Қысқамерзімдіжоспар
Сабақ жоспары (үлгі)
Сабақты жоспарламасбұрын орта мерзімді жоспарға көңіл аударыңыз. Сабақ жоспарлары берілген жоспар үлгісіне сай әзірленуі керек.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мектеп: «Жас алаш»ЖОМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Асилбаева Айдана Усеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.2.2.10 – масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Күш ұғымын біледі.Оқулықпен жұмыс жасайды Көптеген оқушылар істей алады: Тартылыс құбылысы және ауырлық күшіне анықтама береді, есеп шығаруда қолданады Кейбір оқушылар істей алады: Деңгейлі есептер шығара алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тартылыс құбылысына түсінеді Есептер шығаруда ауырлық күнінің формуласын қолданады Күш пен салмақты ажырата алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дескрипторлар |
Тартылыс құбылыстарына мағлұмат бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ауырлық күшінің формуласын түрлендіріп, ХБЖ келтіріп, есептеулер жүргізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті өмірде күш пен салмақты қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Масса,ауырлық ,еркін түсу үдеуі ,салмақ, салмақсыздық Диалог үшін пайдалы дәйек сөздер: Күш-бұл............шама. Ауырлық күші-................ Ауырлық күші........... әрпімен белгіленеді. Салмақтың өлшем бірлігі ............ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық саяси идеясынан оқушыларды шығармашылық, инновациялық қабілеттерін қалыптастыру, бәсекеге қабілетті ету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика,жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
https:kk//Wikipedia,org/wiki.электронды оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Масса, ауырлық ,еркін түсу үдеуі ,салмақ, салмақсыздық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 14минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысуын қадағалау «Ақ тілек» атты сергіту сәтін өткізу. Мақсаты: сыныпта жағымды байланыс орнату. ІІ.Ынтымақтастықты қалыптастыру: Топтарға бөлу: Біздің сынып керемет сөйлемі арқылы топқа бөлу. ІІІ.Үй жұмысын тексеру: «Ұшақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрап , ұшақты ұшырту арқылы бір-біріне тексерту Денеге еш нәрсе әрекет етпесе , ол қандай күйде болады? Инерция деп нені айтады? Өздеріңді қоршаған ортадағы, микроәлемдегі, ғарыштағы инерция бойынша қозғалатын денелерге мысалдар келтіріңдер?
|
Қима-қағаздар А4 қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 18 |
Миға шабуыл «Ия,жоқ» әдісі 1.Күшті Ғ әріпімен белгілейді «Ия» 2.Күш ұғымын Паскаль енгізді «Жоқ» 3.Күштің өлшем бірлігі Ньютон«Ия» 4.Күшті өлшейтін құрал динамометр «Ия» 5.Инерция ұғымын Ньютони енгізді «Жоқ» 6 Инерция грек тілінен алынған«Жоқ» 7. Г.Галилей италия ғалымы«Ия» 8. Дененің инерттілігін сипаттайтын физикалық шама масса болып саналады «Ия»
Суреттер сөйлейді
«Венн»диаграммасы Ауырлық күші мен салмақты салыстыру
«Кім шапшаң» ойыны арқылы есептер шығару . 1.Денеге әрекет ететін ауырлық күші 10 кН. Ол дененің массасы қандай? 2.Орта ендікте денеге әрекет ететін ауырлық күші 196.5Н. Дененің массасы қандай?Осы денеге экваторда, полюсте әрекет ететін ауырлық күштерінің шамасы қандай болады? 3.Жүктің массасы 42 кг. Оған қандай ауырлық күші әрекет етеді? 4.Массасы 36 кг дененің полюстегі және экватордағы салмағын анықта. 5.Салмағы 500Н бала салмағы 50Н қандай да бір денені ұстап тұр. Ол жерде қандай күшпен ығысады. 6.Массасы 40 кг баланың Айдағы салмағын аныкта?
|
А4 қағаз Плакат Сурет Маркер тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 13 |
«Аббервиатура» әдісі арқылы сабақты пысықтау ДЖТКАКДА-денелердің жерге тартылу күші ауырлық күші деп аталады. ӘДББТБТДА-әлемдегі денелердің бір-біріне тартылуы бүкіләлемдік тартылыс деп аталады. ДТНАӘЕКДСДА-дененің тірекке немесе аспаға әрекет ететін күші дененің салмагы деп аталады. Үйге тапсырма: Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ Рефлексиялық нысана: Жаңаны білдім Қызықты болды Белсенді қатыстым Түсініксіз болды |
А4қағаз нысана |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нəтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып əзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде үйренгендерін бағалау үшін тапсырмалар берілді. Тапсырмалар , ақпараттар бейнелік, таңбалық болып берілді. Белсенді әдістерді «Ия,Жоқ» «Венн диаграммасы», «Ұшақ», «Аббервиатура» «Кім шапшаң» ойыны арқылы оқушылардың тек білімді меңгеріп қана қоймай адамгершілік, бірлесіп ұжымда жұмыс істеуі,топтағы белсенділігі анықталады. |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
|
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тартылыс күші. Ауырлық күші . Салмақ
Тартылыс күші. Ауырлық күші . Салмақ
Қысқамерзімдіжоспар
Сабақ жоспары (үлгі)
Сабақты жоспарламасбұрын орта мерзімді жоспарға көңіл аударыңыз. Сабақ жоспарлары берілген жоспар үлгісіне сай әзірленуі керек.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі |
Мектеп: «Жас алаш»ЖОМ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: Асилбаева Айдана Усеновна |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме) |
7.2.2.10 – масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Күш ұғымын біледі.Оқулықпен жұмыс жасайды Көптеген оқушылар істей алады: Тартылыс құбылысы және ауырлық күшіне анықтама береді, есеп шығаруда қолданады Кейбір оқушылар істей алады: Деңгейлі есептер шығара алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Тартылыс құбылысына түсінеді Есептер шығаруда ауырлық күнінің формуласын қолданады Күш пен салмақты ажырата алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дескрипторлар |
Тартылыс құбылыстарына мағлұмат бере алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ауырлық күшінің формуласын түрлендіріп, ХБЖ келтіріп, есептеулер жүргізеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күнделікті өмірде күш пен салмақты қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Масса,ауырлық ,еркін түсу үдеуі ,салмақ, салмақсыздық Диалог үшін пайдалы дәйек сөздер: Күш-бұл............шама. Ауырлық күші-................ Ауырлық күші........... әрпімен белгіленеді. Салмақтың өлшем бірлігі ............ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық саяси идеясынан оқушыларды шығармашылық, инновациялық қабілеттерін қалыптастыру, бәсекеге қабілетті ету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика,жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ-ны қолдану дағдылары |
https:kk//Wikipedia,org/wiki.электронды оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша білім |
Масса, ауырлық ,еркін түсу үдеуі ,салмақ, салмақсыздық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 14минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу , оқушыларды түгендеу, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысуын қадағалау «Ақ тілек» атты сергіту сәтін өткізу. Мақсаты: сыныпта жағымды байланыс орнату. ІІ.Ынтымақтастықты қалыптастыру: Топтарға бөлу: Біздің сынып керемет сөйлемі арқылы топқа бөлу. ІІІ.Үй жұмысын тексеру: «Ұшақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрап , ұшақты ұшырту арқылы бір-біріне тексерту Денеге еш нәрсе әрекет етпесе , ол қандай күйде болады? Инерция деп нені айтады? Өздеріңді қоршаған ортадағы, микроәлемдегі, ғарыштағы инерция бойынша қозғалатын денелерге мысалдар келтіріңдер?
|
Қима-қағаздар А4 қағаз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 18 |
Миға шабуыл «Ия,жоқ» әдісі 1.Күшті Ғ әріпімен белгілейді «Ия» 2.Күш ұғымын Паскаль енгізді «Жоқ» 3.Күштің өлшем бірлігі Ньютон«Ия» 4.Күшті өлшейтін құрал динамометр «Ия» 5.Инерция ұғымын Ньютони енгізді «Жоқ» 6 Инерция грек тілінен алынған«Жоқ» 7. Г.Галилей италия ғалымы«Ия» 8. Дененің инерттілігін сипаттайтын физикалық шама масса болып саналады «Ия»
Суреттер сөйлейді
«Венн»диаграммасы Ауырлық күші мен салмақты салыстыру
«Кім шапшаң» ойыны арқылы есептер шығару . 1.Денеге әрекет ететін ауырлық күші 10 кН. Ол дененің массасы қандай? 2.Орта ендікте денеге әрекет ететін ауырлық күші 196.5Н. Дененің массасы қандай?Осы денеге экваторда, полюсте әрекет ететін ауырлық күштерінің шамасы қандай болады? 3.Жүктің массасы 42 кг. Оған қандай ауырлық күші әрекет етеді? 4.Массасы 36 кг дененің полюстегі және экватордағы салмағын анықта. 5.Салмағы 500Н бала салмағы 50Н қандай да бір денені ұстап тұр. Ол жерде қандай күшпен ығысады. 6.Массасы 40 кг баланың Айдағы салмағын аныкта?
|
А4 қағаз Плакат Сурет Маркер тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы 13 |
«Аббервиатура» әдісі арқылы сабақты пысықтау ДЖТКАКДА-денелердің жерге тартылу күші ауырлық күші деп аталады. ӘДББТБТДА-әлемдегі денелердің бір-біріне тартылуы бүкіләлемдік тартылыс деп аталады. ДТНАӘЕКДСДА-дененің тірекке немесе аспаға әрекет ететін күші дененің салмагы деп аталады. Үйге тапсырма: Тартылыс құбылысы және ауырлық күші.Салмақ Рефлексиялық нысана: Жаңаны білдім Қызықты болды Белсенді қатыстым Түсініксіз болды |
А4қағаз нысана |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нəтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып əзірлеуді қамтуы мүмкін (Гарднер бойынша көптік зият теориясы). Уақытты тиімді пайдалана отырып, саралауды сабақтың кез келген кезеңінде қолдануға болады.
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде үйренгендерін бағалау үшін тапсырмалар берілді. Тапсырмалар , ақпараттар бейнелік, таңбалық болып берілді. Белсенді әдістерді «Ия,Жоқ» «Венн диаграммасы», «Ұшақ», «Аббервиатура» «Кім шапшаң» ойыны арқылы оқушылардың тек білімді меңгеріп қана қоймай адамгершілік, бірлесіп ұжымда жұмыс істеуі,топтағы белсенділігі анықталады. |
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
|
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















