Бекітілді:
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Күні |
13.11.2023 жыл |
|
Мұғалімнің есімі: |
Амангосова А. |
|
Сынып 7 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
“ Теңге - мемлекет келбеті” |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды Отанымызды сүюге, еліміздің ұлттық теңгемізді құрметтеуге уйрету. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде,қоғам игілігі үшін қызмет ету |
|
Сабақтың барысы |
||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурс
|
Сабақ басы
(5мин) |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысымын тексеру.Психологиялық ахуал қалыптастыру. |
|
|
Негізгі бөлім
ақпарат (15мин) |
«Көңіл
қойып тыңда, тез ойлан, қалып
қойма»
Қазақстан Республикасы – егеменді, тәуелсіз демократиялық мемлекет. Оның өз Ата Заңы, мемлекеттік рәміздері, ұлттық валютасы бар. Тәуелсіздік алған елдің ең бірінші айрықша белгісі – ұлттық валюта. Ол – Қазақстан Республикасы көлемінде пайдаланылатын заңды төлем құралы. Ақша – асыл қазына, халық байлығы. Халқымыз теңгені бұрын да пайдаланған. Ерте замандарда теңгелерді Түркістан, Тараз қалаларындағы арнаулы шеберханаларда жасаған. Видеоролик. |
Жұмбақты шешіп, тәрбие сағатының тақырыбымен танысады.
Тақырып бойынша өз ойларын білдіреді.
|
Слайд |
Тапсырмалар (15 мин)
|
1-тапсырма. Сұрақ-жауап. 1. Монеталар және басқа ақша белгілері туралы ғылым қалай аталады? (Нумизматика) 2. Қазіргі уақытта Қазақстан аумағында қандай банкноттардың қадір-қасиеті бар? (500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000) 3. ОЛЖА 4. Әр түрлі ақша операцияларын жүзеге асыруға арналған арнайы қаржы мекемесі. (банк). 5. Жеке есепшоты бар төлем-қағаз. (карточка) 6. Ақша беретін құрылғы. (Банкомат) 7. Төлемді растайтын қағаз. (Чек) 8. Рәміздер немесе мемлекет мақтаныштары бейнеленген құнды кағаздар (теңге) 9. Теңгеде неше қорғаныш белгісі бар. (16) 10. 1 долларда қанша теңге бар. (468,05) 11. Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы қай жылы айналымқа еңгізілді. (1993, 15 қараша) 12. Ең алғашқы ұлттық валюта қайда басып шығарылды. (Англияның "De La Rue" фабрикасында басылған)
2-тапсырма. «Әр елдің — өз валютасы» ойыны Оқушылар educaplay.com платформасында сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Қырғызстанда -сом, Ресейде -рубль, Америкада —доллар, Германия -евро, Ұлыбританияда -фунт, Украинада —гривна, Қытайда —юань, Тәжікстанда —манат, Өзбекстанда —сум, Түркияда-лира, Латвияда —лат, Кореяда —вон, Қазақстан-теңге, Индия – рупия, Аргентина – песо, Таиланд-бат, Бразилия- реал.
3-тапсырма. «Мақалды жалғастыр!». Оқушылар learningapps.org платформасында Мақалды аяқтау тапсырмаларын орындайды. Базарда бәрі бар, Ақшасыз ешкім бермейді.
Теңге тиынна өсер. Жылқы құлыннан өсер.
Ақша кетуге тырысады, Есеп ұстауға тырысады.
Теңге
тиыннан тиыннан,
Бір теңге бие болмайды, Екі теңге түйе болмайды.
Ақшаның
жайын жарлыдан сұра,
Бір
тиын беріп айттыра алмайды,
Ақша төлегеннің алқымы үлкен.
Ақша санағанды, ал нан шақтап турағанды ұнатады.
Мал баққанға, ақша адалынан тапқанға бітеді.
Ақылмен алтын табылар, Алтынмен ақыл табылмас.
Тегін тапқан теңгеден, Тер шығарған тиын артық. |
Тақырыпқа қатысты тапсырмалар орындайды.
|
сұрақ жасырылған қорапша
https://www.educaplay.com/learning-resources/16879487-learning_resource.html
|
Соңы (5 мин)
|
Рефлексия. Қорытындылау
|
Қорытындылау
|
стикерлер |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты: "Теңге"
Бекітілді:
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
Күні |
13.11.2023 жыл |
|
Мұғалімнің есімі: |
Амангосова А. |
|
Сынып 7 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
“ Теңге - мемлекет келбеті” |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды Отанымызды сүюге, еліміздің ұлттық теңгемізді құрметтеуге уйрету. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық мүдде,қоғам игілігі үшін қызмет ету |
|
Сабақтың барысы |
||
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурс
|
Сабақ басы
(5мин) |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысымын тексеру.Психологиялық ахуал қалыптастыру. |
|
|
Негізгі бөлім
ақпарат (15мин) |
«Көңіл
қойып тыңда, тез ойлан, қалып
қойма»
Қазақстан Республикасы – егеменді, тәуелсіз демократиялық мемлекет. Оның өз Ата Заңы, мемлекеттік рәміздері, ұлттық валютасы бар. Тәуелсіздік алған елдің ең бірінші айрықша белгісі – ұлттық валюта. Ол – Қазақстан Республикасы көлемінде пайдаланылатын заңды төлем құралы. Ақша – асыл қазына, халық байлығы. Халқымыз теңгені бұрын да пайдаланған. Ерте замандарда теңгелерді Түркістан, Тараз қалаларындағы арнаулы шеберханаларда жасаған. Видеоролик. |
Жұмбақты шешіп, тәрбие сағатының тақырыбымен танысады.
Тақырып бойынша өз ойларын білдіреді.
|
Слайд |
Тапсырмалар (15 мин)
|
1-тапсырма. Сұрақ-жауап. 1. Монеталар және басқа ақша белгілері туралы ғылым қалай аталады? (Нумизматика) 2. Қазіргі уақытта Қазақстан аумағында қандай банкноттардың қадір-қасиеті бар? (500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000) 3. ОЛЖА 4. Әр түрлі ақша операцияларын жүзеге асыруға арналған арнайы қаржы мекемесі. (банк). 5. Жеке есепшоты бар төлем-қағаз. (карточка) 6. Ақша беретін құрылғы. (Банкомат) 7. Төлемді растайтын қағаз. (Чек) 8. Рәміздер немесе мемлекет мақтаныштары бейнеленген құнды кағаздар (теңге) 9. Теңгеде неше қорғаныш белгісі бар. (16) 10. 1 долларда қанша теңге бар. (468,05) 11. Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы қай жылы айналымқа еңгізілді. (1993, 15 қараша) 12. Ең алғашқы ұлттық валюта қайда басып шығарылды. (Англияның "De La Rue" фабрикасында басылған)
2-тапсырма. «Әр елдің — өз валютасы» ойыны Оқушылар educaplay.com платформасында сәйкестендіру тапсырмасын орындайды. Қырғызстанда -сом, Ресейде -рубль, Америкада —доллар, Германия -евро, Ұлыбританияда -фунт, Украинада —гривна, Қытайда —юань, Тәжікстанда —манат, Өзбекстанда —сум, Түркияда-лира, Латвияда —лат, Кореяда —вон, Қазақстан-теңге, Индия – рупия, Аргентина – песо, Таиланд-бат, Бразилия- реал.
3-тапсырма. «Мақалды жалғастыр!». Оқушылар learningapps.org платформасында Мақалды аяқтау тапсырмаларын орындайды. Базарда бәрі бар, Ақшасыз ешкім бермейді.
Теңге тиынна өсер. Жылқы құлыннан өсер.
Ақша кетуге тырысады, Есеп ұстауға тырысады.
Теңге
тиыннан тиыннан,
Бір теңге бие болмайды, Екі теңге түйе болмайды.
Ақшаның
жайын жарлыдан сұра,
Бір
тиын беріп айттыра алмайды,
Ақша төлегеннің алқымы үлкен.
Ақша санағанды, ал нан шақтап турағанды ұнатады.
Мал баққанға, ақша адалынан тапқанға бітеді.
Ақылмен алтын табылар, Алтынмен ақыл табылмас.
Тегін тапқан теңгеден, Тер шығарған тиын артық. |
Тақырыпқа қатысты тапсырмалар орындайды.
|
сұрақ жасырылған қорапша
https://www.educaplay.com/learning-resources/16879487-learning_resource.html
|
Соңы (5 мин)
|
Рефлексия. Қорытындылау
|
Қорытындылау
|
стикерлер |
шағым қалдыра аласыз


