|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Темиргалиева Н.Ф Қуанышева А |
||||
|
Пән/Сынып: |
Дүниетану, 4-сынып |
||||
|
Күні: |
25.11.21 |
||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Мәдени мұра |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тарихи мұражайлар не үшін қажет? |
||||
|
Оқу мақсаты: |
4.3.1.2 –тарихи мұражайлар және қызметі туралы білу; 4.3.1.3 –мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну. |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
«мұражай», «жəдігер» түсініктерінің мағынасын түсіндіреді; мұражайдың қандай түрлері барын атайды, оларға мысалдар келтіреді. Мұражайларды бір-бірімен салыстырады, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады; жергілікті тарихи-өлкетану мұражайынан нені көруге болатынын түсіндіреді. Мұражайдағы мінез-құлық ережелерін құрастырады; мұражайдың жобасын жасайды |
||||
|
Бағалау критерийі: |
тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіреді. |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Психологиялық дайындық Қуанамын менде,
Қуанасың сен де.
Арайлап атқан
күнге. -Балалар,бүгінгі сабағымызда Айнұр апайларыңмен бірге саяхатқа шығасыңдар.Сондықтан пойызға билет алуларың керек.Мен билет сатушымын.Маға н төлққұжаттарыңды әкеліп билет аласыңдар!Шарты былай:-Билеттердің артында үй тапсырмасын байланысты сұрақтар бар.Соған жауап берсеңдер билет аласыңдар. 1.Үй тапсырмасын тексеру «Жауап сізден,билет менен» 1.-Қазақстанда ғылым академиясы нешінші жылы ашылды?/1946ж/ 2Академияның тұңғыш президенті кім болды? /Қаныш/ 3.-Қаныш Сәтбаев кім? /Геолог,ғалым/ 4Қанышты кім деп атаған? /Тыл генералы/ 5.Әдебиеттік оқудан Қаныш туралы қандай әңгіме оқыдық?/Мысойған/ 6Уинстон Черчилдің қазақтар сіз сияқты биік пе деген сауалына Қаныш не деп жауап берді? /Халқым менен де биік/ 7.Нешінші ғасырдан бастап елімізде ғылымға аса мән берілді? /21ғ/ Дескриптор Сұраққа нақты жауап береді.-2балл |
Оқушылар іс-әрекетті орындайды |
Тамаша! Ақша суреті, Билеттер, төлқұжаттар 2балл |
«ақша»суреті |
|
|
Сабақтың ортасы 35мин |
Сабақ мақсатымен оқушыларды таныстыру тарихи мұражайлар туралы білу мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну. -Сәлеметсіздер ме?Бүгін сіздермен бірге Қазақстан қалаларына саяхатқа шығып,ондағы мұражайлармен танысатын боламыз.Саяхатымызды Орал қаласынан бастаймыз.Саяхатқа шығуға дайынбыз ба? Орал-Ақтөбе-Семей-Қостанай-Алматы-Астана қалаларына саяхатқа шығамыз. Ой қозғау. Жалпы Мұражай деген не? Онда нелер сақталады? Мұражайға барып көргендеріңіз бар ма? Тірек сөздер: Мұражай,экспонат,жәдігер,12 Мұражай ережесімен таныстыру -Тыныштық сақтау -Жәдігерлерді қозғамау -Таныстырушыны мұқият тыңдау. -Жәдігерлерге мұқият болу Саяхатттау арқылы мұражайларды таныстыру арқылы жаңа тақырыпты ашу
Сергіту сәті: Ойын түрінде «Мен саяхатқа шығамын» Орал қаласына қайтып келу. Саралау тапсырмалары: А/ Мұражайға бару ережелерін құрастыру Ереже құрастырып,өз бетмен жұмыстана алады-2балл
В/«Суреттер сөйлейді» жазулармен сәйкестендіру,жәдігерлерді атау Дескриптор: Суреттерді сәйкестендіре алады.-1балл Ондағы сақталатын жәдігерлерді біледі-1балл С/Өз мұражайының жобасын құру Мұражай жобасын жасай алады-1балл Еркін таныстыра алады-1балл Бекіту /Төлқұжатты қайтару Тапсырмалар шеруі «5жолды өлең құрастыру» 1.Мұражай 2.Кең,жарық 3.Сақтайды,таныстырады, көреміз 4.Мұражай жәдігерлерді сақтайтын орын 5.Музей Дескриптор 5жолды өлеңді сшартын сақтай отырып құрастыра алады-3балл
Дескриптор: -бірінші кілт сөзді табады-1б -екінші кілт сөзді табады-1б -үшінші кілт сөзді табады-1б «Мақсатқа жеттік пе?» -тарихи мражайлар туралы білдік Жоба құрдық |
Жаңа сабақты түсінеді |
2б 3б 3балл |
Оқулық Слайд Поезд суреті
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Ашық микрофон»әдісі Не қиын,не қызық болды? |
Оқушыларды тыңдау |
Оқушыларды бағалау |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Тарихи мұражайлар не ұшін керек?"кіріктірілген сабақ
"Тарихи мұражайлар не ұшін керек?"кіріктірілген сабақ
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Темиргалиева Н.Ф Қуанышева А |
||||
|
Пән/Сынып: |
Дүниетану, 4-сынып |
||||
|
Күні: |
25.11.21 |
||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Мәдени мұра |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тарихи мұражайлар не үшін қажет? |
||||
|
Оқу мақсаты: |
4.3.1.2 –тарихи мұражайлар және қызметі туралы білу; 4.3.1.3 –мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну. |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
«мұражай», «жəдігер» түсініктерінің мағынасын түсіндіреді; мұражайдың қандай түрлері барын атайды, оларға мысалдар келтіреді. Мұражайларды бір-бірімен салыстырады, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады; жергілікті тарихи-өлкетану мұражайынан нені көруге болатынын түсіндіреді. Мұражайдағы мінез-құлық ережелерін құрастырады; мұражайдың жобасын жасайды |
||||
|
Бағалау критерийі: |
тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіреді. |
||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Психологиялық дайындық Қуанамын менде,
Қуанасың сен де.
Арайлап атқан
күнге. -Балалар,бүгінгі сабағымызда Айнұр апайларыңмен бірге саяхатқа шығасыңдар.Сондықтан пойызға билет алуларың керек.Мен билет сатушымын.Маға н төлққұжаттарыңды әкеліп билет аласыңдар!Шарты былай:-Билеттердің артында үй тапсырмасын байланысты сұрақтар бар.Соған жауап берсеңдер билет аласыңдар. 1.Үй тапсырмасын тексеру «Жауап сізден,билет менен» 1.-Қазақстанда ғылым академиясы нешінші жылы ашылды?/1946ж/ 2Академияның тұңғыш президенті кім болды? /Қаныш/ 3.-Қаныш Сәтбаев кім? /Геолог,ғалым/ 4Қанышты кім деп атаған? /Тыл генералы/ 5.Әдебиеттік оқудан Қаныш туралы қандай әңгіме оқыдық?/Мысойған/ 6Уинстон Черчилдің қазақтар сіз сияқты биік пе деген сауалына Қаныш не деп жауап берді? /Халқым менен де биік/ 7.Нешінші ғасырдан бастап елімізде ғылымға аса мән берілді? /21ғ/ Дескриптор Сұраққа нақты жауап береді.-2балл |
Оқушылар іс-әрекетті орындайды |
Тамаша! Ақша суреті, Билеттер, төлқұжаттар 2балл |
«ақша»суреті |
|
|
Сабақтың ортасы 35мин |
Сабақ мақсатымен оқушыларды таныстыру тарихи мұражайлар туралы білу мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну. -Сәлеметсіздер ме?Бүгін сіздермен бірге Қазақстан қалаларына саяхатқа шығып,ондағы мұражайлармен танысатын боламыз.Саяхатымызды Орал қаласынан бастаймыз.Саяхатқа шығуға дайынбыз ба? Орал-Ақтөбе-Семей-Қостанай-Алматы-Астана қалаларына саяхатқа шығамыз. Ой қозғау. Жалпы Мұражай деген не? Онда нелер сақталады? Мұражайға барып көргендеріңіз бар ма? Тірек сөздер: Мұражай,экспонат,жәдігер,12 Мұражай ережесімен таныстыру -Тыныштық сақтау -Жәдігерлерді қозғамау -Таныстырушыны мұқият тыңдау. -Жәдігерлерге мұқият болу Саяхатттау арқылы мұражайларды таныстыру арқылы жаңа тақырыпты ашу
Сергіту сәті: Ойын түрінде «Мен саяхатқа шығамын» Орал қаласына қайтып келу. Саралау тапсырмалары: А/ Мұражайға бару ережелерін құрастыру Ереже құрастырып,өз бетмен жұмыстана алады-2балл
В/«Суреттер сөйлейді» жазулармен сәйкестендіру,жәдігерлерді атау Дескриптор: Суреттерді сәйкестендіре алады.-1балл Ондағы сақталатын жәдігерлерді біледі-1балл С/Өз мұражайының жобасын құру Мұражай жобасын жасай алады-1балл Еркін таныстыра алады-1балл Бекіту /Төлқұжатты қайтару Тапсырмалар шеруі «5жолды өлең құрастыру» 1.Мұражай 2.Кең,жарық 3.Сақтайды,таныстырады, көреміз 4.Мұражай жәдігерлерді сақтайтын орын 5.Музей Дескриптор 5жолды өлеңді сшартын сақтай отырып құрастыра алады-3балл
Дескриптор: -бірінші кілт сөзді табады-1б -екінші кілт сөзді табады-1б -үшінші кілт сөзді табады-1б «Мақсатқа жеттік пе?» -тарихи мражайлар туралы білдік Жоба құрдық |
Жаңа сабақты түсінеді |
2б 3б 3балл |
Оқулық Слайд Поезд суреті
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «Ашық микрофон»әдісі Не қиын,не қызық болды? |
Оқушыларды тыңдау |
Оқушыларды бағалау |
|
|
шағым қалдыра аласыз
















