|
Бөлім: |
3-бөлім. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан. ЭКСПО-2017.Синтаксис |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Кенжегалиева Райхан |
|||||
|
Күні: |
05.11. 2025 жыл |
|||||
|
Сынып: 9 ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсіздік-ел мұраты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу 9. 2. 3. 1 мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу; 9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстырады. - Мақала , тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады. - Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазады; - Құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін біледі. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық -халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну; -Отанын қорғауға дайын болу, халық пен мемлекеттің егемендігі мен қадір-қасиетін дәлелді түрде қорғай білу. • Бірлік және Ынтымақ -ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 3 минут
Сабақтың ортасы 3 минут
1 минут 43 секунд
10 минут
10 минут
10минут
5минут
Сабақтың соңы 2 минут
|
«Мен үшін Тәуелсіздік...» тақырыбындағы тренингтің нұсқаулығымен таныстыру,өткізу. Мысалы: «Мен үшін Тәуелсіздік – бақыт!» «Мен үшін Тәуелсіздік – еркіндік!» «Мен үшін Тәуелсіздік – мақтаныш!»
(Тәуелсіз ел – бақытты ел. Егемен елдің еңсесі биік сөздері арқылы оқушыларды топқа бөлу) .
Тыңдалымалды тапсырмасы Оқушылардың назарына бірнеше суреттер ұсыну. Сол суреттер бойынша «Түрткі болу сұрақтарын» қою. (Бұл суреттерді ортақ қандай тақырыпқа біріктіре аласыздар?Қай сурет сол тақырыпқа лайықты, қайсысы артық? Қажеттісін алып, өз ойларыңызды білдіріңіздер). Тыңдалым тапсырмасы «Тәуелсіздіктің 30 жылындағы Қазақстанның жетістіктері» тақырыбындағы видеожазбаны тыңдату, көрсету.
Тыңдалымнан соң тапсырмасы: І тапсырма: Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыру.
ІІ тапсырма: Мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;(екі топқа тақырыпқа сай дайын мақала ұсыну,талдату)
ІІІ тапсырма: Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу;
Оқушылар назарына ЖИ арқылы «Тәуелсіздік арманы – бұл қазақтың» тақырыбына мақала ұсыну, одан жинақы мәтін (аннотация)жазуды ұсыну
IV тапсырма: Жинақы мәтіннен алынған құрмалас сөйлемдерге синтаксистік талдау жасау.
Кері байланыс алу
|
Тренингтің нұсқаулығымен танысады.Нұсқаулыққа сай тренингке қатысады.
Оқушылар берілген тапсырмаларды нұсқаулыққа сай орындайды.
Оқушылар видеожазбаны тыңдайды,қажетті ақпаратты «Түртіп алу»әдісі арқылы жазып отырады.
Мәтіндегі ақпаратқа сай өз ойларын білдіреді.
Берілген мақала жанрындағы мәтіндерді талдайды.
Берілген мақаладан жинақы мәтін (аннотация) жазады. Жинақы мәтін жазады.
Сөйлемдерге синтаксистік талдау жасайды.
Ұсынылған әдіс арқылы кері байланыс береді. |
(Мұғалімнің бағалауы) -Берілген ақпаратқа сүйеніп,өз ойларын білдіреді- 1 ұпай, Айтар ойларын өмірлік мәселелермен байланыстырады- 1 ұпай, Мақаланың құрылымын анықтайды- 1 ұпай, Жанрын ажыратады-- 1 ұпай, Тілдік оралымдарды талдайды-- 1 ұпай,(Өзара бағалау)
Жинақы мәтін жазуда перифразды қолданады-- 1 ұпай, Аннотацияның құрылымын сақтайды-- 1 ұпай, Автордың негізгі ойын сақтайды--- 1 ұпай,(Топтық бағалау) Құрмалас сөйлемдердің түрін ажыратады--- 1 ұпай, Сөйлемдерге синтксистік талдау жасайды--- 1 ұпай,
|
ҚБ тапсырмалары
ЖИ тапсырмалары
«50 әдіс-тәсіл» жинағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелсіздік-ел мұраты
Тәуелсіздік-ел мұраты
|
Бөлім: |
3-бөлім. Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан. ЭКСПО-2017.Синтаксис |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Кенжегалиева Райхан |
|||||
|
Күні: |
05.11. 2025 жыл |
|||||
|
Сынып: 9 ә |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсіздік-ел мұраты |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 1. 3. 1 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыра білу 9. 2. 3. 1 мақала, тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату; 9. 3. 5. 1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу; 9. 4. 4. 1 құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін білу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
- Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстырады. - Мақала , тезистердің құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады. - Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазады; - Құрмалас сөйлем жасалу жолдарын, түрлерін біледі. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
• Тәуелсіздік және Отаншылдық -халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну; -Отанын қорғауға дайын болу, халық пен мемлекеттің егемендігі мен қадір-қасиетін дәлелді түрде қорғай білу. • Бірлік және Ынтымақ -ортақ мақсатқа жету үшін басқалармен бірлесіп әрекет ету және өзіне жүктелген міндеттерді жауапкершілікпен орындау; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы 3 минут
Сабақтың ортасы 3 минут
1 минут 43 секунд
10 минут
10 минут
10минут
5минут
Сабақтың соңы 2 минут
|
«Мен үшін Тәуелсіздік...» тақырыбындағы тренингтің нұсқаулығымен таныстыру,өткізу. Мысалы: «Мен үшін Тәуелсіздік – бақыт!» «Мен үшін Тәуелсіздік – еркіндік!» «Мен үшін Тәуелсіздік – мақтаныш!»
(Тәуелсіз ел – бақытты ел. Егемен елдің еңсесі биік сөздері арқылы оқушыларды топқа бөлу) .
Тыңдалымалды тапсырмасы Оқушылардың назарына бірнеше суреттер ұсыну. Сол суреттер бойынша «Түрткі болу сұрақтарын» қою. (Бұл суреттерді ортақ қандай тақырыпқа біріктіре аласыздар?Қай сурет сол тақырыпқа лайықты, қайсысы артық? Қажеттісін алып, өз ойларыңызды білдіріңіздер). Тыңдалым тапсырмасы «Тәуелсіздіктің 30 жылындағы Қазақстанның жетістіктері» тақырыбындағы видеожазбаны тыңдату, көрсету.
Тыңдалымнан соң тапсырмасы: І тапсырма: Тыңдалған мәтіндегі ақпаратты өмірлік мәселелермен байланыстыру.
ІІ тапсырма: Мақала құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату;(екі топқа тақырыпқа сай дайын мақала ұсыну,талдату)
ІІІ тапсырма: Оқылым және тыңдалым материалдары бойынша автордың негізгі ойын сақтай отырып, перифраз тәсілдері арқылы жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу;
Оқушылар назарына ЖИ арқылы «Тәуелсіздік арманы – бұл қазақтың» тақырыбына мақала ұсыну, одан жинақы мәтін (аннотация)жазуды ұсыну
IV тапсырма: Жинақы мәтіннен алынған құрмалас сөйлемдерге синтаксистік талдау жасау.
Кері байланыс алу
|
Тренингтің нұсқаулығымен танысады.Нұсқаулыққа сай тренингке қатысады.
Оқушылар берілген тапсырмаларды нұсқаулыққа сай орындайды.
Оқушылар видеожазбаны тыңдайды,қажетті ақпаратты «Түртіп алу»әдісі арқылы жазып отырады.
Мәтіндегі ақпаратқа сай өз ойларын білдіреді.
Берілген мақала жанрындағы мәтіндерді талдайды.
Берілген мақаладан жинақы мәтін (аннотация) жазады. Жинақы мәтін жазады.
Сөйлемдерге синтаксистік талдау жасайды.
Ұсынылған әдіс арқылы кері байланыс береді. |
(Мұғалімнің бағалауы) -Берілген ақпаратқа сүйеніп,өз ойларын білдіреді- 1 ұпай, Айтар ойларын өмірлік мәселелермен байланыстырады- 1 ұпай, Мақаланың құрылымын анықтайды- 1 ұпай, Жанрын ажыратады-- 1 ұпай, Тілдік оралымдарды талдайды-- 1 ұпай,(Өзара бағалау)
Жинақы мәтін жазуда перифразды қолданады-- 1 ұпай, Аннотацияның құрылымын сақтайды-- 1 ұпай, Автордың негізгі ойын сақтайды--- 1 ұпай,(Топтық бағалау) Құрмалас сөйлемдердің түрін ажыратады--- 1 ұпай, Сөйлемдерге синтксистік талдау жасайды--- 1 ұпай,
|
ҚБ тапсырмалары
ЖИ тапсырмалары
«50 әдіс-тәсіл» жинағы |
||
шағым қалдыра аласыз














