Тарихи тұлғалар өмірі

Тақырып бойынша 20 материал табылды

Тарихи тұлғалар өмірі

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақ мақсатына жету, ПИЗА тапсырмасының орындалуы және жаңа заманауи әдіс-тәсілдер арқылы жаңа сабақты меңгеру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Тарихи тұлғалар өмірі


Бөлім:

5-бөлім. Тарихи тұлғалар. Лексика.

Педагогтің аты-жөні:

Нурманова Ж.М.

Күні:

11.12.2024ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы:

Тарихи тұлғалар өмірі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.1.5.1 - тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап беру, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыру;

6.4.3.1 -көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну жəне ажырата білу.

Сабақтың мақсаты:

Тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап беріп, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстырады.

Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсініп, ажырата біледі.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

5 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Шаттық шеберге тұрып, «Сәлем хат» әдісі бойынша аяқталмаған сөйлемді жалғастыру. Музыкалық әуен арқылы психологиялық жағымды ахуал туғызу.

Оқушылар шаттық шеңберге тұрып музыкалық әуенге билеп, сұрақтарға жауап береді.

«Санамақ» әдісі. Тақтадағы жабыстырылған стикерлер арқылы үш топқа бірігеді.

І топ «Эвфемизм»

ІІ топ «Дисфемизм»

ІІІ топ «Табу»

«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Қағаз, хат, сұрақтар, әуен, стикерлер.

Сабаққа кіріспе


(Ұ) «Ой қозғау» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарына жауап береді.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.


Айтылым. «Wordwall» әдісі

1 Қандай тарихи тұлғаларды білесіңдер?

2.Тарихи тұлғалардың өмірі несімен қызықтырады?

3.«Өшпестей із қалдырған» дегенді қалай түсінесіңдер?

4.Эвфемизм сөздер дегеніміз не?

5. Дизфемизм деген не?

6. Көнерген сөздер дегеніміз не?

7. Лексика саласы нені зерттейді?


Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады. Дескриптор: Жалпы - 1 балл.

- Сұрақтар бойынша дұрыс жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау:

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Бағалау парақшасына топ басшысы белгілеп отырады.

Қағаз, сұрақтар

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

33 мин.


Тыңдалым.

Топтық жұмыс

Оқулықтағы

1-тапсырма.

Мәтінді зейін қойып тыңдатады. Сұрақтарға жауап береді.

Бағалау критерийі: Тыңдаған мәтінді толықтырады. Сұрақтарға жауап береді.

Айтылым. Wordwall «Ұяшық» әдісі

2-тапсырма.

Тыңдалым мәтінін толықтыр. Сұрақтарға жауап бер.

1.Ұлылықтың мәні неде деп ойлайсың?

2.Отанды сүю деген не?

3.Туған елге пайда әкелу дегенді қалай түсінесің?


Дескриптор: Жалпы - 2 балл.

- Тыңдаған мәтінді толықтыра алады. Сұрақтарға жауап бере алады.

Қалыптастырушы бағалау:

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, тапсрыманың дұрыс бұрыстығын белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

«От шашу» әдіс арқылы



Бағалау парақшасына топ басшысы белгілеп отырады.

АКТ https://youtu.be/clIk4GBYdos?si=ZwwZawHzpFyeUbaS

6-сынып оқулығы

Жұмыс дәптерлері.




Бейнежазбадағы ақпаратты түсініп, мәтіннің ішінен табу сөздерді тауып жазады.

Бағалау критерийі: ақпаратты анықтап, табу сөздерді табады.

Оқылым.

3-тапсырма

Мәтінді оқып, табу сөздері бар сөйлемдерді көшіріп жазады.

Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

- Мәтінді оқиды.

- сөйлемдерден табу сөздерді таба алады.

Қалыптастырушы бағалау:

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

«Домбыра» арқылы


Бағалау парақшасына топ басшысы белгілеп отырады.

АКТ

6-сынып оқулығы

Жұмыс дәптерлері


Жеке жұмыс

4-тапсырма

Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздерді қатыстырып, шағын мәтін құрастырып жаз.


Бағалау критерийі:

Шағын мәтін құрастырады.

- көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздерді ажыратады.


Жазылым.

«Сөз бәйге» әдісі арқылы Көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздерді қатыстырып, шағын мәтін құрастырып жаз.

Дескриптор: Жалпы - 4 балл.

- шағын мәтін құрастыра алады.

-көнерген сөздерді ажырата алады.

- эвфемизм, дисфемизм сөздерді ажырата алады.

- табу сөздерді ажырата алады.

Қалыптастырушы бағалау:

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

«Домбыра» арқылы бағала


Бағалау парақшасына топ басшысы белгілеп отырады.

Жұмыс дәптерлері

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.




«Padlet» тақтасы.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланыс жасайды




Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Padlet» тақтасы арқылы кері байланыс беріледі. «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.







Рисунок 1

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма:

5-тапсырма, 93 бет






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.03.2025
141
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі