(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының ХVI-XVIIғасырдағы дамуы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Тұрлықожа А. |
|
|
Күні: |
25.04.2025 |
|
|
Сынып:6Г |
Барлық оқушылар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі Зерттеу сұрағы: Неліктен А.Левшин Тәуке ханды «Дала Ликургі» деп атады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.10 -қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 -қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тәуке ханның мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау.Тәуке ханның тарихи тұлғасын сипатау.
|
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңіуақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 3 мин Өткен білімді пысықтау 10 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі «Тілек хабарламасы» әдісі Оқушыларға телефондар тарату. Телефонда тілектер жазылады.
Сабақ барысында оқушы өзін-өзі бағалайды. Бәйге бағалау парағы таратылады 2.Топқа бөлу Оқушылар флешкадағы сандарға байланысты топтарға бөлінеді. Тарихшылар тобы Әдебиетшілер тобы Тілшілер тобы болып бөінеді
Алдыңғы білімді еске түсіру «https://learningapps.org/» бағдарламасы арқылы жүргізіледі Критерий: -Жәңгір хан туралы сұрақтарға жауап беру. -Жәңгір хан тұсындағы жасалған жорықтарды анықтау. Үй тапсырмасының сұрақтары:
|
Телефондар ды алады, тілектерді оқып, жағымды көңіл күйге енеді Оқушылар өз топтарына жайғасады Берілген сілтемені басу арқылы берілген сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Жалпы балл-2 балл -Жәңгір хан туралы мәліметтерді біледі. (1 балл) -Жәңгір хан кезіндегі жасалған жорықтарды біледі.(1 балл) |
Тілектер жазылған телефондар
|
|
Компьютер мен флешка Сұрақ жазылған бағдарламаға сілтеме https://learningapps.org/watch?v=pogktqg0324 |
||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Негізгі бөлім «Ой қозғау» әдісі Оқушыларға бейне көрініс көрсетіледі https://youtu.be/E-WQFpOzkaU?si=-ndxe1utAuF1OdIe Тапсырма №1 «Күн шуағы» әдісі (Оқушыларға жалпы орындауға ұсыну) Критерий:Тәуке ханның тарихи портретін жасап, оқиғаны аяқтау.
Тапсырма №2 «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі арқылы оқушыларға топтық тапсырма беріледі. Критерий: -Берілген мәліметтердің дұрыс дұрыс еместігін анықтау. -Берілген жылдар бойынша оқиғаны табу. Топтық тапсырмалар
Тапсырма №3 Мозайк әдісі. 3-топқа мозайка беріледі. Берілген мозайкада жасырын тұрған сұраққа жауап береді. Критерий: -Құрылтайдың негізгі мақсатын табу. -Жеті жарғы заңдар жинағына қатысқандарды табу. -Тәуке ханның кезеңінде қалай аталуын табу.
|
Оқушылар видео арқылы жаңа сабақты түсінеді Тәуке ханның тарихи портретін жасап, оқиғаны аяқтайды Оқулықтағы мәліметтермен таныса отырып топтық тапсырманы орындап,постер арқылы қорғайды. Берілген мозайкада жасырын тұрған сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: Жалпы балл-1 балл -Тәуке хан туралы берілген оқиғаны аяқтайды.(1-балл) Дескриптор: Жалпы балл-3балл -Мәліметтердің ішінен дұрыс мәліметтерді табады.(1балл -Берілген жылдар бойынша суреттердің байланысын тауып әңгімелейді.(1балл) Дескриптор: - Жалпы балл-3 балл Құрылтайдың негізгі мақсатын табады. (1балл) -Жеті жарғы заңдар жинағына қатысқандарды табады. (1балл) -Тәуке ханның кезеңінде қалай аталғанын табу.(1балл) |
Видео https://youtu.be/E-WQFpOzkaU?si=-ndxe1utAuF1OdIe тірек сөздер Топтық жұмыс парақшалары мозайка |
|
Соңы 10 минут |
Тапсырма №4 Тарихи есеп Бұл жерде хандардың тақта отырған жылы берілген ,ал шыққан сан сол ханның тақта қанша жыл отырғаның білдіреді және ол қай хандар? 1. 1518-1511= 2 . 1580-1538= 3. 1598-1582= 4. 1628-1598= 5. 1715-1680= Бекіту тапсырмасы: Тест №1 cұрақ Тәуке хан саясатының ерекшелігі? Жауаптардың бәрі дұрыс -Құқықтық ережелерді бір жүйеге келтірді -Хандықты бір орталыққа бағындырды -Жоңғар шапқыншылығын бәсеңдетті -Көршілерімен достық қатынаста болды №2 cұрақ XVIII ғасырдағы Қазақ хандығының астанасы? -Түркістан -Ташкент -Сарайшық -Алмалық -Сығанақ №3 cұрақ Тәуке хан қай жылдары Сібірге бес рет елшілік жіберді? -1670–1697 жж. -1644–1632 жж. -1680–1684 жж. -1686–1693 жж. -1686–1690 жж. №4 cұрақ Есіл бойындағы Тәуке ханның жазғы ордасы орналасқан жер? -Бозоқ -Күйгенжар -Көктал -Сарқырама -Шұбар №5 cұрақ «Жеті жарғы» бойынша жазаның ең көп тараған түрі? -Өлім жазасы -Құн төлеу -Мал-мүлкін тәркілеу -«Үш тоғыз» жазасы -Елден қуу №6 cұрақ Тәуке ханға халықтың берген атауы? -Кемеңгер -Әз, данышпан -Теңдессіз -Салқам -Құдіретті |
Оқушылар берілген есепті шығарып қай тұлға екенің аңықтайды Оқушылар белсенді тапсырмаларға жауап береді |
Дескриптор: Берілген жылдар бойынша билік еткен хандарды табады.(1балл)
Дескриптор:Жалпы балл:1 Сұрақтарға дұрыс жауап береді.
|
|
|
Рефлексия 2 мин |
Бағалауды жүргізу Үй тапсырмасы Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі жайында қосымша ақпарат әкелу. Рефлексия "Білім шамы" кері байланысы
|
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады |
Жалпы балл-10б |
Рефлексия |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі 7 сынып
Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі 7 сынып
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Бөлім: |
6.4 Қазақ хандығының ХVI-XVIIғасырдағы дамуы |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Тұрлықожа А. |
|
|
Күні: |
25.04.2025 |
|
|
Сынып:6Г |
Барлық оқушылар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
|
Сабақтың тақырыбы |
Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі Зерттеу сұрағы: Неліктен А.Левшин Тәуке ханды «Дала Ликургі» деп атады? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.10 -қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 -қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тәуке ханның мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау.Тәуке ханның тарихи тұлғасын сипатау.
|
|
|
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңіуақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 3 мин Өткен білімді пысықтау 10 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі «Тілек хабарламасы» әдісі Оқушыларға телефондар тарату. Телефонда тілектер жазылады.
Сабақ барысында оқушы өзін-өзі бағалайды. Бәйге бағалау парағы таратылады 2.Топқа бөлу Оқушылар флешкадағы сандарға байланысты топтарға бөлінеді. Тарихшылар тобы Әдебиетшілер тобы Тілшілер тобы болып бөінеді
Алдыңғы білімді еске түсіру «https://learningapps.org/» бағдарламасы арқылы жүргізіледі Критерий: -Жәңгір хан туралы сұрақтарға жауап беру. -Жәңгір хан тұсындағы жасалған жорықтарды анықтау. Үй тапсырмасының сұрақтары:
|
Телефондар ды алады, тілектерді оқып, жағымды көңіл күйге енеді Оқушылар өз топтарына жайғасады Берілген сілтемені басу арқылы берілген сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: Жалпы балл-2 балл -Жәңгір хан туралы мәліметтерді біледі. (1 балл) -Жәңгір хан кезіндегі жасалған жорықтарды біледі.(1 балл) |
Тілектер жазылған телефондар
|
|
Компьютер мен флешка Сұрақ жазылған бағдарламаға сілтеме https://learningapps.org/watch?v=pogktqg0324 |
||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Негізгі бөлім «Ой қозғау» әдісі Оқушыларға бейне көрініс көрсетіледі https://youtu.be/E-WQFpOzkaU?si=-ndxe1utAuF1OdIe Тапсырма №1 «Күн шуағы» әдісі (Оқушыларға жалпы орындауға ұсыну) Критерий:Тәуке ханның тарихи портретін жасап, оқиғаны аяқтау.
Тапсырма №2 «Ойлан. Жұптас. Бөліс» әдісі арқылы оқушыларға топтық тапсырма беріледі. Критерий: -Берілген мәліметтердің дұрыс дұрыс еместігін анықтау. -Берілген жылдар бойынша оқиғаны табу. Топтық тапсырмалар
Тапсырма №3 Мозайк әдісі. 3-топқа мозайка беріледі. Берілген мозайкада жасырын тұрған сұраққа жауап береді. Критерий: -Құрылтайдың негізгі мақсатын табу. -Жеті жарғы заңдар жинағына қатысқандарды табу. -Тәуке ханның кезеңінде қалай аталуын табу.
|
Оқушылар видео арқылы жаңа сабақты түсінеді Тәуке ханның тарихи портретін жасап, оқиғаны аяқтайды Оқулықтағы мәліметтермен таныса отырып топтық тапсырманы орындап,постер арқылы қорғайды. Берілген мозайкада жасырын тұрған сұраққа жауап береді. |
Дескриптор: Жалпы балл-1 балл -Тәуке хан туралы берілген оқиғаны аяқтайды.(1-балл) Дескриптор: Жалпы балл-3балл -Мәліметтердің ішінен дұрыс мәліметтерді табады.(1балл -Берілген жылдар бойынша суреттердің байланысын тауып әңгімелейді.(1балл) Дескриптор: - Жалпы балл-3 балл Құрылтайдың негізгі мақсатын табады. (1балл) -Жеті жарғы заңдар жинағына қатысқандарды табады. (1балл) -Тәуке ханның кезеңінде қалай аталғанын табу.(1балл) |
Видео https://youtu.be/E-WQFpOzkaU?si=-ndxe1utAuF1OdIe тірек сөздер Топтық жұмыс парақшалары мозайка |
|
Соңы 10 минут |
Тапсырма №4 Тарихи есеп Бұл жерде хандардың тақта отырған жылы берілген ,ал шыққан сан сол ханның тақта қанша жыл отырғаның білдіреді және ол қай хандар? 1. 1518-1511= 2 . 1580-1538= 3. 1598-1582= 4. 1628-1598= 5. 1715-1680= Бекіту тапсырмасы: Тест №1 cұрақ Тәуке хан саясатының ерекшелігі? Жауаптардың бәрі дұрыс -Құқықтық ережелерді бір жүйеге келтірді -Хандықты бір орталыққа бағындырды -Жоңғар шапқыншылығын бәсеңдетті -Көршілерімен достық қатынаста болды №2 cұрақ XVIII ғасырдағы Қазақ хандығының астанасы? -Түркістан -Ташкент -Сарайшық -Алмалық -Сығанақ №3 cұрақ Тәуке хан қай жылдары Сібірге бес рет елшілік жіберді? -1670–1697 жж. -1644–1632 жж. -1680–1684 жж. -1686–1693 жж. -1686–1690 жж. №4 cұрақ Есіл бойындағы Тәуке ханның жазғы ордасы орналасқан жер? -Бозоқ -Күйгенжар -Көктал -Сарқырама -Шұбар №5 cұрақ «Жеті жарғы» бойынша жазаның ең көп тараған түрі? -Өлім жазасы -Құн төлеу -Мал-мүлкін тәркілеу -«Үш тоғыз» жазасы -Елден қуу №6 cұрақ Тәуке ханға халықтың берген атауы? -Кемеңгер -Әз, данышпан -Теңдессіз -Салқам -Құдіретті |
Оқушылар берілген есепті шығарып қай тұлға екенің аңықтайды Оқушылар белсенді тапсырмаларға жауап береді |
Дескриптор: Берілген жылдар бойынша билік еткен хандарды табады.(1балл)
Дескриптор:Жалпы балл:1 Сұрақтарға дұрыс жауап береді.
|
|
|
Рефлексия 2 мин |
Бағалауды жүргізу Үй тапсырмасы Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі жайында қосымша ақпарат әкелу. Рефлексия "Білім шамы" кері байланысы
|
Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады |
Жалпы балл-10б |
Рефлексия |
шағым қалдыра аласыз




















