|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3A Сақтар |
БЕКІТЕМІН |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Х.Габбасова |
|||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Тасмола археологиялық мәдениеті |
|||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы |
«Мұртты обалардың» ерекшелігі неде? |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.2. – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Ерте темір дәуіріне қатысты сақтардың мұртты обаларын өзара салыстыру арқылы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, заңдылықтарын көрсету. |
|||||||||||||
|
Дескрипторлар |
- Берілген «мұртты обалардың» суреттеріне қарап заңдылықтар мен кездейсоқтықты анықтай алады? - Обалардың атқарған функциясы айта алады. - «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді; |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - бүкіл сынып қатысатын талқылауда оқушылар бір-бірінің қорытындыларына қарсы уәж айта алады оба, сақ, қорған, астрономия, бағыттаушы деген сөздерді келтіріп мағынасын таниды - «мұртты оба», ақсүйек, тәңір, күншығыс, отқа табыну |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Шынайылылық, әріптестік, толеранттылық, үш тілділік, денсаулық, сыпайылық, жауапкершілік және өмір бойы білім алуға ұмтылу. Тәрбиелеудің құндылықтары: шынайылық, әріптестік, денсаулық, жауапкершілік және өмір бойы білім алу топтық жұмыс жасау арқылы игеріледі. Тәрбиелеудің құндылықтары: үштілділік білім алу барысында академиялық тілді меңгеру арқылы игеріледі. Тәрбиелеудің құндылықтары: толеранттылық, сыпайылық ежелгі Мысырдың тарихы мен әлеуметтік өмірін меңгеру арқылы қалыптасады. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық Байланыстар |
Дүние жүзі тарихымен байланысты |
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Қажетті ақпараттарды таңдау мен презентация дайындау. |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Бұл бөлім 5.3А бөлімінде қарастырылған сақтар және олардың жерлеу дәстүрі мен ғұрпы археологиялық қазба ескерткіштерінің бірі «мұртты обалар» арқылы көрсетуге негізделген. |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық бөлім.Амандасу Сабақтың ұраны: «Бір-бірімізді тыңдаймыз, қате кетсе түзейміз, ойды толықтырамыз, белсенді боламыз» Сабақтың тақырыбы бойынша оның мақсаттары мен білімділік міндеттерін анықтау. "ББҮ" кестесін толтыру:
|
Сабақтың презентациясы |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Геометриялық фигуралар бойынша 3 топқа бөлу Топпен жұмыс: «Мұртты обалардың» сақтар өміріне әсерін талдау. Тапсырма: «А» тобы қолда бар ресурстарын зерттеп, Мұртты обалардың сақтар өміріне әсерін талдап, зерттейді постер қорғайды. Дескрипторлар: -құрылған критерийлер бойынша постер дайындайды. «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді «В» тобы қолдағы ресурстарын зерттеп, «мұртты обалар» көрсетілген суреттерді зерттеп,ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдау жасайды. Дескрипторлар: құрылған критерийлер бойынша постер дайындайды. Берілген «мұртты обалардың» суреттеріне қарап заңдылықтар мен кездейсоқтықты анықтай алады. «С» тобы қолда бар ресурстарын зерттеп, өзге археологиялық ескерткіштермен (Бесшатыр және Берел) өзара салыстырып талдау жасайды. Дескрипторлар: -құрылған критерийлер бойынша постер дайындайды. - Обалардың атқарған функциясын талдап, өзара салыстырып, постер құрайды.
Постер қорғауда оқушылар тақырыбын қорғаған топтарға сұрақтар қоя алады. Іс-әрекет соңында оқушыларға «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше орын алғандығы жөнінде қорытынды жасалады. Дескрипторлар: -«Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді. Дескриптор: Тақырып бойынша бағыттаушы сұрақтар құрастыра алады "ББҮ" кестесінің соңғы бөлімін толтыру.
|
Қазақ Энциклопедиясы
Кадырбаев М.К., Памятники тасмолинской культуры / Древняя культура Центрального Казахстана, А., 1966;
Қазақ мәдениеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Алматы: “Аруна Ltd.” ЖШС, 2005 |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс |
Шаршы– тақырыпты ашатын 4 сөз Үшбұрыш – тақырыпта кездескен үш жаңа ақпарат Дөңгелек – тақырып бойынша маңызды екі сөйлем |
|
||||||||||||
|
Рефлексия
|
Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: Ұнады Ұнаған жоқ Ұсыныс Үйге тапсырма: «Сарыарқа – ұлы дала» атты шағын әңгіме жазып келу |
Білім ағашы ілінеді. |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тасмола археологиялық мәдениеті
Тасмола археологиялық мәдениеті
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3A Сақтар |
БЕКІТЕМІН |
|||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Х.Габбасова |
|||||||||||||
|
Сынып: 5 «А» «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
Тасмола археологиялық мәдениеті |
|||||||||||||
|
Зерттеу сұрағы |
«Мұртты обалардың» ерекшелігі неде? |
|||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.2. – ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Ерте темір дәуіріне қатысты сақтардың мұртты обаларын өзара салыстыру арқылы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, заңдылықтарын көрсету. |
|||||||||||||
|
Дескрипторлар |
- Берілген «мұртты обалардың» суреттеріне қарап заңдылықтар мен кездейсоқтықты анықтай алады? - Обалардың атқарған функциясы айта алады. - «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді; |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: - бүкіл сынып қатысатын талқылауда оқушылар бір-бірінің қорытындыларына қарсы уәж айта алады оба, сақ, қорған, астрономия, бағыттаушы деген сөздерді келтіріп мағынасын таниды - «мұртты оба», ақсүйек, тәңір, күншығыс, отқа табыну |
|||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Шынайылылық, әріптестік, толеранттылық, үш тілділік, денсаулық, сыпайылық, жауапкершілік және өмір бойы білім алуға ұмтылу. Тәрбиелеудің құндылықтары: шынайылық, әріптестік, денсаулық, жауапкершілік және өмір бойы білім алу топтық жұмыс жасау арқылы игеріледі. Тәрбиелеудің құндылықтары: үштілділік білім алу барысында академиялық тілді меңгеру арқылы игеріледі. Тәрбиелеудің құндылықтары: толеранттылық, сыпайылық ежелгі Мысырдың тарихы мен әлеуметтік өмірін меңгеру арқылы қалыптасады. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық Байланыстар |
Дүние жүзі тарихымен байланысты |
|||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Қажетті ақпараттарды таңдау мен презентация дайындау. |
|||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Бұл бөлім 5.3А бөлімінде қарастырылған сақтар және олардың жерлеу дәстүрі мен ғұрпы археологиялық қазба ескерткіштерінің бірі «мұртты обалар» арқылы көрсетуге негізделген. |
|||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастырушылық бөлім.Амандасу Сабақтың ұраны: «Бір-бірімізді тыңдаймыз, қате кетсе түзейміз, ойды толықтырамыз, белсенді боламыз» Сабақтың тақырыбы бойынша оның мақсаттары мен білімділік міндеттерін анықтау. "ББҮ" кестесін толтыру:
|
Сабақтың презентациясы |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Геометриялық фигуралар бойынша 3 топқа бөлу Топпен жұмыс: «Мұртты обалардың» сақтар өміріне әсерін талдау. Тапсырма: «А» тобы қолда бар ресурстарын зерттеп, Мұртты обалардың сақтар өміріне әсерін талдап, зерттейді постер қорғайды. Дескрипторлар: -құрылған критерийлер бойынша постер дайындайды. «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді «В» тобы қолдағы ресурстарын зерттеп, «мұртты обалар» көрсетілген суреттерді зерттеп,ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдау жасайды. Дескрипторлар: құрылған критерийлер бойынша постер дайындайды. Берілген «мұртты обалардың» суреттеріне қарап заңдылықтар мен кездейсоқтықты анықтай алады. «С» тобы қолда бар ресурстарын зерттеп, өзге археологиялық ескерткіштермен (Бесшатыр және Берел) өзара салыстырып талдау жасайды. Дескрипторлар: -құрылған критерийлер бойынша постер дайындайды. - Обалардың атқарған функциясын талдап, өзара салыстырып, постер құрайды.
Постер қорғауда оқушылар тақырыбын қорғаған топтарға сұрақтар қоя алады. Іс-әрекет соңында оқушыларға «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше орын алғандығы жөнінде қорытынды жасалады. Дескрипторлар: -«Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді. Дескриптор: Тақырып бойынша бағыттаушы сұрақтар құрастыра алады "ББҮ" кестесінің соңғы бөлімін толтыру.
|
Қазақ Энциклопедиясы
Кадырбаев М.К., Памятники тасмолинской культуры / Древняя культура Центрального Казахстана, А., 1966;
Қазақ мәдениеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Алматы: “Аруна Ltd.” ЖШС, 2005 |
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
|
Кері байланыс |
Шаршы– тақырыпты ашатын 4 сөз Үшбұрыш – тақырыпта кездескен үш жаңа ақпарат Дөңгелек – тақырып бойынша маңызды екі сөйлем |
|
||||||||||||
|
Рефлексия
|
Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды: Ұнады Ұнаған жоқ Ұсыныс Үйге тапсырма: «Сарыарқа – ұлы дала» атты шағын әңгіме жазып келу |
Білім ағашы ілінеді. |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













