Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Тарих пен тіл тамырлас»

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітілді ___________

Тәрбие сағаты

«Тарих пен тіл тамырлас»

Күні

04.12.25

Класс жетекші:

Амандыкова И.А

Класс: 10б

Қатысушылар саны:28

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы: Эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын)

«Тарих пен тіл тамырлас»

(Жеткіншектің Жеті жарғысы» жобасы)

Сабақтың мақсаты:

Ұлттық тарихты ұлықтау, тілдің тереңдігін таныту, мемлекеттілік пен елдікті қалыптастырудағы қос ұғымның маңыздылығын жас ұрпақтың санасына сіңіру. Сондай-ақ үйірме мүшелерінің поэзия өнеріне қолдау көрсете отырып, тарихи-әдеби шығармашылыққа жұмылдыру да көзделген.

Құндылықтарды дарыту

Егеменді еліміздің жас қырандарын өз ұлтымыздың мәртебесін биік, ана тілінде таза сөйлеуге және баба рухынан, тілінен нәр алып, сусындап өсуіне тәрбиелеу

құндылығын дарыту

Ресімдеу

Интерактивті тақта арқылы слайд көрсету

Музыкалық және бейне көркемдеу

Видео материалдар

Үлестірмелі материалдар

Таратпа материалдар

Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер

Презентация


Дайындыққа арналған әдебиет

Интернет материалдары

«ТӘРБИЕ САҒАТЫ» Журналы. Сынып жетекшілеріне арналған республикалық басылым.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (5мин)

Сабаққа дайындау. Жағымды психологиялық ахуал орнату.

Оқушылар мұғаліммен амандасады, түгенделеді.

Нейрогимнастикалық жаттығу арқылы оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояату.



Нейрогимтастикалық жаттығуды қайталайды.

Компьютер

Сабақ басы(3мин)



Сәлеметсіздерме, оқушылар!

«Қазақстанның болашағы - қазақ тілінде» деген сөзінде түсінген адамға көп мағына жатыр. Тілдің көмегімен өнер – білімді, ғылымды игереміз, өткен – кеткенімізді саралап, сабақ аламыз. Біз өз тілімізді құрметтей отырып, дініміз бен салт дәстүрімізге, тарихымызға көптеп үңілетін болсақ және оны өзіміз танып қана қоймай, сол асыл қазынамызды әлемге танытсақ келешек ұрпақ үшін көп жұмыс атқарған болып саналамыз. Өйткені өз тілін, дінін, тарихын жақсы білмеген адам басқа тілдің қадірін білу мүмкін емес. Ғасырлар бойы қазақ халқы кең даласын ақ білектің күші, ақ найзаның ұшымен қолына алып жаудан қорғаған. Қазақ жерінің ұлан қайсар батырлары бостандық үшін жанын берген. «Қазақ хандығының құрылуы - Қазақстан тарихындағы сындарлы кезең болып табылды» деген Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев. Биылғы жыл – қалың қазақты бір жасатып тастады. Осы ерекше датаның бүгінде маңызы зор.Армысыздар бүгінгі «Тарих пен тіл тамырлас» атты жыр-мүшәйраға жиналған құрметті ұстаздар, оқушылар. Бүгінгі шара Дүбірлі тойдың өз деңгейінде атап өтілуі үшін біздің қосқан үлесіміз болып табылады






Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді, мектеп партасындағы қатарлары

бойынша

орындарына отырады.



















Видео

материал

Ортасы

(10 мин)















































































Видеоролик ұсынылады.


Видио арқылы өз ойларын ашық анық жеткізеді.

Сұрақ жауап

1 Тарих пен тілдің байланысын қалай түсінесіз?

2 Тарихымыз туралы өз ойыңызды айтыңыз?

3 Видеороликті көріп өз ойымызды айтамыз?

4 Қазақ тілінің шығу туралы не білесіз?



1тапсырма

«Менің орным қайда» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді?

Жылдам жауапа беріп орындыққа үлгеріп отырады соңында бір оқушы жеңіске жетеді.


1.Тіл мерекесі қай күні аталып өтіледі?(22-қыркүйек)

2. Әдеби тіл түрлерін атаңыз?(ауызша-жазбаша)

3. ҚР Конституциясы қай жылы қабылданды?(1992)

4. Тіл саясаты туралы  тұжырымдаманы қай жылы қабылдады? (1996)

5. ҚР Тіл туралы Заңы қай жылы қабылданды? (1992)

6. Тіл туралы Заң қанша баптан, қанша тараудан тұрады? (6-тарау,  27баптан)

7. Сүйемін туған тілді- анам тілін,

Бесікте жатқанымда-ақ берген білім. /Өлеңнің авторыкім?   (С. Торайғыров.)

8. Қазақ тілі  қай тілдер тобына жатады? (түркі тілдес)

9.Абай Құнанбаевтың табиғат лирикасы туралы өлеңдерін ата және біршумағын айт?

10.Абайдың бес асыл ісін ата?



2тапсырма

«Ақылменен шешемін жылдамдықпен табамын» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді.

Шатасқан мақал мәтелдерді тауып құрастырады.


  1. Өнер мен тіл?  (Өнер алды қызыл тіл)

  2. Инемен құдық қазуға бола ма? (Білім инемен құдық қазғандай)

  3. Мәртебе ме әлде елме ? (Тіл мәртебесі – ел мәртебесі.)

  4. Қарғыстың жаманы не? (Өзің білме , білгеннің тілін алма.)

  5. Ауызда не жоқ ? (ауызда жиек жоқ, тңлде тиек жоқ)


  1. Қылышпен ақынның арасындағы байланыс? (Қылышынан қан тамған батырды, тілінен бал тамған ақын табады.)

  2. Көл сарқылмас бұлақ? (Ынтымақты ел-сарқылмас көл)




3тапсырма

Ребус шешіңіз

Берілген суреттер арқылы ребусты шешіп айтады.



4тапсырма

Бесжолдық өлең.


1.Тіл( тақырып, 1 сөз)

2.Құнды, сиқырлы (екі сын есім)

3.Арнаулы шеберханада жасалған( қимыл, іс-әрекет,3 сөз)

4.Туған елімнің айрықша белгісі( сезім, 4 сөз)

5.Қазына.( синоним, 1 сөз)
















Оқушылар жылдамдықпен өз ойларын жеткізіп сұрақтарға жауап береді


























Мақал мәтелдердің мағынасына қараай тауып жалғастырып айтып табады.

















Берілген ребусты шешеді

Шыққан сөйлемді тауып мән мағынасын жеткізіп өз ойын айтады.












Тіл және тарих туралы бес жолды өлең жазады.



Интерактивті тақта арқылы слайд








Сурет ақ қағаздар





























Сурет

қағаздар














Соңы (2 мин)



Жалпы ұлттық құндылықты біз жастардың бойына сіңіре білуіміз керек. Президент дәстүрлі жолдауында «Мәңгілік ел» қағидасына айрықша көңіл бөлуі тегін емес. «Нұрлы жол» болашаққа бастар жол.

Тіл құдіреті ауыз толтырарлықтай өте күшті. Тіл киелі, қасиетті дейміз.Сондықтан ана тілімізді қадірлеп сүюіміз керек. Байқауымызды Б.Момышұлының мынадай сөзімен аяқтағым келеді:


«Жылы жүрек» әдісі арқылы жартылай салынған жүректі толықтырып өз ойларын жазады.

Shape1






Қорытындылап тәрбие сағаттын мақсатына жету, оқушылардың ойларын білу, бүгінгі тақырыптан түсінгенін, қызықты ұнаған тұстарын жазады.





Оқушылар жеке жұмыстанады












Берілген жарты жүректі толтырып бүгінгі тәрбие сағаттан алған жаңа ақпараттарын бөлісіп қорытындылап жазады














Таратпа қағаздар







1 тапсырма

1.Тіл мерекесі қай күні аталып өтіледі?


2. Әдеби тіл түрлерін атаңыз?


3. ҚР Конституциясы қай жылы қабылданды?


4. Тіл саясаты туралы  тұжырымдаманы қай жылы қабылдады?


5. ҚР Тіл туралы Заңы қай жылы қабылданды?


6. Тіл туралы Заң қанша баптан, қанша тараудан тұрады?


7. Сүйемін туған тілді- анам тілін,

Бесікте жатқанымда-ақ берген білім. /Өлеңнің авторыкім? 

 

8.Қазақ тілі  қай тілдер тобына жатады?


9.Абай Құнанбаевтың табиғат лирикасы туралы өлеңдерін ата және біршумағын айт?


10.Абайдың бес асыл ісін ата?















  1. Өнер мен тіл?





(Өнер алды қызыл тіл)







  1. Инемен құдық қазуға бола ма?



(Білім инемен құдық қазғандай)





  1. Мәртебе ме елме ?



( Тіл мәртебесі- ел мәртебесі)





  1. Қарғыстың жаманы не?



(Өзің білме , білгеннің тілін алма.)





5. Ауызда не жоқ ??

(ауызда жиек жоқ, тңлде тиек жоқ.)



6. Қылыш пен ақынның арасындағы байланысты?





(Қылышынан қан тамған батырды, тілінен бал тамған ақын табады.)



7.Көл сарқылмас бұлақ?





(Ынтымақты ел-сарқылмас көл)



Shape2







Рисунок 4

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.05.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12