|
Тәрбие сағаты |
Тарих пен тіл тамырлас |
||||
|
Күні |
04.12.2023ж |
||||
|
Класс жетекші |
Ильясова Бақшагүл Темірханқызы |
||||
|
Класс: 6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды елжандылыққа, отанын сүюге, ізденімпаздыққа, белсенділікке дағдыландыру, ойлау қабілетін дамыту және есте сақтау қабілетін арттыру, ізгілікке, имандылыққа, , әр түрлі жағдайда сыни тұрғыдан ойлай білуге баулу. |
||||
|
Құндылық: |
«ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ» -Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Жол ережесін есте сақтау қабілетін, қызығушылықтарын арттыру, барлығымызға ортақ қойылған тәртіпті бұзбауға тәрбиелеу |
||||
|
Ресімдеу: |
Слайд |
||||
|
Музыкалық және бейне көркемдеу: |
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, хаттар, қағаз қиындылары. |
||||
|
Үлестірмелі материалдар: |
Таратпа қағаздар, |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Видео материалдар |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі ( 7 минут) |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу «Сиқырлы асықтар» Оқушылар қалаған фигураларын таңдайды. Асықтарды қоржыннан таңдау арқылы топқа бөлінеді..
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді.нейро жаттығуын жасайды. Қағаз қиындыларынан өлең жолдарын таңдайды. Топтарына отырады. |
|
||
|
Сабақтың басы (13 минут) |
1. «Бірлік» тобы Ұраны: Пайда ойлама, ар ойла, Талап қыл артық білуге. 2.»Ынтымақ» тобы Ұраны: Білекті бірді, білімді мыңды жығар. Кіріспе. -Оқушыларға тақырып бойынша бейнеролик қарап, әрі қарай тақырыпты ашу мақсатында түрлі жұмыстар орындаймыз. «Ойлан тап» «Мақал айтсаң жол көрсетесің, Мәтел айтсаң –жанымды жайландырады»
«Сен білесің бе?» 1.Тіл мерекесі қай күні аталып өтіледі?(22-қыркүйек) 2. Әдеби тіл түрлерін атаңыз?(ауызша-жазбаша) 3. ҚР Конституциясы қай жылы қабылданды?(1992) 4. Тіл саясаты туралы тұжырымдаманы қай жылы қабылдады? (1996) 5. ҚР Тіл туралы Заңы қай жылы қабылданды? (1992) 6. Тіл туралы Заң қанша баптан, қанша тараудан тұрады? (6-тарау, 27баптан) 7. Сүйемін туған тілді- анам тілін, Бесікте жатқанымда-ақ берген білім. /Өлеңнің авторыкім? (С. Торайғыров.) 8. Қазақ тілі қай тілдер тобына жатады? (түркі тілдес) 9.Абай Құнанбаевтың табиғат лирикасы туралы өлеңдерін ата және біршумағын айт? 10.Абайдың бес асыл ісін ата? «Мақал- сөз атасы» Қар жана ма? (Қалауын тапсаң қар жанар.) Инемен құдық қазуға бола ма? (Білім инемен құдық қазғандай) Қой мен қасқыр ойлана ма? (Қойдың ойлағаны- амандық, қасқырдың ойлағаны арамдық.) Қарғыстың жаманы не? (Өзің білме , білгеннің тілін алма.) Етікті қонышынан басып киюге бола ма? (қолыңнан келсе қонышынан бас.) Тауық түс көре ме? (Тауықтың түсіне тары кіреді.) Үй жылы ма, дала ма? (Күннің шуағы жылы, Ананың құшағы жылы.)
|
Шарты: Мына үзік-үзік сөздерден мақал-мәтел құрастырыңдар Берілген сұрақтар бойынша кезекпен –кезек жауап береді. Шарты: Берілген сұрақтарға мақалмен жауап беру. |
Таратпа қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы (20 минут) |
«Жаңылма» «Білім» «Кітап» «Сөз» «Дос» «Ата» «Тіл» «Тазалық» «Еңбек» «Жеті» |
Берілген тақырып бойынша бес жолды өлең құрастырып, дәптерге жазады. |
|
||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Кері байланыс «Белсенді желі» әдісі арқылы
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан қандай маңызды ақпарат алғанын жазып, ойларын ортаға салады. |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тарих пен тіл тамырлас
Тарих пен тіл тамырлас
|
Тәрбие сағаты |
Тарих пен тіл тамырлас |
||||
|
Күні |
04.12.2023ж |
||||
|
Класс жетекші |
Ильясова Бақшагүл Темірханқызы |
||||
|
Класс: 6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларды елжандылыққа, отанын сүюге, ізденімпаздыққа, белсенділікке дағдыландыру, ойлау қабілетін дамыту және есте сақтау қабілетін арттыру, ізгілікке, имандылыққа, , әр түрлі жағдайда сыни тұрғыдан ойлай білуге баулу. |
||||
|
Құндылық: |
«ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ» -Қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту; |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Жол ережесін есте сақтау қабілетін, қызығушылықтарын арттыру, барлығымызға ортақ қойылған тәртіпті бұзбауға тәрбиелеу |
||||
|
Ресімдеу: |
Слайд |
||||
|
Музыкалық және бейне көркемдеу: |
Көрнекілігі: Интерактивті тақта, хаттар, қағаз қиындылары. |
||||
|
Үлестірмелі материалдар: |
Таратпа қағаздар, |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
Видео материалдар |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Интернет материалы |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі ( 7 минут) |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу «Сиқырлы асықтар» Оқушылар қалаған фигураларын таңдайды. Асықтарды қоржыннан таңдау арқылы топқа бөлінеді..
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді.нейро жаттығуын жасайды. Қағаз қиындыларынан өлең жолдарын таңдайды. Топтарына отырады. |
|
||
|
Сабақтың басы (13 минут) |
1. «Бірлік» тобы Ұраны: Пайда ойлама, ар ойла, Талап қыл артық білуге. 2.»Ынтымақ» тобы Ұраны: Білекті бірді, білімді мыңды жығар. Кіріспе. -Оқушыларға тақырып бойынша бейнеролик қарап, әрі қарай тақырыпты ашу мақсатында түрлі жұмыстар орындаймыз. «Ойлан тап» «Мақал айтсаң жол көрсетесің, Мәтел айтсаң –жанымды жайландырады»
«Сен білесің бе?» 1.Тіл мерекесі қай күні аталып өтіледі?(22-қыркүйек) 2. Әдеби тіл түрлерін атаңыз?(ауызша-жазбаша) 3. ҚР Конституциясы қай жылы қабылданды?(1992) 4. Тіл саясаты туралы тұжырымдаманы қай жылы қабылдады? (1996) 5. ҚР Тіл туралы Заңы қай жылы қабылданды? (1992) 6. Тіл туралы Заң қанша баптан, қанша тараудан тұрады? (6-тарау, 27баптан) 7. Сүйемін туған тілді- анам тілін, Бесікте жатқанымда-ақ берген білім. /Өлеңнің авторыкім? (С. Торайғыров.) 8. Қазақ тілі қай тілдер тобына жатады? (түркі тілдес) 9.Абай Құнанбаевтың табиғат лирикасы туралы өлеңдерін ата және біршумағын айт? 10.Абайдың бес асыл ісін ата? «Мақал- сөз атасы» Қар жана ма? (Қалауын тапсаң қар жанар.) Инемен құдық қазуға бола ма? (Білім инемен құдық қазғандай) Қой мен қасқыр ойлана ма? (Қойдың ойлағаны- амандық, қасқырдың ойлағаны арамдық.) Қарғыстың жаманы не? (Өзің білме , білгеннің тілін алма.) Етікті қонышынан басып киюге бола ма? (қолыңнан келсе қонышынан бас.) Тауық түс көре ме? (Тауықтың түсіне тары кіреді.) Үй жылы ма, дала ма? (Күннің шуағы жылы, Ананың құшағы жылы.)
|
Шарты: Мына үзік-үзік сөздерден мақал-мәтел құрастырыңдар Берілген сұрақтар бойынша кезекпен –кезек жауап береді. Шарты: Берілген сұрақтарға мақалмен жауап беру. |
Таратпа қағаздар |
||
|
Сабақтың ортасы (20 минут) |
«Жаңылма» «Білім» «Кітап» «Сөз» «Дос» «Ата» «Тіл» «Тазалық» «Еңбек» «Жеті» |
Берілген тақырып бойынша бес жолды өлең құрастырып, дәптерге жазады. |
|
||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Кері байланыс «Белсенді желі» әдісі арқылы
|
Оқушылар бүгінгі сабақтан қандай маңызды ақпарат алғанын жазып, ойларын ортаға салады. |
|
||
шағым қалдыра аласыз
















