|
Пәні |
Тәрбие сағаты |
||||
|
Сынып |
6ә |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Рухани жаңғыру.Қасиетті туған жер. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу, білім алуға деген ұмтылысын, алған білімді қолданысқа түсіру құзіреттілігін, туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру, әлемдік білім стандартына қол жеткізу, қосымша білім алуды жандандыру, мамандық таңдауға бағыттау |
||||
|
Оқыту нәтижесі |
Оқушылар рухани жаңғыру болашаққа бағдар -табысты ел болуымыздың кепілі екенін біледі |
||||
|
Түйінді идея |
рухани жаңғыру болашаққа бағдар |
||||
|
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
|
5мин |
«Достық торы» әдісі арқылы бір-бірлеріне сәттілік тілейді. Оқушыларды қағаз қиындылары (үшбұрыш,төртбұрыш ,шеңбер,шаршы) арқылы топқа бөлу. Топтың ережесін еске түсіреді. |
Бір-бірлеріне сәттілік тілейді. 1 –топ Қазақ 2-топ - ӨЛКЕТАНУ 3-топ- АЗАМАТ 4-топ Қазақстан! |
Бас бармақ |
|
|
|
5 мин |
Әр топқа берілген атаудың мағынасын ашу Мысалы: Қ- А- З- А- Қ- С- Т- А- Н- |
Оқушылар берілген атаудың әр әрпіне сөздер ойлап табады. |
бағдаршам |
|
|
|
7мин |
Таныстырылым Еліміз жаңа тарихи кезеңге аяқ басты.Біздің мақсатымыз айқын, бағытымыз белгілі,ол-әлемдегі ең дамыған 30 елдің қатарына қосылу.Мақсатқа жету үшін біздің санамыз ісімізден озып жүруі,яғни одан бұрын жаңғырып отыруы тиіс. І.ХХІ ғасырдағы ұлттық сана туралы Күллі жер беті біздің көз алдымызда өзгеруде.Халқымыздың тағлымы мол тарихы мен ықылым заманнан арқауы үзілмеген ұлттық салт-дәстүрлерін алдағы өркендеудің берік діңі ете отырып,әрбір қадамын нық басуын,болашаққа сеніммен бет алуын қалаймын 1. Бәсекелік қабілет Қазіргі таңда жеке адам ғана емес, тұтас халықтың өзі бәсекелік қабілетін арттырса ғана табысқа жетуге мүмкіндік алады. 2. Прагматизм Біз жаңғыру жолында бабалардан мирас болып, қанымызға сіңген, бүгінде тамырымызда бүлкілдеп жатқан ізгі қасиеттерді қайта түлетуіміз керек. Прагматизм – өзіңнің ұлттық және жеке байлығыңды нақты білу, оны үнемді пайдаланып, соған сәйкес болашағыңды жоспарлай алу, ысырапшылдық пен астамшылыққа, даңғойлық пен кердеңдікке жол бермеу деген сөз. 3. Ұлттық бірегейлікті сақтау Ұлттық жаңғыру деген ұғымның өзі ұлттық сананың кемелденуін білдіреді. Ұлттық салт-дәстүрлеріміз, тіліміз бен музыкамыз, әдебиетіміз, жоралғыларымыз, бір сөзбен айтқанда ұлттық рухымыз бойымызда мәңгі қалуға тиіс. 4. Білімнің салтанат құруы Білімді, көзі ашық, көкірегі ояу болуға ұмтылу – біздің қанымызда бар қасиет. Табысты болудың ең іргелі, басты факторы білім екенін әркім терең түсінуі керек. Себебі, құндылықтар жүйесінде білімді бәрінен биік қоятын ұлт қана табысқа жетед 5. Қазақстанның революциялық емес, эволюциялық дамуы Бұл кезеңде елімізде белгілі бір жаңғыру болды. 6. Сананың ашықтығы Көптеген проблема әлемнің қарқынды өзгеріп
жатқанына қарамастан, бұқаралық сана-сезімнің «от басы, ошақ қасы»
аясында қалуынан туындайды. Бір қарағанда, жер жүзіндегі
миллиардтан астам адам өзінің туған тілімен қатар, кәсіби байланыс
құралы ретінде жапатармағай оқып жатқан ағылшын тілін біздің де
жаппай және жедел үйренуіміз керектігі еш дәлелдеуді қажет
етпейтіндей. Еуропалық Одақтың 400 миллионнан астам тұрғыны ана
тілдері – неміс, француз, испан, итальян немесе басқа да тілдерді
сыйламай ма? Әлде 100 миллиондаған қытай мен индонезиялықтар,
малайлар ағылшын тілін еріккеннен үйреніп жатыр ма? Бұл –
бәзбіреулердің әншейін қалауы емес, жаһандық әлемге еркін кірігіп,
жұмыс істеудің басты шарты.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбын қорғайды. |
|
https://egemen.kz/article/nursultan-nazarbaev-bolashaqqa-baghdar-rukhani-zhanhghyru |
|
|
7 мин |
Тапсырма -Отаным -тағдырым - ӨЛКЕТАНУ - САНАЛЫ АЗАМАТ -Тәуелсіз Қазақстан |
Әр топ постер дайындайды, қорғайды. |
Бас бармақ |
|
|
|
7 мин |
Мұғалім: Оқушылар енді туған жер туралы мақал-мәтел білеміз бе? Мұғалім мақал-мәтелдің басын
айтады ,дайын топ қол шапалақтап ,жауап
береді. Балық сынада патша. Жігіт елінде патша. |
Оқушы қол шапалақтап жауабын айту. |
|
|
|
|
5мин |
Бекіту: Бес жолды өлең-синквейн |
Әр топ өз тобының атынан шығып бес жолды өлеңді қорғайды. |
смайлик |
|
|
|
3мин |
4.Қорытынды. Тәрбие сағатымызды төмендегі Ж.Аймауытовтың сөзімен қорытындыласақ: Туған жердің қадірін туғалы түзге шықпаған елдегі адам қайдан білсін?
Сүймесе сүймес зердесіз,
шерсіз жүрек, тілеуі бөлек жетесіз... демекші, балалар,
бүгінгі ашық тәрбие сабағында айтылғандарды өнеге етіп, елді, жерді
сүюді, қадірлеуді өмірлік мақсат
етейік. Сабақты аяқтау Бір –бірлерінің болашағына тілек айту. |
Бір –бірлеріне тілек айтады. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты Рухани жаңғыру.Қасиетті туған жер.
|
Пәні |
Тәрбие сағаты |
||||
|
Сынып |
6ә |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Рухани жаңғыру.Қасиетті туған жер. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу, білім алуға деген ұмтылысын, алған білімді қолданысқа түсіру құзіреттілігін, туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру, әлемдік білім стандартына қол жеткізу, қосымша білім алуды жандандыру, мамандық таңдауға бағыттау |
||||
|
Оқыту нәтижесі |
Оқушылар рухани жаңғыру болашаққа бағдар -табысты ел болуымыздың кепілі екенін біледі |
||||
|
Түйінді идея |
рухани жаңғыру болашаққа бағдар |
||||
|
Уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
|
5мин |
«Достық торы» әдісі арқылы бір-бірлеріне сәттілік тілейді. Оқушыларды қағаз қиындылары (үшбұрыш,төртбұрыш ,шеңбер,шаршы) арқылы топқа бөлу. Топтың ережесін еске түсіреді. |
Бір-бірлеріне сәттілік тілейді. 1 –топ Қазақ 2-топ - ӨЛКЕТАНУ 3-топ- АЗАМАТ 4-топ Қазақстан! |
Бас бармақ |
|
|
|
5 мин |
Әр топқа берілген атаудың мағынасын ашу Мысалы: Қ- А- З- А- Қ- С- Т- А- Н- |
Оқушылар берілген атаудың әр әрпіне сөздер ойлап табады. |
бағдаршам |
|
|
|
7мин |
Таныстырылым Еліміз жаңа тарихи кезеңге аяқ басты.Біздің мақсатымыз айқын, бағытымыз белгілі,ол-әлемдегі ең дамыған 30 елдің қатарына қосылу.Мақсатқа жету үшін біздің санамыз ісімізден озып жүруі,яғни одан бұрын жаңғырып отыруы тиіс. І.ХХІ ғасырдағы ұлттық сана туралы Күллі жер беті біздің көз алдымызда өзгеруде.Халқымыздың тағлымы мол тарихы мен ықылым заманнан арқауы үзілмеген ұлттық салт-дәстүрлерін алдағы өркендеудің берік діңі ете отырып,әрбір қадамын нық басуын,болашаққа сеніммен бет алуын қалаймын 1. Бәсекелік қабілет Қазіргі таңда жеке адам ғана емес, тұтас халықтың өзі бәсекелік қабілетін арттырса ғана табысқа жетуге мүмкіндік алады. 2. Прагматизм Біз жаңғыру жолында бабалардан мирас болып, қанымызға сіңген, бүгінде тамырымызда бүлкілдеп жатқан ізгі қасиеттерді қайта түлетуіміз керек. Прагматизм – өзіңнің ұлттық және жеке байлығыңды нақты білу, оны үнемді пайдаланып, соған сәйкес болашағыңды жоспарлай алу, ысырапшылдық пен астамшылыққа, даңғойлық пен кердеңдікке жол бермеу деген сөз. 3. Ұлттық бірегейлікті сақтау Ұлттық жаңғыру деген ұғымның өзі ұлттық сананың кемелденуін білдіреді. Ұлттық салт-дәстүрлеріміз, тіліміз бен музыкамыз, әдебиетіміз, жоралғыларымыз, бір сөзбен айтқанда ұлттық рухымыз бойымызда мәңгі қалуға тиіс. 4. Білімнің салтанат құруы Білімді, көзі ашық, көкірегі ояу болуға ұмтылу – біздің қанымызда бар қасиет. Табысты болудың ең іргелі, басты факторы білім екенін әркім терең түсінуі керек. Себебі, құндылықтар жүйесінде білімді бәрінен биік қоятын ұлт қана табысқа жетед 5. Қазақстанның революциялық емес, эволюциялық дамуы Бұл кезеңде елімізде белгілі бір жаңғыру болды. 6. Сананың ашықтығы Көптеген проблема әлемнің қарқынды өзгеріп
жатқанына қарамастан, бұқаралық сана-сезімнің «от басы, ошақ қасы»
аясында қалуынан туындайды. Бір қарағанда, жер жүзіндегі
миллиардтан астам адам өзінің туған тілімен қатар, кәсіби байланыс
құралы ретінде жапатармағай оқып жатқан ағылшын тілін біздің де
жаппай және жедел үйренуіміз керектігі еш дәлелдеуді қажет
етпейтіндей. Еуропалық Одақтың 400 миллионнан астам тұрғыны ана
тілдері – неміс, француз, испан, итальян немесе басқа да тілдерді
сыйламай ма? Әлде 100 миллиондаған қытай мен индонезиялықтар,
малайлар ағылшын тілін еріккеннен үйреніп жатыр ма? Бұл –
бәзбіреулердің әншейін қалауы емес, жаһандық әлемге еркін кірігіп,
жұмыс істеудің басты шарты.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбын қорғайды. |
|
https://egemen.kz/article/nursultan-nazarbaev-bolashaqqa-baghdar-rukhani-zhanhghyru |
|
|
7 мин |
Тапсырма -Отаным -тағдырым - ӨЛКЕТАНУ - САНАЛЫ АЗАМАТ -Тәуелсіз Қазақстан |
Әр топ постер дайындайды, қорғайды. |
Бас бармақ |
|
|
|
7 мин |
Мұғалім: Оқушылар енді туған жер туралы мақал-мәтел білеміз бе? Мұғалім мақал-мәтелдің басын
айтады ,дайын топ қол шапалақтап ,жауап
береді. Балық сынада патша. Жігіт елінде патша. |
Оқушы қол шапалақтап жауабын айту. |
|
|
|
|
5мин |
Бекіту: Бес жолды өлең-синквейн |
Әр топ өз тобының атынан шығып бес жолды өлеңді қорғайды. |
смайлик |
|
|
|
3мин |
4.Қорытынды. Тәрбие сағатымызды төмендегі Ж.Аймауытовтың сөзімен қорытындыласақ: Туған жердің қадірін туғалы түзге шықпаған елдегі адам қайдан білсін?
Сүймесе сүймес зердесіз,
шерсіз жүрек, тілеуі бөлек жетесіз... демекші, балалар,
бүгінгі ашық тәрбие сабағында айтылғандарды өнеге етіп, елді, жерді
сүюді, қадірлеуді өмірлік мақсат
етейік. Сабақты аяқтау Бір –бірлерінің болашағына тілек айту. |
Бір –бірлеріне тілек айтады. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз


