Бекітілген:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5-бөлім: Тарихи тұлғалар. Лексика |
|
Педагогтың аты жөні: |
|
|
Күні: |
15.12.2025ж |
|
Сыныбы: 6 «Б» |
Барлығы: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тарихи тұлғалар тағылымы. |
|
Оқу бағдарламасына негізделген оқу мақсаттары: |
6.1.1.1 -мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6.4.3.1 -көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
|
Сабақ мақсаты: |
Тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап бере алады, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыра алады. Жанрлық жəне стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, өмірбаян құрастырып жазу. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ уақыты/кезеңі |
Педагогтың іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ойтүрткі 1. «Тарихта аты қалған тұлға» деп кімді айтады? 2. «Еліңе еңбек ет» дегенді қалай түсінесің? Тыңдалым мәтіні Талантты ғалым, публицист, әдебиет зерттеушісі, саяхатшы – географ Шоқан (шын аты Мұхаммедханафия) Шыңғысұлы Уәлиханов - ХІХ ғасырдың екінші жартысында Қазақстанда туған демократтық, ағартушылық мәдениеттің тұңғыш өкілдерінің бірі. Шоқан 1835 жылдың қараша айында қазіргі Қостанай облысының Құсмұрын бекетінде атақты аға сұлтан Шыңғыс Уәлихановтың отбасында дүниеге келген. Оның қысқа дажарқын өмірі, жан-жақты зерттушілік қызметі, философия, этнография, тарих, экономика, құқық, география, ауыз әдебиеті, әдебиет теориясы т.б жайындағы ғылыми зерттеулері, пікірлері қай кезде болмасын өзінің құндылығымен жарқырай берері сөзсіз. Қазақ халқының рухани ізденістерінің жарқын көрінісі бола отырып, қоғамдық ой-сана, пікір-тұжырымдардың биіктей өркендеуіне ерекше ықпал етті. |
Тыңдалым мәтініндегі негізгі ойды анықтайды. Мысалдармен дәлелдеп айтып береді. Сұрақтарға жауап береді. |
|
Слайд Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут
10 минут |
3-тапсырма. Суреттегі тарихи тұлғалар туралы әңгімеле. Мәлімет жинап, мәтін (өмірбаян) құра. Жетекші сұрақтар арқылы мәтіннің құрылымына назар аудар.
4-тапсырма. Әр тұлғаны өзі өмір сүрген замандағы ең маңызды тарихи оқиғамен байланыстырып, сипаттап жаз. Тұлғаларды тарихи оқиғаға орай ретімен орналастыр. Сөйлемдеріңде көнерген сөздер болса, астын сыз. Оларды түсіндір.
Тапсырма: «Тарихи таңдау» Нұсқаулық: Берілген тарихи жағдайды оқып шығып, таңдау жаса. Таңдауыңды жазбаша түрде (4–6 сөйлем) дәлелде. 1-нұсқа. Бауыржан Момышұлы Сен Ұлы Отан соғысы кезінде майдандасың. Таңдау: А) Қиын сәтте әскерді бастап алға шығасың Ә) Артта қалып, қауіпсіздікті ойлайсың ? Қай шешім тарихи тұрғыдан дұрыс деп ойлайсың? 2-нұсқа. Қайрат Рысқұлбеков Сен 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы кезінде жастың бірісің. Таңдау: А) Үнсіз қаласың Ә) Ұлттық намысты қорғап, алаңға шығасың ? Өз таңдауыңды түсіндір. |
Суретке қарап, тарихи тұлғалар туралы әңгіме, өмірбаян құрастырады. Жетекші сұрақтар логикасымен: кім? қашан? не істеді? маңызы? Әр тұлғаны өзі өмір сүрген замандағы ең маңызды тарихи оқиғамен байланыстырып, сипаттап жазады. Тұлғаларды тарихи оқиғаға орай ретімен орналастырады. Сөйлемдеріңде көнерген сөздер болса, астын сызады. 1. ХІХ ғасырдағы Патша үкіметінің отаршылық саясаты 2.Ұлы Отан соғысы жылдары (1941-1945) 3. 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы 4. 1830 жылы Беріштен шыққан Исатай Тайманұлы және оның жан досы, дауылпаз ақын, дәулескер күйші Махамбет Өтемісұлы бастаған шаруалар көтерілісінде Құрманғазы да қатысады. Берілген тарихи жағдайды мұқият оқиды. Ұсынылған нұсқалардың бірін таңдайды. Өз шешімін тарихи дерекпен байланыстырып жазады; |
Дескриптор Білім алушы -Тарихи тұлғалар туралы мәлімет жинақтайды. -Мәтін құрастырады. Жалпы балл-4 Дескриптор Білім алушы -Тұлғаларды тарихи оқиғамен байланыстырады. -Көнерген сөздерді қолданады. Жалпы балл-3 Дискриптор Білім алушы - Тарихи жағдайды түсінеді. -Ойын жүйелі, сауатты жеткізеді. Жалпы балл-3 |
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Үй тапсырмасы 7-тапсырма. Тарихи тұлғамен кездесуін жайлы қиялынды ой елегінен өткізе отырып, кестені толтыр. Тұлғамен кездесу сұхбаты
Рефлексия. Интеллектуалный тақта. Түсіндім Сұрағым бар Түсінбедім |
Үй тапсырмасын дәптерге жазып алады. Бүгінгі сабақты түсінгені туралы, осы 3 тетіктің біреуін басады. |
Кері байланыс -Бүгінгі сабаққа белсенді қатыстыңыздар. Жарайсыздар! Сау болыңыздар! |
Слайд Power point |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тарихи тұлғалар тағылымы
Тарихи тұлғалар тағылымы
Бекітілген:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
5-бөлім: Тарихи тұлғалар. Лексика |
|
Педагогтың аты жөні: |
|
|
Күні: |
15.12.2025ж |
|
Сыныбы: 6 «Б» |
Барлығы: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тарихи тұлғалар тағылымы. |
|
Оқу бағдарламасына негізделген оқу мақсаттары: |
6.1.1.1 -мәтіннің атауын талқылау және алғашқы бөлігін тыңдау арқылы көтерілетін мәселені болжау; 6.4.3.1 -көнерген сөз, эвфемизм, дисфемизм, табу сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу. |
|
Сабақ мақсаты: |
Тыңдалған мəтін мазмұны бойынша жалпы жəне нақты сұрақтарға жауап бере алады, мəтіндегі ақпаратты шынайы өмірмен байланыстыра алады. Жанрлық жəне стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып, өмірбаян құрастырып жазу. |
Сабақтың барысы
|
Сабақ уақыты/кезеңі |
Педагогтың іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; Ойтүрткі 1. «Тарихта аты қалған тұлға» деп кімді айтады? 2. «Еліңе еңбек ет» дегенді қалай түсінесің? Тыңдалым мәтіні Талантты ғалым, публицист, әдебиет зерттеушісі, саяхатшы – географ Шоқан (шын аты Мұхаммедханафия) Шыңғысұлы Уәлиханов - ХІХ ғасырдың екінші жартысында Қазақстанда туған демократтық, ағартушылық мәдениеттің тұңғыш өкілдерінің бірі. Шоқан 1835 жылдың қараша айында қазіргі Қостанай облысының Құсмұрын бекетінде атақты аға сұлтан Шыңғыс Уәлихановтың отбасында дүниеге келген. Оның қысқа дажарқын өмірі, жан-жақты зерттушілік қызметі, философия, этнография, тарих, экономика, құқық, география, ауыз әдебиеті, әдебиет теориясы т.б жайындағы ғылыми зерттеулері, пікірлері қай кезде болмасын өзінің құндылығымен жарқырай берері сөзсіз. Қазақ халқының рухани ізденістерінің жарқын көрінісі бола отырып, қоғамдық ой-сана, пікір-тұжырымдардың биіктей өркендеуіне ерекше ықпал етті. |
Тыңдалым мәтініндегі негізгі ойды анықтайды. Мысалдармен дәлелдеп айтып береді. Сұрақтарға жауап береді. |
|
Слайд Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут
10 минут |
3-тапсырма. Суреттегі тарихи тұлғалар туралы әңгімеле. Мәлімет жинап, мәтін (өмірбаян) құра. Жетекші сұрақтар арқылы мәтіннің құрылымына назар аудар.
4-тапсырма. Әр тұлғаны өзі өмір сүрген замандағы ең маңызды тарихи оқиғамен байланыстырып, сипаттап жаз. Тұлғаларды тарихи оқиғаға орай ретімен орналастыр. Сөйлемдеріңде көнерген сөздер болса, астын сыз. Оларды түсіндір.
Тапсырма: «Тарихи таңдау» Нұсқаулық: Берілген тарихи жағдайды оқып шығып, таңдау жаса. Таңдауыңды жазбаша түрде (4–6 сөйлем) дәлелде. 1-нұсқа. Бауыржан Момышұлы Сен Ұлы Отан соғысы кезінде майдандасың. Таңдау: А) Қиын сәтте әскерді бастап алға шығасың Ә) Артта қалып, қауіпсіздікті ойлайсың ? Қай шешім тарихи тұрғыдан дұрыс деп ойлайсың? 2-нұсқа. Қайрат Рысқұлбеков Сен 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы кезінде жастың бірісің. Таңдау: А) Үнсіз қаласың Ә) Ұлттық намысты қорғап, алаңға шығасың ? Өз таңдауыңды түсіндір. |
Суретке қарап, тарихи тұлғалар туралы әңгіме, өмірбаян құрастырады. Жетекші сұрақтар логикасымен: кім? қашан? не істеді? маңызы? Әр тұлғаны өзі өмір сүрген замандағы ең маңызды тарихи оқиғамен байланыстырып, сипаттап жазады. Тұлғаларды тарихи оқиғаға орай ретімен орналастырады. Сөйлемдеріңде көнерген сөздер болса, астын сызады. 1. ХІХ ғасырдағы Патша үкіметінің отаршылық саясаты 2.Ұлы Отан соғысы жылдары (1941-1945) 3. 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы 4. 1830 жылы Беріштен шыққан Исатай Тайманұлы және оның жан досы, дауылпаз ақын, дәулескер күйші Махамбет Өтемісұлы бастаған шаруалар көтерілісінде Құрманғазы да қатысады. Берілген тарихи жағдайды мұқият оқиды. Ұсынылған нұсқалардың бірін таңдайды. Өз шешімін тарихи дерекпен байланыстырып жазады; |
Дескриптор Білім алушы -Тарихи тұлғалар туралы мәлімет жинақтайды. -Мәтін құрастырады. Жалпы балл-4 Дескриптор Білім алушы -Тұлғаларды тарихи оқиғамен байланыстырады. -Көнерген сөздерді қолданады. Жалпы балл-3 Дискриптор Білім алушы - Тарихи жағдайды түсінеді. -Ойын жүйелі, сауатты жеткізеді. Жалпы балл-3 |
Оқулық 6-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут |
Үй тапсырмасы 7-тапсырма. Тарихи тұлғамен кездесуін жайлы қиялынды ой елегінен өткізе отырып, кестені толтыр. Тұлғамен кездесу сұхбаты
Рефлексия. Интеллектуалный тақта. Түсіндім Сұрағым бар Түсінбедім |
Үй тапсырмасын дәптерге жазып алады. Бүгінгі сабақты түсінгені туралы, осы 3 тетіктің біреуін басады. |
Кері байланыс -Бүгінгі сабаққа белсенді қатыстыңыздар. Жарайсыздар! Сау болыңыздар! |
Слайд Power point |
шағым қалдыра аласыз
















