|
Мектеп: |
|
|
|
Педагогтың Т.А.Ә (бар болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсіздік – тұғырым! |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- Еліміздің қысқаша тарихы туралы мағлұмат беру. Өткен тарихымызға деген ұлттық қалыптастыру және Отанымыз Қазақстанды өркендетуге білімді адамдар керек екенін түсіндіру; - Отанды сүюге тәрбиелеу, туған елін, жерін қорғау әрбір азаматтың міндеті екенін білгізу және ұлттық педагогика негізінде тәрбиелеу; - Ой-өрісін дамытып, білім деңгейін көтеру, шығармашылық ізденісін қалыптастыру, белгілі бір пікір айтуға, тұжырым жасатуға үйрету, патриотизм сезімін қалыптастыру. |
|
|
Дәйексөздер: |
- Ұлтына, жеріне қызмет ету білімнен емес, жүректен |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Отанды сүюге, адамгершілікке, патриоттыққа баулу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Кіріспе сөз. Құрметті ұстаздар, оқушылар, бүгінгі кештің қонақтары! Сіздерді еліміздің ең үлкен мерекесі Тәуелсіздік күнімен құттықтай отырып, бүгінге арналған «Тәуелсіздік – ел мерейі» атты тәрбие сағатымызды сіздердің назарларыңызға ұсынамыз. Әнұран орындалады |
Ой-өрісін дамытып, патриотизм сезімін қалыптастырады |
Презентация, сюжетті суреттер, шарлар, мақал-мәтелдер, нақыл сөздер |
|
Сабақтың ортасы |
1991 жылы біздің еліміз өз алдына егемендік алып, тұңғыш президентімізді сайлап, тәуелсіз егеменді ел болдық. 1986-шы жылы желтоқсан оқиғасы болды. Д. Қонаевтың зейнетке шығуына байланысты Республика компартиясы Орталық Комитетінің бірінші хатшысы міндетінен босатылды. Оның орнына Ресейден келген Г. В. Колбин сайланды. Көңілі толмаған халықтың жүрегінде наразылық ұшқыны лаулай түсті. Алаңға шығып өз ойларын айтуға тырысқан қазақтың өрімдей қарусыз жастарына мұздай құрсанған солдаттар мен милиция қызметкерлері қарсы қойылды. Қыз-жігіттерді аяусыз таяққа жықты, түрмеге қамады. Қайрат Рұсқылбеков, Ербол Спатаев, Лаззат Асанова Сабира Мұхаметжанова сынды жаңа ғана бүршік атып келе жатқан талшыбықтай жастарымыздың өмірін көктей үзді. Арада бес жыл өткенде қыршын өлген жастарға Алаңында ескерткіш орнатты. 1 – тапсырма. Викториналық сұрақтар. Оқушылар топқа бөлініп, тақырыптық сұрақтарға жауап береді. 2 – тапсырма. Кроссворды шеш.
3 – тапсырма. Тарихи сұрақтар. «Попкорн» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Қазақстан Республикасының тұңғыш осмонавт ұшқышы (Т. Әубәкіров) 2. Каспий теңізін бөлісетін елдер. (РФ, Әзірбайжан, Қазақстан, Түрікменстан, Иран) 3. Қазақстан Республикасының күні (25 қазан) 4. «Аз и Я» шығармасының авторы (О. Сүлейменов) 5. Қай мемлекеттік рәмізді жасауға Н.Назарбаевтың өзі атсалысты? (гимн) 6. 2 рет қабылданған Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәмізі (гимн) 7. Тәуелсіз Қазақстанның тұңғыш Конституциясы қай жылы қабылданды? (1993) 8. Қазақстан Республикасының заң шығарушы органы қалай аталады? (Парламент) 9. «Невада-Семей» антиядролық қозғалысының ұйымдастырушысы: (О. Сүлейменов) 10. Қазақстанның тәуелсіздігін бірінші болып қай мемлекет мойындады? (Түркия) 4 – тапсырма. І – топ: «Тәуелсіздік жолындағы күрес» плакаты;
ІІ – топ: «Қазақстанның Тәуелсіздігі – менің елімнің ертеңі» плакаты;
ІІІ – топ: «Қазақстан – мәңгілік ел» плакаты;
IV – топ: «Тәуелсіздіктің символдары» плакаты; |
Қазақстанның тәуелсіздігі туралы мағлұмат алады. Тәуелсіздік жолында құрбан болған тұлғалар мен оқиғаларға қатысты ойларын жеткізеді.
Викториналық сұрақтарға топтық жұмыс жасап, жауап береді
Берілген кроссвордқа жауап береді
Оқушылар «Попкорн» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді
- Қазақстанның тәуелсіздігі үшін күрескен тарихи тұлғалар туралы; - Қазақстанның тәуелсіздігі мен ел болашағы туралы; - Қазақстанның Тәуелсіздік алғаннан кейінгі жетістіктерін, әлемдегі рөлін көрсететін; - Қазақстанның тәуелсіздігін білдіретін ұлттық символдарды қолдана отырып, постер жасау |
Сюжетті суреттер, шарлар, мақал-мәтелдер, нақыл сөздер
Презентация
А4 парақ, кроссворд
А4 парақ, ашық сұрақ жауап
А4 парақтар, постер |
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Отанды сүюге, адамгершілікке, патриоттыққа баулу |
Сабақтан алған әсерін айтады |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелсіздік тұғырым
Тәуелсіздік тұғырым
|
Мектеп: |
|
|
|
Педагогтың Т.А.Ә (бар болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсіздік – тұғырым! |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- Еліміздің қысқаша тарихы туралы мағлұмат беру. Өткен тарихымызға деген ұлттық қалыптастыру және Отанымыз Қазақстанды өркендетуге білімді адамдар керек екенін түсіндіру; - Отанды сүюге тәрбиелеу, туған елін, жерін қорғау әрбір азаматтың міндеті екенін білгізу және ұлттық педагогика негізінде тәрбиелеу; - Ой-өрісін дамытып, білім деңгейін көтеру, шығармашылық ізденісін қалыптастыру, белгілі бір пікір айтуға, тұжырым жасатуға үйрету, патриотизм сезімін қалыптастыру. |
|
|
Дәйексөздер: |
- Ұлтына, жеріне қызмет ету білімнен емес, жүректен |
|
|
Құндылықтарды дарыту: |
Отанды сүюге, адамгершілікке, патриоттыққа баулу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Кіріспе сөз. Құрметті ұстаздар, оқушылар, бүгінгі кештің қонақтары! Сіздерді еліміздің ең үлкен мерекесі Тәуелсіздік күнімен құттықтай отырып, бүгінге арналған «Тәуелсіздік – ел мерейі» атты тәрбие сағатымызды сіздердің назарларыңызға ұсынамыз. Әнұран орындалады |
Ой-өрісін дамытып, патриотизм сезімін қалыптастырады |
Презентация, сюжетті суреттер, шарлар, мақал-мәтелдер, нақыл сөздер |
|
Сабақтың ортасы |
1991 жылы біздің еліміз өз алдына егемендік алып, тұңғыш президентімізді сайлап, тәуелсіз егеменді ел болдық. 1986-шы жылы желтоқсан оқиғасы болды. Д. Қонаевтың зейнетке шығуына байланысты Республика компартиясы Орталық Комитетінің бірінші хатшысы міндетінен босатылды. Оның орнына Ресейден келген Г. В. Колбин сайланды. Көңілі толмаған халықтың жүрегінде наразылық ұшқыны лаулай түсті. Алаңға шығып өз ойларын айтуға тырысқан қазақтың өрімдей қарусыз жастарына мұздай құрсанған солдаттар мен милиция қызметкерлері қарсы қойылды. Қыз-жігіттерді аяусыз таяққа жықты, түрмеге қамады. Қайрат Рұсқылбеков, Ербол Спатаев, Лаззат Асанова Сабира Мұхаметжанова сынды жаңа ғана бүршік атып келе жатқан талшыбықтай жастарымыздың өмірін көктей үзді. Арада бес жыл өткенде қыршын өлген жастарға Алаңында ескерткіш орнатты. 1 – тапсырма. Викториналық сұрақтар. Оқушылар топқа бөлініп, тақырыптық сұрақтарға жауап береді. 2 – тапсырма. Кроссворды шеш.
3 – тапсырма. Тарихи сұрақтар. «Попкорн» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді. 1. Қазақстан Республикасының тұңғыш осмонавт ұшқышы (Т. Әубәкіров) 2. Каспий теңізін бөлісетін елдер. (РФ, Әзірбайжан, Қазақстан, Түрікменстан, Иран) 3. Қазақстан Республикасының күні (25 қазан) 4. «Аз и Я» шығармасының авторы (О. Сүлейменов) 5. Қай мемлекеттік рәмізді жасауға Н.Назарбаевтың өзі атсалысты? (гимн) 6. 2 рет қабылданған Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәмізі (гимн) 7. Тәуелсіз Қазақстанның тұңғыш Конституциясы қай жылы қабылданды? (1993) 8. Қазақстан Республикасының заң шығарушы органы қалай аталады? (Парламент) 9. «Невада-Семей» антиядролық қозғалысының ұйымдастырушысы: (О. Сүлейменов) 10. Қазақстанның тәуелсіздігін бірінші болып қай мемлекет мойындады? (Түркия) 4 – тапсырма. І – топ: «Тәуелсіздік жолындағы күрес» плакаты;
ІІ – топ: «Қазақстанның Тәуелсіздігі – менің елімнің ертеңі» плакаты;
ІІІ – топ: «Қазақстан – мәңгілік ел» плакаты;
IV – топ: «Тәуелсіздіктің символдары» плакаты; |
Қазақстанның тәуелсіздігі туралы мағлұмат алады. Тәуелсіздік жолында құрбан болған тұлғалар мен оқиғаларға қатысты ойларын жеткізеді.
Викториналық сұрақтарға топтық жұмыс жасап, жауап береді
Берілген кроссвордқа жауап береді
Оқушылар «Попкорн» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді
- Қазақстанның тәуелсіздігі үшін күрескен тарихи тұлғалар туралы; - Қазақстанның тәуелсіздігі мен ел болашағы туралы; - Қазақстанның Тәуелсіздік алғаннан кейінгі жетістіктерін, әлемдегі рөлін көрсететін; - Қазақстанның тәуелсіздігін білдіретін ұлттық символдарды қолдана отырып, постер жасау |
Сюжетті суреттер, шарлар, мақал-мәтелдер, нақыл сөздер
Презентация
А4 парақ, кроссворд
А4 парақ, ашық сұрақ жауап
А4 парақтар, постер |
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Отанды сүюге, адамгершілікке, патриоттыққа баулу |
Сабақтан алған әсерін айтады |
|
шағым қалдыра аласыз














