|
Бекітемін: Оқу-ісінің меңгерушісі: Бисенова А.Т |
|
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Жиеналиева Д.М |
|
Күні: 14.02.2022 |
Сынып: 4 «в» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Құстар туралы не білемін? Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу. |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, Өткен білімді еске түсіру |
Ынтымақтастық атмосферасы
(ұйымшылмыз, білімдіміз, ақылдымыз, т.б) Өткен сабаққа шолу -Балалар, сіздер тәттіні ұнатасыздар ма? Олай болса, өткен сабақты бекіту мақсатында тәттілерді пайдаланғым келіп отыр. Өздеріңізге ұнайтын кәмпитті алып, тапсырмаларды орындап көріңіздер. 1.Қазақ тілінде неше септік бар? Оларды ата? 2.Атау септігі дегеніміз не? 3.Тәуелдік жалғауы неше жақта айтылады? 4.Ілік септігінің жалғауларын ата? 5.Барыс септігінің ережесін айт? 6.Торғай сөзін тәуелде? 7.Қарлығаш сөзін септе? 8.Көмектес септігі дегеніміз не? 9.Табыс және жатыс септіктерінің сұрақтарын ата? 10.Шығыс септігінің ережесін айт? -Жарайсыздар, зат есімнің тәуелденуі мен септелуін жақсы меңгерген екенсіздер. Тапсырмаларды орындау барысында қандай сөздерді тәуелдеп, септедік? Олар нелер? (құстар)Біздің аймақтарда болатын тағы қандай құстарды білесіздер? Құстар туралы бейнеролик көрсету. «Әлемдегі әдемі құстар» |
Өздері туралы жақсы сөздер айтады Тәттілердегі сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды |
Тәттілер тарату арқылы бағалау Жұмыртқалар беру |
Тәттілердің суреті
топшамалар
Бейнеролик көрсету |
|
Жаңа білім |
-Ендеше, бүгін бізде жаңа тақырып: Құстар туралы не білемін? Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі Олай болса, бүгінгі сабақта тәуелденген зат есімдердің септелуі тақырыбында тапсырмалар орындайтын боламыз. Сабақ мақсатын хабарлау. Әже және құс деген сөзді тәуелдеулі зат есімге айналдырамыз.(1,2,3 жақта) Атау септігінде өзгермейді. Әрі қарай септік жалғауларын жалғаймыз. Тәуелденіп септелгенде қай септіктердің жалғаулары өзгерді? Қорытындыны анықтамамен салыстырып көрейік. Анықтамамен жұмыс: Дәптермен жұмыс. 2-жаттығу. Тақтамен, дәптермен жұмыс 4-жаттығу Сергіту сәті. Бейнеролик арқылы
Топтық жұмыс 1 топ Сөздерді оқып, топтастырып жаз. 2-топ Тәуелдеулі зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айт. 3-топ Берілген сөздерді септеп жаз. «Оймоншақ» әдісі. 5-жаттығу. Сабақты бекіту сұрақтары: 1.Бүгін қандай тақырыппен таныстық? 2.Қандай ерекше құстармен таныстық? (тауыс, аққу, жұмақ танаграсы, мандаринка, балықшы құс) 3.Тәуелдеулі зат есімдердің септелуінде қандай ерекшелік болады? (1,2 жақ тәуелдеулі зат есімдерге барыс септік жалғаулары –а, -е түрінде жалғанады) 4.Өзіңе ұнаған бір құстың атауын тәуелдеп, септеп айт 5.Есте сақтау қабілеті жақсы дамыған құсты ата? (аққу) |
Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды Сұрақтарға жауап береді.
Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады, сөздерді сөз құрамына талдайды Берілген сөздерді барыс септігіне қойып жазады Топтар берілген тапсырмаларды бірлесіп орындайды |
Дәптердегі жұмыстарын бағалап өту Тақтадағы оқушыларды бағалау
«Қолпаштау» әдісі арқылы ауызша бағалау
Жұмыртқалар беру арқылы бағалау
|
Интербелсенді тақта
Қазақ тілі 4 сынып оқулығы 2-бөлім
|
|
Қорытынды |
Кері байланыс: Құстардың оралуы Үй тапсырмасы: 6-жаттығу. |
Өзінің сабақтағы жұмысын бағалап, пікірін айтады Күнделікке тапсырма жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелдеулі зат есімнің септелуі
Тәуелдеулі зат есімнің септелуі
|
Бекітемін: Оқу-ісінің меңгерушісі: Бисенова А.Т |
|
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Жиеналиева Д.М |
|
Күні: 14.02.2022 |
Сынып: 4 «в» |
|
Сабақтың тақырыбы |
Құстар туралы не білемін? Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.3 – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу. |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, Өткен білімді еске түсіру |
Ынтымақтастық атмосферасы
(ұйымшылмыз, білімдіміз, ақылдымыз, т.б) Өткен сабаққа шолу -Балалар, сіздер тәттіні ұнатасыздар ма? Олай болса, өткен сабақты бекіту мақсатында тәттілерді пайдаланғым келіп отыр. Өздеріңізге ұнайтын кәмпитті алып, тапсырмаларды орындап көріңіздер. 1.Қазақ тілінде неше септік бар? Оларды ата? 2.Атау септігі дегеніміз не? 3.Тәуелдік жалғауы неше жақта айтылады? 4.Ілік септігінің жалғауларын ата? 5.Барыс септігінің ережесін айт? 6.Торғай сөзін тәуелде? 7.Қарлығаш сөзін септе? 8.Көмектес септігі дегеніміз не? 9.Табыс және жатыс септіктерінің сұрақтарын ата? 10.Шығыс септігінің ережесін айт? -Жарайсыздар, зат есімнің тәуелденуі мен септелуін жақсы меңгерген екенсіздер. Тапсырмаларды орындау барысында қандай сөздерді тәуелдеп, септедік? Олар нелер? (құстар)Біздің аймақтарда болатын тағы қандай құстарды білесіздер? Құстар туралы бейнеролик көрсету. «Әлемдегі әдемі құстар» |
Өздері туралы жақсы сөздер айтады Тәттілердегі сұрақтарға жауап беріп, тапсырмаларды орындайды |
Тәттілер тарату арқылы бағалау Жұмыртқалар беру |
Тәттілердің суреті
топшамалар
Бейнеролик көрсету |
|
Жаңа білім |
-Ендеше, бүгін бізде жаңа тақырып: Құстар туралы не білемін? Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі Олай болса, бүгінгі сабақта тәуелденген зат есімдердің септелуі тақырыбында тапсырмалар орындайтын боламыз. Сабақ мақсатын хабарлау. Әже және құс деген сөзді тәуелдеулі зат есімге айналдырамыз.(1,2,3 жақта) Атау септігінде өзгермейді. Әрі қарай септік жалғауларын жалғаймыз. Тәуелденіп септелгенде қай септіктердің жалғаулары өзгерді? Қорытындыны анықтамамен салыстырып көрейік. Анықтамамен жұмыс: Дәптермен жұмыс. 2-жаттығу. Тақтамен, дәптермен жұмыс 4-жаттығу Сергіту сәті. Бейнеролик арқылы
Топтық жұмыс 1 топ Сөздерді оқып, топтастырып жаз. 2-топ Тәуелдеулі зат есімдерді тауып, қай жақта тұрғанын айт. 3-топ Берілген сөздерді септеп жаз. «Оймоншақ» әдісі. 5-жаттығу. Сабақты бекіту сұрақтары: 1.Бүгін қандай тақырыппен таныстық? 2.Қандай ерекше құстармен таныстық? (тауыс, аққу, жұмақ танаграсы, мандаринка, балықшы құс) 3.Тәуелдеулі зат есімдердің септелуінде қандай ерекшелік болады? (1,2 жақ тәуелдеулі зат есімдерге барыс септік жалғаулары –а, -е түрінде жалғанады) 4.Өзіңе ұнаған бір құстың атауын тәуелдеп, септеп айт 5.Есте сақтау қабілеті жақсы дамыған құсты ата? (аққу) |
Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды Сұрақтарға жауап береді.
Сөйлемдерді қатесіз көшіріп жазады, сөздерді сөз құрамына талдайды Берілген сөздерді барыс септігіне қойып жазады Топтар берілген тапсырмаларды бірлесіп орындайды |
Дәптердегі жұмыстарын бағалап өту Тақтадағы оқушыларды бағалау
«Қолпаштау» әдісі арқылы ауызша бағалау
Жұмыртқалар беру арқылы бағалау
|
Интербелсенді тақта
Қазақ тілі 4 сынып оқулығы 2-бөлім
|
|
Қорытынды |
Кері байланыс: Құстардың оралуы Үй тапсырмасы: 6-жаттығу. |
Өзінің сабақтағы жұмысын бағалап, пікірін айтады Күнделікке тапсырма жазып алады. |
ҚБ қойылады. |
|
шағым қалдыра аласыз













