Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Тәрбие сағаты. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері. 5-7 сынып.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: 1 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||
Күні:01.09.2021 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Жүсіпбекова А.Д. |
|||||||||||||||||||
СЫНЫП: 5 «Б» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау |
|||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: тақырыпты толық меңгереді. |
|||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтіннің мазмұнын түсініп, тақырыпқа байланысты сөйлем құрастырады. |
||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: мәтіннен нақты ақпаратты анықтап, өз ойларын еркін жеткізе біледі. |
||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||
Оқыту дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау,бағалау |
|||||||||||||||||||
Оқыту әдіс - тәсілдері |
Жеке жұмыс, топтық жұмыс |
|||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: нақты ақпаратты пайдаланып, тақырыпқа байланысты ойларын білдіреді. |
|||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Тәуелсіздік нышаны, бейнеленген (ҚР туында күн сәулесі бейнеленген), қанатты тұлпарлар, қыран, уық, жарық жұлдыз, келешек, құрмет, ұлықтау рәсімі, төл теңге. |
||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел идеясының құндылықтарының бірі - тарих, тіл біртұтастығы құндылығы. |
|||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, әдебиет, музыка |
|||||||||||||||||||
Сабақтың басы 1 мин |
Психологиялық ахуал тудыру. Шаттық шеңбері: Дөңгеленіп тұрайық Керегені құрайық Уықтар боп иіліп Шаңыраққа киіліп Киіз үйді құрайық.
Міне, сіздермен біз үлкен киіз үйді құрдық. Осы киіз үй сияқты біздің Отанымыз мықты болып, шаңырағы биік болсын дегім келеді. Жарайсыңдар, балалар! Ал енді сабағымызды бастамас бұрын топқа бөлінейік. (Елтаңба, әнұран, ту) суреттері арқылы). Ескерту: әр топқа түрлі деңгейдегі оқушылардың отыруын қадағалаймын. Мақсатым: түрлі деңгейдегі оқушылар бірін – бірі жетелейді. Білгендерін білмегендерге үйретеді, көмек береді. Қарым – қатынас формасы бойынша саралау жұмыстары жүргізіледі.
ЕЛТАҢБА ӘНҰРАН ТУ Топқа бөлінген соң, топ аттарын үш тілге аудару. Оқушылар өз топтарын үш тілде атап шығады (тарих және тіл біртұтастығы құндылығы). Топтың атын үш тілде айтайық.
А) Қ.Тоқаев Ә) А.Мамытбеков Б) Ө.Шүкеев В) Н.Назарбаев
А) Целиноград Ә) Ақмола Б) Астана В) Алматы
А) Астана күні Ә) Президентіміздің туған күні Б) Тәуелсіздік күні В) Тәуелсіздік нышандар күні |
|||||||||||||||||||
1мин
Топқа бөлу 3тілд қағ айту
1 мин
3 мин
|
||||||||||||||||||||
ЖОСПАР |
||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Сын тұрғысынан ойлайды 3 мин (Дәптермен жұмыс)
Мәтіналды жұмыс: жаңа тақырыпты ашу(презентация) 3 мин
4 мин Постермен жұмыс (5 нақты ақпаратты анықтап, А3 форматына жазады) 16 мин. кетті 8 мин Мәтінмен жұмыс 1-топ (тұрып 2мин оқиды, 2мин топта талқылайды, орындарында мұғалім сұрақ қою арқылы 1-2 мин отырып топқа ұсынады) 2-топ (тұрып 2мин оқиды, 2мин топта талқылайды, орындарында мұғалім сұрақ қою арқылы 1-2 мин отырып топқа ұсынады) 3-топ (тұрып 2мин оқиды, 2мин топта талқылайды, орындарында мұғалім сұрақ қою арқылы 1-2 мин отырып топқа ұсынады) 24 мин. кетті
1 мин Сергіту сәті 25 мин. кетті |
Мюнстенберг әдісі: Берілген әріптерден сөздер құра. Пвыроаддвелтаңбаоршгимндллллттеңгелоарратәуелсізовшаьтипанышаныьилдпоркқұрметвтопптптұлпарллытрқыраньмтуықлажұлдыз
Әр топтан 3 сөзден сұрап шығамын. Табылған жаңа сөздер арқылы тақырыпты ашады. Жаңа сөздерді түсіндіріп өтемін. Сөздікпен жұмыс: Тәуелсіздік нышаны-символ независимости, бейнеленген –изображен қанатты тұлпар – крылатый конь, қыран – орёл, уық – часть крыши юрты, подпорка для купола юрты (уыки), жарық жұлдыз – яркая звезда келешек –будущее, құрмет –почёт, ұлықтау рәсімі – инаугурация,
Жаңа сөздермен танысады.(Қайталайды. Орысша нұсқасын айтады). Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері туралы «Мен не білемін?»
Мәтінді «Іздену» әдісі арқылы түсіндіріңдер.- «Сиқырлы сандықша» оқушы 1 сұрақты таңдап жауап береді 1топ Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздері: Ту, Елтаңба, Әнұран. Олар тәуелсіздігіміздің нышандары. Қазақстан Республикасының Туында күн сәулесі бейнеленген.
Біздің туымыз – көгілдір түсті. Алтын Күн – тыныштық пен байлықтың
белгісі.
2 топ Елтаңбада көгілдір түстің үстіне шаңырақ бейнеленген. Одан
жан-жаққа күн сәулесі тәрізді уықтар тарайды. Шаңырақ пен уықтар
халықтардың достығын, бірлігін көрсетеді.Елтаңбаның екі жағында
қанатты тұлпар бейнеленген. Жылқы қазақта ерекше бағаланған, мәңгі
өмірдің бейнесі. Елтаңбаның жоғарғы жағындағы бес бұрыш – бақытты
өмірге жол сілтейтін жарық жұлдыздың белгісі. Төменгі жағындағы
«Қазақстан» деген жазу республикамыздың аты, ал Масақ Отанымыздың
байлығын білдіреді. Мемлекеттік елтаңбаның авторлары танымал
суретшілер Жандарбек Мәлібеков пен Шота Аман
Уәлиханов.
3 топ Әнұран мемлекеттің салтанатты әні. Оның сөздерінде халықтың
мыңдаған жылғы тарихы, бүгінгі өмірі мен келешек арманы айтылған.
Әнұранды қолын жүректің тұсына қойып, тұрып айтады. Бұл өз
мемлекетіңе деген құрметті көрсетеді.
«Менің Қазақстаным» әні
ҚР қайта өңделген екінші әнұраны. Мемлекеттік Әнұранның авторы
Шәмші Қалдаяқов, сөзін жазғандар Жұмекен Нәжмеденов, Нұрсұлтан
Назарбаев.
Енді орнымыздан тұрып, сергіту жасаймыз Жоғары қарап күн көрдім Төмен қарап жер көрдім Оңға, солға бұрылып, Егеменді ел көрдім!
|
Дәптерге тапқан сөздерін жазады.
Кеспе қағаздар Кеспе қағаздар, маркер, флипчарт, плакаттар. Сілтемелер: http://tarym.kz http://bilimdiler.kz https://ds04.infourok.ru/ Кеспе қағаздар, маркер, флипчарт, плакаттар. |
||||||||||||||||||
Соңы 9 мин.
1 мин. Бағалау парақшасын қорытындылау
Кері байланыс:
|
Мәліметтерді сәйкестендір:
Қорытындылау. Жетондарды санау. Жеңімпаз топты анықтау. |
|