Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
Мектеп: |
|
Сыныбы: 4 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тас ғасырынан ғарыш әлеміне дейін |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.4.1.1 Адамзат дамуының негізгі кезеңдерін (тас дәуірінен қазіргі күнге дейін) сипаттау және салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тас дәуірінен ғарышты игеру кезеңіне дейінгі адамзаттың басты жетістіктерін анықтау. Әртүрлі кезеңдердегі өмір сүру салтын салыстырып, даму заңдылықтарын түсіну. |
|
Сабақтың құндылығы |
Жасампаздық және жаңашылдық: Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындау. Топпен жұмыс істей білу. Отбасы Отанның бір бөлігі екенін түсіну. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу 2. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жүрек жарығы» әдісі
3. Өткен тақырыпты қайталау. Оқушылар платформада жұмыс жасайды. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді. Жағымды психологиялық ахуал мақсаты: Оқушыларға бүгінгі күнге жақсы тілек тілеп, сабақты жағымды көңіл күймен бастау. |
Мұғалімнің бағалауы |
Бағалау тиындары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе. 5 минут |
«Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға видеокөрсетілім көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=Dh-7R5_HZMo Оқушылар «Стоп кадр» әдісі арқылы өздеріне қажетті мәліметті түртіп алады. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Мұғалімнің айтқан мәліметтерін оқушылар дәптерлеріне жазып алады.
|
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин. |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушылар берілген мәліметпен жұмыс жасайды. 1. Жеке жұмыс тапсырмалары (Блум таксономиясы: Білу және Түсіну) Әр оқушыға кезеңдер жазылған парақша беріледі. Олар кезеңдерді ретімен орналастырып, басты ерекшелігін жазуы тиіс. |
Тапсырма мақсаты: Өзіндік білім алу дамиды. Оқушылар оқулықтағы мәліметті қолданып жұмыс жасайды. Тапсырма: Тас дәуірі, Орта ғасыр, Техникалық революция, Ғарыш дәуірі терминдерін хронологиялық ретпен орналастыр. |
Бағалау критерийі: Қазақстан халқының тіл топтарымен жұмыс жасайды.
Жалпы 4 балл |
Уақыт кезеңі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс.
«Кеше және Бүгін» (Салыстыру) Оқушылар жұптасып, тас дәуірі мен қазіргі заманды салыстырады.
Дұрыс жауабы
|
Тапсырма мақсаты: Жұптасып жұмыс жасайды. Төмендегі кестені толтырыңдар.
|
Жалпы 3 балл
|
Кесте, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті «Жапондық сергіту»
|
Бейнематериалдағы қимылды қайталайды |
|
Бейнематериал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
3-тапсырма. Топтық жұмыс: «Өркениет керуені» Әр топқа арнайы постер және суреттер жиынтығы беріледі.
|
3-тапсырма. Топтық жұмыс: «Өркениет керуені» Әр топқа арнайы постер және суреттер жиынтығы беріледі.
|
Бағалау критерий: Оқулық мәтінін пайдалана отырып көрсетілген сандардың қандай ақпаратты білдіретінін жазады
Жалпы 3 балл |
Оқулықпен жұмыс, суреттер, плакат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут Рефлексия Бағалау Үйге тапсырма
|
Кері байланыс.
Бағалау: Оқушылар 1-10 балдық шәкілмен бағаланады. Сабақ соңында жинаған тиындар санына қарай «Білімпаз», «Ізденуші», «Зерттеуші» номинациялары беріледі.
Үйге тапсырма: |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. Оқушылар дескрипторды мұғалімге тексертеді. |
Бағалау парағы
Ғарыш кері байланыс file:///C:/Users/asus/Desktop/%D1%85%D1%82%D0%BC%D0%BB%20%D0%BE%D0%B9%D1%8B%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80/%D2%93%D0%B0%D1%80%D1%8B%D1%88_%D0%B1%D0%B0%D2%93%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%83.html |
Бағалау парағы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тас ғасырынан ғарыш әлеміне дейін
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
Қысқамерзімді жоспар
|
Бөлім: |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
Мектеп: |
|
Сыныбы: 4 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тас ғасырынан ғарыш әлеміне дейін |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
4.4.1.1 Адамзат дамуының негізгі кезеңдерін (тас дәуірінен қазіргі күнге дейін) сипаттау және салыстыру. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тас дәуірінен ғарышты игеру кезеңіне дейінгі адамзаттың басты жетістіктерін анықтау. Әртүрлі кезеңдердегі өмір сүру салтын салыстырып, даму заңдылықтарын түсіну. |
|
Сабақтың құндылығы |
Жасампаздық және жаңашылдық: Зерттеуге, экспериментке бағытталған жобалық тапсырмаларды орындау. Топпен жұмыс істей білу. Отбасы Отанның бір бөлігі екенін түсіну. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
1. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу 2. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жүрек жарығы» әдісі
3. Өткен тақырыпты қайталау. Оқушылар платформада жұмыс жасайды. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Кезекші оқушы сыныпты түгендейді. Жағымды психологиялық ахуал мақсаты: Оқушыларға бүгінгі күнге жақсы тілек тілеп, сабақты жағымды көңіл күймен бастау. |
Мұғалімнің бағалауы |
Бағалау тиындары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе. 5 минут |
«Миға шабуыл» әдісі Оқушыларға видеокөрсетілім көрсету. https://www.youtube.com/watch?v=Dh-7R5_HZMo Оқушылар «Стоп кадр» әдісі арқылы өздеріне қажетті мәліметті түртіп алады. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Мұғалімнің айтқан мәліметтерін оқушылар дәптерлеріне жазып алады.
|
Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин. |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушылар берілген мәліметпен жұмыс жасайды. 1. Жеке жұмыс тапсырмалары (Блум таксономиясы: Білу және Түсіну) Әр оқушыға кезеңдер жазылған парақша беріледі. Олар кезеңдерді ретімен орналастырып, басты ерекшелігін жазуы тиіс. |
Тапсырма мақсаты: Өзіндік білім алу дамиды. Оқушылар оқулықтағы мәліметті қолданып жұмыс жасайды. Тапсырма: Тас дәуірі, Орта ғасыр, Техникалық революция, Ғарыш дәуірі терминдерін хронологиялық ретпен орналастыр. |
Бағалау критерийі: Қазақстан халқының тіл топтарымен жұмыс жасайды.
Жалпы 4 балл |
Уақыт кезеңі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс.
«Кеше және Бүгін» (Салыстыру) Оқушылар жұптасып, тас дәуірі мен қазіргі заманды салыстырады.
Дұрыс жауабы
|
Тапсырма мақсаты: Жұптасып жұмыс жасайды. Төмендегі кестені толтырыңдар.
|
Жалпы 3 балл
|
Кесте, оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сергіту сәті «Жапондық сергіту»
|
Бейнематериалдағы қимылды қайталайды |
|
Бейнематериал |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 минут |
3-тапсырма. Топтық жұмыс: «Өркениет керуені» Әр топқа арнайы постер және суреттер жиынтығы беріледі.
|
3-тапсырма. Топтық жұмыс: «Өркениет керуені» Әр топқа арнайы постер және суреттер жиынтығы беріледі.
|
Бағалау критерий: Оқулық мәтінін пайдалана отырып көрсетілген сандардың қандай ақпаратты білдіретінін жазады
Жалпы 3 балл |
Оқулықпен жұмыс, суреттер, плакат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут Рефлексия Бағалау Үйге тапсырма
|
Кері байланыс.
Бағалау: Оқушылар 1-10 балдық шәкілмен бағаланады. Сабақ соңында жинаған тиындар санына қарай «Білімпаз», «Ізденуші», «Зерттеуші» номинациялары беріледі.
Үйге тапсырма: |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. Оқушылар дескрипторды мұғалімге тексертеді. |
Бағалау парағы
Ғарыш кері байланыс file:///C:/Users/asus/Desktop/%D1%85%D1%82%D0%BC%D0%BB%20%D0%BE%D0%B9%D1%8B%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80/%D2%93%D0%B0%D1%80%D1%8B%D1%88_%D0%B1%D0%B0%D2%93%D0%B0%D0%BB%D0%B0%D1%83.html |
Бағалау парағы |
шағым қалдыра аласыз




