|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«ДосБолLIKE» бағдарламасы аясында «Буллингтен қорған!» |
||||||
|
Күні: |
17.11.2025ж. |
||||||
|
Сынып жетекшісі: |
Сатимбаева Нургуль Ақжолтайқызы. |
||||||
|
Сынып: |
9а |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар
саны: |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Буллингтің теріс салдарын
талқылау; |
||||||
|
Апта дәйексөзі: |
« Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
||||||
|
Құндылықтар:
БАЛАЛАРДЫ ЖӘБІРЛЕУДІҢ
(БУЛЛИНГТІҢ) АЛДЫН АЛУ БОЙЫНША «ДОСБОЛLIKE» БАҒДАРЛАМАСЫ БОЙЫНША 9
СЫНЫП ОҚУШЫЛАРЫНЫҢ ЖОБАЛЫҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ
МАЗМҰНЫ: |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ. • Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез құлқыңызды сыни тұрғыдан бағалау және түзету • Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып,өз көзқарастарын білдіре алу • Ортақ мақсаттарға қол жеткізуге ықпал ете отырып,командада тиімді жұмыс істей білу • Басқа адамдардың даралығын ескере білу және өзгенің идеялары мен пікірлерін дұрыс қабылдау • Қоғамдағы бірлік пен келісімді сақтаудың маңыздылығын түсіне отырып, қақтығыстық жағдаяттарды шешуде сындарлы шешуге ұмтылу ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК. • Өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу
• Әділдік, мейірімділік және
жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын
болу • Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу
• Жағдаяттарды заңдылық пен
этика тұрғысынан
|
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин)
Сабақтың ортасы 25 мин
5
минут
2 минут |
1.Патриоттық сезіммен Әнұран орындалады.
Амандасу. Жаңа тақырыпты түсіндіру: Буллинг дегеніміз не? Буллинг – бұл бір адамды немесе топты әдейі қорлау, кемсіту, мазалау немесе қорқыту әрекеті. Ол қайталанатын және жоспарлы түрде жасалуы мүмкін. Буллинг жеке адамға физикалық, эмоционалдық, психологиялық зиян тигізеді. Буллинг түрлері. Буллингтің 4 түрі бар олар: Физикалық буллинг Вербалды буллинг Әлеуметтік буллинг Кибербуллинг Физикалық буллинг – күш көрсетіп, әлімжеттік жасау: итеріп жіберу, құлату, тебу, ұру, қолын қайыру, денесін зақымдау. Көбіне балалар мұны ата-анасына айтпайды. Тек жырық, соққы белгісі арқылы білесіз. Вербальді буллинг – сөзбен намысына тию, мазақ ету, келемеждеу, ар-ұятын таптау, қорқыту, т.б. Вербальді буллингке тап болған баланың ең әуелі тәбеті нашарлайды. Өзімен-өзі болып қалады. Өзін ренжіткен сөзді айтып, «Мен сондаймын ба?» деп сұрауы мүмкін. Әлеуметтік буллинг – бұл құрбанды ортадан бөлектеу, ортақ шаралардан шектеу. Мысалы, барлығын шақырып, бір баланы әдейі туған күнге шақырмау, жарыстарға қатыстырмау, командаға алмау, ешкімнің онымен дос болмай, шетке ысыруы. Белгілері: бала көбіне жалғыз жүреді, достары жоқ, сыныптастары туралы ештеңе айтпайды, үнемі көңілсіз. Кибербуллинг – әлеуметтік желі, байланыс құралдары арқылы зиян келтіру. Біреуге жария түрде жала жабу немесе жеке хаттармен қорқыту. Мұның белгілері: бала алаңдап телефонына жабыса береді, көңіл-күйі төмендеп кетеді, ұйқысы нашарлайды. Буллинг пайда болу кезі. Балалар арасындағы буллинг бұрыннан бар нәрсе. Тек қазіргі уақытта телефонға түсіріп алу, оны таратып жіберу секілді әрекеттер бұл мәселені одан бетер өршітіп жіберді. Сонымен қатар қазір буллингтің физикалық түріне қарағанда психологиялық шабуылы көбірек байқалады. Балалар арасындағы суицидтің көп белең алып кетуі де осыған байланысты. Алайда біз бұдан физикалық буллингке қарағанда оның психологиялық түрі қауіпті болады деп айта алмаймыз. Бұлардың екеуі де қауіпті. Мысалы, физикалық шабуыл кезінде қудалауға ұшыраған баланы итеріп жіберіп немесе ауыр соққы жасаса, психологиялық түрінде баланы шеттету, мазақтау, күлкіге айналдыру болады. Мұның барлығы да ақыл-есі қатпаған жасөспірімге ауыр әсер етеді", – дейді психолог. Кері байланыс |
Әнұран орындайды
Оқушылар мұғаліммен
амандасады,
Бейне жазбаны көріп,тамашалайды Талдайды пікірталас Тірек сөздер арқылы бүгінгі тәрбие сағатындағы жаңа сөздерді жазады есте сақтайды
|
|
https://youtu.be/-eh5T2Uqfjw?si=JWFAEMbnKOSXUaFz аудио
жазба
буфер
жазба
шылық
тивті
тақта
8-4-2 АКТ
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәрбие сағаты:«ДосБолLIKE» бағдарламасы аясында «Буллингтен қорған!»
Тәрбие сағаты:«ДосБолLIKE» бағдарламасы аясында «Буллингтен қорған!»
|
Тәрбие сағатының тақырыбы: |
«ДосБолLIKE» бағдарламасы аясында «Буллингтен қорған!» |
||||||
|
Күні: |
17.11.2025ж. |
||||||
|
Сынып жетекшісі: |
Сатимбаева Нургуль Ақжолтайқызы. |
||||||
|
Сынып: |
9а |
Қатысқандар саны: 25 |
Қатыспағандар
саны: |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Буллингтің теріс салдарын
талқылау; |
||||||
|
Апта дәйексөзі: |
« Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі» |
||||||
|
Құндылықтар:
БАЛАЛАРДЫ ЖӘБІРЛЕУДІҢ
(БУЛЛИНГТІҢ) АЛДЫН АЛУ БОЙЫНША «ДОСБОЛLIKE» БАҒДАРЛАМАСЫ БОЙЫНША 9
СЫНЫП ОҚУШЫЛАРЫНЫҢ ЖОБАЛЫҚ ҚЫЗМЕТІНІҢ
МАЗМҰНЫ: |
БІРЛІК ЖӘНЕ ЫНТЫМАҚ. • Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез құлқыңызды сыни тұрғыдан бағалау және түзету • Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып,өз көзқарастарын білдіре алу • Ортақ мақсаттарға қол жеткізуге ықпал ете отырып,командада тиімді жұмыс істей білу • Басқа адамдардың даралығын ескере білу және өзгенің идеялары мен пікірлерін дұрыс қабылдау • Қоғамдағы бірлік пен келісімді сақтаудың маңыздылығын түсіне отырып, қақтығыстық жағдаяттарды шешуде сындарлы шешуге ұмтылу ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК. • Өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу
• Әділдік, мейірімділік және
жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын
болу • Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу
• Жағдаяттарды заңдылық пен
этика тұрғысынан
|
||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі (уақыты) |
Педагог әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин)
Сабақтың ортасы 25 мин
5
минут
2 минут |
1.Патриоттық сезіммен Әнұран орындалады.
Амандасу. Жаңа тақырыпты түсіндіру: Буллинг дегеніміз не? Буллинг – бұл бір адамды немесе топты әдейі қорлау, кемсіту, мазалау немесе қорқыту әрекеті. Ол қайталанатын және жоспарлы түрде жасалуы мүмкін. Буллинг жеке адамға физикалық, эмоционалдық, психологиялық зиян тигізеді. Буллинг түрлері. Буллингтің 4 түрі бар олар: Физикалық буллинг Вербалды буллинг Әлеуметтік буллинг Кибербуллинг Физикалық буллинг – күш көрсетіп, әлімжеттік жасау: итеріп жіберу, құлату, тебу, ұру, қолын қайыру, денесін зақымдау. Көбіне балалар мұны ата-анасына айтпайды. Тек жырық, соққы белгісі арқылы білесіз. Вербальді буллинг – сөзбен намысына тию, мазақ ету, келемеждеу, ар-ұятын таптау, қорқыту, т.б. Вербальді буллингке тап болған баланың ең әуелі тәбеті нашарлайды. Өзімен-өзі болып қалады. Өзін ренжіткен сөзді айтып, «Мен сондаймын ба?» деп сұрауы мүмкін. Әлеуметтік буллинг – бұл құрбанды ортадан бөлектеу, ортақ шаралардан шектеу. Мысалы, барлығын шақырып, бір баланы әдейі туған күнге шақырмау, жарыстарға қатыстырмау, командаға алмау, ешкімнің онымен дос болмай, шетке ысыруы. Белгілері: бала көбіне жалғыз жүреді, достары жоқ, сыныптастары туралы ештеңе айтпайды, үнемі көңілсіз. Кибербуллинг – әлеуметтік желі, байланыс құралдары арқылы зиян келтіру. Біреуге жария түрде жала жабу немесе жеке хаттармен қорқыту. Мұның белгілері: бала алаңдап телефонына жабыса береді, көңіл-күйі төмендеп кетеді, ұйқысы нашарлайды. Буллинг пайда болу кезі. Балалар арасындағы буллинг бұрыннан бар нәрсе. Тек қазіргі уақытта телефонға түсіріп алу, оны таратып жіберу секілді әрекеттер бұл мәселені одан бетер өршітіп жіберді. Сонымен қатар қазір буллингтің физикалық түріне қарағанда психологиялық шабуылы көбірек байқалады. Балалар арасындағы суицидтің көп белең алып кетуі де осыған байланысты. Алайда біз бұдан физикалық буллингке қарағанда оның психологиялық түрі қауіпті болады деп айта алмаймыз. Бұлардың екеуі де қауіпті. Мысалы, физикалық шабуыл кезінде қудалауға ұшыраған баланы итеріп жіберіп немесе ауыр соққы жасаса, психологиялық түрінде баланы шеттету, мазақтау, күлкіге айналдыру болады. Мұның барлығы да ақыл-есі қатпаған жасөспірімге ауыр әсер етеді", – дейді психолог. Кері байланыс |
Әнұран орындайды
Оқушылар мұғаліммен
амандасады,
Бейне жазбаны көріп,тамашалайды Талдайды пікірталас Тірек сөздер арқылы бүгінгі тәрбие сағатындағы жаңа сөздерді жазады есте сақтайды
|
|
https://youtu.be/-eh5T2Uqfjw?si=JWFAEMbnKOSXUaFz аудио
жазба
буфер
жазба
шылық
тивті
тақта
8-4-2 АКТ
|
|||
шағым қалдыра аласыз














