|
Бөлім: |
Тарихи тұлғалар |
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
Күні: |
27.11.24ж |
|
Сынып: 6в |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тарих қойнауында |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6.4.3.1 көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
- мәтін бойынша атауын талқылап көтерілген мәселені болжайды; - көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата біледі. |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Оқушылармен амандасады, түгендейді, сабаққа дайындығын тексереді.
“Миға шабуыл” әдісі.
|
Мұғаліммен амандасады, түгенделеді, үй тапсырмасын айтады, суретке назар аударып, сабақтың тақырыбын анықтайды. |
|
Интербелсенді тақта |
||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
Тілдік бағдар.
Керекті сөздер: патсайы, хан, ауылнай, торқа, биқасап, патша, дүрия, сауыт, лашық, найза, сәукеле, адырна.
Бос орынға керекті сөздерді қойыңыз. Ахмет Байтұрсынұлы-қазақ халқының XX ғасырдың басындағы ұлт-азаттық қозғалысы жетекшілерінің бірі, __________, қазақ тіл білімі мен әдебиеттану ғылымдарының негізін салушы ғалым, ұлттық жазудың реформаторы, ________, Алаш Орда өкіметінің мүшесі. А.Байтұрсынұлы шығармашылық жұмысын ____ жазудан бастаған. Ақынның алғашқы өлеңдері «_____» атты аударма жинағында 1909 ж. ______ жарық көрді. Байтұрсынұлының екінші кітабы — «____» (1911). Байтұрсынұлы тілші-ғалым ретінде қазақ тілінің табиғаты, өзгешеліктері, араб әліпбиінің жайы, ______, қазақ тілін оқыту әдістемесі туралы мақалалар жазды. Керекті сөздер: Маса, ағартушы, терминдер, өлең, Санкт-Петербургте, мемлекет қайраткері, Қырық мысал.
Қазақ даласынан шыққан ойшылдардың көрнекті өкілі Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дастаны қазақтың тарихы, мәдениетімен сабақтасып, өмір шындығын баяндауымен дараланады.
|
Көнерген сөздер туралы түсінік алады. Жауабы:
Жауабы:
Берілген сөйлемге морфологиялық талдау жасайды. |
Дескриптор: - берілген сөздерден тарихи сөздерді дұрыс анықтайды; - архаизмдерді нақты және дұрыс табады; - табылған тарихи сөздер мен архаизмдерді екі бөлек қатарға жазады.
Дескриптор: - тапсырмадағы бос орындарды қажетті сөздермен дұрыс толтырады; - әрбір толықтырылған сөйлемнің мазмұны мәтіннің жалпы мағынасына сай келеді; - берілген сөздердің орфографиялық және грамматикалық дұрыстығын сақтайды.
Дескриптор: - сөздің түбірін және қосымшаларын дұрыс ажыратады; - түбір сөздің негізгі мағынасын түсіндіреді; - қосымшаның түрін (жұрнақ, жалғау) анықтайды.
Дескриптор: - өз ойын толық жеткізеді; - нақты дәлел келтіреді; - орфографиялық норманы сақтайды. |
Оқулық
Интербелсенді тақта, Жұмыс дәптері
Интербелсенді тақта, Жұмыс дәптері
Интербелсенді тақта, Жұмыс дәптері
Жұмыс дәптері |
||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия (10 мин) |
Үй тапсырмасы: 6-тапсырма. “Көңіл-күй эмоциясы” әдісі. |
Берілген параққа бүгінгі сабақтағы эмоциясын бейнелейді. |
|
|





жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тарих қойнауында 6-сынып
Тарих қойнауында 6-сынып
|
Бөлім: |
Тарихи тұлғалар |
|
Педагогтың аты-жөні: |
|
|
Күні: |
27.11.24ж |
|
Сынып: 6в |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тарих қойнауында |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
6.1.1.1 мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6.4.3.1 көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
|
Сабақтың мақсаты: |
- мәтін бойынша атауын талқылап көтерілген мәселені болжайды; - көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсінеді және ажырата біледі. |
Сабақ барысы
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың іс - әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||
|
Сабақтың басы (10 мин) |
Оқушылармен амандасады, түгендейді, сабаққа дайындығын тексереді.
“Миға шабуыл” әдісі.
|
Мұғаліммен амандасады, түгенделеді, үй тапсырмасын айтады, суретке назар аударып, сабақтың тақырыбын анықтайды. |
|
Интербелсенді тақта |
||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
Тілдік бағдар.
Керекті сөздер: патсайы, хан, ауылнай, торқа, биқасап, патша, дүрия, сауыт, лашық, найза, сәукеле, адырна.
Бос орынға керекті сөздерді қойыңыз. Ахмет Байтұрсынұлы-қазақ халқының XX ғасырдың басындағы ұлт-азаттық қозғалысы жетекшілерінің бірі, __________, қазақ тіл білімі мен әдебиеттану ғылымдарының негізін салушы ғалым, ұлттық жазудың реформаторы, ________, Алаш Орда өкіметінің мүшесі. А.Байтұрсынұлы шығармашылық жұмысын ____ жазудан бастаған. Ақынның алғашқы өлеңдері «_____» атты аударма жинағында 1909 ж. ______ жарық көрді. Байтұрсынұлының екінші кітабы — «____» (1911). Байтұрсынұлы тілші-ғалым ретінде қазақ тілінің табиғаты, өзгешеліктері, араб әліпбиінің жайы, ______, қазақ тілін оқыту әдістемесі туралы мақалалар жазды. Керекті сөздер: Маса, ағартушы, терминдер, өлең, Санкт-Петербургте, мемлекет қайраткері, Қырық мысал.
Қазақ даласынан шыққан ойшылдардың көрнекті өкілі Жүсіп Баласағұнның «Құтты білік» дастаны қазақтың тарихы, мәдениетімен сабақтасып, өмір шындығын баяндауымен дараланады.
|
Көнерген сөздер туралы түсінік алады. Жауабы:
Жауабы:
Берілген сөйлемге морфологиялық талдау жасайды. |
Дескриптор: - берілген сөздерден тарихи сөздерді дұрыс анықтайды; - архаизмдерді нақты және дұрыс табады; - табылған тарихи сөздер мен архаизмдерді екі бөлек қатарға жазады.
Дескриптор: - тапсырмадағы бос орындарды қажетті сөздермен дұрыс толтырады; - әрбір толықтырылған сөйлемнің мазмұны мәтіннің жалпы мағынасына сай келеді; - берілген сөздердің орфографиялық және грамматикалық дұрыстығын сақтайды.
Дескриптор: - сөздің түбірін және қосымшаларын дұрыс ажыратады; - түбір сөздің негізгі мағынасын түсіндіреді; - қосымшаның түрін (жұрнақ, жалғау) анықтайды.
Дескриптор: - өз ойын толық жеткізеді; - нақты дәлел келтіреді; - орфографиялық норманы сақтайды. |
Оқулық
Интербелсенді тақта, Жұмыс дәптері
Интербелсенді тақта, Жұмыс дәптері
Интербелсенді тақта, Жұмыс дәптері
Жұмыс дәптері |
||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия (10 мин) |
Үй тапсырмасы: 6-тапсырма. “Көңіл-күй эмоциясы” әдісі. |
Берілген параққа бүгінгі сабақтағы эмоциясын бейнелейді. |
|
|





шағым қалдыра аласыз
















