|
Ұзақ мерзімді жоспар: Мектеп: Мұғалім аты-жөні: Күні: Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы. Зерттеу сұрағы: Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды.
|
|
Тарихи концепт |
Себеп-салдар |
|
Оқу мақсаттары |
9.4.1.3. Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау 9.4.2.2. Нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау. 9.4.2.3. Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын, нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін, әлемдік экономикаға кірігуін талдау Көбі:Қазақстанның нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтардыболдырмау үшін өзидеясын ұсынады Кейбіреуі:Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуіндегі жекешелендіру процесі мен өндірістік қатынастарға баға береді |
|
Бағалау критерийлері
|
1. Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын, әлемдік экономикаға кірігуінің себеп-салдарын анықтап, нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсер еткеніне 2 дәлел келтіреді. 2. Қазақстанның нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтарды болдырмау үшін өз идеясын ұсынады. 3. Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуіндегі жекешелендіру процесі мен өндірістік қатынастардағы артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды |
|
Тілдік мақсаттар |
1.Тапсырмаларды орындау үшін оқылымдағдысын жүзеге асырылады.жекешелендіру, инфляция, монополия, нивестиция, акция, аукцион теминдерінің мәнін түсіну. |
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихи сананы қалыптастыруға ұмтылу, өз Отанының тарихына, адам баласына деген сыйластыққа, ынтымақтастыққа баулу, жалпыға технологиялық прогресске ұмтылу қажеттілігін ұғыну. |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы, География |
|
Алдыңғы білім |
Қазақстан – халықаралық қатынастар субьектісі. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. 10 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын құру үшін «Фигуралар» әдісі өткізіледі. Сол фигуралар арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді. Мақсаты: оқушылардың сыныпты топтастыру, деңгейіне байланысты сын тұрғысынан ойлау қабілеті арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Мұғалім: 1. Бұл суреттерде не көріп тұрсыңдар? 2. Оларды не біріктіреді? 3. Бұл суреттер экономикамен қалай байланысты?
1
«Ыстық орындық»әдісі арқылы оқушылардың алдыңғы алған білімдерін сұрақ-жауап арқылы пысықтау
|
Валюта, Самұрық-қазына, кәсіпорын суреттері
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Барлықтарына арналған 1 тапсырма.
Топтық жұмыс. Дескриптор: -Жекешелендіру процесінің жүргізілуіне 1 себеп жаз - Жекешелендіру процесінің жүргізілуіне 1 салдар жаз -Әлемдік экономикалық аренаға шығудағы 1 себепті жаз -Әлемдік экономикалық аренаға шығудың 1 салдарын жаз
Бағалау.«Бас бармақ» әдісі. Оқушылар берілген тапсырманы бас бармақ белгілерін көрсету арқылы топтар бір-бірін бағалайды. -Барлығын түсіндім (бас бармақты жоғары көрсетеді) -Енді түсіндім (бас бармақты ортаға бұрады) -Түсінбедім (бас бармақты төмен бұрады)
Барлықтарына арналған 2 тапсырма. «Ой бөлісу» әдісі. Әрбір топ Қазақстанның нарықтық экономикаға көшу барысындағы қиыншылықтарды болдырмау үшін 5 ұсыныс дайындайды. Әрбір сұрақты стикерлерге жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Топ басшылары стикердегі ұсыныстарды оқып, барлық оқушылар ұсыныстарды талдап, қарастырады.
Дескриптор: -5 ұсыныстың нақты болуын жаз.
Бағалау.«Желкенді кеме»
|
Қосымша 1
Қазақстан тарихы. 9 сынып. Авторлары: М.Қозыбаев К. Нұрпейіс Қ. Жүкешев Алматы «Мектеп» баспасы. 2013 ж. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Барлықтарына арналған 3 тапсырма.
Жекешелендіру процесі мен өндірістік қатынастардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау мақсатында әр оқушыға жеке «Венн диаграммасына»салуға береді.
Дескриптор: 5 ұқсастықпен айырмашылықтың нақты болуын жаз.
Бағалау. Оқушы алдымен ұқсастықтарын іздеп айқындап,содан кейін айырмашылықтарын айқындайды және өзара оқу дәптерлерімен алмасып тексеріп өзара бағалайды.
|
түрлі–түсті қарындаш-тар, үлестірме материалдар |
||||||||||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс -Мен осы сабақтан не алдым? -Мен не жасай алдым? -Маған қиындық туғызған тапсырмалар?
"Сұрақтары бар қорап" әдісі Қара жәшікке салады Мақсаты: Оқушылар өздеріне түсініксіз болған сұрақтарын жазып қалдырады. Келесі сабақтың басында осы сұрақтар талқыланады.
|
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||
|
Саралау- Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|
Қарқын: Топтық жұмыс кезінде кейбір оқушылардың белсенділігі көрінді. Бағалау: «Бас бармақ», Желкенді кеме», «Топтық бағалау» әдістері қолданылды. Жіктеу: топтық жұмыс, жеке жұмыс. ( топтық жұмыс көп жүргізілді) Тапсырма: барлығы, көбі, кейбіреуі орындай алатындай болды. |
- Желкенді кеме - бас бармақ - топтық бағалау -рефлексия |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы.
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы.
|
Ұзақ мерзімді жоспар: Мектеп: Мұғалім аты-жөні: Күні: Сынып: 9 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның экономикалық дамуы. Зерттеу сұрағы: Неліктен нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтар орын алды.
|
|
Тарихи концепт |
Себеп-салдар |
|
Оқу мақсаттары |
9.4.1.3. Қазақстан Республикасындағы жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын талдау 9.4.2.2. Нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау. 9.4.2.3. Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуін талдау. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы:Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын, нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін, әлемдік экономикаға кірігуін талдау Көбі:Қазақстанның нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтардыболдырмау үшін өзидеясын ұсынады Кейбіреуі:Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуіндегі жекешелендіру процесі мен өндірістік қатынастарға баға береді |
|
Бағалау критерийлері
|
1. Тәуелсіздіктің алғашқы жылдарындағы Қазақстанның жекешелендіру процесінің экономикаға ықпалын, әлемдік экономикаға кірігуінің себеп-салдарын анықтап, нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсер еткеніне 2 дәлел келтіреді. 2. Қазақстанның нарықтық экономикаға көшу барысында қиыншылықтарды болдырмау үшін өз идеясын ұсынады. 3. Қазақстанның әлемдік экономикаға кірігуіндегі жекешелендіру процесі мен өндірістік қатынастардағы артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды |
|
Тілдік мақсаттар |
1.Тапсырмаларды орындау үшін оқылымдағдысын жүзеге асырылады.жекешелендіру, инфляция, монополия, нивестиция, акция, аукцион теминдерінің мәнін түсіну. |
|
Құндылықтарға баулу
|
Тарихи сананы қалыптастыруға ұмтылу, өз Отанының тарихына, адам баласына деген сыйластыққа, ынтымақтастыққа баулу, жалпыға технологиялық прогресске ұмтылу қажеттілігін ұғыну. |
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниежүзі тарихы, География |
|
Алдыңғы білім |
Қазақстан – халықаралық қатынастар субьектісі. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурс |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. 10 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын құру үшін «Фигуралар» әдісі өткізіледі. Сол фигуралар арқылы оқушылар 3 топқа бөлінеді. Мақсаты: оқушылардың сыныпты топтастыру, деңгейіне байланысты сын тұрғысынан ойлау қабілеті арқылы сабақтың тақырыбын ашу. Мұғалім: 1. Бұл суреттерде не көріп тұрсыңдар? 2. Оларды не біріктіреді? 3. Бұл суреттер экономикамен қалай байланысты?
1
«Ыстық орындық»әдісі арқылы оқушылардың алдыңғы алған білімдерін сұрақ-жауап арқылы пысықтау
|
Валюта, Самұрық-қазына, кәсіпорын суреттері
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
Барлықтарына арналған 1 тапсырма.
Топтық жұмыс. Дескриптор: -Жекешелендіру процесінің жүргізілуіне 1 себеп жаз - Жекешелендіру процесінің жүргізілуіне 1 салдар жаз -Әлемдік экономикалық аренаға шығудағы 1 себепті жаз -Әлемдік экономикалық аренаға шығудың 1 салдарын жаз
Бағалау.«Бас бармақ» әдісі. Оқушылар берілген тапсырманы бас бармақ белгілерін көрсету арқылы топтар бір-бірін бағалайды. -Барлығын түсіндім (бас бармақты жоғары көрсетеді) -Енді түсіндім (бас бармақты ортаға бұрады) -Түсінбедім (бас бармақты төмен бұрады)
Барлықтарына арналған 2 тапсырма. «Ой бөлісу» әдісі. Әрбір топ Қазақстанның нарықтық экономикаға көшу барысындағы қиыншылықтарды болдырмау үшін 5 ұсыныс дайындайды. Әрбір сұрақты стикерлерге жазып, келесі топпен стикерлерін ауыстырады. Топ басшылары стикердегі ұсыныстарды оқып, барлық оқушылар ұсыныстарды талдап, қарастырады.
Дескриптор: -5 ұсыныстың нақты болуын жаз.
Бағалау.«Желкенді кеме»
|
Қосымша 1
Қазақстан тарихы. 9 сынып. Авторлары: М.Қозыбаев К. Нұрпейіс Қ. Жүкешев Алматы «Мектеп» баспасы. 2013 ж. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Барлықтарына арналған 3 тапсырма.
Жекешелендіру процесі мен өндірістік қатынастардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау мақсатында әр оқушыға жеке «Венн диаграммасына»салуға береді.
Дескриптор: 5 ұқсастықпен айырмашылықтың нақты болуын жаз.
Бағалау. Оқушы алдымен ұқсастықтарын іздеп айқындап,содан кейін айырмашылықтарын айқындайды және өзара оқу дәптерлерімен алмасып тексеріп өзара бағалайды.
|
түрлі–түсті қарындаш-тар, үлестірме материалдар |
||||||||||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс -Мен осы сабақтан не алдым? -Мен не жасай алдым? -Маған қиындық туғызған тапсырмалар?
"Сұрақтары бар қорап" әдісі Қара жәшікке салады Мақсаты: Оқушылар өздеріне түсініксіз болған сұрақтарын жазып қалдырады. Келесі сабақтың басында осы сұрақтар талқыланады.
|
Кері байланыс парағы
|
||||||||||||
|
Саралау- Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|
Қарқын: Топтық жұмыс кезінде кейбір оқушылардың белсенділігі көрінді. Бағалау: «Бас бармақ», Желкенді кеме», «Топтық бағалау» әдістері қолданылды. Жіктеу: топтық жұмыс, жеке жұмыс. ( топтық жұмыс көп жүргізілді) Тапсырма: барлығы, көбі, кейбіреуі орындай алатындай болды. |
- Желкенді кеме - бас бармақ - топтық бағалау -рефлексия |
|
шағым қалдыра аласыз
.


















