Бөлім: |
8. Менің Тәуелсіз Қазақстаным |
|||||
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Еркінбекова Д.Б. |
|||||
Күні: |
09.02.2026 ж. |
|||||
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсіз елдің Астанасы |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; 5.5.1.6 мекен, мезгіл үстеулерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолдану. |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
тыңдалым материалдарын түсініп, мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, мекен, мегзгіл үстеулерді ауызшы және жазбаша жұмыстарда қолданады. |
|||||
ЕБҚ үшін
|
тыңдалым материалдарын түсініп, мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, мекен, мегзгіл үстеулерді ауызшы және жазбаша жұмыстарда қолданады. |
|||||
Ойлау дағдылар деңгейі: |
білу жіне түсіну, қолдану |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
Сабақтың басы 5 минут
|
Сәлемдесу Психологиялық жағымды ахуал орнату және топқа бөлу. «Көңіл-күйім» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Оқушылар ән шырқайды.
Топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы. |
Оқушылар ән айтады. Мектепке келсем, Білім алармын, Жарқырап жанамын. Мен – оқушы Арманға жолды Біліммен табармын.
Киіз үй ұяшыұтарын басып, 2 топқа бөлінеді.
31-бет, 6-тапсырма. |
ҚБ «Қошеметтеу»
|
|
||
3 минут |
1. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру Сабақтың тақырыбын «Дүрбі әдісі» арқылы болжа.
Жаңа сөздерді жаз, оқы, қайтала!
Елорда-столица Қонақүй-гостиница Тамашалау-любоваться,смотреть Естелік-воспоминание
|
Оқушылар «Дүрбі әдісі» арқылы суретке не бейнеленгенін табады. Тақырыпты болжайды. Сабақтың мақсатымен танысады.
Жаңа сөздерді жазады.
|
ҚБ «Жарайсың! Керемет!» деген сөздермен ынталандыру |
1
|
||
Сабақтың ортасы
18 минут |
ІІ. Жеке жұиыс 1-тапсырма Суреттерден өзіңе ұнайтын көлікті таңда. Сол көлікпен қайда саяхат жасағың келетіні туралы мәтін құрап жаз.
Топтық жұмыс. 2-тапсырма.
«Астана» тақырыбында диаграмманы толықтыр.
Астана
Мәтін бойынша жұмыс. 3-тапсырма. Мәтінді оқы. Астана- Қазақстан Республикасының елордасы. Ол Сарыарқа солтүстік бөлігінде орналасқан. Қаланың ортасынан Есіл өзені өтеді. Астана бұрын «Ақмола» деп аталған. Кеңес үкіметі кезінде қала « Целиноград» деген атауға ие болған.1997 жылы 10 желтоқсаннан бастап Ақмола ресми түрде Қазақстанның астанасы болып жарияланды. 1998 жылы 6 мамырда Н.А.Назарбаев Ақмола қаласын Астана деп атау туралы жарлық шығарды. 1998 жылы 10 маусымда жаңа астананың ресми тұсаукесер тойы болды. 2006 жылдан бастап «Астана күні» 6 шілдеге ауысты. Жыл сайын осы күні « Астана күнін» тойлаймыз. Астана –жас әрі сұлу қала . Астана қаласының бас символы – «Бәйтерек» монументі. Оның биіктігі - 97 метр. «Бәйтерек» монументі – Есілдің сол жағындағы алғашқы сәулет туындысы. Астанада саябақтар,жаңа ғимараттар бар. 1999 жылы ЮНЕСКО шешімімен Астана «Әлем қаласы» атағына ие болды. |
Суреттерден өзіңе ұнайтын көлікті таңдайды. Сол көлікпен қайда саяхат жасағың келетіні туралы мәтін құрап жазады.
«Астана» тақырыбында диаграмманы толықтырады.
Астана
Дескрипторы:
2. Сұрақтарға жауап бер. 1. Астана қаласы бұрын қалай аталған? 2. Ол қай жылдан бастап Қазақстан Республикасының астанасы болып саналады? 3.Астана қаласының бас символы –не? 4. Астана қаласы қандай атаққа ие болды? 5.Саған Астанада қандай жерлер ұнайды?
Дескрипторы:
|
ҚБ «Жарайың! Керемет!» деген сөздермен ынталандыру |
3
|
||
2 минут |
Сергіту сәті |
|
|
|
||
Сабақтың соңы
10 минут |
Жазылым Жұптық жұмыс. 4-тапсырма.
3-тапсырма: "Сөйлемді толықтыр" (Көп нүктенің орнына тиісті үстеуді қою)
Дескриптор:
Сабақ бекіту |
4-тапсырма.
|
ҚБ «Мадақтау»
|
|
||
3 минут |
Бағалау. Үйге: 35-бет, 5-тапсырма. |
Бағалау парағы арқылы оқушылардың бағаларын анықтау. |
|
|
||
4 минут
|
Рефлексия: ЖИ-мен креативті рефлексия. Оқушылар өз деңгейлерін анықтайды |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелсіз Қазақстан, 5-сынып
Бөлім: |
8. Менің Тәуелсіз Қазақстаным |
|||||
Педагогтің Т.А.Ә.: |
Еркінбекова Д.Б. |
|||||
Күні: |
09.02.2026 ж. |
|||||
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсіз елдің Астанасы |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру; 5.5.1.6 мекен, мезгіл үстеулерді ауызша және жазбаша жұмыстарда орынды қолдану. |
|||||
Сабақтың мақсаты: |
тыңдалым материалдарын түсініп, мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, мекен, мегзгіл үстеулерді ауызшы және жазбаша жұмыстарда қолданады. |
|||||
ЕБҚ үшін
|
тыңдалым материалдарын түсініп, мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, мекен, мегзгіл үстеулерді ауызшы және жазбаша жұмыстарда қолданады. |
|||||
Ойлау дағдылар деңгейі: |
білу жіне түсіну, қолдану |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||
Сабақтың басы 5 минут
|
Сәлемдесу Психологиялық жағымды ахуал орнату және топқа бөлу. «Көңіл-күйім» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру. Оқушылар ән шырқайды.
Топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы. |
Оқушылар ән айтады. Мектепке келсем, Білім алармын, Жарқырап жанамын. Мен – оқушы Арманға жолды Біліммен табармын.
Киіз үй ұяшыұтарын басып, 2 топқа бөлінеді.
31-бет, 6-тапсырма. |
ҚБ «Қошеметтеу»
|
|
||
3 минут |
1. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру Сабақтың тақырыбын «Дүрбі әдісі» арқылы болжа.
Жаңа сөздерді жаз, оқы, қайтала!
Елорда-столица Қонақүй-гостиница Тамашалау-любоваться,смотреть Естелік-воспоминание
|
Оқушылар «Дүрбі әдісі» арқылы суретке не бейнеленгенін табады. Тақырыпты болжайды. Сабақтың мақсатымен танысады.
Жаңа сөздерді жазады.
|
ҚБ «Жарайсың! Керемет!» деген сөздермен ынталандыру |
1
|
||
Сабақтың ортасы
18 минут |
ІІ. Жеке жұиыс 1-тапсырма Суреттерден өзіңе ұнайтын көлікті таңда. Сол көлікпен қайда саяхат жасағың келетіні туралы мәтін құрап жаз.
Топтық жұмыс. 2-тапсырма.
«Астана» тақырыбында диаграмманы толықтыр.
Астана
Мәтін бойынша жұмыс. 3-тапсырма. Мәтінді оқы. Астана- Қазақстан Республикасының елордасы. Ол Сарыарқа солтүстік бөлігінде орналасқан. Қаланың ортасынан Есіл өзені өтеді. Астана бұрын «Ақмола» деп аталған. Кеңес үкіметі кезінде қала « Целиноград» деген атауға ие болған.1997 жылы 10 желтоқсаннан бастап Ақмола ресми түрде Қазақстанның астанасы болып жарияланды. 1998 жылы 6 мамырда Н.А.Назарбаев Ақмола қаласын Астана деп атау туралы жарлық шығарды. 1998 жылы 10 маусымда жаңа астананың ресми тұсаукесер тойы болды. 2006 жылдан бастап «Астана күні» 6 шілдеге ауысты. Жыл сайын осы күні « Астана күнін» тойлаймыз. Астана –жас әрі сұлу қала . Астана қаласының бас символы – «Бәйтерек» монументі. Оның биіктігі - 97 метр. «Бәйтерек» монументі – Есілдің сол жағындағы алғашқы сәулет туындысы. Астанада саябақтар,жаңа ғимараттар бар. 1999 жылы ЮНЕСКО шешімімен Астана «Әлем қаласы» атағына ие болды. |
Суреттерден өзіңе ұнайтын көлікті таңдайды. Сол көлікпен қайда саяхат жасағың келетіні туралы мәтін құрап жазады.
«Астана» тақырыбында диаграмманы толықтырады.
Астана
Дескрипторы:
2. Сұрақтарға жауап бер. 1. Астана қаласы бұрын қалай аталған? 2. Ол қай жылдан бастап Қазақстан Республикасының астанасы болып саналады? 3.Астана қаласының бас символы –не? 4. Астана қаласы қандай атаққа ие болды? 5.Саған Астанада қандай жерлер ұнайды?
Дескрипторы:
|
ҚБ «Жарайың! Керемет!» деген сөздермен ынталандыру |
3
|
||
2 минут |
Сергіту сәті |
|
|
|
||
Сабақтың соңы
10 минут |
Жазылым Жұптық жұмыс. 4-тапсырма.
3-тапсырма: "Сөйлемді толықтыр" (Көп нүктенің орнына тиісті үстеуді қою)
Дескриптор:
Сабақ бекіту |
4-тапсырма.
|
ҚБ «Мадақтау»
|
|
||
3 минут |
Бағалау. Үйге: 35-бет, 5-тапсырма. |
Бағалау парағы арқылы оқушылардың бағаларын анықтау. |
|
|
||
4 минут
|
Рефлексия: ЖИ-мен креативті рефлексия. Оқушылар өз деңгейлерін анықтайды |
|||||
шағым қалдыра аласыз


