Материалдар / Тарих пәнінен оқушы белсенділігін және ойлау қабілетін арттыру әдістерінің тиімділігі.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Тарих пәнінен оқушы белсенділігін және ойлау қабілетін арттыру әдістерінің тиімділігі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Мен Искакова Айгул Асылбекқызы Тақырыбы: Тарих пәнінен оқушы белсенділігін және ойлау қабілетін арттыру әдістерінің тиімділігі.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Қаңтар 2019
408
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




Күні:13.04.17ж

Сыныбы: 5 «А»

Пәні: Жаратылыстану


Сабақтың тақырыбы: Адам және қоршаған орта
Сабақтың мақсаты: Қоршаған орта, экологиялық мәселелер туралы білім бере отырып, өз бетінше ізденуге талпындыру, ағылшын  тілінде сөйлеуге, сөздік қорын, сөйлеу мәдениетін молайту.
Білімділік: Ғаламшарымыздағы табиғи орта мен ондағы ағзалардың бір-бірімен тығыз байланыста өмір сүруін, таралуын түсіндіру;
Дамытушылық: Жаңа технологияны меңгерту және қосымша тапсырмалар беру негізінде, логикалық ой-өрісті дамыту, білім деңгейін тереңдету, техникалық құралдар арқылы қызығушылығын арттыру;

Тәрбиелік: Тіршілік ортасы туралы түсінік бере отырып, табиғи ортаның алуан түрлілігін түсіне білуге үйретіп, эстетикалық тәрбие беру, экологиялық сауаттылыққа баулу;
Түзету :Көз жаттығуларын жасату

Сабақтың типі: Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақ әдісі: Түсіндіру, баяндау, сұрақ-жауап, топтастыру, ойын
Көрнекілігі: Оқулық, сызбалар, интерактивті тақта, түрлі түсті карточкалар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.
Үй тапсырмасын тексеру
ІІІ. Жаңа сабақ
IV. Тапсырмалар орындау
V. Бекіту сұрақтары
VI. Қорытындылау
VII. Үйге тапсырма
VIIІ. Бағалау
І. Ұйымдастыру кезеңі
а) Оқушылармен амандасып, сабаққа қатысын түгендеп алу.
ә) Оқушылардың екі топқа бөліп назарын сабаққа аудару.
 (Ағаштағы алмалар арқылы топтарға бөлу) 
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Сұрақ-жауап арқылы сұрау

1. Саңырауқұлақтың түрлерін ата?

2.Өсімдіктер қорегін қайдан алады?

3.Саңырауқұлақтың түрлерін ата?

4.Саңырауқұлақты азық ретінде қолдануға болама?

Дәптерлерін тексеру.



III. Жаңа сабақ

Осымен оқушылар өткен сабақты қортындылай келе біз табиғи және жасанды бірлестіктерді не екенін оқып үйредік, яғни олардың бір-бірінен айырмашылығын ажырата білдік. Қай жерде болмасын жануарла мен өсімдіктер бір –бірімен байланыста, көмек бере отыры, тіршілік етеді. Яғни олар жалпыға ортақ бірлестікті құрайды. 
Тіршілік ортасы дегеніміз – тірі ағзалардың бір-бірімен байланысып өмір сүретін табиғаттың бір бөлігі.Біздің ғаламшарымызда тірі ағзалар 4 түрлі тіршілік ортасына бейімделген.
Олар:

1. сулы орта (тіршіліктің пайда болып жан-жаққа тараған ортасы кейінірек тірі ағзалар 
2. жер беті
 
3. ауа ортасын игеріп топыраққа орнықты
4. тірі ағзалардың өзі паразиттер жайлаған дүние

Өсімдіктің тіршлік ортасы –мұхит суынан бастап, ыстық шөлді құмдармен бірге, арктиканың мәңгі мұздарынан бастап бір қалыпты жаз айлары болатын экватор сызығына дейін таралған. 




I V. 1-топқа. Ассоциация әдісі

Shape1

Табиғат






















2-топқа.Венн диаграммасы

Өсімдіктер

Ортақ белгісі

Жануарлар













V. Сергіту сәті .


І-топ

Сөз жұмбақ






































































1.Қоршаған орта туралы ғылым ? (экология)

2.Жердің су қабаты ? (гидросфера)

3.Атмосфераны негізгі ластаушы көздері?(Автомобиль)

4.Семей полигонын да қандай сынақтар жүргізілді? (Ядролық)

5.Жердің ауа қабаты ?(Атмосфера)

6.Зауыттардан,автокөліктерден шығатын зиянды зат ?(Түтін)



2.топқа Тест жұмысы


1.Тірі ағзаларды тіршілік ортасына бейімделуіне байланысты неше топқа бөлеміз?

А) 2

Ә) 4

Б) 6

В) 3


2.Тіршілік иесі үшін ненің маңызы зор?

А)температура,су,ауа

Ә) топырақ,жылу,күн

Б) ылғал,ауа, өсімдік

В) температура,жарық,ылғал


3.Тау жыныстарының бұзылуына,топырақтың қалыптасуына ....маңызы зор?

А) температураның

Ә) бірлестіктің

Б) тірі ағзалар

В) топырақ


4.Адаптация дегеніміз?

А)тірі ағзаларыдың жауынан қорғау

Ә) табиғаттың құрамдас бөлігі

Б) табиғат жағдайна және ортасына бейімделіп өмір сүрүін

В)ағзалады қалыптастырушы тіршілік ортасы


5.Тірі ағзалардың өзі-......

А) паразиттер жайлаған дүние

Ә) өсімдіктің тіршілік ортасы

Б)флора

В) фауна







VI. Бекіту сұрақтары

1-топқа.III деңгей. Ойын: «Өз орнын таба білейік»
Оқушылар қазір мен сіздерге тапсырма берем. Мына тақтада табиғаттың адам үшін маңызды ерекшеліктері жазылған, енді мен сіздерге осы ерекшеліктер қай жағынан және қалай маңызды екенін оқып айтамын сіздер осыны қай табиғаттың маңызына жататындығын көрсетесіздер)

2-топқа.Ойын. «Егерде мен ...» (үлгерімі нашар оқушылармен ойын)

Балаларға түрлі табиғат бөлшектерінің суреттері таратылады. Әр бала өзіне келген сурет бойынша, егер ол сол табиғат иесі болса қандай жақсылықтар жасайтынын айтып беред. Мысалы: егер мен құрт болсам, ағаштардың жапырақтарын жемес едім. т.с.с.

ҮІ. Қорытындылау

Білсең егер, табиғатта зор мән бар
Онда аң, құс, жануар, ормандар
Жерің, суың, таза ауа қажетті
Шын жүректен оны сендер қорғандар
-дей келе оқушылар сіздер табиғатты қорғау үшін қандай көмек берер едіңіздер

1. Өндіріс орындарында біртіндеп тазалаушы қондырғыларды орнату.
2. Зияны аз деген отын түрлерін пайдалану.
3. Қалдықсыз технологияға көшу.
4. Табиғи байлықты тиімді пайдалану.
5. Флора мен фаунаның жойылып кетуінен сақтайтын іс-шараларды жедел түрде ұйымдастыру.
6. Ағаштар егу.
7. Табиғат тазалығын сақтау.

VІІ Үйге тапсырма
1 §28 Адам және табиғат тақырыбына түсінік айту.
2 Шығармашылық жұмыс «Табиғат тал бесігің аялай біл» деген тақырыпта сурет салу
.

VІІІ Бағалау

Тексерілді:------------------------------------




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!