмен пайдалану маңызды. «Цифрлық диета» – бұл цифрлық технологияларды қолданудың саналы тәсілі. Цифрлық диета – бұл гаджеттер мен технологияларға тәуелділікті жеңу, тепе-теңдікті сақтау. - Сізге цифрлық диета қажет пе? Мұны қалай анықтауға болады? - Сөйлесу кезінде, маңызды әңгіме, телефонды алуға және қоңырауларды, SMS-ті тексеру. - Гаджеттер болмаған кезде барлығы бір-біріне уақыт бөледі. - Интернет болмаған кезде сіз поштаны тексере алмайсыз ба? 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Гаджеттерден уақытша бас тартудың пайдалы жақтары: ✓ гаджеттерден уақытша бас тарту белсенді өмір салтына ықпал етеді; ✓ психикалық денсаулық жақсарады (стресс деңгейі төмендейді); ✓ ұйқы сапасы жақсарады; ✓ тұлғааралық қарым-қатынас орнатылды (достарыңызбен көбірек уақыт өткізуге болады); ✓ өнімділік артып келеді; ✓ шығармашылық дағдылар дамиды (кітап оқу, сурет салу, балама ретінде шығармашылық әрекеттер). |
Мұғалім балаларға сауалнама жүргізеді: сіздердің біреулеріңіз интернетте осындай жағдайларға тап болды ма және сіз қалай әрекет еттіңіз? Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
Бағалау. «Дауыс беру» әдісі.
|
Стикерлер, маркерлер
https://youtu.be/jWklhxwlxmA?si=3s9JkNCOr7aJQIbk |
||||||
|
Сабақтың соңы /3мин/ Рефлексия |
Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым.
Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің адами борышымыз. Табиғатты қорғау - Жер ананы қорғау, табиғатты қорғау - өзіңді қорғау. Табиғатт – бізді қоршаған дүние: аспан мен жер, тау мен су, жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Адам қашанда Табиғат әсемдігіне, сұлулығына тамсанған, таңданған, қуанып шабыт алған және қамқорлық жасаған. Табиғатты қорғау жөнінде Қазақстан Республикасы ата-заңының 38-бабында Қазақстан Республикасы азаматтарына табиғатты сақтау және табиғат байлықтарын қорғауға міндеттілігі айтылған. Табиғаттағы жарқыраған нелер? (күн, ай, жұлдыз) — Табиғаттағы көгілдір нелер? (аспан, өзен, көл, теңіз, мұхит) — Табиғаттағы жайқалған нелер? (ағаштар, гүлдер) — Табиғатта ән салған нелер? (құстар) — Сыбырлаған нелер? (жапырақтар) — Сыңғырлаған нелер? (сулар) — Осының бәрін бір сөзбен не дейді екенбіз? (Табиғат — ана) Ой толғау 1-топ Егер табиғатқа тіл бітсе... 2-топ Егер мен суретші болсам
|
«Табиғатпен сырласу». Отырған орындығымыз арқылы табиғатқа саяхат жасаймыз. Көз алдарыңа туған жерімізді, оның әсем табиғатын елестетіңдер. Сулар мөп - мөлдір ағып жатыр, гүлдер жайнап өсіп тұр. Табиғатты тамашалап келе жатсақ алдымыздан мөлдір бұлақ кездеседі. Сол бұлақтан су ішеміз. Ол үшін: 1. Алға иілу 2. Аламыз 3. Ішеміз 4. Рахат - ай. Алдымыздан алма ағашы кездеседі. Сол ағаштан алманы алып жейміз. 1. Оң аяқ алға, сол аяқ өкшесі көтеріледі 2. Алу. 3. Қырт етіп тістеу. 4. Тәттісін - ай. Раушан гүліне кездесеміз. 1. Алға иілу. 2. Аламыз. 3. Иіскейміз 4. Қажет емес ауаны сыртқа шығарамыз. Балалар бұлақ дегеніміз - денсаулық Алма - рухани байлық, Гүл - бақыт құсын сыйлайды. «Таза болса табиғат, Аман болар адамзат», дегендей табиғат таза болса, адамзат баласы да аман болады. Қазіргі кезде техника жақсы дамыған. Оның пайдасы көп болғанымен, зияныды жағы да бар. Сондықтан біз табиғат-ананы барымызша қорғап, қолпаштауға тиіспіз. Ол үшін көктем сайын ағаштар отырғызып, құстарға ұя жасап. Табиғатпен етене араласуымыз қажет. Көшеде кетіп бара жатқанда, қолымызда керек емес нәрсе болса оны лақтырып тастамай, қоқыс жәшігіне ерінбей апарып салу керек. Табиғатты қорғауды өзіңнің тазалығыңнан бастаған дұрыс. Бұл әрбір адамның міндеті. - Иә, балалар, біздің жерсіз, табиғатсыз өмір сүруіміз мүмкін емес. Табиғаттың, жердің суы, ағашы, өзен-көлі, сұлулығы болмаған жерде не болар еді? -оқушылар ой толғау жазады. Сұрақтарға жауап береді Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
|
Стикер, жапсырма қағаз |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты «Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!
Тәрбие сағаты «Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз!
Сабақ №13
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Құндылық: |
Бірлік және ынтымақ |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Зарлыкова М.Е. |
|
|
Күні: |
02.12 |
|
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы Эпиграфтар |
«Қамқор» жобасы «Табиғатқа қамқорлық жасаймыз! акциясы Қауіпсіздік сабағы (10 минут)
№ 13-САБАҚ «Цифрлық диета» Челленджі: гаджеттерден қысқа уақытқа бас тарту сізге қалай әсер етеді? |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғат құндылығының маңыздылығы, табиғат пен адамның қатынасының үйлесімділігі туралы түсіндіру. Табиғат байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге, қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты |
Сабақтың мақсаты: гаджеттерден бас тартудың оқушылардың денсаулығы мен әлауқатына әсерін зерттеу. Негізгі міндеттер: 1. «Цифрлық диета» ұғымын түсіндіріңіз. 2. Гаджеттерден уақытша бас тартудың ықтимал оң әсерлерін талқылаңыз. 3. Бір күнге гаджеттерден бас тарту бойынша эксперимент жүргізіп, нәтижелерін талқылаңыз. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Табиғат байлықтарын бағалауға, сақтауға, табиғатты аялай білуге, қамқорлықпен қарай білуге тәрбиелеу. |
|
|
Апта дәйексөзі |
Бірлігі күшті ел озады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту /7мин/ |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Ой қозғау Шаттық шеңбері Шөліркемей гүл тұрсын! Жерім жайнап құлпырсын! Нұрын сыйлап біздерге Көкте мәңгі гүл тұрсын! - Балалар, табиғат дегеніміз не? Балалар өз ойларын айтады. Талқылау сұрақтары: · Табиғат дегеніміз не? Табиғат бізге не береді? · Табиғатқа қалай қамқорлық жасаймыз? Бейнеролик көрсету. Оқушылардың бейнеролик туралы ойларын сұрау: · Бейнероликтен қандай әсер алдыңыздар? · Бейнероликте қандай маңызды мәселелер қозғалды? |
Мұғалімді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап беріп , өз ойларын ортаға салады. Оқушылар ведионы көріп,пікірін ортаға салады.
1)Тірі
табиғат дегеніміз не?
|
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Презентация Жазба дәптері |
||||||
|
Жаңа сабақ /25мин/ |
- Балалар денелеріңді тік ұстап, бастарыңды жоғары көтеріп, ыңғайланып отырайық. Көздерімізді жұмуға да болады. Ауаны терең жұтып, еркін тыныс алайық. Денелерімізді бос ұстайық. Айналадағы барлық тіршілік иелерін аялап, қоршап, қамқорлап жатқанымызды сезінейік. (Осылайша 2 мин. отырады, үнтаспадан табиғат әуені ойналады.) - Балалар, енді көзімізді ашайық. Табиғатқа қамқорлық жасағанымызды көз алдымызға қалай елестеттік? Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым. Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің адами борышымыз. - Табиғатты қорғау - Жер ананы қорғау, табиғатты қорғау - өзіңді қорғау. Табиғат– бізді қоршаған дүние: аспан мен жер, тау мен су, жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Адам қашанда Табиғат әсемдігіне, сұлулығына тамсанған, таңданған, қуанып шабыт алған және қамқорлық жасаған. |
- Мен сынып қалған ағашты байлап, оған қамқорлық жасап жатқанымды елестеттім. - Мен гүлдерге су құйып жатқанымды елестеттім. Мұғалімді мұқият тыңдайды · Әр топ өз жұмыстарын таныстырады, сынып болып талқылау жүргізіледі. Тапсырма: Оқушыларды бірнеше топқа бөліп, әр топқа жеке тапсырмалар беру: · 1-топ: Табиғатқа қалай қамқорлық жасаймыз? · 2-топ: Айналамызды күл-қоқыстан қалай таза ұстаймыз? · 3-топ: Табиғатты көркейтуге қандай ұсыныстар айтар едіңдер?
|
|
Қима қағаздар, маркерлер Қима қағаздар, маркерлер |
||||||
|
Қауіпсіздік сабағы (10 минут) |
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ № 3 САБАҚ. «ЦИФРЛЫҚ ДИЕТА» ЧЕЛЛЕНДЖІ: ГАДЖЕТТЕРДЕН ҚЫСҚАУАҚЫТҚАБАС ТАРТУ СІЗГЕ ҚАЛАЙ ӘСЕР ЕТЕДІ? Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 минутқа дейін): Бейнені қарау: «Цифрлық диета» дегеніміз не және ол не үшін қажет? Біздің қазіргі әлемде цифрлық технологиялар өміріміздің жарқын бөлігіне айналды. Жаңа технологияларды ақылмен пайдалану маңызды. «Цифрлық диета» – бұл цифрлық технологияларды қолданудың саналы тәсілі. Цифрлық диета – бұл гаджеттер мен технологияларға тәуелділікті жеңу, тепе-теңдікті сақтау. - Сізге цифрлық диета қажет пе? Мұны қалай анықтауға болады? - Сөйлесу кезінде, маңызды әңгіме, телефонды алуға және қоңырауларды, SMS-ті тексеру. - Гаджеттер болмаған кезде барлығы бір-біріне уақыт бөледі. - Интернет болмаған кезде сіз поштаны тексере алмайсыз ба? 2. Негізгі бөлім (6 минутқа дейін) Гаджеттерден уақытша бас тартудың пайдалы жақтары: ✓ гаджеттерден уақытша бас тарту белсенді өмір салтына ықпал етеді; ✓ психикалық денсаулық жақсарады (стресс деңгейі төмендейді); ✓ ұйқы сапасы жақсарады; ✓ тұлғааралық қарым-қатынас орнатылды (достарыңызбен көбірек уақыт өткізуге болады); ✓ өнімділік артып келеді; ✓ шығармашылық дағдылар дамиды (кітап оқу, сурет салу, балама ретінде шығармашылық әрекеттер). |
Мұғалім балаларға сауалнама жүргізеді: сіздердің біреулеріңіз интернетте осындай жағдайларға тап болды ма және сіз қалай әрекет еттіңіз? Оқушылар өз ойларын ортаға салады. |
Бағалау. «Дауыс беру» әдісі.
|
Стикерлер, маркерлер
https://youtu.be/jWklhxwlxmA?si=3s9JkNCOr7aJQIbk |
||||||
|
Сабақтың соңы /3мин/ Рефлексия |
Табиғат - адам үшін адам үшін ерекше қасиетті ұғым.
Табиғат жерге қандай көрік берсе, адам да өмірге сондай көрік береді. Сондай көрік пен сұлулықтан, жылылықтан тұратын табиғаттағы өсімдіктер мен суларды, жан-жануарлар мен құстарды сақтау, қасиетті жерімізді таза ұстау, аялау - біздің адами борышымыз. Табиғатты қорғау - Жер ананы қорғау, табиғатты қорғау - өзіңді қорғау. Табиғатт – бізді қоршаған дүние: аспан мен жер, тау мен су, жан-жануарлар мен өсімдіктер әлемі. Адам қашанда Табиғат әсемдігіне, сұлулығына тамсанған, таңданған, қуанып шабыт алған және қамқорлық жасаған. Табиғатты қорғау жөнінде Қазақстан Республикасы ата-заңының 38-бабында Қазақстан Республикасы азаматтарына табиғатты сақтау және табиғат байлықтарын қорғауға міндеттілігі айтылған. Табиғаттағы жарқыраған нелер? (күн, ай, жұлдыз) — Табиғаттағы көгілдір нелер? (аспан, өзен, көл, теңіз, мұхит) — Табиғаттағы жайқалған нелер? (ағаштар, гүлдер) — Табиғатта ән салған нелер? (құстар) — Сыбырлаған нелер? (жапырақтар) — Сыңғырлаған нелер? (сулар) — Осының бәрін бір сөзбен не дейді екенбіз? (Табиғат — ана) Ой толғау 1-топ Егер табиғатқа тіл бітсе... 2-топ Егер мен суретші болсам
|
«Табиғатпен сырласу». Отырған орындығымыз арқылы табиғатқа саяхат жасаймыз. Көз алдарыңа туған жерімізді, оның әсем табиғатын елестетіңдер. Сулар мөп - мөлдір ағып жатыр, гүлдер жайнап өсіп тұр. Табиғатты тамашалап келе жатсақ алдымыздан мөлдір бұлақ кездеседі. Сол бұлақтан су ішеміз. Ол үшін: 1. Алға иілу 2. Аламыз 3. Ішеміз 4. Рахат - ай. Алдымыздан алма ағашы кездеседі. Сол ағаштан алманы алып жейміз. 1. Оң аяқ алға, сол аяқ өкшесі көтеріледі 2. Алу. 3. Қырт етіп тістеу. 4. Тәттісін - ай. Раушан гүліне кездесеміз. 1. Алға иілу. 2. Аламыз. 3. Иіскейміз 4. Қажет емес ауаны сыртқа шығарамыз. Балалар бұлақ дегеніміз - денсаулық Алма - рухани байлық, Гүл - бақыт құсын сыйлайды. «Таза болса табиғат, Аман болар адамзат», дегендей табиғат таза болса, адамзат баласы да аман болады. Қазіргі кезде техника жақсы дамыған. Оның пайдасы көп болғанымен, зияныды жағы да бар. Сондықтан біз табиғат-ананы барымызша қорғап, қолпаштауға тиіспіз. Ол үшін көктем сайын ағаштар отырғызып, құстарға ұя жасап. Табиғатпен етене араласуымыз қажет. Көшеде кетіп бара жатқанда, қолымызда керек емес нәрсе болса оны лақтырып тастамай, қоқыс жәшігіне ерінбей апарып салу керек. Табиғатты қорғауды өзіңнің тазалығыңнан бастаған дұрыс. Бұл әрбір адамның міндеті. - Иә, балалар, біздің жерсіз, табиғатсыз өмір сүруіміз мүмкін емес. Табиғаттың, жердің суы, ағашы, өзен-көлі, сұлулығы болмаған жерде не болар еді? -оқушылар ой толғау жазады. Сұрақтарға жауап береді Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
|
Стикер, жапсырма қағаз |
шағым қалдыра аласыз


















