2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / «Тәртіп-тәрбие бастауы»

«Тәртіп-тәрбие бастауы»

Материал туралы қысқаша түсінік
«Тәртіп-тәрбие бастауы»
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сынып жетекші:



Күні:

24.02.2025

Сынып: 2



Сабақтың тақырыбы:

«Тәртіп-тәрбие бастауы»


«Досыңызды ренжітсе не істеу керек?»




Мақсаты

Оқушыларға тәртіптің маңыздылығын түсіндіру;

Тәртіпті болудың жеке тұлға дамуына әсерін ұғындыру;

Оқушыларды тәртіпке, жауапкершілікке және өз іс-әрекетіне есеп бере білуге тәрбиелеу.


Оқушыларға достық қарым-қатынастың маңызын түсіндіру.

Реніштің себептері мен салдарын талдап, оны шешу жолдарын үйрету.

Достықты сақтауға және жанжалдан кейін дұрыс әрекет етуге баулу.





Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Сәлемдесу:

Армысыздар, қымбатты оқушылар! Сіздерді көргеніме қуаныштымын!

Барлықтарыңыздың жүздеріңізден күлімсіреу көрініп тұр! Керемет!

"Жұлдызды шеңбер" әдісі: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне жақсы тілек айтып, жұлдызша бейнесін береді.

Жағымды атмосфера қалыптастыру (мақал-мәтел айту, сұрақ-жауап әдісі).


Топқа бөлу (түрлі-түсті қағаздар арқылы).


Оқушылар жұдырық түйістіру арқылы бір біріне достық ықыластарын білдіреді.












Көңілді әуен


Сабақтың ортасы


Миға шабуыл әдісі)

"Тәртіп" дегеніміз не?


"Тәртіп – тәрбие бастауы" деген сөздің мәнін ашу.


Оқушыларға "тәртіп" ұғымының өмірдегі маңызын түсіндіру.

Негізгі бөлім

1. Топтық жұмыс:

1-топ: "Тәртіпті адам қандай болуы керек?"

2-топ: "Тәртіпсіздік қандай мәселелерге әкеледі?"

3-топ: "Мектептегі тәртіп ережелері қандай?"


2. Оқушылардың пікірін тыңдау (Әңгімелесу әдісі)


Тәртіпті адамға тән қасиеттерді атау.


Тәртіпсіздіктің қоғамға тигізер зиянын талқылау.


Өмірден мысал келтіру.

3. Рөлдік ойын:


"Тәртіп сақталған орта vs. тәртіпсіз орта" (екі топқа бөлініп, көрініс көрсету).












Оқушылар сұрақтарға жауап береді





Оқушылар сұраққа жауап береді



Оқушылар тапсырмаларды орындайды


Оқушылар сұраққа жауап береді



Мадақтама сөздер айту













Мадақтама сөздер айту







Мадақтама сөздер айту





Ақ қағаз, фломастерлер


Сабақтың соңы

Қорытынды бөлім


"Мен үшін тәртіп деген не?" (Оқушылар өз ойларын қағазға жазады).


Оқушылар өз ойларын ортаға салады.


Мұғалімнің қорытынды сөзі: тәртіптің қоғамдағы рөлі, оның адамның болашағына әсері.








Өз ойларын жазады


Ақ қағаз

Қауіпсіздік сабағы

10 мин

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын таныстыру.

«Достық» дегенде ойларыңа не келеді?» – миға шабуыл (оқушылар өз ойларын айтады).

Кіріспе бөлім


«Сен бір досыңды ренжітіп алсаң, не істер едің?» – пікір алмасу.


Достар арасындағы реніштің себептері мен оның салдарын талқылау.


«Достықты сақтаудың 5 ережесі» туралы қысқаша ақпарат беру.


Негізгі бөлім

1. Топтық жұмыс:

Оқушыларды үш топқа бөлу, әр топқа тапсырма беру:

1-топ: «Реніштің себептері» – достар не үшін ренжіседі?

2-топ: «Кешірім сұрау әдістері» – досыңды қалай ренжітпей кешірім сұрауға болады?

3-топ: «Достықты сақтау» – достық қарым-қатынасты нығайтудың жолдары.

Рөлдік ойын:

«Ренішті шешу» ойыны (екі оқушы арасында достық жанжалын ойнап, оны шешудің дұрыс

Оқушылар өз тәжірибелерімен бөлісіп, қорытынды жасайды.

Қорытынды бөлім

Сабақты қорытындылау, негізгі ойларды бекіту.


«Досыңды ренжітіп алмау үшін не істеу керек?» – әр оқушы 3 кеңес жазады.


Кері байланыс (оқушылар сабақтан алған әсерлерін бөліседі).

Үй тапсырмасы: «Менің нағыз досым» тақырыбында эссе жазу немесе достық туралы сурет салу.





Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты ашады.








Оқушылар мұқият тыңдайды




Тапсырманы орындайды




Әр топ постер жасап, өз ойларын сыныпқа таныстырады.



Оқушылар өз шешімдерін ұсынады.






Мадақтама сөздер айту






















Мадақтама сөздер айту





Мадақтама сөздер айту











Мадақтама сөздер айту










Презентация



















Тақырыптық бейнероликтер.






Ережелер жазылған постерлер.













Постер және маркерлер


Төтенше қызмет нөмірлері жазылған плакаттар.


Сабақтың соңы

Оқушылар біз бүгін сіздермен қоғамдасғы өте өзекті екі тақырыппен таныстық, ой бөлісіп, пікір алмастық. Бүгінгі сынып сағатынан алған білімдеріңіз өмірлік азық болады деп тілеймін .

Барлығы бүгінгі сабақта алған әсерлерімен бөліседі.



Бүгінгі сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға алғыс білдіріп, мадақтау.

















Жариялаған:
Еркінбек Аяжан
23 Ақпан 2025
90
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі