«Алтайбаев негізгі орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 86 -сабақ
|
Бөлім: |
Қоршаған орта |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
ММукашева |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.3* – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу 4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін біледі. Стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен анықтап, нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялайды. |
|
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға, табиғатқа жанашыр болуға және еңбекқорлыққа баулу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Психологиялық ахуал Ынтымақтастық атмосферасы. Психологиялық ахуал. «Өз қаршаңды таңда» - Балалар, әр қаршаның өзінің сипаттамасы бар екен. Әр топқа бөлінген балалар қандай қасиетке ие екенін білгілерің келе ме? -Онда, тақтаға қарайық. -Тамаша, балалар, әр топтың оқушыларының осында қасиеттері бар екен. Ондай болса, сол қасиетімізді ортаға салып,сынап көрейік. Ондай болса,біздің девизіміз? Бәріміз бір топпыз. Жалқаулыққа жоқпыз! Аянбай еңбек етеміз, Мақсатымызға жетеміз! Өткенге шолу. «Ақша қарлар» ойыны. Сабақтың тақырыбын ашу. «Лабиринт»
-Балалар, енді алдарыңдағы лабиринттен өтсеңдер,бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады. -Онда біз бүгін Зат есімнің тәуелденуі тақырыбын жалғастырамыз. -Тақырып: Құстар туралы не білемін? Тәуелдеулі зат есімнің септелуі -Сабағымыздың мақсаты: Тәуелдік жалғауларды қолданамыз; Стилистикалық қателерді анықтап, нормаларға сәйкес жазба жұмысын редакциялаймыз. «Құстарға қамқорлық» бағалау парақшасы.
|
Девиздерді табады. Сұрақтарға жауап береді. -Тәуелдену Лабиринттен шығып, тақырыпты ашады. |
Бағалау «Құстарға қамқорлық»
|
Интерактивті тақта,презентация,үлестірмелі парақтар. |
|
Жаңа білім 37 мин |
Ұжыммен жұмыс. Қызығушылығын арттыру. -Біз қаншалықты құстар туралы біледі екенбіз? Анықтап көрейікші. Ол үшін мен құстардың дыбыстарын қосамын. Сендер қай құс екенін табатын боласыңдар. -Тамаша, балалар! Бүгін біз қай құс туралы оқитынымызды білу үшін жұмбақ шешейік. Қызыл жыңғыл түбінде, -Жарайсыңдар! 1-тапсырма өздік жұмыс. -Дәптерлеріңе «Дала қырғауылы» Сөзін септеп жазыңдар. -Бұл сөзді септегенде қай септік жалғаулары өзгерді? -Ондай болса, ережеге назар аударыңдар.
-Енді, мәтінді «Қалықтау» әдісімен оқиық. Мұғалім биікке қалықтадым дегенде дауыстарын шығарып, төменге қарай қалықтадым дегенде дауыстарын бәсеңдетіп хормен оқиды. -Мәтін не туралы? -Атасы қырғауылды неліктен ұшырып жіберді деп ойлайсыңдар? 2-тапсырма топтық жұмыс. «Қырғауыл жұмыртқасы» 1-топ 2-топ
3- топ
-Міне, балалар, барлығымыз жабылып қырғауыл туралы көп нәрсені білдік. Енді сергіп қырғауылды қағаздан жасап көрейікші. Сергіту сәті «Оригами» Тақтадағы үлгіге қарап алдарыңдағы парақпен құс жасайық. Жұмысты көңілді отырып орындау үшін ән тыңдап отырыңдар. 3-тапсырма жұптық жұмыс. Өтірік өлеңді қалпына келтіріп жаз.
Жарайсыңдар! Енді сабағымызды қорытындылап сұрақтарға жауап берейік. |
Кері байланыс. «Үкі» Құстардың дауысынан қай құс екенін табады. Қырғауыл. Мәтінді түсініп оқиды. Сұраққа жауап береді. Ережемен танысады. Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Жұмыртқа таңдау арқылы әр топ өз тапсырмаларын бөліп алады. Әр топ өздеріне берілген тапсырманы мұғалімнің нұсқаулығымен орындайды. Жұмыстарын топ алдында қорғайды. Сергіп қағаздан құс жасайды. Нәтижесінде қол моторикасы дамиды. Мұғалімнің көмегімен тиісті сөздерді орнына қойып, өтірік өлеңді толықтырып жазады. Сабаққа кері байланыс жасайды. |
Дескриптор; Тәуелдік жалғаулардың қолданысын біледі; тәуелденген сөздердің септелуін біледі. 7 балл Дескриптор; Стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен анықтап, нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялайды. 3 балл |
Оқулық, дәптер оқулық, дәптер Презентация,Үлестірмелі парақтар. Интернет ресурстар.
|
|
3 мин |
Рефлексия «Құстарға қамқорлық» әдісі Үй тапсырмасы 12-жаттығу |
Жинаған балдарының санына қарай рефлексия жасалады. |
ҚБ қойылады. |
|
Алтайбаев негізгі орта мектебі
Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі
(ашық сабақ)
Өткізген: Мукашева М.С
Бастауыш сынып мұғалім
2024-2025ж






Бағалау. Әр балаға шығару керек.




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелдеулі зат есімнің септелуі
Тәуелдеулі зат есімнің септелуі
«Алтайбаев негізгі орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі 86 -сабақ
|
Бөлім: |
Қоршаған орта |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
ММукашева |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.4.2.3* – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу 4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: – зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін біледі. Стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен анықтап, нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялайды. |
|
|
Құндылық |
Табиғатқа, табиғи мұраға ұқыптылықпен қарауға, табиғатқа жанашыр болуға және еңбекқорлыққа баулу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 5 мин |
Психологиялық ахуал Ынтымақтастық атмосферасы. Психологиялық ахуал. «Өз қаршаңды таңда» - Балалар, әр қаршаның өзінің сипаттамасы бар екен. Әр топқа бөлінген балалар қандай қасиетке ие екенін білгілерің келе ме? -Онда, тақтаға қарайық. -Тамаша, балалар, әр топтың оқушыларының осында қасиеттері бар екен. Ондай болса, сол қасиетімізді ортаға салып,сынап көрейік. Ондай болса,біздің девизіміз? Бәріміз бір топпыз. Жалқаулыққа жоқпыз! Аянбай еңбек етеміз, Мақсатымызға жетеміз! Өткенге шолу. «Ақша қарлар» ойыны. Сабақтың тақырыбын ашу. «Лабиринт»
-Балалар, енді алдарыңдағы лабиринттен өтсеңдер,бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады. -Онда біз бүгін Зат есімнің тәуелденуі тақырыбын жалғастырамыз. -Тақырып: Құстар туралы не білемін? Тәуелдеулі зат есімнің септелуі -Сабағымыздың мақсаты: Тәуелдік жалғауларды қолданамыз; Стилистикалық қателерді анықтап, нормаларға сәйкес жазба жұмысын редакциялаймыз. «Құстарға қамқорлық» бағалау парақшасы.
|
Девиздерді табады. Сұрақтарға жауап береді. -Тәуелдену Лабиринттен шығып, тақырыпты ашады. |
Бағалау «Құстарға қамқорлық»
|
Интерактивті тақта,презентация,үлестірмелі парақтар. |
|
Жаңа білім 37 мин |
Ұжыммен жұмыс. Қызығушылығын арттыру. -Біз қаншалықты құстар туралы біледі екенбіз? Анықтап көрейікші. Ол үшін мен құстардың дыбыстарын қосамын. Сендер қай құс екенін табатын боласыңдар. -Тамаша, балалар! Бүгін біз қай құс туралы оқитынымызды білу үшін жұмбақ шешейік. Қызыл жыңғыл түбінде, -Жарайсыңдар! 1-тапсырма өздік жұмыс. -Дәптерлеріңе «Дала қырғауылы» Сөзін септеп жазыңдар. -Бұл сөзді септегенде қай септік жалғаулары өзгерді? -Ондай болса, ережеге назар аударыңдар.
-Енді, мәтінді «Қалықтау» әдісімен оқиық. Мұғалім биікке қалықтадым дегенде дауыстарын шығарып, төменге қарай қалықтадым дегенде дауыстарын бәсеңдетіп хормен оқиды. -Мәтін не туралы? -Атасы қырғауылды неліктен ұшырып жіберді деп ойлайсыңдар? 2-тапсырма топтық жұмыс. «Қырғауыл жұмыртқасы» 1-топ 2-топ
3- топ
-Міне, балалар, барлығымыз жабылып қырғауыл туралы көп нәрсені білдік. Енді сергіп қырғауылды қағаздан жасап көрейікші. Сергіту сәті «Оригами» Тақтадағы үлгіге қарап алдарыңдағы парақпен құс жасайық. Жұмысты көңілді отырып орындау үшін ән тыңдап отырыңдар. 3-тапсырма жұптық жұмыс. Өтірік өлеңді қалпына келтіріп жаз.
Жарайсыңдар! Енді сабағымызды қорытындылап сұрақтарға жауап берейік. |
Кері байланыс. «Үкі» Құстардың дауысынан қай құс екенін табады. Қырғауыл. Мәтінді түсініп оқиды. Сұраққа жауап береді. Ережемен танысады. Мәтінді түсініп оқиды. Сұрақтарға жауап береді. Жұмыртқа таңдау арқылы әр топ өз тапсырмаларын бөліп алады. Әр топ өздеріне берілген тапсырманы мұғалімнің нұсқаулығымен орындайды. Жұмыстарын топ алдында қорғайды. Сергіп қағаздан құс жасайды. Нәтижесінде қол моторикасы дамиды. Мұғалімнің көмегімен тиісті сөздерді орнына қойып, өтірік өлеңді толықтырып жазады. Сабаққа кері байланыс жасайды. |
Дескриптор; Тәуелдік жалғаулардың қолданысын біледі; тәуелденген сөздердің септелуін біледі. 7 балл Дескриптор; Стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен анықтап, нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялайды. 3 балл |
Оқулық, дәптер оқулық, дәптер Презентация,Үлестірмелі парақтар. Интернет ресурстар.
|
|
3 мин |
Рефлексия «Құстарға қамқорлық» әдісі Үй тапсырмасы 12-жаттығу |
Жинаған балдарының санына қарай рефлексия жасалады. |
ҚБ қойылады. |
|
Алтайбаев негізгі орта мектебі
Тәуелдеулі зат есімдердің септелуі
(ашық сабақ)
Өткізген: Мукашева М.С
Бастауыш сынып мұғалім
2024-2025ж






Бағалау. Әр балаға шығару керек.




шағым қалдыра аласыз














