|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тарихи және мәдени ескерткіштер |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.1.5 -дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Далалық өркениеттің атақты тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу; тарихи және мәдени ескерткіштерді олардың типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып топтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдасты ру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру: Бейнеролик арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау Видео Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштер
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштер туралы өз жауаптарын ұсынады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
https://www.youtube.com/watch?v=DzbManafr9w |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрақтары:
Оқушыларға Шараф-ад Дин Әли Маздидің «Жеңістер кітабында» жазылған немесе белгілі ғалым М.Е. Массонның Қожа Ахмет Йасауи кесенесі туралы мәліметінен үзінді беріңіз. Оқушыларға «Бұл мәліметтен қандай тың мағлұмат алдыңыздар? Ескерткішке қандай баға берілген? Сан ғасырлық тарихы бар басқада қандай ескерткіштерді білесіздер?» деген сұрақтарға жауап алып, презентация арқылы толықтыруға болады және осы арқылы сабақ тақырыбына шығыңыз. Массон бұл ескерткіш туралы былай деп жазды: «Жасалған құдіретті кесененің жоспары жағынан да, түпкі ойы жағынан да Орта Азияда ұқсасы жоқ, ол – бірегей. Бірақ оның көк тіреген зәулім тұрпатындағы ислам өнері жасап шығарған дәстүрлі сипаттың арғы жағынан дәуірге үндес пиғылдың сарыны еріксіз сезіледі... Көк тәңірісінің және жер патшасы дара билігінің бірлігін сәулет өнерінде жүзеге асыру идеясы сасанилік Персияның кезінде-ақ орын алған Византияның неғұрлым айқын ықпалы гүлденіп, Константинопольдің Әулие София ғибадатханасында бай көрініс тапқан....оны мұсылмандардың Айя – Софиясы деп толық негізбен атауға болады»
Оқушыларға тарихи және мәдени ескерткіштер туралы мәлімет беріңіз Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы ҚР Заңы.
Тарих және мәдениет ескерткіштері мынадай
түрлерге бөлінеді:
Топтық тапсырмалар:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»
Тапсырма 1. Тест 1.Түркістан қаласындағы Қожа Ахмет Яссауи кесенесі ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мәдени мұрасының тізіміне енгізілді А. 2003 жылғы маусымда В. 2004 ж тамыз С. 2000 ж мамыр 2. Қазақстан жерінің ұлан-байтақ кеңістігінде бүгінгі күні шамамен қанша тарихи-мәдени жәдігер бар. А. 25 мыңнан астам В. 18 мыңнан астам С. 30 мыңнан астам 3. «Сакралды Қазақстан» («Қазақстанның қасиетті жерлерінің географиясы») жобасы жасалды. А. 2004 ж тамыз В. 2003 жылғы маусымда С. 2017 жылғы мамыр айында 4. Өз үлгісі бойынша қасиетті орындар қанша топқа бөлінеді: А. 2 В. 3 С. 4 Тапсырма 2. Сәйкестендір
Кестені толтыруға беріңіз.
|
Оқушыларға тарихи ескерткіштерді қандай түрлерге бөліп қарастыруға болатынын талқылайды;
Оқушылар кескін картада өздеріне берілген ескерткіш орындарын белгілейді. Картаға қарап, ескерткіштердің орналасуын сипаттайды;
Оқушылар кілт сөздерді қолдана отырып,кестені толтырады;
Оқушыларды тақырыптардың және тапсырмалардың біреуін таңдап алады
Қазақстан картасына ескерткіштердің орналасқан жерлерін көрсетеді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Критерийлер:
Дескриптор: - Археология ескерткіштеріді сипаттайды; - Қазақстан картасына ескерткіштердің орналасқан жерлерін көрсету; - Ескерткіштердің орналасуына қарап, әр аймақтың тарихи-мәдени дамуы туралы мәліметтер береді;
|
Шараф-ад Дин Әли Маздидің «Жеңістер кітабындағы» немесе М.Е. Массонның Қожа Ахмет Йасауи кесенесі туралы мәліметінен үзінді берілген сілтеме: Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі күнге дейін). 5 томдық. ІІ том. – Алматы: «Атамұра», 2010. – 255-256 бб.
Тарихи-мәденимұраобъектілерінқорғаужәнепайдаланутуралы ҚазақстанРеспубликасының 1992 жылғы 2 шілдедегі N 1488-ХІІ Заңы http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z920002900_ 4-бап. Тарих және мәдениет ескерткіштері мынадай түрлерге бөлінеді:
1) ансамбльдер - оқшауландырылған немесе
біріктірілген ескерткіштердің, фортификация, сарай, тұрғын үй,
қоғам, әкімшілік, сауда, өндіріс, ғылым, оқу мақсатындағы
құрылғылар мен
құрылыстардың
|
||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Тарихи және мәдени ескерткіштер 215-220 беттерді оқу Қосымша тапсырма – Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы ҚР Заңымен танысып келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тарихи мәдени ескерткіштер 10 сынып ҚМЖ
Тарихи мәдени ескерткіштер 10 сынып ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы |
|||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тарихи және мәдени ескерткіштер |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.4.1.5 -дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу; |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Далалық өркениеттің атақты тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу; тарихи және мәдени ескерткіштерді олардың типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып топтау |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну - патриотизм - ұлттық сана-сезім - тәуелсіздік - ар-ождан бостандығы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдасты ру Өткен білімді еске түсіру |
Ой шақыру: Бейнеролик арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау Видео Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштер
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар Қазақ жеріндегі тарихи-мәдени ескерткіштер туралы өз жауаптарын ұсынады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
|
https://www.youtube.com/watch?v=DzbManafr9w |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрақтары:
Оқушыларға Шараф-ад Дин Әли Маздидің «Жеңістер кітабында» жазылған немесе белгілі ғалым М.Е. Массонның Қожа Ахмет Йасауи кесенесі туралы мәліметінен үзінді беріңіз. Оқушыларға «Бұл мәліметтен қандай тың мағлұмат алдыңыздар? Ескерткішке қандай баға берілген? Сан ғасырлық тарихы бар басқада қандай ескерткіштерді білесіздер?» деген сұрақтарға жауап алып, презентация арқылы толықтыруға болады және осы арқылы сабақ тақырыбына шығыңыз. Массон бұл ескерткіш туралы былай деп жазды: «Жасалған құдіретті кесененің жоспары жағынан да, түпкі ойы жағынан да Орта Азияда ұқсасы жоқ, ол – бірегей. Бірақ оның көк тіреген зәулім тұрпатындағы ислам өнері жасап шығарған дәстүрлі сипаттың арғы жағынан дәуірге үндес пиғылдың сарыны еріксіз сезіледі... Көк тәңірісінің және жер патшасы дара билігінің бірлігін сәулет өнерінде жүзеге асыру идеясы сасанилік Персияның кезінде-ақ орын алған Византияның неғұрлым айқын ықпалы гүлденіп, Константинопольдің Әулие София ғибадатханасында бай көрініс тапқан....оны мұсылмандардың Айя – Софиясы деп толық негізбен атауға болады»
Оқушыларға тарихи және мәдени ескерткіштер туралы мәлімет беріңіз Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы ҚР Заңы.
Тарих және мәдениет ескерткіштері мынадай
түрлерге бөлінеді:
Топтық тапсырмалар:
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»
Тапсырма 1. Тест 1.Түркістан қаласындағы Қожа Ахмет Яссауи кесенесі ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мәдени мұрасының тізіміне енгізілді А. 2003 жылғы маусымда В. 2004 ж тамыз С. 2000 ж мамыр 2. Қазақстан жерінің ұлан-байтақ кеңістігінде бүгінгі күні шамамен қанша тарихи-мәдени жәдігер бар. А. 25 мыңнан астам В. 18 мыңнан астам С. 30 мыңнан астам 3. «Сакралды Қазақстан» («Қазақстанның қасиетті жерлерінің географиясы») жобасы жасалды. А. 2004 ж тамыз В. 2003 жылғы маусымда С. 2017 жылғы мамыр айында 4. Өз үлгісі бойынша қасиетті орындар қанша топқа бөлінеді: А. 2 В. 3 С. 4 Тапсырма 2. Сәйкестендір
Кестені толтыруға беріңіз.
|
Оқушыларға тарихи ескерткіштерді қандай түрлерге бөліп қарастыруға болатынын талқылайды;
Оқушылар кескін картада өздеріне берілген ескерткіш орындарын белгілейді. Картаға қарап, ескерткіштердің орналасуын сипаттайды;
Оқушылар кілт сөздерді қолдана отырып,кестені толтырады;
Оқушыларды тақырыптардың және тапсырмалардың біреуін таңдап алады
Қазақстан картасына ескерткіштердің орналасқан жерлерін көрсетеді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Критерийлер:
Дескриптор: - Археология ескерткіштеріді сипаттайды; - Қазақстан картасына ескерткіштердің орналасқан жерлерін көрсету; - Ескерткіштердің орналасуына қарап, әр аймақтың тарихи-мәдени дамуы туралы мәліметтер береді;
|
Шараф-ад Дин Әли Маздидің «Жеңістер кітабындағы» немесе М.Е. Массонның Қожа Ахмет Йасауи кесенесі туралы мәліметінен үзінді берілген сілтеме: Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінгі күнге дейін). 5 томдық. ІІ том. – Алматы: «Атамұра», 2010. – 255-256 бб.
Тарихи-мәденимұраобъектілерінқорғаужәнепайдаланутуралы ҚазақстанРеспубликасының 1992 жылғы 2 шілдедегі N 1488-ХІІ Заңы http://adilet.zan.kz/kaz/docs/Z920002900_ 4-бап. Тарих және мәдениет ескерткіштері мынадай түрлерге бөлінеді:
1) ансамбльдер - оқшауландырылған немесе
біріктірілген ескерткіштердің, фортификация, сарай, тұрғын үй,
қоғам, әкімшілік, сауда, өндіріс, ғылым, оқу мақсатындағы
құрылғылар мен
құрылыстардың
|
||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Тарихи және мәдени ескерткіштер 215-220 беттерді оқу Қосымша тапсырма – Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы ҚР Заңымен танысып келу |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка |
||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















