Сабақ жоспары
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Тартылыс құбылысы,ауырлық күші.Салмақ"
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Денелердің өзара әрекеттесуі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп: №18 негізгі мектебі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 28.11.2018ж. |
Мұғалімнің аты-жөні:Калмаганбетова Гүлшат Закировна. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 « А » |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші. Салмақ. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.2.10 Масса, салмақ және ауырлық күші ұғымдарын ажырату |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлықоқушылар: масса, ауырлық күші, салмақ ұғымдарының физикалық мағынасын түсіндіре алады, тартылыс құбылысын сипаттай алады. Оқушылардыңбасымбөлігі:Масса, ауырлық күші, дененің салмағы ұғымдарына өмірден мысалдар келтіре отырып ажыратады және ауырлық күші, дененің салмағын есептей алады. Кейбіроқушылар: Әртүрлi планеталарда массалары бiрдей денелерге әрекет ететiн ауырлық күшi түрлiше болатынын тұжырымдай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлаудеңгейі |
Білу, түсінужәнеқолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Масса, салмақ пен ауырлық күші ұғымдарын ажыратады. 2.Физикалық шамаларды түрлендіре алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:Бірлескен оқуда ақпаратты талдайды, салыстырады,сипаттайды, өз сөзімен айтады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәндік лексика және терминология:Гравитациялық өзара әрекеттесу, тартылыс күші,ауырлық күші,дененің салмағы, тіректің реакция күші,салмақсыздық. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Физика тілінде сөйлеу мәдениетін, көптілділікті дамыту |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қазақ тілі |
Орыс тілі |
Ағылшын тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тартылыс күші |
Гравитационная сила |
Gravitational force |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ауырлықкүші |
|
forceofgravity |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
салмақ |
вес |
weight |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Теңәрекеткүш |
Равнодействующая сила |
netforce |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Динамометр |
диномометр |
dynamometer |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Масса |
Масса |
mass |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Салмақсыздық |
Невесомость |
Weightlessness |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
1.Гравитациялық өзара әрекеттесу,гравитациялық өріс және гравитациялық күштер деп нені айтады? 2.Денелердің тартылыс күшін кім ашқан және қандай щамаларға байланысты өзгереді? 3.Қандай күш ауырлық күші деп аталады? 4.Дененің салмағы мен денеге әрекет ететін ауырлық күшінің арасындағы айырмашылық неде? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Неліктен денелердің айға тартылуы жерге қарағанда аз? Неліктен вертикаль жоғары лақтырылған доп жерге түседі? Неліктен қол арбаны, шананы өрге алып жүру өрден сүйреп түсуден қиын? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар-ға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы: Шығармашылықпен және сын тұрғысынан ойлайды, қарым-қатынасқа ашық және ықыласты, өмір бойы білім алуға және өзін-өзі жетілдіруге дайын |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралықбайланыс |
Өтедәлөлшеулерg тұрақтысыныңмәнiЖердіңгеографиялықендiгiнебайланыстыболатынынқарастыраотырып география пәніменбайланысжасалады. Математика –есептершығарудақолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолданудағдылары |
Интербелсендітақта, бейнеролик, презентация |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғыбілім |
Оқушыларкүштіңанықтамасын, ХБЖ бойыншакүштіңөлшембірлігін,белгіленуінбіледі.Жаратылыстанусабағындапланеталартуралыжалпытүсінігіқалыптасқан. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
1)Оқушыларменсәлемдесу. Ынтымақтастықатмосферасынорнату(шаттықшеңбері). Шеңбербойындатұрып «Орамжапырақ» әдісіменүйтапсырмасысұралады.Солжердесыныпоқушылары 3 топқабөлінеді. Топ аттары: І-топ: Күш, ІІ-топ: Масса, ІІІ-топ:Салмақ. |
Орамжапырақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
Ғаламтор желісінен алынған суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңортасы
18 минут |
«Ойлан,жұптас,бөліс»әдісімен
Топтарға оқулықтан мәтін беріледі оқып талқылайды. І- топ .Тартылысқұбылысы,тартылысзаңытуралымағлұмат ІІ- топ .Ауырлықкүші,басқапланеталардағыауырлықкүшітуралы. ІІІ –топ .Салмақ пен ауырлықкүшініңайырмашылығы. Топтықжұмысбағалаукритерийіарқылыбағаланады.
|
Постер,қағазқиындылары, таратпақағаздар,маркерлер,смайликтер.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
3 минут
|
Сабақмақсаттарынажататынбілімдіқалыптастыруғажәнедағдыныдамытуғабағытталғанқызмет.
|
Сурет, сызғыш, қалам |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қ.Б.Жұптар тапсырмаларын сағат тілімен ауыстырып бірін-біріне бағалайды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут
|
Жеке жұмыс :«Кім жылдам» әдісімен ортаға деңгейлік есептер тастаймын,оқушылар деңгейлеріне қарай шығарылуы. Тапсырма -1 №1-А.Денеге әрекет ететін ауырлық күші 10 кН. Оның массасы қандай? №2-В. Жүктің массасы 10 кг.Оған қандай ауырлық күші әрекет етеді? №3-С. Көлемі 25л бензиннің салмағы қанша?Бензиннің тығыздығы 710 кг/м3 Тапсырма -2 №2-А.Диномометрдің көмегімен денелерге әрекет ететін ауырлық күшін анықтау. №2- В.Таразының көмегімен денелердің массасын өлшеу.
№2-
С.Денелердің массасын
өлшеп, |
Мектеп таразысы, диномометр,жүктер жиыны, түрлі денелер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 2 минут
|
Үйтапсырмасы:§16-§17.
Керібайланыс:Әрбіроқушығатаратыпберемін.
|
Кеспе қағаздар Интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Қосымшаақпарат
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау- Сіздің қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Жеке жұмыс кезінде барлық оқушыларға деңгейлігіне байланысты есептер беріледі. Қарқыны және нәтижесі бойынша сараланады. Жаңа сабақты қорытындылау үшін оқушылар бүгінгі оқу мақсатын қанаһшалықты түсінгендігі туралы түйінді ойларын айтады |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайыз? |
1.Материалды бұрынғы алған білімдері негізінде игеруге ықпал жасалынады. 2. Үй тапсырмасы талқыланып бас бармақ арқылы бағаланады. 3. Жұптық жұмыста - жұптар бір-бірін өзара бағалайды. 4. Топтық жұмыс қорытындысында топтың жасаған жұмысының «Бағалау критерийі» бойынша топтық бағалау жүргізеді. 5.Жеке жұмысқа мақсатқа жетелейтін критерийлер қойылды. Сол критериймен әрбір оқушы өзін-өзі бағалайды. 6.Қабілеті жоғары оқушыға берілген тапсырма қалыптастырушы бағалау үдерісімен бағаланады.
|
Оқушылардың денсаулығына қауіпсіз жағдай орнатылады (парталарды ыңғайлап орналастырып, техникалық қауіпсіздік ережелері т.б түсіндіріледі) |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе ( оқу мен оқытуға қатысты)? 1:
2:
Сабақты бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





