Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Таулар сыры М.Мақатаев «Мен таулықпын».6 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар |
||||||
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 3-бөлім Таулар сыры М.Мақатаев «Мен таулықпын» |
|||||
Күні : 19.10.2023ж. |
Педагогтің аты-жөні: Шаяхметова Гульзана Масигутовна |
|||||
Сынып: 6 «В» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
|||||
Сабақтың тақырыбы: Толағай тауының тарихын айтшы |
||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.1.4.1 - шағын поэзиялық шығармалардың мазмұнын талдай отырып кейіпкерлерге сипаттама жасау; 6.5.1.3 - реттік сан есімдер мен жинақтық сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану; |
|||||
Сабақтың мақсаты : |
Оқушылардың барлығы: Қысқаша поэзилық шығармадағы кейіпкерлерге сипаттама жасайды. Оқушылардың көпшілігі: Реттік және жинақтық сан есімдерді жұмыстарда орынды қолданады. Оқушылардың кейбірі: Қысқаша поэзилық шығармалардың мазмұнын талдайды. |
|||||
Құндылықтарды игерту: |
Толағай туралы аңызды, қазақ отбасындағы дәстүрлерді, құндылықтарды игерту. |
|||||
Тілдік мақсаттар |
Аңыз, кейіпкер, сан есім, толағай, қуаңшылық, көшкін. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы (8 минут) |
«Көңіл күйім»
«Күзгі жапырақ» әдісі арқылы сөйлеуге жетелеу
Үй жұмысын тексеру: -Сендердің Отандарың не? -Қазақсандағы қандай тауларды білесіңдер? Мұғалім оқушыларға Мұғалжар, Алтай, Тянь-Шань тауларының суреттері бар карточкаларды ұсынады (бүгін сабақта осы карточкалар арқылы топқа бөлініп, жұмыс жасаймыз). Спикеді сайлауды ұсынады.Бағалау парағын таратады 1 деңгей тапсырмасы.Олар туралы әңгімелейді. 2 деңгей.Тақтадағы сандарды қолдана отырып, сөз тіркесі, сөйлем құрайды 3 деңгей.Тақтадағы сандарды «Шыбын ұрғыш» әдісі ардылы көрсетіп, атайды Сұрақ қою: -Балалар бұл қандай таудың суреті? -Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай? Жаңа тақырыппен таныстырады, сабақтың мақсатын айтады. Жаңа сөздермен таныстыру Аңыз-легенда Қуаншылық-засуха Жаңбыр-дождь Абайсызда-нечаянно Құлайды-падает
Аңыз- халық ауыз әдебиетінің жанры. Оқиғасы шындық өмірден алынғанымен, ауызша таралған шығарма. Аңыз әңгімелер тарихта болған белгілі бір адамдардың атына, іс-әрекетіне байланысты туады (музыка ойнап, түрлі-түсті шам жанып аңыз еліне тап боламыз). -Қазақ халқының қандай дәстүрі көрініс табады. |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. *Көтерiңкi көңiл-күй oрнaту үшiн «Тілек тілеу» әдісін қолдану арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл-күй қалыптастыру.Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады. Оқушылар бір-біріне жапырақтарды лақтырып, сұрақ қояды. -Бүгін нешесі? -Қай жыл мезгілі?
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, топқа бөлініп, отырады
Әр топ өз спикерін сайлайды.
Оқушылар сұрақтарға ауызша жауап береді
Таулар туралы әңгімелейді.
Сөз тіркестерін құрайды
Сандарды дұрыс көрсете алады
Сабақтың тақырыбын, мазмұнын суреттер арқылы болжайды.
Ықтимал жауаптарды айтады.
Оқушылар сөз тіркесін құрайды, дәптерлеріне жазып алады
Оқушылар аңыз туралы білгендерін айтады.
Оқушылар көздерін жұмады. |
Қолпаштау
Қолпаштау
Топ спикері бағалау парағы арқылы бағалайды
Үй тапсырмасына дайындық «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады 3 балл
2 балл
1 балл
|
Жүрек түріндегі көрнекі құрал
Сабақтың тақырыбын анықтап, оқушыларды топқа бөлуге арналған ресурстар
Презентацияда жазылған сөздер
https://youtu.be/f7NuvnwhFdo?si=75yj9XotACSCOFF3 |
||
Сабақтың ортасы (6-37 минут) |
1)Тыңдалым.Айтылым. Оқылым. -Қазақ халқының қандай дәстүрі көрініс табады.
2)Мәтіннің әр бөлігін әр топқа бөліп береді. 3) «ЖИГСО» әдісі.
Сергіту сәті *«Оқуда озат боламын»
4)Кейіпкерлерді сипаттау. -Бұл аңызда қандай басты кейіпкерлер бар?
5)«ПОПС» формуласын қолданып, дәптерлеріне аңыздағы Толағайдың ерлігі туралы өз ойларын жазады. Ү лгі: Менің ойымша, Толағай — нағыз батыр бала. Себебі ол үлкен тауды көтеріп келді. Тілдік бағдар -Жинақтық с.е. қалай жасалады? Сұрақтары? -Реттік с.е.қалай жасалады? Сұрақтары?
Қорытындылау: «Бес қадам» әдісі арқылы қорытындылайды жасайды. |
Оқушылар «Толағай» мультфилмінің басын тамашалайды. -Сүйінші -Балаға ат қою Әр топ оқушылары өз бөлігін оқиды, талқылайды, түсінеді. Әр топтан бір оқушы басқа топтарға барып, өз бөлігін түсіндіреді. Топ мүшелері өз тобына қайтып келеді. Толағай, әкесі -Саржан, анасы- Айсұлу *Оқушылар сергіту жасайды Суреттерді сипаттап жазады, әр топтан 1 оқушы шығып айтады. Толағай-1 топ Әкесі-Саржан -2 топ Анасы-Айсұлу-3 топ
«Менің ойымша,….» «Себебі, мен оны былай
түсіндіремін…» «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім…»
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, карточкадағы есептік сан есімдерге жинақтық, реттік с.е. жұрнақтарын жалғайды. Оқушылар: -Мен ... үйрендім -Маған қызық болды ... -Маған ұнады ... Бүгін сабақта мен ... Әлі де ... үйренуім керек
|
«Бас бармақ»
Ауызша кері байланыс беру. Жақсы! Тамаша!
Дескриптор Сөз тіркестерін табады; Мәтін құрайды;
Жарайсыңдар!
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды
«Бағдаршам» әдісі
|
Интербелсенді тақтада караоке ойнайды. Суреттер
Оқулық 56 бет сөздік |
||
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру
: 54 бет, сөздерді
жатт Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |