Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар. 2-сабақ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар. 2-сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар тақырыбында сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Білім беру ұйымының атауы

Әл-Фараби атындағы №201 мектеп-лицей

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

9.3Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар)

Педагогтің аты-жөні:

Айғалиев Е.

Күні:

19.02.2025 ж.

Сынып: 9 «Г», «Д»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы мемлекеттілікті қалыптастырудағы іс-шаралар.

Зерттеу сұрағы: 1995 жылғы жаңа Конституцияны қабылдаудың тарихи маңызы неде?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.1.8 Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау;

9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;

9.3.1.3 Қазақстан Республикасы Конституциясын мемлекеттің тұрақты дамуның кепілі ретінде бағалау

Сабақтың мақсаты

Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытынды жасайды;
Қазақстан Республикасы Конституциясын
қабылдаудың тарихи маңызын анықтау;
Тәуелсіз Қазақстанның қоғамдық – саяси дамуын талдау

Бағалау критерийі:

Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, Қазақстан Республикасының Конституциясы мемлекеттің тұрақты дамуының кепілі ретінде баға береді

Құндылықтарды дарыту

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Заң және тәртіп

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


5 минут


Өткен білімді еске түсіру


Үй тапсырмасын сұрау

1) Мәжіліске конституциялық заңда белгіленген тәртіппен қанша депутат сайланды? (107 )
2) 
Мәжілістің 15 депутатын сайлайды ( ҚХА )
3) Парламенттің Жоғары палата депутаттарының жалпы саны (47 адам )
4)Мәжіліс депутаттарының өкілеттік мерзімі (5 жыл)
5)ҚР Конституциялық Кеңесі қанша мүшеден тұрды? (7)
6)Мәслихат депутаттары қанша жылға сайланды? (5 дыл)
7. 1997 жылғы реформаның негізгі мақсаты (әкімшілік және қаржылық құрылымды оңтайландыру және облыстар санын қысқарту)


Жаңа тақырыпқа өту. «Ой қозғау» әдісі.
Қоғамдық қозғалыс, қоғамдық ұйымдар, партия дегеніміз не?

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары хабарланады

Сұрақтарға жауап береді.


Жаңа тақырыпқа болжам жасайды. Ата Заңның мемлекеттің қоғамдық-саяси өміріне ықпалын , маңызын ашады


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Суреттер





https://www.youtube.com/watch?v=yyO2BryRF74ҚР Конституциясы туралы ролик


Жаңа білім


15 минут






5 минут










7 минут












5 минут







Жаңа тақырып.
Мәтінмен жұмыс

1) Қазақстандағы көппартиялық жүйенің қалыптасуы

2) Қоғамдық қозғалыстар мен ұйымдардың қалыптасуының негізгі кезеңдері
3) ҚР Конституциясы


1-тапсырма. Көппартиялық жүйенің қалыптасуының негізгі кезеңдерінің ерекшелігін анықта
Бірінші кезең:


Екінші кезең:

Үшінші кезең:


Төртінші кезең:


2-тапсырма .Венн диаграммасы

Қоғамдық бірлестіктер

Ұқсастығы

Саяси партиялар

1)


2)



1)


2)



1)


2)



Қорытынды ой:



3-тапсырма. 4-тапсырма.Ақиқат/жалған кестесі

Ақпарат

А

Ж

Түсіндіріңіз

1.1993 жылғы Конституция 4 бөлім, 25 тараудан тұрды


+

21 тарау

2.1995 жылы 29 сәуірде өткен референдумда Н.Назарбаевтың мемлекет басшысы ретіндегі өкілеттілігі 2000 жылға дейін ұзартылды

+



3.1995 жылы 30 тамызда жаңа Конституция қабылданды

+



4.1995 жылы 30 тамызда қабылданған жаңа Конституция 9 бөлім, 95 баптан тұрды


+

98 бап

5.Атқарушы билікті президент басқарады. Ол 40 жастан асқан, Республика аумағында 15 жыл тұрған, мемлекеттік тілде еркін сөйлейтін азамат болуы керек.

+



6.2007 жылдың 21 мамырында Президент ҚР Конституциясына өзгерістер мен толықтырулар туралы заңға қол қойды

+





Дескриптор:

Мәтінмен өз бетімен танысып, талқылауға қатысады




Дескриптор:
Көппартиялық жүйенің қалыптасуының негізгі кезеңдерінің ерекшелігін анықтайды





Дескриптор:
Саяси партиялар мен қоғамдық бірлестіктердің ерекшелігі мен ұқсастығын анықтайды;
Қорытынды ой жазады





Дескриптор:
Ақпараттың ақиқат немесе жалған екенін анықтайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


«Ең үздік жауап»


Өзін-өзі бағалау
4 балл




7 балл

















6 балл


Өзін-өзі бағалау

балл

баға

15-17

5

12-14

4

7-11

3


Мектеп оқулығы


Тақырып

тық ақпараттық мәтіндер





Венн диаграммасы





Бекіту
2 минут

Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма.

Зерттеу жұмысы

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Кері байланыс
2 минут

Сіздерге ұнаған

жағымды

әсері

Сіздерге

түсініксіз,

жағымсыз әсері

Білуге қызықтыратын

мәселе туралы

ұсыныстар мен сұрақтар


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект








Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
19.02.2025
150
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі