Қызылорда облысының білім басқармасының
Қармақшы ауданы бойынша білім бөлімінің «№277 мектеп-лицейі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітілді»
Директордың оқу жұмысы жөніндегі орынбасары _____________ Н.Жанузакулы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
«Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тагибергенова Г.К. |
|
Күні: |
23.01.2026 |
|
Сыныбы: 7 Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу; |
|
Сабақтың мақсаты |
Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады; |
|
Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтарды дарыту |
Әділдік және жауапкершілік: Оқушылар Python тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады және бағдарламалау барысында әділдік пен жауапкершілік құндылықтарын дамытады: тапсырмаларды шынайы орындап, кодтың дұрыстығына жауап береді. |
|
Апта дәйексөзі |
«Тәртіп - тәрбие бастауы» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. «Шапалақ» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. |
Мұғаліммен амандасады. |
|
|
|
Ой қозғау. «Егер…, онда…»
Берілген суреттерді қара. |
– Шарт пен әрекетті дұрыс анықтайды |
Мақсаты: оқушыларды сабаққа ынталандыру |
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ Программалау барысында алгоритмдер 3 түрге бөлінеді.
Тармақталған алгоритм- орындалуы керек қадам белгілі бір шарттың орындалу немесе орындалмауына байланысты жүзеге асырылатын алгоритм. Тармақталған алгоритмде «егер», «онда», «әйтпесе» түйінді сөздері қолданылады. Бұл алгоритмде міндетті түрде шарт қолданылады. |
Жаңа ақпаратты тыңдайды
|
|
|
|
«Мәнін тап» әдісі Программа үзіндісі орындалғаннан кейін a айнымалысының мәнін анықтаңдар
|
Дескриптор:
|
Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды. Әр тапсырмаға 1 балл. |
Үлестірме қағаздар
|
|
|
«Шатасқан логикалық тізбектер» әдісі Топтық тапсырма К саны берілген. Осы санның жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құр. Егер сан тақ болса, экранға 1 немесе 0 шықсын. Жылдамдықты есептеу Автомобиль үлкен қаладан ауылға қарай жолға шықты. Оның жүріп өткен жолы s (метр), ал өткен уақыты - t (секунд). Егер уақыт 0-ге тең болса, жылдамдық есептелмейді (нөлге бөлуге болмайды), әйтпесе жылдамдық формула бойынша есептеледі: v = s/t |
Топпен программа құрады. Дескриптор:
|
Топтар бірін-бірі бағалайды. Тапсырманы дұрыс орындағаны үшін 2 балл беріледі. |
Үлестірме қағаздар, маркерлер. |
|
|
Практикалық жұмыс а және b бүтін сандар берілген. Егер а саны жұп болса, онда оны квадраттап, b санына қос. Ал сан тақ болса, онда санның өзін b санына қосып, нәтижені экранға шығар. |
Дескриптор:
- Енгізу операторын қолданады- 1 балл
|
Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды. Тапсырманы дұрыс орындағаны үшін 3 балл беріледі.
|
Тапсырмалар парағы |
|
|
«TRUE, FALSE» әдісі арқылы сабақты бекіту. |
Оқушылар True, False карточкаларын көтеріп дұрыс жауабын айтады. |
Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды. Тапсырманы дұрыс орындағаны үшін 2 балл беріледі |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия
Үй тапсырмасы
|
Кері байланыс жүргізу. -Бүгінгі сабақта не үйрендім? -Шартты операторларды түсіндім бе? -Қай жері қиын болды? -Келесі сабақта маған не қажет? Оқушылар өздерінің осы сабақта алған білімдерін бағалайды. |
Бағалау парақтарына қорытынды балл қойылады. Мадақтау Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! |
Жұмыс парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тармақталған алгоритмдерді программалау
Қызылорда облысының білім басқармасының
Қармақшы ауданы бойынша білім бөлімінің «№277 мектеп-лицейі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
«Бекітілді»
Директордың оқу жұмысы жөніндегі орынбасары _____________ Н.Жанузакулы
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
«Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тагибергенова Г.К. |
|
Күні: |
23.01.2026 |
|
Сыныбы: 7 Ә |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тармақталған алгоритмдерді программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу; |
|
Сабақтың мақсаты |
Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады; |
|
Жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтарды дарыту |
Әділдік және жауапкершілік: Оқушылар Python тілінде тармақталған алгоритмдерді жазады және бағдарламалау барысында әділдік пен жауапкершілік құндылықтарын дамытады: тапсырмаларды шынайы орындап, кодтың дұрыстығына жауап береді. |
|
Апта дәйексөзі |
«Тәртіп - тәрбие бастауы» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі 1. Сәлемдесу. 2. «Шапалақ» әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. |
Мұғаліммен амандасады. |
|
|
|
Ой қозғау. «Егер…, онда…»
Берілген суреттерді қара. |
– Шарт пен әрекетті дұрыс анықтайды |
Мақсаты: оқушыларды сабаққа ынталандыру |
|
|
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа сабақ Программалау барысында алгоритмдер 3 түрге бөлінеді.
Тармақталған алгоритм- орындалуы керек қадам белгілі бір шарттың орындалу немесе орындалмауына байланысты жүзеге асырылатын алгоритм. Тармақталған алгоритмде «егер», «онда», «әйтпесе» түйінді сөздері қолданылады. Бұл алгоритмде міндетті түрде шарт қолданылады. |
Жаңа ақпаратты тыңдайды
|
|
|
|
«Мәнін тап» әдісі Программа үзіндісі орындалғаннан кейін a айнымалысының мәнін анықтаңдар
|
Дескриптор:
|
Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды. Әр тапсырмаға 1 балл. |
Үлестірме қағаздар
|
|
|
«Шатасқан логикалық тізбектер» әдісі Топтық тапсырма К саны берілген. Осы санның жұп немесе тақ екенін анықтайтын программа құр. Егер сан тақ болса, экранға 1 немесе 0 шықсын. Жылдамдықты есептеу Автомобиль үлкен қаладан ауылға қарай жолға шықты. Оның жүріп өткен жолы s (метр), ал өткен уақыты - t (секунд). Егер уақыт 0-ге тең болса, жылдамдық есептелмейді (нөлге бөлуге болмайды), әйтпесе жылдамдық формула бойынша есептеледі: v = s/t |
Топпен программа құрады. Дескриптор:
|
Топтар бірін-бірі бағалайды. Тапсырманы дұрыс орындағаны үшін 2 балл беріледі. |
Үлестірме қағаздар, маркерлер. |
|
|
Практикалық жұмыс а және b бүтін сандар берілген. Егер а саны жұп болса, онда оны квадраттап, b санына қос. Ал сан тақ болса, онда санның өзін b санына қосып, нәтижені экранға шығар. |
Дескриптор:
- Енгізу операторын қолданады- 1 балл
|
Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды. Тапсырманы дұрыс орындағаны үшін 3 балл беріледі.
|
Тапсырмалар парағы |
|
|
«TRUE, FALSE» әдісі арқылы сабақты бекіту. |
Оқушылар True, False карточкаларын көтеріп дұрыс жауабын айтады. |
Оқушылар бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалайды. Тапсырманы дұрыс орындағаны үшін 2 балл беріледі |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия
Үй тапсырмасы
|
Кері байланыс жүргізу. -Бүгінгі сабақта не үйрендім? -Шартты операторларды түсіндім бе? -Қай жері қиын болды? -Келесі сабақта маған не қажет? Оқушылар өздерінің осы сабақта алған білімдерін бағалайды. |
Бағалау парақтарына қорытынды балл қойылады. Мадақтау Керемет! Сен ақылдысың! Ғажап! Жарайсың! |
Жұмыс парағы |
шағым қалдыра аласыз









